TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рама ја пофали македонската опозиција, а ја обвини албанската за разлничните ставови на земјите во ЕУ

Канал5 - 09.10.2019

Во врска со барањето на Холандија, Албанија да се оценува одделно од Северна Македонија, кога станува збор за отворањето преговори со ЕУ, албанскиот премиер Еди Рама, рече дека „процесот се третира како прашање на домашната политика на Холандија".

Холандскиот парламент даде зелено светло за земјава за почеток на преговори со ЕУ

Канал5 - 09.10.2019

По многу дилеми и дебати доцна синоќа комисијата за европски прашања на Холандскиот парламент одлучи да даде „зелено светло“ Македонија да ги почне пред пристапните преговори со Европската Унија.

Холандија сака започнување на преговорите со ЕУ за Македонија, но не и за Албанија

Мета - 09.10.2019

Холанскиот парламент го поддржа започнувањето на пристапните преговори со ЕУ на Македонија, но со многу покритички тон се позиционираше кон Албанија. На сесијата на парламентарната комисија за европски прашања било посочено дека нашата земја има ...

Холандија бара Северна Македонија и Албанија да не одат во пакет за почнување преговори со еу

Сакам да кажам - 09.10.2019

Холандија сака Северна Македонија и Албанија да бидат одделно третирани по прашањето дали да се отворат пристапни преговори со Европската унија, одлука која треба да биде донесена на 15 октомври на Советот на министри, а потврдена на состанокот на ...

Благодарност од Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ до Холандија за позитивниот заклучок за отпочнување на ...

А1 On - 09.10.2019

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија упати благодарност до пријателска Холандија за вчерашниот позитивен заклучок за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ.

Блок: Не треба да се отворат преговори за пристапување на Албанија во ЕУ

Независен - 09.10.2019

Холандскиот министер за надворешни работи, Штеф Блок изјави дека холандската Влада смета дека не треба да се отворат преговори за пристапување на Албанија во ЕУ. Тој оваа изјава ја даде во парламентарната комисија за европски прашања на холандскиот ...

Холандија е за раздвојување на Северна Македонија и Албанија, но нема да става вето

Независен - 09.10.2019

Холандија бара Албанија и Севернa Македонија да бидат третирани одвоено во однос на отворањето на пристапните преговори за членство во Европската унија, за што ќе се расправа на состанокот на Советот на министри во Луксембург на 15 октомври, а ...

Холандија кажа „ДА“ за Македонија, категорично „НЕ“ за Албанија

Фактор - 09.10.2019

Македонија направила охрабрувачки напредок, посебно со Преспанскиот договор. Да продолжи со отворените предмети од СЈО и да се усвои закон со кој ќе се гарантира независно обвинителство кое ќе биде надлежно за висока корпуција.

Тетова Сот: Италија ќе стави вето, или Албанија и Македонија или ниту една

Курир - 09.10.2019

По дискусијата во холандскиот парламент за започнувањето на преговорите на Албанија и Македонија со ЕУ, нема промена на ставот за започнување на преговори за Албанија. Иако нема ново придвижување, Холанѓаните остануваат на ставот од јуни против ...

Холандија со црвено светло за Албанија а безусловно зелено за Македонија

Магазин - 09.10.2019

Холандскиот парлалемт ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на ...

Холандија даде зелено светло за Македонија

Курир - 09.10.2019

Холандскиот парлалемт ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на Твитер.

Холандија дава „зелено светло“ за Македонија, „црвено“ за Албанија за ЕУ

Expres - 09.10.2019

Холандскиот парламент заклучи: црвено светло за Албанија, зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија во однос на одлуката за датум за преговори со ЕУ. Разгледувањето на одлука за преговори во пакет и за Албанија и за Македонија не е ...

Датум, Холандија одлучува за судбината на С. Македонија

Алсат-М - 08.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент вечерва дебатира за препораката за старт на преговорите на С.Македонија и Албанија со ЕУ. Основа за дебатата е писмото на шефот на холандската дипломатија, Стеф Блок, кој во име на Владата ...

Една недела до одлуката на европскиот совет – Пендаровски очекува позитивна одлука од Франција и Холандија

ТВ21 - 08.10.2019

Остануваат уште само седум дена кога 28 земји-членки на ЕУ треба да гласаат во Советот – дали Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за старт на пристапните преговори. По Германија, за Македонија се очекува позитивно мислење и од ...

Пендаровски: Исполнето е буквално се за да добиеме датум од ЕУ

Телма - 08.10.2019

Се е направено во контактите со француската администрација за да се пренесе дека земјава ги исполнила сите барања кои ЕУ и ги постави за добивање на датум, е одговорот на претседателот на државата Пендаровски за тоа дали ќе му се јави францускиот ...

Холандија денеска ја носи одлуката, Бугарија нема да не блокира за датумот за преговори

Канал5 - 08.10.2019

Претседателот Пендаровски не очекува блокада од Бугарија за добивање на датум за почеток на преговори со ЕУ. Вели дека бугарската позиција за Македонија е внатрешна работа на земја – членка на унијата и не очекува тоа да влијае на состанокот во ...

Преговорите со Македонија на дневен ред во Холандскиот Парламент

Алфа - 08.10.2019

Само седум денови пред конечната одлука, датумот за почеток на преговорите со Брисел виси на конец. Холандскиот Парламент вечерва треба да одлучува дали на Македонија ќе и’ даде зелено светло.

Шаленберг: Австрија поддржува отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 08.10.2019

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг, кој престојува во официјална посета на Тирана изјави дека неговата земја го подржува отпочнувањето преговори на Северна Македонија и на ...

Пендаровски: И Скопје и Тирана треба да почнат преговори, на сите во ЕУ им е јасно дека Северна Македонија испорача

24Инфо - 08.10.2019

Ставот на целокупниот државен врв, премиерот, министерот за надворешни работи и мојот секојпат бил двете држави да ги почнат преговорите, изјави денеска шефот на државата Стево Пендаровски, во врска со најавите дека денеска Холандија треба да ја ...

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Денови пред Европскиот совет: Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ

Независен - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

Макфакс - 08.10.2019

Дали Албанија и Северна Македонија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унија со приклучувањето ...

Холандската влада без дилеми за С. Македонија и подотворена врата за Албанија

1tv - 08.10.2019

Во писмото што шефот на холандската дипломатија Блок го прати до пратениците во холандскиот парламент се вели дека владата во Хаг „ја дели оценката на Европската комисија дека Владата на Северна Македонија презеде многу позитивни чекори во ...

Денови пред Европскиот совет: Македонија испорача, на потег е ЕУ

Слободен Печат - 08.10.2019

Во посета на земјава вчера беше австрискиот сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи Александер Шаленбер, кој упати јасна порака дека Австрија целосно стои зад ставот дека Северна Македонија и Албанија треба да почнат преговори.

За една недела заседава Европскиот Совет: Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ

Press24 - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ!

Локално - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Денови пред Европскиот совет: Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ

Сител - 08.10.2019

– Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на ...

Македонија исчекува: Ќе има ли конечен пресврт во евроинтеграциите?

+инфо - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ!

Магазин - 08.10.2019

– Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на ...

Денови пред Европскиот совет: Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ

Опсервер - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Холандија вечерва одлучува за Македонија

Канал5 - 08.10.2019

Холандија вечерва одлучува за Македонија. Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент се смета за решавачка за насоката во која ќе тргнат финалните преговори меѓу земјите-членки на ЕУ за заклучокот што би го донеле на 15 октомври.

Денови пред Европскиот совет: Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ

4NEWS - 08.10.2019

– Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на ...

Холандија вечерва одлучува за Македонија

Република - 08.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент се смета за решавачка за насоката во која ќе тргнат финалните преговори меѓу земјите-членки на ЕУ за заклучокот што би го донеле на 15 октомври.

Ќе има ли зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија?

Нетпрес - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Денови пред Европскиот совет: Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ

Либертас - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Денови пред Европскиот совет: Македонија испорача, на потег е ЕУ

MakPress - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Холандскиот парламент денес носи одлука за старт на преговорите со Македонија

Фактор - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

24 Вести - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија

Локално - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

24Инфо - 08.10.2019

Дали Албанија и Северна Македонија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унија со приклучувањето ...

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Н.Македонија - 08.10.2019

Дали Македонија и Албанија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унијата со приклучувањето на ...

Парламентарците во Холандија одлучуваат дали ќе дадат зелено светло за преговори на Македонија и Албанија

Слободен Печат - 08.10.2019

Холандската телевизија наведува дека двете земји повеќе години работат на добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, но засега тие се оставени на чекање, додека ставот на Холандија е дека земјите, особено Албанија, се уште не се целосно ...

Ситно се брои: Испорачавме, на потег е ЕУ!

1tv - 08.10.2019

Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија. Датумот е само првичната точка од патот за целосно интегрирање, на кој ...

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Телма - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Македонија и Албанија

+инфо - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за ЕУ датумот за Македонија

Р.С.Европа - 08.10.2019

Холандскиот Парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС, пренесе МИА.

НОС: Холандскиот парламент денеска одлучува за евроиднината на С. Македонија и Албанија

Денешен - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со С. Македонија и Албанија

Алсат-М - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

Точка - 08.10.2019

Дали Албанија и Северна Македонија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унијата со ...

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија

iPortal - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.