TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонски член на комисијата: Ако кажам дека Делчев е Бугарин, ќе висам на првата бандера

Expres - 17.10.2020

Членовите на Заедничката мешовита комисија за бугарските медиуми ги пренесуваат впечатоците откако се вратија од состанокот во Скопје. Идентитетот на Гоце Делчев и натаму останува главен камен на сопнување, а од речиси 14 точки, историчарите во два ...

Историчарите со мали поместувања напред, нема договор за Гоце Делчев - нова средба во декември

Канал5 - 17.10.2020

Роковите си течат, а решение не е на повидок за прашањата поврзани со историјата меѓу Македонија и Бугарија, откако состанокот на мешовитата комисија заврши со минимален напредок. Идентитетот на револуционерот Гоце Делчев и понатаму останува главен ...

Каракачанов бара во Македонија да се постави плоча дека Германците биле окупатори

Независен - 17.10.2020

Министерот за одбрана вели дека Софија е под голем притисок на Германија за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ и нагласува дека Грција успеала повеќе со Преспанскиот договор Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов изјави дека ...

Мицкоски: Не верувам дека Бугарија ќе ги блокира нашите евроинтеграции

360 степени - 17.10.2020

Коментирајќи го ставот за заедничка историја, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека тоа е единствено прифатливо ако тоа не го негира постоењето на македонскиот народ и пред 1945 година Не верувам дека Бугарија ќе ја блокира Македонија во евроинтеграциите ...

Мицкоски: Заедничка историја, но откако Бугарија ќе признае посебност на македонскиот народ

+инфо - 17.10.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за разговорите на историската македонско-бгарска комисија смета дека вчера завршиле без договор по суштинските прашања. Тој истакна дека е можна заедничка историја, но само откако Бгарија ќе признае посебнист ...

Брунбауер: Бугарите на тема „Македонија“ прават од мува слон

Expres - 17.10.2020

Австрискиот историчар Улф Брунбауер смета дека Бугарија претерува со условувањето на евроинтеграцијата на Македонија и изрази разбирање за македонската реакција. „Реакцијата е разбирлива, зошто во последните години Република Северна Македонија ...

Каракачанов: Бугарија е под дипломатски притисок од Германија поради С Македонија

360 степени - 17.10.2020

Бугарија се наоѓа под дипломатски притисок да ја поддржиме Северна Македонија, но ние сме суверена држава и имаме достоинство, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во интервју за бугарската телевизија Нова.

Дали Борисов и Заев тајно преговараат за договор за Гоце Делчев по изборите во Софија во март идната година?

Во Центар - 17.10.2020

Дали Бојко Борисов, преку посредници, се договара со Зоран Заев прашањето за Гоце Делчев и уште неколку други клучни, но се уште спорни историски прашања, да бидат решавани по парламентарните избори во Бугарија, кои треба да се случат во март идната ...

Проф. Улф Брунбауер за Бугарското радио: „Околу темата ‘Македонија’ Бугарите прават од мувата слон“

Независен - 17.10.2020

Според познатиот австриски историчар, кој ја проучува историјата на двете земји, бугарскиот меморандум испушта дух на комунистичката историографија од годините кога се сметаше дека државата, владата, може да каже како се пишува историјата ...

Мицковски: Притисокот од Берлин не е само заради Македонија, притисокот Каракачанов, заради тебе и братот Бојко е

Република - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија, вели Каракачанов. Каракачанов сака да ја претстави ситуацијата дека Берлин врши притисок врз Бугарија заради Македонија, но тоа не е целосно точно. Поточно е следново.

Агентот на бугарските служби Красимир Каракачанов со нова провокација: Бугаринот Борис Сарафов беше организатор на ...

Во Центар - 17.10.2020

Во Скопје сè уште сметаат на некој да изврши притисок врз Софија и да се предадеме, рече министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, коментирајќи ги историските спорови меѓу Софија и Скопје.

Каракачанов: Германија врши притисок врз Бугарија за Македонија

Локално - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија да започне преговори меѓу С. Македонија и Европската унија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски ...

Кајчев: Нема напредок за Гоце Делчев, од 14 наши забелешки за средновековието, поминавме само три

МКД - 17.10.2020

Напредок речиси и да нема. Средбата во Скопје заврши речиси без резултат, изјави бугарскиот историчар Наум Кајчев, член на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања по вчера завршената дводневна средба во Скопје.

Каракачанов: Германија врши притисок врз Бугарија за Македонија, но Бугарија има свое достоинство и став!

Магазин - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија да започне преговори меѓу С. Македонија и Европската унија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски ...

Каракачанов: Германците нè притискаат за Македонија, но…

Expres - 17.10.2020

Заменик премиер и министер за одбрана е Красимир Каракачанов во гостување за Нова.бг вели дека Софија е под дипломатски притисок околу „спорните праша2а“ со Македонија. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски земји ќе ...

Стапица

Н.Македонија - 17.10.2020

Доаѓањето на историчарите од бугарскиот дел од мешаната историско-образовна комисија во Скопје, на 15 октомври, на т.н. „усогласување на историјата со македонските колеги“ медиумски беше проследено како своевремено пристигнување на противничките ...

Фашизмот е фашизам, дури и кога е бугарски!

Н.Македонија - 17.10.2020

Како молња од небо се појави информацијата за нов договор со Бугарија за која претседателот Стево Пендаровски изјави дека би можело „да се потпише декларација за реафирмирање на вредностите врз кои почива Договорот за пријателство и добрососедство ...

Нема договор за Делчев, има договор за нова средба во декември

МКД - 17.10.2020

Според однесувањето за време на давањето на изјавите на копретседателите на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров, јасно е дека македонските и бугарските историчари се далеку од договор.

Засега нема договор за Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување

Локално - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Нови предлози и идеи, но нема договор за Гоце Делчев

Мак. Весник - 16.10.2020

По дводневна научна расправа мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања нема конечен договор за револуционерот Гоце Делчев, соопштија првите луѓе од македонската и бугарска страна Драги Георгиев и Ангел Димитров.

Нема договор: Гоце Делчев и натаму останува камен на сопнување помеѓу Македонија и Бугарија

Република - 16.10.2020

Идентитетот на Гоце Делчево останува главeн проблем за да се постигне каков било напредок. Ставањето на Комисијата на врвот од договорот помеѓу Македонија и Бугарија е контрапродуктивно – рече Драги Ѓоргиев ко-претседавач од македонска страна на ...

СРЕДБА НА КОМИСИИТЕ: Напредок за учебниците, нема договор, но има идеи за Гоце Делчев

Денешен - 16.10.2020

Постигнат договор во делот на учебниците, но сеуште има многу за да се дојде до суштински договор. Историчарите од Македонија и Бугарија не успеале во овие два дена да најдат заедничко решение и на прашањето за Гоце Делчев, соопшти копретседателот ...

Нема договор за Гоце Делчев, до крајот на годината нова средба на македонско-бугарската комисија

Локално - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Беа поставени нови идеи околу ликот и делото на Гоце Делчев но нема договор, велат македонските и бугарските историчари

MakPress - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

НЕМА ДОГОВОР за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Вечер - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

ММС - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев меѓу Македонија и Бугарија

А1 On - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Заврши состанокот на комисијата: Има мали чекори напред, разговорите продолжуваат

Нова ТВ - 16.10.2020

По дводневна научна расправа мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања нема конечен договор за револуционерот Гоце Делчев, соопштија првите луѓе од македонската и бугарска страна Драги Георгиев и Ангел Димитров.

Ѓорѓиев: Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Press24 - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев – ќе има нови средби на билатерална комисија

4NEWS - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

24Инфо - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев

МКД - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Идентитетот на Гоце Делчев се уште е главна пречка на сопнување

Телма - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. За Димитров идентитетот на Делчев е познат.

Нема договор за Гоце Делчев – продолжуваат средбите на историчарите

Вечер - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, но мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански ...

Нема договор за Гоце Делчев – продолжуваат средбите на историчарите

Опсервер - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, но мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански ...

Нема договор за Гоце Делчев – продолжуваат средбите на историчарите

Точка - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, но мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Вечер Прес - 16.10.2020

Фото: П. Стојановски Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев во македонско-бугарската комисија

Либертас - 16.10.2020

Работата на мешовитата историска комисија ќе продолжи и понатаму, откако на дводневната средба во Скопје бил постигнат мал напредок. Што ќе значи тоа од политички аспект, историчарите не сакаат да коментираат.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

еМагазин - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев во македонско-бугарската комисија

Скопје1 - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, но мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Frontline - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Кајгана - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Сител - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени нови идеи и предлози околу неговиот лик и дело. Засега не откриваат детали, но најавуваат нова средба до крајот на годината и уште пет ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

iPortal - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Бриф - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени нови идеи и предлози околу неговиот лик и дело. Засега не откриваат детали, но најавуваат нова средба до крајот на годината и уште пет ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Кумановски м. - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени нови идеи и предлози околу неговиот лик и дело. Засега не откриваат детали, но најавуваат нова средба до крајот на годината и уште пет ...

Каракачанов: Скопје да не се надева на „надворешен“ притисок врз Бугарија

Press24 - 16.10.2020

Бугарскиот вицепремиер и лидер на националистичката партија ВМРО, Красимир Каракачанов, денеска изјавил дека политичарите во Скопје не треба да се потпираат на надворешниот притисок врз Бугарија за решавање на контроверзните прашања во билатералните ...

Нема договор за Гоце Делчев – продолжуваат средбите на историчарите

Centar - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, но мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански ...

Љубчо Георгиевски им оди во Софија за да им каже дека вето за Македонија е контрапродуктивно

Поглед - 16.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во интервју за „360 степени“, во свој стил, отворено зборува за актуелните случувања на релација Софија-Скопје. Тој смета дека Бугарија нема да постигне ништо ако не и дозволи ...