TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чадот од пожарите на западот на САД стигна до Европа(ВИДЕО)

Канал5 - 16.09.2020

Чадот од огромните шумски пожари на западниот брег на САД стигна сè до Европа, објави денеска Европската служба за следење на климата. Сателитските податоци од Службата за мониторинг на атмосферата ,,Коперникус’ (КАМС) покажаа дека шумските пожари ...

Шумер: Трамп ја игнорира реалноста

Телма - 16.09.2020

Доналд Трамп ја игнорира реалноста за пожарите. Идиотски е да им кажувате на луѓето „уште малку па ќе залади“, вели сенаторот Чак Шумер од Демократската партија во Америка, чии лидери во сојузните држави според Трамп не презеле навремени мерки за да ...

Чадот од американските пожари дојде до Европа

Точка - 16.09.2020

Шумските пожари кои беснеат на американскиот западен брег, покрај Тихиот океан, се десетина до сто пати поинтензивни од просекот во последните 15 години со посебно густ чад кој дошол дури до Европа, објави денеска европскиот сервис за климатски ...

Чадот од големите шумски пожари во САД стигна дури до Европа

Макфакс - 16.09.2020

Европската служба за следење на климата објави дека чадот од шумските пожари на западниот брег на САД стигнал дури до Европа. Пожарите веќе зафатија речиси два милиони хектари во западниот дел на САД.

Чадот од пожарите од американското западно крајбрежје стигна до Европа

ММС - 16.09.2020

Чадот од огромните шумски пожари на западниот брег на САД пристигна сè до Европа, објави во средата Европската служба за следење на климата. Сателитски податоци од Службата за мониторинг на атмосферата Коперникус (КАМС) покажаа дека шумските пожари ...

Чадот од пожарите во Калифорнија стигна до Њујорк: Големо загадување на воздухот и во Канада

Точка - 16.09.2020

Чадот од пожарите кои го опустошија американскиот Запад премина преку целата територија на Соединетите Американски Држави и стигна до источниот брег, односно „патуваше“ дури 4 илјади километри.

Што се случува: Сега сами го молат Трамп да прогласи вонредна состојба!?

Во Центар - 16.09.2020

Гувернеркста на Орегон, Кејт Браун, рече дека шумските пожари што уништиле стотици хектари земја и уништиле цели заедници ја довеле нејзината држава „на работ“ од капацитетот да функционира.

Низ САД активни десетици пожари

24Инфо - 16.09.2020

Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД. Пожарникарите се борат со пожар во близина на Лос Анџелес, што е активен повеќе од една недела и се заканува да зафати историска опсерваторија и објекти за телекомуникации во вредност ...

Трамп: Што знаат научниците за глобалното затоплување?

Локално - 16.09.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп категорично ја отфрли загриженоста за климатските промени за време на неговата посета на уништената од пожари Калифорнија, велејќи им на властите дека „научниците не знаат ништо за глобалното затоплување“.

Доналд Трамп: Не грижете се, наскоро ќе стане посвежо – климатските промени не влијаат на ситуацијата

Точка - 15.09.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на неговата посета на Калифорнија, каде што беснеат пожарите, повторно ја отфрли важноста на климатските промени и му рече на еден службеник дека наскоро ќе стане посвежо.

ФОТО: Низ САД беснеат десетици пожари

Курир - 16.09.2020

Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД. Пожарникарите се борат со пожар во близина на Лос Анџелес, што е активен повеќе од една недела и се заканува да зафати историска опсерваторија и објекти за телекомуникации во вредност ...

Низ САД активни десетици пожари

Либертас - 16.09.2020

Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД. Пожарникарите се борат со пожар во близина на Лос Анџелес, што е активен повеќе од една недела и се заканува да зафати историска опсерваторија и објекти за телекомуникации во вредност ...

Низ САД активни десетици пожари

Опсервер - 16.09.2020

Лос Анџелес, 16 септември 2020 () – Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД. Пожарникарите се борат со пожар во близина на Лос Анџелес, што е активен повеќе од една недела и се заканува да зафати историска опсерваторија и ...

Десетици активни пожари беснеат во САД

+инфо - 16.09.2020

Вкупно 27 пожари беснеат во Калифорнија. Од средината на август во пожарите загинаа 25 лица во државата и ангажирани се повеќе од 16.600 пожарникари. Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД.

Низ САД активни десетици пожари

А1 On - 16.09.2020

Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД. Пожарникарите се борат со пожар во близина на Лос Анџелес, што е активен повеќе од една недела и се заканува да зафати историска опсерваторија и објекти за телекомуникации во вредност ...

Низ САД активни десетици пожари

MakPress - 16.09.2020

Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД. Пожарникарите се борат со пожар во близина на Лос Анџелес, што е активен повеќе од една недела и се заканува да зафати историска опсерваторија и објекти за телекомуникации во вредност ...

Низ САД беснеат десетици пожари, досега над 35 жртви

Frontline - 16.09.2020

Десетици пожари продолжуваат да беснеат во западниот дел на САД. Пожарникарите се борат со пожар во близина на Лос Анџелес, што е активен повеќе од една недела и се заканува да зафати историска опсерваторија и објекти за телекомуникации во вредност ...

Чадот од големите шумски пожари во САД стигнал дури до Европа

Вечер - 16.09.2020

Европската служба за следење на климата објави дека чадот од шумските пожари на западниот брег на САД стигнал дури до Европа. Пожарите веќе зафатија речиси два милиона хектари во западниот дел на САД.

Чадот од големите шумски пожари во САД стигнал дури до Европа

24Инфо - 16.09.2020

Европската служба за следење на климата објави дека чадот од шумските пожари на западниот брег на САД стигнал дури до Европа. Пожарите веќе зафатија речиси два милиона хектари во западниот дел на САД.

Чадот од големите шумски пожари во САД стигна дури до Европа

MTM - 16.09.2020

Европската служба за следење на климата објави дека чадот од шумските пожари на западниот брег на САД стигнал дури до Европа. Пожарите веќе зафатија речиси два милиона хектари во западниот дел на САД.

Чадот од големите пожари во САД стигна дури до Европа(видео)

Денар - 16.09.2020

Европската служба за следење на климата објави дека чадот од шумските пожари на западниот брег на САД стигнал дури до Европа. Пожарите веќе зафатија речиси два милиона хектари во западниот дел на САД.

Трамп пристигна во Калифорнија среде пожарите:Ќе залади,науката не знае

Канал5 - 15.09.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја посети Калифорнија по повод огромните пожари што ја пустошат таа сојузна држава, како и остатокот од западниот брег на САД. Како дел од таа посета, тој се состана со демократскиот гувернер Гавин Њусом и други ...

Сан Франциско и Лос Анџелес сега се меѓу најзагадените градови на светот поради пожарите

Сакам да кажам - 15.09.2020

Четири големи градови на американскиот западен брег моментално се наоѓаат меѓу десетте градови со најлош квалитет на воздухот на светот, откако масивните пожари го прекрија целиот регион во чад.

Трамп за климатските промени и пожарите : Наскоро ќе залади!

Телма - 15.09.2020

Загадениот воздух и силниот мирис на чад не го спречија американскиот претседател Доналд Трамп повторно да го игнорира научниот консензус дека климатските промени имаат клучна улога во историски незапаметените шумски пожари на Западниот Брег на САД, ...

„Живееме во пекол, а таа продава облека“ – Инфлуенсерка позира на плажа со позадина од пожарите во Калифорнија

Црнобело - 15.09.2020

Инфлуенсерка ја рекламира својата модна линија позирајќи на плажа додека во позадина беснеат пожари во шумите на Калифорнија – до каде одат младите луѓе „жедни“ за лајкови и внимание? Модната блогерка и инфлуенсерка Colette LeClair ја разбесни ...

Огнени стихии го опустошиа западниот брег на САД

Н.Македонија - 15.09.2020

Во сојузната држава Орегон, бројот на евакуирани во пожарите се проценува дека се искачи на 500.000 лица што е повеќе од 10 отсто од населението од 4,2 милиони жители. Еден од најкатастрофалните пожари во Алмеда, кој изби во Ешленд, во близината на ...

Доналд Трамп: Не грижете се, наскоро ќе стане посвежо - климатските промени не влијаат на ситуацијата

MTM - 15.09.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на неговата посета на Калифорнија, каде што беснеат пожарите, повторно ја отфрли важноста на климатските промени и му рече на еден службеник дека наскоро ќе стане посвежо.