TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одговорноста за смртта на овчарот од кратовско ќе се утврдува по одговорите од надлежните министерства

Сител - 07.04.2021

Центарот за управување со кризи не одрекува вина за случајот во кој почина 63 годишниот Златко Божинов од кратовско, но одговорност ќе се бара и во три други институции. Министерствата за здравство, за внатрешни работи и за локална самоуправа ќе ...

Дисциплинска постапка за оперативецот на ЦУК од Кратово, но и за сите кај кои ќе биде утврден пропуст, најави Ангелов

365

Ангелов: Одговорност ќе има, наша обврска е добробитa на граѓаните, a за брзо време ќе почне со работа новиот централизиран систем за управување со кризи со којшто се надминуваат ваквите пропусти во Системот

Бизнис Вести

По кратовскиот случај: Ангелов вели неговата оставка би била дезертирање и од јули го најави бројот 112

360 степени

Ангелов за трагичниот случај во кратовско: Има одговорност кај нас, но имам прашања и за други органи

МКД

Ангелов не сака да биде дезертер, одговорноста за случајот со починатиот Божинов ја бара кај други

Алфа

Ангелов ги бара пропустите и не поднесува оставка за случајот во Кратово

Р.С.Европа

Опсервер Нова ТВ ММС Фактор Независен Нова ТВ Локално Локално

Наскоро граѓаните ќе повикуваат помош преку единствен повикувачки број – 112, како што е во цела ЕУ

365 - 07.04.2021

За да не се случуваат и во иднина несакани настани како тој со 63-годишникот од кратовско кој можеби ќе беше спасен доколку соодветните институции помогнеа да биде итно хоспитализиран, а не тимот на Брза помош да го носи со часови на раце, Центарот ...

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Сител

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Слободен Печат

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

24Инфо

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

iPortal

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Канал5

Ангелов најави новина од јуни: На 112 да се добива помош за пожари, физички напади, сообраќајки...

МКД

Опсервер Press24 CivilMedia ММС Frontline Република Бриф Кајгана

Има кршење на процедурите во системот за спасување во случајот на сточарот од кратовско, ако се утврди вина ќе се бара ...

Сакам да кажам - 07.04.2021

Утврдени се одредени пропусти и кршење на процедурите во работењето на оперативните служби, при обезбедување на транспорт на премрзнатиот сточар во кратовското село Емирица, кој почина вчера во Штипската болница.

Дисциплинска за оперативец на ЦУК кој не побарал хеликоптер за сточарот Златко Божиновски

Expres

За трагичниот настан со премрзнатиот овчар, засега дисциплинска само за оперативецот

Скопско Ехо

Оперативецот ќе одговара за случајот на спасување на сточарот од кратовско

Република

Премрзнатиот овчар од Кратово ја загуби битката за живот

Deutsche Welle

Почина сточарот од Кратовско кого лекарите го носеа на раце низ планина за да го спасат оти надлежните одбија да помогнат

Сакам да кажам

Премрзнатиот овчар од Кратово ја загуби битката за живот

Пулс24

Сител Канал5 Алфа Нова ТВ МКД МКД Скопје инфо Фокус

Ангелов: Доколку во следните 6 месеци не го средам ЦУК ќе се повлечам

Lider - 07.04.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов во интервју за „Слободен печат“ изјави дека ќе се повлече од функцијата доколку во наредните шест месеци не успее да ја среди институцијата со која раководи – Јас сум таму четири месеци ...

Ангелов: Доколку во следните 6 месеци не го средам ЦУК ќе се повлечам

Република

Ангелов: Доколку во следните 6 месеци не го средам ЦУК ќе се повлечам

Сител

Ангелов: Доколку во следните 6 месеци не го средам ЦУК ќе се повлечам

Press24

Ангелов: ЦУК е нефункционален, ако не го средам самиот ќе се повлечам

24Инфо

Вицепремиери преку Фејсбук цврсто бараат одговорност за смртта на овчарот од кратовско

Скопско Ехо - 07.04.2021

Веста за починатиот премрзнат овчар од кратовските планини уште еднаш ја покажа институционалната млакост кога е во прашање потреба на обичен македонски граѓанин. За ова мора да има одговорност.

Мицковски: Функционериве почнаа опасно да морализираат околу смртта на овчарот, изгледа народот ќе мора да бега од одговорност

Република

Почина овчарот кој екипа на Брза помош со часови на раце го извлекуваше од падините на Кратовско

Вечер Прес

Почина овчарот за кој немаше возило за помош

Независен

Почина овчарот кој екипа на Брза помош со часови го носеше на носилка

24 Вести

Почина овчарот кој екипа на Брза помош со часови го носеше на носилка

Фокус

Почина овчарот кого Итна помош го извлекуваше на раце без надлежните да пратат возило

Нетпрес

Курир Денешен Centar Локално