TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новото име „Република Северна Македонија“ стапува на сила вечерва

24 Вести - 12.02.2019

Од денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите на Советот за Безбедност, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 година и за воспоставување на стратегиско партнерство меѓу страните, ...

Џафери во Албанија ќе присуствува на ратификацијата на Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Сител - 12.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери утре ќе отпатува во работна посета во Република Албанија. Како што информира собраниската прес-служба, Џафери во Албанија на 14 февруари ќе присуствува на пленарната седница на Собранието на ...

Словенија го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО

24 Вести - 12.02.2019

На вонредна седница на Парламентот , Словенија го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со денешната одлука, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата која го ратификува Пристапниот протокол за НАТО.

Словенија го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Макфакс - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, пренесуваат словенечките медиуми. Протоколот доби зелено светло со 72 гласа „за“ и 12 „против“, од присутните пратеници во Собранието.

Словенија го ратификуваше протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО

Сител - 12.02.2019

Со 72 гласа за и 12 против, потоколот за влез на Македонија во НАТО денеска е ратификуван во словенечкиот парламент. Против се изјаснија пратениците на левицата и националната партија, со образлоЖение дека Алијансата како империјалистичка ...

Џафери во Албанија ќе присуствува на ратификувањето на протоколот за НАТО

Макфакс - 12.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утре ќе отпатува на работна посета во Република Албанија. Kако што соопшти собраниската прес-служба, за време на посетата, Џафери ќе присуствува пленарната седница на Собранието на Република Албанија, ...

Во присуство на Талат Џафери словенечкиот Парламент го ратификуваше Протоколот за НАТО(видео)

AKO - 12.02.2019

Република Словенија е втората земја по Грција која го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. Во словенечкиот Парламент, протоколот во име на Македонија го потпиша претседателот на Собрание на РСМ, Талат ...

Џафери оптимист дека до крај на годинава ќе станеме 30-тта членка на НАТО

Алсат-М - 12.02.2019

Словенија го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Претседателот на владејачката Словенечка демократска партија, Јанез Јанша, изрази оптимизам во процесот на ратификација на протоколот во сите парламенти на ...

Џафери ќе присуствува во Албанија на ратификација на Протоколот за членство во НАТО

ТВ21 - 12.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре ќе присуствува во работна посета на Албанија, каде што ќе биде гостин на пленарната седница на која ќе се гласа за Протоколот за членството на Македонија во НАТО. Седницата ќе се одржи на 14. февруари.

Ратификација во Државниот збор

Телма - 12.02.2019

Вонредна седница во Словенечкиот Парламент. Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, по Грција, која го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Се потврдува пријателскиот и принципиелен однос кон нашата земја, рече ...

Словенија го ратификуваше пристапниот Протокол за Македонија

Алсат-М - 12.02.2019

Словенија денеска го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Таа е втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификуваше Пристапниот протокол. Според најавите од официјална Тирана, в четврток пристапниот Протокол ...

Словенија втора го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

ТВ21 - 12.02.2019

По Грција како прва земја, денеска на вонредна седница Словенија го ратификуваше протоколот за членство во НАТО на Република Северна Македонија. На вонредната седница денеска обраќање имаше и претседателот на Собранието, Талат Џафери кој е во ...

Словенија е еден од главните сојузници на Македонија на нејзиниот евроатлантски пат

Република - 12.02.2019

На вчерашната седница на Комитетот за надворешни работи за нацрт – законот за ратификација на Протоколот за НАТО за пристапување на Република Северна Македонија, Словенечката демократска партија даде поддршка за земјава.

Словенија денеска ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Телма - 12.02.2019

Дописот од МНР за важноста на новото уставно име прва го чека и официјална Љубљана, по што денеска словенечкиот парламент ќе го ратификува протоколот за пристапување на земјава во НАТО. Предвидено е ратификацијата да се случи пред обраќањето во ...

(ВИДЕО) 360˚ Кацин: Многу години беа залудно изгубени, потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО беше крај на еден ...

Либертас - 12.02.2019

Јелко Кацин, амбасадорот на Словенија во НАТО, е еден од 29-темина чии потписи стојат на пристапниот протокол за Република Северна Македонија во НАТО. Кацин долги години е тесно поврзан со евроатлантското досие за земјава – и како постојан ...

Словенија ќе го ратификуваше Протоколот за влез на Македонија во НАТО

Алсат-М - 12.02.2019

Словенечкиот парламент денеска се очекува да го ратификува Протоколот за македонското членство во НАТО, a в четврток Протоколот ќе се најде и на пленарна седница на албанскиот парламент. На двете седници се очекува да присуствува претседателот на ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Локално - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Одиме во НАТО по брзата патека (видео)

Мета - 12.02.2019

Денеска на платото пред владата, на свечена церемонија се крева знамето на НАТО. Иако Македонија, со потпишувањето на пристапниот протокол доби место во Алијансата, постојат повеќе чекори до полноправното членство.

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Фактор - 12.02.2019

Словенија е првата земја, по Грција, која го ратификуваше приемот на Македонија во НАТО, иако Државниот збор не го прифати пристапниот Протокол едногласно. Од присутните пратеници претпладнето, позитивно се изјаснија 72, додека 12 беа против.

Словенија ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Макфакс - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. „Државниот збор на Република Словенија, денеска ќе има вонредна пленарна седница на која во 10:55 ќе се гласа за ратификацијата на ...

Словенија ќе го ратификува Протоколот за македонскиот влез во НАТО

Р.С.Европа - 12.02.2019

Словенечкиот парламент денеска се очекува да го ратификува Протоколот за македонското членство воНАТО. Во рамките на вонредната седница треба да се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој престојува во посета на Словенија.

Словенија втора земја која ќе го ратификува Протоколот на Македонија за НАТО

Press24 - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Таа ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Словенија ќе го ратификува прокотолот за пристапување на Македонија во НАТО

1tv - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Локално - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Џафери во Словенија на средби со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и групата за пријателство во ...

А1 On - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Џафери на средба со Шарец: Словенија ќе биде втората земја после Грција која ќе го ратификува Протоколот за ...

Press24 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и делегацијата се сретна со Претседателот на Владата на Република Словенија, Марјан Шарец. На средбата, заедничка констатација беше дека развојот на билатералните односи без отворени ...

Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

Нова ТВ - 11.02.2019

На вонредна седница денеска, словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО, во рамки на која ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој ќе престојува во посета на Словенија.

По Грција, Албанија и Словенија следни за ратификација на протоколот за НАТО

Р.С.Европа - 11.02.2019

Комисијата за закони на албанскиот Парламент едногласно го одобри протоколот за членство во НАТО, со кој се отвора патот за ратификација на истиот на пленарна седница. Гласањето во законодавниот дом во Тирана ќе биде во четврток, кога исто така се ...

Претседателот Џафери со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и групата за пријателство во Државниот Збор ...

4NEWS - 11.02.2019

Делегацијата предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, а во состав од претседателката на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република Словенија, Нада Ципушева и членовите Фросина Ташевска Ременски и Шпреса Хадри, ...

Џафери во Албанија ќе присуствува на ратификацијата на Протоколот за членство Македонија во НАТО

Локално - 12.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери утре ќе отпатува во работна посета во Република Албанија. Како што информира собраниската прес-служба, Џафери во Албанија на 14 февруари ќе присуствува на пленарната седница на Собранието на ...

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Државниот Збор, г. Дејан Жидан

ТВ21 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, и делегацијата составена од претседателката и членовите на Пратеничката група за соработка на Собранието на Република Македонија со Парламентот на Република Словенија, г-ѓа ...

Словенија утре, Албанија в четврток ќе го ратификуваат Протоколот за членство на Македонија во НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

Во текот на утрешниот ден, парламентот на Словенија ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот на македонското собрание Талат Џафери се наоѓа во посета на Словенија, и утре ќе се обрати на церемонијата.

Словенија утре ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

1tv - 11.02.2019

Словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО утре претпладне. На церемонијата ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери. Гласањето на пленарна седница во законодавниот дом во Албанија ќе ...

Жидан: Му реков на Талат Џафери дека утре гласаме

Фактор - 11.02.2019

Дејан Жидан, претседателот на словенечкиот Државни збор, денеска пред медиумите наведе дека посетата на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, е историски настан и дека утре во словенечкиот законодавен дом ќе се изгласа ратификацијата ...

Словенија го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Точка - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, пренесуваат словенечките медиуми. Протоколот доби зелено светло со 72 гласа „за“ и 12 „против“, од присутните пратеници во Собранието.

Талат Џафери поканет на ратификувањето на приемот на Македонија во НАТО во албанскиот парламент

Фактор - 11.02.2019

Комисијата за закони на албанскиот парламент едногласно го одобри протоколот кој го отвора патот за ратификација на Протоколот за влез на Македонија во НАТО. Гласањето на пленарна седница во законодавниот дом во Тирана ќе биде во четврток, кога исто ...

Џафери во Албанија ќе присуствува на ратификувањето на протоколот за НАТО

Точка - 12.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утре ќе отпатува на работна посета во Република Албанија. Kако што соопшти собраниската прес-служба, за време на посетата, Џафери ќе присуствува пленарната седница на Собранието на Република Албанија, ...

Џафери ќе присуствува во Албанија на ратификација на Протоколот за членство во НАТО

4NEWS - 12.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре ќе присуствува во работна посета на Албанија, каде што ќе биде гостин на пленарната седница на која ќе се гласа за Протоколот за членството на Македонија во НАТО. Седницата ќе се одржи на 14. февруари.

Собраниска делегација со претседателот Џафери во посета на Словенија

ТВ21 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, од 10 до 12 февруари 2019 година ќе биде во официјална посета на Република Словенија. Во состав на Делегацијата предводена од претседателот на Собранието ќе бидат и членовите на ...

Словенија втора го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

4NEWS - 12.02.2019

По Грција како прва земја, денеска на вонредна седница Словенија го ратификуваше протоколот за членство во НАТО на Република Северна Македонија. На вонредната седница денеска обраќање имаше и претседателот на Собранието, Талат Џафери кој е во ...

По Грција и Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

еМагазин - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

24Инфо - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. „Државниот збор на Република Словенија, денеска ќе има вонредна пленарна седница на која во 10:55 ќе се гласа за ратификацијата на ...

Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за влез на Македонија во НАТО

24 Вести - 12.02.2019

Парламентот на Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Во рамките на вонредната седница треба да се обрати и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, кој престојува во посета на ...

Словенија денеска ќе го ратификува протоколот за членство во НАТО

+инфо - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Џафери во Словенија на средби со членовите на комисиите за прашања на Европската Унија и одбранa

1tv - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Словенија ќе биде втората земја што ќе го ратификува протоколот за НАТО

Макфакс - 11.02.2019

Во продолжение на официјалната посета на Република Словенија, претседателот на Собранието,Талат Џафери, и делегацијата се сретнаа со словенечкиот премиер, Марјан Шарец. На средбата заедничка констатација беше дека развојот на билатералните односи ...

Словенија утре, Албанија в четврток - ќе се ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

Press24 - 11.02.2019

На вонредна седница утре претпладне, словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО, во рамки на која ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој ќе престојува во посета на Словенија.

Претседателот Џафери со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и групата за пријателство во Државниот Збор ...

ТВ21 - 11.02.2019

Делегацијата предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, а во состав од претседателката на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република Словенија, Нада Ципушева и членовите Фросина Ташевска Ременски и Шпреса Хадри, ...

Џафери во Албанија ќе присуствува на ратификацијата на Протоколот за членство Македонија во НАТО

Канал5 - 12.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери утре ќе отпатува во работна посета во Република Албанија. Како што информира собраниската прес-служба, Џафери во Албанија на 14 февруари ќе присуствува на пленарната седница на Собранието на ...

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Државниот Збор, Дејан Жидан

А1 On - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, и делегацијата составена од претседателката и членовите на Пратеничката група за соработка на Собранието на Република Македонија со Парламентот на Република Словенија, Фросина ...