TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесими: Економската состојба е сериозна, финансиите стабилни

24 Вести - 16.09.2020

Финансиите во државата се стабилни и во екот на оваа најголема криза досега, министерот за финансии Фатмир Бесими најавува редовна исплата на ДДВ за фирмите и сите други обврски кон приватниот и кон јавниот сектор.

Економската ситуација сериозна, достојни плати и европска иднина, но се ќе зависи од коронакризата

ТВ21 - 16.09.2020

Економската ситуација е сериозна. Неколку пати предупреди министерот за финансии Фатмир Бесими. „Ова не е за да плашиме некого, туку да ја сфатиме сериозноста на ситуацијата”, рече тој . „Нема да биде лесно“ „Во првата половина од годината ...

Бесими: Буџетот е стабилен, но состојбата е сериозна

Сител - 16.09.2020

Ситуацијата е серизона, но буџетот засега е стабилен. Корона кризата ја турна економијата во бездна, падот од речиси 13% во 2 квартал е драматичен, наплатата на приходи паѓа, јавниот долг расте.

Бесими: Економијата е сериозна, но финансиите се стабилни

Алсат-М - 16.09.2020

Новиот министер за финансии Фатмир Бесими ги претстави целите за својот четири годишен мандат, не не одговори кога ќе се донесе долгоочекуваниот четврт сет економски мерки и дали ќе има втор ребаланс на буџетот.

Економската состојба сериозна, четвртиот сет на мерки ќе се знае од идната недела

Телма - 16.09.2020

Дел од четвртиот сет на мерки ќе биде познат идната недела, најави министерот за финансии, Фатмир Бесими, но не сакаше да открие што точно ќе содржат и колку ќе ја чинат државата. Рече дека ќе се дизајнираат нови и ќе се подобрат постојните ...

Четвртиот пакет економски мерки ќе се финансира од државната каса и домашно задолжување

+инфо - 16.09.2020

Министерот за финансии Фатмир Бесими информира дека според сегашниот прилив и одлив на парите јавниот долг нема да надмине 60 отсто од БДП до крајот на годината. Финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет ...

Бесими: Економската состојба сериозна, помош за стопанството ќе има, но не се знае колку тоа ќе ја чини државата

Алфа - 16.09.2020

Состојбата во македонската економија е повеќе од сериозна, но може да се најде решение за ублажување на кризата, рече министерот за финансии Фатмир Бесими. Според него, до крајот на вториот квартал од годинава, имало пад од 12,7% на БДП, а јавниот ...

Бесими: Достојни плати, солиден економски раст, европска иднина

ТВ21 - 16.09.2020

Фатмир Бесими, новиот министер за финансии денеска одржа прес конференција на која се обврза на достојни плати, солиден економски раст и европска иднина. Бесими истакна дека пандемијата од коронавирусот има и ќе има последици, но дека решение има.

Бесими: Економската состојба е сериозна, но финансиите се стабилни и може да се најде решение

24Инфо - 16.09.2020

Стапки на раст над 4% и покачување на платите за 20% до 30% односно над 32 илјади денари во следните четири години за подобрување на стандардот на граѓаните и економијата во земјата. Ова се главните цели и задачи на министерот за финансии Фатмир ...

Бесими: Економската состојба е сериозна, но финансиите се стабилни и може да се најде решение

Frontline - 16.09.2020

Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки за да се ублажи ефектот на ...

Бесими: Нема да биде лесно, ќе работиме да ја вратиме економијата на раст од 4%

Слободен Печат - 16.09.2020

Подтотвени сме за најголемата финансиска криза за оваа генерација, истакна новиот министер за финансии Фатмир Бесими, на денешната прва прес-конференција откако седна во министерското столче.

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста.

Бесими: Предвидливост во даночната политика и подигнување на прагот на ДДВ обврзници на 3 милиони денари за поддршка на ...

Денар - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10% во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5% земјоделски производители и занаетчиите и подигнување на ...

БЕСИМИ ВЕТИ: На фирмите навреме ќе им го враќаме ДДВ, за четвртиот сет мерки ќе работиме и идната недела

Фактор - 16.09.2020

Во екот на оваа најголема криза досега, ќе обезбедиме фирмите да знаат дека навреме ќе имаат поврат на ДДВ и дека државата ќе ги исполнува сите други обврски кон приватниот сектор. Ова на својата прва прес конференција го вети новиот министер за ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски ...

Бесими: Ќе го ублажиме ударот на кризата, а во 2021 година очекуваме економски раст

Вечер Прес - 16.09.2020

Министерството за финансии интензивно работи на четвртиот пакет економски мерки за зајакнување на ликвидноста и финансиската стабилност на фирмите, поттикнување на приватната потрошувачка и инвестициите.

Бесими: Економската состојба е сериозна, но може да се најде решение

Н.Македонија - 16.09.2020

Министерот за финансии Фатмир Бесими истакна дека економската состојба во Македонија е сериозна поради ефектот на пандемијата и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на ...

Прес-конференција на министерот за финансии Фатмир Бесими (во живо)

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Прес-конференција на министерот за финансии Фатмир Бесими. Прес конференција на министерот за финансии Фатмир Бесими Posted by MИА.mk on Среда, 16 септември 2020 Скопје, 12 мај 2020 () – Македонскиот дипломатски ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст

24 Вести - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

24Инфо - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст

Алсат-М - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

iPortal - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Министерот Бесими за приоритетите: враќање на раст од 4-5 отсто, нови работни места…

Независен - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

Либертас - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

Press24 - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

Frontline - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

Либертас - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Бесими: Ќе работиме за да го намалиме ударот врз економијата во третиот и четвртиот квартал

Локално - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

А1 On - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

А1 On - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

Frontline - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

Канал5 - 16.09.2020

Да гарантираме предвидливост во даночната политика, при што данокот на добивка да остане на ниво од 10 отсто во целиот период до 2024 година. Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот ...

Бесими најави враќање на патеките на раст остварени пред кризата

+инфо - 16.09.2020

Министерот за финансии очекува закрепнувањето на економијата да биде видливо веќе наредната година. Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

Press24 - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Добра вест за бизнисите: Даночната стапка на ДДВ ќе се намалува за одделни ресори

+инфо - 16.09.2020

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска најави намалување на парафискалниуте давачки до 75 отсто од сегашното ниво. Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

CivilMedia - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, можна корекција на проекциите за годинава

Бизнис Вести - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 (МИА) – Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста.

Задржување на данокот на добивка на 10 отсто и предвидливост во даночната политика, најави Бесими

Нетпрес - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Бесими: Приоритет е побрзо враќање до солиден економски раст, создавање нови работни места, намалување на ...

CivilMedia - 16.09.2020

Што побрзо враќање на патот кој ќе донесе солиден економски раст, со стапки од 4-5 проценти, достоинствени плати, создавање нови работни места, намалување на невработеноста. Ова се дел од приоритетите на мандантната мисија на министерот за финансии ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

Вечер Прес - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Бесими: Економската состојба е сериозна, но финансиите се стабилни и може да се најде решение

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки ...

Бесими: Економската состојба е сериозна, но финансиите се стабилни и може да се најде решение

Бриф - 16.09.2020

Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки за да се ублажи ефектот на ...

Бесими: Економската состојба е сериозна, но финансиите се стабилни и може да се најде решение

Press24 - 16.09.2020

Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки за да се ублажи ефектот на ...

Бесими: Економската состојба е сериозна, но финансиите се стабилни и може да се најде решение

Канал5 - 16.09.2020

Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво. Но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки за да се ублажи ефектот на ...

Бесими: Економската состојба е сериозна, но финансиите се стабилни и може да се најде решение

Либертас - 16.09.2020

– Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки за да се ублажи ефектот на ...

Трите поенти на Бесими: Економската состојба е сериозна, финансиите се стабилни и може да се најде решение

Независен - 16.09.2020

Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки за да се ублажи ефектот на ...

Бесими најави предвидливост во даночната политика и задржување на данокот на добивка на 10 отсто

Граѓански збор - 16.09.2020

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ, повластени стапки од 5 отсто за земјоделски производители и занаетчиите и ...

Бесими: Пари за четвртиот сет на мерки со репрограмирање

МКД - 16.09.2020

Економската состојба во земјава е сериозна поради импактот на коронавирусот и епидемиолошката криза на светско ниво, но финансиите се стабилни и може да се најде решение со добро планирање на четвртиот пакет на мерки за да се ублажи ефектот на ...

Бесими вети раст на економијата од 4 % и раст на просечната плата за 20 до 30 отсто

Макфакс - 16.09.2020

Стапки на раст над 4% и покачување на платите за 20% до 30% односно над 32 илјади денари во следните четири години за подобрување на стандардот на граѓаните и економијата во земјата. Ова се главните цели и задачи на министерот за финансии Фатмир ...

Бесими вети раст на економијата од 4% и раст на просечната плата за 20 до 30 отсто

Вечер - 16.09.2020

Стапки на раст над 4% и покачување на платите за 20% до 30% односно над 32 илјади денари во следните четири години за подобрување на стандардот на граѓаните и економијата во земјата. Ова се главните цели и задачи на министерот за финансии Фатмир ...