TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Кантите“ од ЈСП Скопје ќе ги возат битолчани низ градот

Алфа - 10.10.2018

Битола два дена е во шок. Како еден од водечките градови во Европа по аерозагадување, од вчера доби на позајмица од ЈСП “Скопје“ три стари до половина век градски автобуси на шест месеци, со стандард еуро- 0 и голема емисија на ЦО2.

ЈСП со важно соопштение за граѓаните

Скопје24 - 10.10.2018

Јавното сообраќајно претпријатие ЈСП Скопје информира дека утре, четврток 11.10.2018 година, поради државниот празник 11 Октомври-Ден на народното собрание, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред.

Јавниот градски превоз утре по неделен возен ред

Скопје инфо - 10.10.2018

Јавното сообраќајно претпријатие ЈСП Скопје информира дека утре, четврток 11.10.2018 година, поради државниот празник 11 Октомври-Ден на народното собрание, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ...

Димовски за автобусите во Битола: Дојде животот? Или заглави на Плетвар?

Фокус - 10.10.2018

Битола вчера доби три автобуси за превоз на патници од Град Скопје. Истите ќе се користат во наредните шест месеци, а ќе се користат според потребите. На тоа, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски реши да се пошегува, со голед на тоа дека ...

Битола побара помош од ЈСП „Скопје“, три автобуси шест месеци ќе и служат на општината

ТВ21 - 09.10.2018

Општина Битола од ЈСП „Скопје“ доби три автобуси кои треба да и служат на општината за различна намена. „Веќе од вчера добивме автобуси од ЈСП „Скопје“ со што во возниот парк на Општина Битола имаме зголемен капацитет.

Гордиевиот јазол на бесплатниот школски превоз во Битола

Р.С.Европа - 09.10.2018

Превозниците во Битола престанаа да возат ученици, оти цените им биле неисплатливи. Општината предложи нови цени, но по протестот на превозниците го одложи новиот тарифник. Родители велат дека нема да ги пуштаат децата на училиште ако не се реши ...

Три автобуси од ЈСП Скопје на располагање на Битола

Сител - 09.10.2018

Општина Битола од Град Скопје доби три автобуси од ЈСП Скопје кои ќе им бидат на располагање наредните шест месеци, а ќе ги користат согласно потребите. Градоначалничката вели дека ќе се користат за потребите на граѓаните, но и во ситуации како ...

Битола од ЈСП Скопје доби три автобуси

Шеталиште - 09.10.2018

Имајќи ги предвид потребите од превоз за извршување на одредени обврски или активности, на учениците, пензионерите и другите граѓани, Општина Битола презеде конкретни мерки за соодветно дополнување на општинскиот возен парк.

Општина Битола на помош викна автобуси од Скопје

Сакам да кажам - 09.10.2018

Во Општина Битола за превоз на ученици стигнаа три автобуси од ЈСП „Скопје“, што ќе ги возат до училиште доколку се случи ситуација како вчерашната, кога превозниците од Битола протестираа и не возеа.

Бесплатниот превоз на учениците лош бизнис за Битола

Н.Македонија - 09.10.2018

Битола вчера буквално беше блокирана. Автобуските превозници одбија да ги превезуваат не само учениците до нивните училишта, туку и граѓаните воопшто и ги паркираа своите автобуси пред општинската зграда во знак на протест поради предложениот ...

Битолчани вријат за подарокот од ЈСП: Јас да сум не го примам (фото)

Република - 09.10.2018

Битолската општина денеска на прес-конференција соопшти дека од ЈСП Скопје добиле три автобуси за превоз на патници. Општината овие автобуси ќе ги има на располагање шест месеци, а ќе се користат според потребите.

Подарок од ЈСП Скопје: На битолските улици ќе возат автобуси постари од 50 години, кои не исполнуваат никакви еколошки ...

Курир - 09.10.2018

Автобуси стари повеќе од 50 години, добиени од страна на ЈСП Скопје, ќе се обраќаат на улиците во град Битола. Овие автобуси инаку не исполнуваат никакви европски стандарди, тие се со ЕУРО 0 стандард, што претставува вистинска опасност за квалитетот ...

Битола од ЈСП Скопје доби автобуси за превоз на патници

Скопје инфо - 09.10.2018

Автобуси стари повеќе од 50 години, добиени од страна на ЈСП Скопје, ќе се обраќаат на улиците во град Битола. Општината овие автобуси ќе ги има на располагање шест месеци, а ќе се користат според потребите.

Битола од ЈСП Скопје доби автобуси за превоз на патници

Тера - 09.10.2018

Битолската општина денеска на прес конференција соопшти дека од ЈСП Скопје добиле три автобуси за превоз на патници. Општината овие автобуси ќе ги има на располагање шест месеци, а ќе се користат според ...

Битолските превозници на протест - ги паркираа автобусите пред општината

24 Вести - 08.10.2018

Наместо низ улиците,девет битолски превознички компании утринава протестираа пред општината поради најавените измени на тарифникот за превоз на ученици. Утрово и учениците и граѓаните останаа без превоз,автобусите не ги возеа ниту редовните линии ...

Битола остана без јавен превоз, превозниците протестираа пред општина

ТВ21 - 08.10.2018

Со паркирање на автобуси долж Булеварот 1-ви Мај во Битола девет битолски превознички компании протестираа против најавените измени во тарифникот за превоз на ученици. Денеска не сообраќаа ниту редовните линии на градскиот превоз.

Се зголеми возниот парк на општината

Тера - 09.10.2018

Имајќи ги предвид потребите од превоз за извршување на одредени обврски или активности, на учениците, пензионерите и другите граѓани, Општина Битола презеде конкретни мерки за соодветно дополнување на општинскиот возен парк.

“Кантите” од ЈСП Скопје, ќе ги возат битолчани низ конзулскиот град?!”

Маркукуле - 10.10.2018

Автобуси стари повеќе од 50 години, добиени од страна на ЈСП Скопје, ќе се обраќаат на улиците во град Битола. Овие автобуси инаку не исполнуваат никакви европски стандарди, тие се со ЕУРО 0 стандард, што претставува вистинска опасност за квалитетот ...

ЈСП Скопје испрати во Битола автобуси за превоз на патници

Нетпрес - 09.10.2018

Битолската општина денеска на прес конференција соопшти дека од ЈСП Скопје добиле три автобуси за превоз на патници. Општината овие автобуси ќе ги има на располагање шест месеци, а ќе се користат според ...