TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буфон се прости од Јувентус, па продолжува во Премиерлигата?!

Sport 1 - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон денеска одржа прес-конференција на која му кажа збогум на Јувентус по 17 години. Тој не најави ништо околу неговата иднина, однсно не кажа дека се повлекува од фудбалот, што предизвика многу шпекулации низ светските медиуми.

Буфон ќе се раздели со „Старата дама“

SportMedia - 17.05.2018

Уште еден натпревар на голот на Јувентус, и толку... Тука некаде ќе биде крајот на приказната помеѓу Џанлуиџи Буфон и Јувентус. После 17 години, можеби и најдобриот голман кој го имала Европа во изминатите две децении, ќе се раздели од „Старата ...

ФОТО: Менхенгладбах го „потпиша“ Џиџи Буфон!

Gol.mk - 17.05.2018

Германскиот бундеслигаш Борусија Менхенгладбах предизвика вистинска лавина на социјалните мрежи откако на својот „Твитер“ профил објави фотографија од Џиџи Буфон, како тој да станал дел од тимот.

Ливерпул тргнува по Донарума

Екипа - 17.05.2018

Ливерпул е најновиот европски гигант што покажа интерес за Џанлуиџи Донарума, откако Јирген Клоп почна да ја разгледува можноста за ангажман на италијанскиот голман на „Енфилд роуд“. Британските медиуми објавија дека Клоп имал средба со ...

ПСЖ му понудил двегодишен договор на Буфон

Дерби - 17.05.2018

Џиџи Буфон денеска на прес-конференцијата на која го објави збогувањето со Јувентус, не ја исклучи можноста да ја продолжи кариерата поради атрактивните понуди кои ги добил од клубови надвор од Италија.

Информациите се точни – Буфон се поблиску до Премиер лигата и тоа во клуб од врвот!

Спортклуб - 17.05.2018

Големиот Џанлуиџи Буфон денеска и официјално најави дека ќе се прости од „Старата дама“ по последниот натпревар од сезоната против Верона на домашен терен, а на огромно изненадување на сите, тој истакна дека се уште не знае дали ќе се повлече од ...

Крај на една преубава приказна, капитенот Буфон заминува од Јувентус: Беше тоа убаво патување…(ВИДЕО)

Курир - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон во сабота ќе го одигра својот натпревар за Јувентус. На денешната прес конференција тој објави дека заминува од клубот за кој даде многу што… После 17 години патување со Јувентус, Џанлуиџи Буфон одлучи да ја на напушти Старата дама, а ...

Официјално: Касиљас стави потпис!

Спортски - 17.05.2018

Тоа што медиумите го најавуваа, сега доби и официјлна потврда. Икар Касиљас останува во Порто уште една година! Касиљас пред три години пристигна на „Драгао“ од мадридски Реал, оваа сезона често беше и на клупата, со оглед на тоа дека шанса добиваше ...

Буфон на маса има понуди од европски гиганти!

Спортски - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон денес ги шокираше сите кога објави дека го напушта Јувентус, но нема да стави крај на кариерата. Иако сите очекуваа дека 40-годишниот голман ќе објави пензионирање, Буфон потврди дека има примамливи понуди и дека најверојатно ќе ја ...

Трите примамливи понуди поради кои Буфон денес не соопшти пензија

24Фудбал - 17.05.2018

Џиџи Буфон денеска соопшти дека заминува од Јувентус по крајот на сезоната, но голманот се уште не се збогува дефинитивно од фудбалот, легендата има неколку примамливи понуди Долго време се најавуваше дека ова ќе биде последна сезона за Џиџи Буфон, ...

Буфон: Да се видев со Оливер два дена подоцна ќе го гушнев и ќе му се извинев!

Gol.mk - 17.05.2018

На денешната прес-конференција Џанлујџи Буфон го потврди своето заминување од Јувентус и в сабота ќе го игра последниот натпревар во дресот на италијанскиот шампион. Легендарниот голман на овој прес се осврна на многу работи од својата кариера ...

„Газета“: Две примамливи понуди од два европски гиганти прават Буфон да го одложи пензионирањето

Дерби - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон на денешната вонредна прес-конференција која ја одржа во Торино и официјално потврди дека овој викенд ќе го одигра својот последен меч за Јувентус, но исто така остави простор за многу шпекулации откако порача дека нема донесено ...

ШОК: Буфон го напушта Јувентус, но не оди во пензија

Спортски - 17.05.2018

Главна тема денес на Апенините е Џанлуиџи Буфон кој на пресконференција официјално објави дека го напушта Јувентус после цели 17 години. Иако сите очекуваа дека 40-годишниот голман ќе објави крај на кариерата, сепак Буфон ги шокира сите со изјавата ...

Барселона на спектакуларен начин ќе се збогува од Андрес Иниеста

Кајгана - 17.05.2018

Барселона подготвува големо збогување од легендарниот Андрес Иниеста. Фудбалерите на Барселона веќе одамна си ја обезбедија титулата првак на Шпанија, која ќе ја прослават за време на неделниот натпревар против Реал Сосиедад, а тој меч ќе биде и ...

Иниеста го издвои играчот за кој Барса мора да вложи секаков напор за да го задржи: Ако тој си замине, тоа ќе биде ...

Дерби - 17.05.2018

Андрес Иниеста полека се подготвува за својот последен фудбалски танц како играч на Барселона, но во пресрет на натпреварот со Реал Сосидад, капитенот на каталонскиот гигант стана интересен за јавноста и со една директна препорака која ја испрати до ...

Буфон: Нема дилема кој ќе биде новиот капитен на Јуве!

Gol.mk - 17.05.2018

Легендарниот чувар на мрежата Џанлуијџи Буфон денес и официјално соопшти дека по завршувањето на оваа сезона ги напушта редовите на Јувентус. Авантурата на италијанскиот голман завршува по цели 17 години минати во торинскиот клуб, со кого освои ...

Буфон: Ако го сретнев судијата Оливер два дена подоцна, ќе го гушнев и ќе му се извинев!

Sport 1 - 17.05.2018

Легендарниот Џанлуиџи Буфон се кае поради тоа што го нападна Мајкл Оливер во четвртфиналето на Лигата на шампиони. Судијата по целата мешаница му даде црвен картон на голманот на Јувентус.

Чеферин: Буфон е џентлмен и покрај инцидентот со Оливер

Локално - 17.05.2018

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, нагласи дека има позитивно мислење за италијанскиот голман Џанлуиџи Буфон и покрај инцидентот во реванш натпреварот со Реал Мадрид од четвртфиналето во Лигата на шампионите.

ВИДЕО: Барселона подготвува спектакл за легендата

Sport M - 17.05.2018

Барселона подготвува големо збогување за Андрес Иниеста. Андрес Иниеста официјално ќе се збогува со навивачите на Барселона, на Капм Ноу во недела на натпреварот против Реал Сосиедад. Легендата на Барса и шпанскиот фудбал одлучија да го напуштат ...

Чеферин: Без оглед на се Буфон е голем џентлмен

СуперСпорт - 17.05.2018

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин и понатака има позитивно мислење за Џиџи Буфон без оглед на неговото однесување во реваншот од четвртфиналето од Лигата на шампионите против Реал Мадрид.

Буфон: Да го видев Оливер по два дена, ќе го гушнев и ќе му се извинев

Екипа - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон денеска на прес-конференција објави дека на крајот од сезонава ќе си замине од Јувентус, а конечната одлука околу идниот ангажман ја одложи за неколку седмици. Искусниот голман говореше на различни теми, меѓу нив и за инцидентот во ...

Буфон образложи што ќе му направел на Оливер ако го сретнел два дена по незаборавниот хаос на „Бернабеу“

Дерби - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон со многу емоции и солзи во очите соопшти дека претстојниот меч со Верона ќе биде последен за него во дресот на Јувентус, но исто така изненади и најголем дел од новинарите, откако додаде дека ова автоматски не значи крај на неговата ...

Касиљас прсече: Одлуката падна, останува ли на „Драгао“

Спортски - 17.05.2018

Како што пренесуваат португалските медиуми, Икер Касиљас ќе остане уште една година во редовите на португалскиот шампион, Порто. Касиљас пред три години пристигна на „Драгао“ од мадридски Реал, оваа сезона често беше и на клупата, со оглед на тоа ...

Помала плата и уште една сезона за Касилјас во Порто

Екипа - 17.05.2018

Легендарниот шпански голман Икер Касилјас ќе остане во Порто и следната сезона. Тој се согласил на продолжување на договорот со новиот португалски шампион за помала плата од досегашната. Новиот договор ќе биде на една година.

Крај на една ера: Буфон заминува од Јувентус, но ќе продолжи да брани

СуперСпорт - 17.05.2018

Еден од најдобрите голмани на денешницата, Џиџи Буфон на прес конференција потврди дека ќе си замине од Јувентус по крајот на сезоната. „Тоа што е сигурно е дека во сабота ќе го играм последниот натпревар за Јувентус“ –коментираше Буфон.

10 моменти кои ја одбележаа кариерата на Буфон

Оff.net - 17.05.2018

Да ја анализираш кариерата на Џиџи Буфон е како да раскажуваш дополнителни 22 години живот. Историски мигови, незаборавни паради, многу трофеи, безброј рекорди и пред сè верност кон Јуве која ја демонстираше со срце дури и во втора лига.

Јувентус има нов капитен – Џорџо Киелини

Спортски - 17.05.2018

Јувентус по заминувањето на Џанлуиџи Буфон ќе добие и нов капитен. Џанлуиџи Буфон денес објави дека во сабота го игра последниот натпревар во дресот на Јувентус, покрај тоа тој истакна и дека се повлекува од репрезентацијата на Италија со цел да им ...

Барселона со спектакуларна кореографија ќе се збогува од Иниеста

Екипа - 17.05.2018

Легендарниот шпански фудбалер, Андрес Иниеста, ќе има величествено збогување од Барселона. Последниот натпревар во дресот на Барселона 34-годишниот Иниеста ќе го одигра в недела против Реал Сосиедад, а навивачите на каталонскиот тим веќе осмислиле ...

Јувентус се збогува со Буфон: Ти благодариме за сè! (ВИДЕО)

Sport 1 - 17.05.2018

Денеска во 11.30 часот Џанлуиџи Буфон имаше прес-конференција на која потврди дека викендов ќе го одигра последниот меч во дресот на „старата дама“. Италијанецот откри дека има неколку понуди, а веднаш се појавија шпекулации дека Реал Мадрид и ПСЖ ...

Неверојатната кариера на Буфон во Јувентуз низ бројки

24Фудбал - 17.05.2018

Легендарниот Џиџи Буфон денеска објави крај на неговиот престој во Јувентус, па низ бројки да видиме каков беше неговиот престој во италијанскиот шампион. Буфон објави крај на престојот во Јувентус, но не и крај на кариерата.

Буфон В сабота го игра последниот меч за Јувентус, но можеби не ја завршува кариерата

Сакам да кажам - 17.05.2018

Легендарниот голман Џанлуиџи Буфон објави дека в сабота ќе го одигра последниот натпревар за Јувентус, во којшто ги помина последните 17 години. Светскиот првак од 2006 година на средбата со Верона по деветти пат ќе го крене шампионскиот пехар, ...

„Никој никогаш нема да биде како Џанлуиџи Буфон“ – Јувентус со емотивно видео му се заблагодари на Џиџи (Видео)

Спортски - 17.05.2018

Денес со почеток во 11:30 часот во тренинг центарот на Јувентус беше одржана прес-конференција на која Џанлуиџи Буфон потврди дека во сабота го игра последниот натпревар во дресот на Јувентус.

Фотографии од семејниот албум на Џиџи Буфон

Оff.net - 17.05.2018

На денот кога објави дека во сабота играчки се збогува со Јувентус (и во очекување да дознаеме дали ќе се збогува и со фудбалот), дојде ред да го разгледаме неговиот омилен албум со ...

Буфон заминува од Јувентус

+инфо - 17.05.2018

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска официјално објави дека в сабота ќе го одигра последниот натпревар за „Старата дама“. Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска официјално објави дека в сабота ќе го одигра ...

Буфон со солзи во очите стави крај на незаборавната етапа во Јувентус, но приреди и едно изненадување

Дерби - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон денеска ја одржа толку очекуваната вонредна прес-конференција која самиот ја закажа за ова претпладне, а на истата легендарниот италијански голман и официјално соопшти дека натпреварот со Верона ќе биде последен за него во дресот на ...

Буфон: Заминувам од Јувентус, но...

24Фудбал - 17.05.2018

На посебна прес конференција Џанлуиџи Буфон денеска соопшти дека по 17 години си заминува од Јувентус. Џиџи Буфон и официјално објави дека го напушта Јувентус, но не објави и крај на играчката кариера која би можел да ја продолжи во друг клуб.

По 17 години Буфон си заминува од Јувентус

AKO - 17.05.2018

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска на посебна прес конференција соопшти дека по 17 години си заминува од Јувентус. Со солзи во очите по почетниот говор на претседателот Ањели, Буфон му се заблагодари на сопственикот на Јувентус ...

Последна шанса за трофеј во ЛШ: Буфон застанува на голот на Реал Мадрид?

Sport 1 - 17.05.2018

Еден од најдобрите голмани на сите времиња, Џанлуиџи Буфон објави денеска дека по 17 години минати во италијанскиот великан Јувентус на крајот на сезонава ќе го напушти Торино, а весникот „Тутоспорт“ веќе најави две потенцијални дестинации – Реал ...

Заврши ерата на Буфон во Јуве: „Сакам на најдобар начин да се простам од фановите“

Gol.mk - 17.05.2018

Името на Џанлујџи Буфон уште долги години ќе се споменува во фудбалската јавност, но како историја, бидејќи денес легендарниот голман на Јувентус ја најави својата играчка кариера. Можеби најголемиот чувар на мрежата на сите времиња на денешната ...

Буфон се прости со Јуве: Горд ја завршувам оваа авантура!

Sport 1 - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон, како што најави, одржа прес-конференција на која зборуваше за својата иднина. Дефинитивно се прости со Јувентус, но, очигледно, тоа нема да значи и крај на неговата кариера.

Буфон објави: Заминувам од Јувентус!

Екипа - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон ќе стави крај на 17-годишната соработка со Јувентус, објави денеска легендарниот голман на прес-конференција во Торино. Веќе подолго време се шпекулираше околу иднината на 40-годишниот чувар на мрежата, кој не објави завршување на ...

Буфон се прости од Јувентус – Јуве донесе талент и го претвори во шампион

Sport M - 17.05.2018

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска соопшти дека ќе го напушти Јувентус на крајот од оваа сезона. Долго се зборуваше за судбината на Буфон оваа сезона, а голманот денеска конечно ја откри својата одлука.

Буфон потврди: Тука е крајот на мојата авантура, во сабота го играм последниот натпревар за Јувентус

Спортски - 17.05.2018

Денес во 11:30 часот прес-конференција за медиумите во тренинг центарот на Јувентус одржа Џанлуиџи Буфон, на конференцијата присуствуваше и претседателот на „старата дама“, Андреа Ањели. Буфон на оваа конференција го потврди она што се очекуваше, ...

Во сабота го играм последниот меч за Јувентус

Оff.net - 17.05.2018

Дотеран и скоцкан во одело, во друштво на претседателот Андреа Ањели, Џиџи Буфон се појави во прес центарот на Јуве и со кнедла во грлото го објави своето официјално збогување со клубот на кој му служеше со срце 17 ...

Буфон призна: Веќе имам неколку понуди од други клубови, наскоро ќе одлучам дали ќе продолжам

Спортклуб - 17.05.2018

Џиџи Буфон како и што се претпоставуваше, на вонредната прес-конференција соопшти дека го напушта тимот на Јувентус. По соопштување на оваа одлука, легендарниот голман од страна на новинарите беше запрашан што понатаму, на што Буфон посочи дека е ...

Буфон објави дека го напушта Јувентус (Видео)

TopSport - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон, легендата на светскиот фудбал, објави дека по 17 години ќе го напушти Јувентус. Својата одлука, Буфон, ја соопшти на прес конференција во друштво на претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.

ОФИЦИЈАЛНО: Буфон пресече и се огласи – по 17 години заминувам од Јувентус

Спортклуб - 17.05.2018

Легендарниот голмана на Јувентус и селекцијата на Италија, 40-годишниот Џиџи Буфон денес на вонредна прес-конференција соопшти дека на крајот од сезоната си заминува во „старата дама“. Буфон во сабота против Верона ќе го одигра последниот натпревар ...

Капело: Јувентус може да освои и осмо Скудето!

СуперСпорт - 17.05.2018

Фабио Капело смета дека победничката серија на Јувентус не е готова и може да продолжи, така што ќе го освојат осмото Скудето по ред наредната сезона. Меѓутоа, Буфон ќе се повлече, а Асамоа и Лихштајнер ќе го напуштат клубот.

Буфон објави дека го напушта Јувентус

24Инфо - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон, легендата на светскиот фудбал, објави дека по 17 години ќе го напушти Јувентус. Својата одлука, Буфон, ја соопшти на прес конференција во друштво на претседателот на Јувентус, Андреа ...

Иниеста ќе добие феноменална кореографија на последниот меч на „Камп Ноу“ (Фото)

SportMedia - 17.05.2018

Легендарниот капитен на Барселона Андрес Иниеста целата досегашна ја помина во каталонскиот гигант, но во недела доаѓа крајот на оваа приказна која трае речиси две децении. Иниеста си заминува на крајот од сезоната, а в недела на „Камп Ноу“ ќе игра ...