TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охриѓани се плашат од ХПВ-вакцината за ќерките. Охридски епидемиолог ги убедува: Јас ги вакцинирав и синовите

Деца - 23.05.2020

Процентот на вакцинирани девојчиња со ХПВ-вакцина во Охрид во 2019 година изнесува 31,07 отсто. За стравот на родителите, д-р Стурлакова-Коровешоска вели: Вакцината е квалитетна, јас ги вакцинирав и моите синови Охрид има најмал процент на ...

САД обезбедуваат 300 милиони дози, на потенцијална вакцина AstraZeneca коронавирус

Машки магазин - 23.05.2020

Соединетите држави обезбедија скоро третина од првите милијарди дози планирани за експерименталната вакцина COVID-19 на AstraZeneca. Иако не е докажано дека е ефикасно против коронавирусот, светските лидери ги сметаат вакцините како единствен ...

Кина прогласува победа над коронавирусот, Бразил тоне во криза

Слободен Печат - 22.05.2020

Европа, каде пандемијата уби повеќе од 171.000 лица од околу 2 милиони регистрирани случаи на зараза, продолжува по патот на бавна нормализација, со многукратни мерки на внимателност. Кина ја прогласи победата над новиот коронавирус кој го нападна ...

Во Велика Британија почнува регрутација на 10.000 граѓани за тестирање на вакцина за коронавирус

Слободен Печат - 22.05.2020

СЗО на 15. мај објави дека моментално врз луѓе се тестираат осум вакцини. Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија АстраЗенека ќе регрутира околу 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за коронавирус.

Започнува регрутирање на 10.000 граѓани во Велика Британија за тестирање на вакцина за Ковид-19

Канал5 - 22.05.2020

Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија „AstraZeneca “ ќе регрутираат околу 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за коронавирус. Институциите низ Велика Британија започнаа со регрутација на 10.260 ...

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Опсервер - 22.05.2020

Њујорк, 22 мај 2020 () – Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација е нарушена за ...

Велика Британија регрутира 10.000 граѓани за тестирање вакцина за Ковид-19

Независен - 22.05.2020

Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија „Астра Зенека“ ќе регрутираат 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за корона вирусот. Институциите низ Биртанија почнаа со регрутирање 10.260 испитаници да ...

Живи, здрави и среќни се руските истражувачи кои на себе тестирале вакцина против ковид-19

+инфо - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Kако и кога завршува една пандемија?

Deutsche Welle - 22.05.2020

Вирусот евентуално ќе мутира и ќе помине во поблага форма, додека нашите политички и општествени поделби покажуваат далеку поголема резистентност кон промени. Колумна на Ивор Мицковски. Според историчарите и еден мошне интересен и сугестивен текст ...

[Став] Добредојдовте во „новата нормала“

Радио МОФ - 22.05.2020

Кога ќе заврши пандемијата, очекувајте државите да се вратат со поголема власт и поголем легитимитет. Замислете го за момент следново сценарио: епидемија на коронавирус кој потекнува од непознат извор и се пренесува на луѓе, која постепено преминува ...

Русија: Вакцина против коронавирус неофицијално тестирана, без негативни ефекти

Локално - 22.05.2020

Експерти од рускиот национален научен центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ ја тестираа вакцината против „Ковид-19“, а експериментот успеал затоа што нема негативни ефекти, рече денес директорот на тој центар, академик Александар ...

Здравствено „велепредавство“?

CivilMedia - 22.05.2020

пишува: Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се ...

Додека беснее пандемијата, Трамп сака да ја вакцинира Америка прва

Deutsche Welle - 21.05.2020

Лидерите на Кина, Франција, Германија и на Светската здравствена организација сакаат вакцината против коронавирусот да биде прогласена за „глобално јавно добро“, но претседателот Трамп има друга идеја: Прво Америка.

Една четвртина од Американците немаат интерес за вакцина против коронавирус

Глас на Америка - 21.05.2020

Триесет и шест отсто од граѓаните се изјасниле дека тие можеби не би примиле вакцина ако претседателот Трамп рече дека е безбедна, открива анкета на Ројтерс ВАШИНГТОН — Една четвртина од Американците имаат мал интерес или воопшто немаат, за примање ...

Кога политиката ќе тргне раце од здравството, тогаш има напредок, вели доктор Христијан Миленковски, кој работи и се ...

ММС - 21.05.2020

Доктор Христијан Миленковски, кој потекнува од Валандово, е доказ за успешна животна и професионална приказна на нашите во светот. Неговото патешествие почнало кога се запишал на медицинскиот факултет во Пловдив, Бугарија, каде и дипломирал.

Го носи ли коронавирусот крајот на стариот светски поредок?

Машки магазин - 21.05.2020

Повеќето европски земји веруваат дека е зад нив најлошата фаза на пандемија, со добра доза загриженост за можен втор бран што би можел да следи откако животот ќе се врати во нормала - или барем нешто што изгледа како нормално.

Помпео: Светот плаќа превисока цена за пропустите на Кина околу ширењето на вирусот

А1 On - 21.05.2020

САД ги отфрлија тврдењата на кинескиот претседател Си Џинпинг дека Пекинг покажал транспарентност околу епидемијата на новиот коронавирус и „ако сакал да го покаже тоа треба да свика прес конференција“.

Четвртина од Американците немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

А1 On - 21.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Околу 36 проценти од испитаниците рекле дека нема да ја примат вакцината доколку претседателот Трамп ...

Ковид-19: Компанија е подготвена да обезбеди потенцијална вакцина во септември

+инфо - 21.05.2020

Фармацевтскиот гигант „AstraZeneca“ објави дека е подготвена да обезбеди потенцијална вакцина за новиот коронавирус од септември. Компанијата објави дека има склучено договори за набавка од најмалку 400 милиони дози на вакцината, која ја развива ...

Британците објавија кога ќе почнат со производство на вакцината против коронавирусот

Нетпрес - 21.05.2020

Британската фармацевтска компанија „AstraZeneca“ очекува да започне со масовно производство на вакцината против респираторната болест Covid-19, која ја развива заедно со Универзитетот Оксфорд, во септемрви годинава, доколку тестовите бидат успешни.

Не сметајте на вакцина, предупредува американски научник

+инфо - 21.05.2020

Врвен американски научник вели дека луѓето не треба во скоро време да сметаат дека вакцината за ковид-19 ќе биде развиена, бидејќи на глобално ниво бројот на заразени надмина 5 милиони лица, откако коронавирусот ја „нападна“ Латинска Америка, ...

Што ги чека луѓето кои го прележале коронавирусот

Репортер - 21.05.2020

Двете објавени студии, ги даваат првите научни докази, за тоа што ги чека луѓето кои веќе еднаш го прележале коронавирусот. Студиите кои ги претставуваат испитувањата, направени на мајмуни, покажуваат дека, сите оние кои се излекувале од „Ковид-19“, ...

Монтаљани удри по Ѓоковиќ: Ако не се вакцинираш, заборави ја кариерата!

+инфо - 21.05.2020

Контроверзната изјава на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ за вакцината против коронавирусот и понатаму е активна тема. Последни остри зборови кажа потпретседателот на Светската куќа на фудбаот (ФИФА), Виктор Монтаљани, кој објасни дека Новак ...

Невладината организација ,,КХАМ” десетта година по ред ја спроведува „Неделата на имунизација“

Опсервер - 21.05.2020

Делчево, 21 мај 2020 () – По повод Европската недела на имунизација денеска во Делчево беа доделени 16 хуманитарни пакети на семејства кои живеат во социјален ризик, а кои изминатата година добиле новороденче, а беше доделен и пропаганден материјал ...

Американски научник предупредува: Не сметајте на вакцина наскоро

Локално - 21.05.2020

За време на пандемија на коронавирус, многумина се надеваат на вакцина, но еден научник предупредува дека не треба да се надеваме на тоа, барем не толку наскоро. Познат американски научник изјавил дека луѓето не треба да сметаат на вакцината ...

Без вакцина, Ѓоковиќ нема да може да влезе во некои земји

Локално - 21.05.2020

Темата за вакцинирање против коронавирусот, која беше иницирана од Новак Ѓковиќ кај спортистите, доби нова епизода. Сега потпретседателот на ФИФА ја прокоментира целата ситуација! Ѓоковиќ минатиот месец рече дека ќе биде првиот што ќе биде против ...

Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

Денар - 21.05.2020

Компанијата „Biokad“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус во Санкт Петербург кон крајот на јули, соопшти прес службата на таа руска фармацевтска компанија.

Русите тестираат вакцина против корона на крајот на јули: Дали ова е клучниот момент во борба против болеста?

Локално - 21.05.2020

Компанијата „Биокад“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот вирус корона во Санкт Петербург на крајот на јули, соопшти прес-службата на таа руска фармацевтска компанија.

Што ги чека оние кои прележале коронавирус - откриено колку вакцините ќе делуваат на имунитетот на луѓето

Press24 - 21.05.2020

Две објавени студии, ги даваат првите научни докази, за тоа што ги чека луѓето кои веќе еднаш го прележале коронавирусот. Студиите кои ги претставуваат испитувањата, направени на мајмуни, покажуваат дека, сите оние кои се излекувале од „Ковид-19“, ...

Четвртина Американци нема да примат вакцина против ковид-19

+инфо - 21.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба ...

Анкета/САД: Четвртина Американци нема или немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

24Инфо - 21.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс” и „Ипсос”, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба ...

Анкета/САД: Четвртина Американци нема или немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

Либертас - 21.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба ...

АнкеСАД: Четвртина Американци нема или немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

Опсервер - 21.05.2020

Њујорк, 21 мај 2020 () – Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со ...

Анкета: Четвртина Американци немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

Слободен Печат - 21.05.2020

Речиси 14 отсто испитаници рекле дека не се заинтересирани за вакцината, додека 11 отсто не одлучиле. Според истражување спроведено од „Ројтерс” и „Ипсос”, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот.

Анкета/САД: Четвртина Американци нема или немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

Вечер - 21.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба ...

Анкета/САД: Четвртина Американци немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

Независен - 21.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против корона вирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба ...

Монтаљани до Ѓоковиќ: Ако не се вакцинираш, може да си ја уништиш кариерата!

Либертас - 21.05.2020

Последни остри зборови кажа потпретседателот на Светската куќа на фудбаот (ФИФА), Виктор Монтаљани, кој објасни дека Новак Ѓоковиќ нема да има многу избор доколку сака да ја продолжи својата кариера.

Потпретседателот на ФИФА до Новак Ѓоковиќ: Ако не сакаш да се вакцинираш, заборави на кариерата

Sport M - 21.05.2020

Се уште не стивнуваат реакциите на изјавата на најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој во онлајн разговор со други српски спортисти, изјави дека ќе размисли многу добро пред да одлучи да се вакцинира и порача дека тоа не смее да биде задолжително, ...

Анкета САД: Четвртина Американци нема или немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

Frontline - 21.05.2020

Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба поради нејзините честопати контрадикторни одлуки за време на пандемијата и бројните критики во јавноста.

Анкета/САД: Четвртина Американци нема или немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

MakPress - 22.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба ...

Здравствено „велепредавство“?

Frontline - 22.05.2020

И, уште нешто друго: како не им текна на сите тие силни унии на млади сили, жени, ветерани, интелектуалци и бозаџии што ги имаат во партијата да дадат барем по 100 денари од џеб за хуманитарни цели во епидемијава? Па, нели е катастрофа во прашање?! ...

Здравствено “велепредавство”

Либертас - 22.05.2020

Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се справува со ...

Здравствено „велепредавство“?

iPortal - 22.05.2020

Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се справува со ...

Здравствено „велепредавство“?

Слободен Печат - 22.05.2020

Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се справува со ...

Добредојдовте во „новата нормала“

Н.Македонија - 22.05.2020

Автор: Сабин Селими Извор: Республика Замислете го за момент следново сценарио: епидемија на коронавирус кој потекнува од непознат извор и се пренесува на луѓе, која постепено преминува во вирус кој се пренесува помеѓу луѓето и доведува до широка ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

24Инфо - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј” не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Опсервер - 22.05.2020

Москва, 22 мај 2020 () – Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не ...

Руски истражувачи на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Слободен Печат - 22.05.2020

Вакцината ја примиле широк спектар од оние кои работеле на вакцината, предклинички истражувачи и технолози. Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси.

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против ковид-19

Република - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против коронавирус

А1 On - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на тестирањето, ...