TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Силниот земјотрес направи неред во Иран - куќите срушени, жителите преплашени

Press24 - 08.11.2019

Во силниот земјотрес со магнитуда од 5,8 степени кој синоќа го погоди северозападен Иран, настрадале најмалку 6 лица, а поведени биле повеќе од 300, јавуваат иранските медиуми. По силниот земјотрес следеле повеќе од 60 потреси, што предизвикало ...

(ФОТО+ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се бројат загинати и повредени во Иран

Фактор - 08.11.2019

Земјотрес со јачина од 5.8 степени синоќа го погоди северозападен Иран, при што загинаа најмалку 6 лица, а повредени се повеќе од 300 луѓе. Шест лица загинале, а 345 се повредени, изјави шефот на службата за итна медицинска помош, а пренесува ...

Земјотрес од 2.3 степени стресе македонски град

Фактор - 08.11.2019

Прилеп утрово го стресе земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтер. Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје ...

Почувствуван земјотрес во Прилеп и околината

Канал5 - 08.11.2019

Утрово во 4 часот и 39 минути подрачјето на Прилеп го погоди земјотрес со магнитуда од 2,3 степени според Рихтер. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид,Штип и Пехчево, одржувана од ...

Два земјотреса во Битола, Прилеп и Ресен

Фокус - 08.11.2019

Два земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија, поточно во Битола, Прилеп и Ресен. Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресите биле со епицентар во Албанија, а магнитудата од 2,9 и 2,2 степени според Рихтер.

Земјотрес ги здрма прилепчани

+инфо - 08.11.2019

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала е регистирран утрово во 04 часот и 39 минути на подрачјето на Прилеп, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Силен земјотрес во Иран, имало загинати

Р.С.Европа - 08.11.2019

Земјотрес со сила од 5,9 степени го погоди северозападниот дел на Иран при што загинаа најмалку три лица, јавуваат државните медиуми. Според првичните извештаи, најмалку 20 други биле повредени.

Земјотрес во Прилеп

Макфакс - 08.11.2019

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала е почувствуван утринава во Прилеп, соопшти Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Земјотресот бил регистриран во 04 часот и 39 минути.

Утрово во Битола не е регистриран земјотрес

Тера - 08.11.2019

Во околината на Битола утрово не е регистриран земјотрес, како што беше објавено на интернет. Од Сеизмолошката опсерваторија на Природно-математичкиот факултет во Скопје за Тера рекоа дека не се точни дел од информациите на некои интернет портали, ...

Земјотрес кај Дубровник

Тера - 08.11.2019

Утрово во 2:26 часот е регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата сакала на брегот на Јадранското море. Според информациите од интернет порталите кои информираат за земјотресите во светот, епицентарот на овој земјотрес бил на ...

Два земјотреси почувствувани во Битола, Ресен и Прилеп

Слободен Печат - 08.11.2019

Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресите биле со епицентар во Албанија, а магнитудата од 2,9 и 2,2 степени според Рихтер. Во текот на раните утрински часови денеска биле почувствувани два помали земјотреси во Битола, Ресен и Прилеп.

Слаб земјотрес во Албанија

Тера - 08.11.2019

Утрово во 3:38 часот во Албанија е регистриран земјотрес со магнитуда од 3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на 12 километри северозападно од Корча. Неколку минути претходно регистриран е послаб потрес.

Земјотреси ги разбудија Битола, Прилеп и Ресен

Н.Македонија - 08.11.2019

Два земјотреси рано утринава беа почувствувани во Битола, Прилеп и во Ресен. Земјотресите со јачина од 2,9 и 2,2 степени по Рихтеровата скала, биле со епицентар во Албанија, според информациите на сеизмолошките центри.

За три минути два земјотреса ја стресоа Македонија

Press24 - 08.11.2019

Два земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија. Се стреоса Битола, Прилеп и Ресен, по земјотреси со епицентар во Албанија, со магнитудата од 2,9 и 2,2 степени според Рихтер.

Почувствувани земјотреси во Ресен, Битола и Прилеп

А1 On - 08.11.2019

Неколку земјотреси рано утрово беа почувствувани во делови на Македонија. Земјотресите се со епицентар во Албанија, а јачината била 3 и 2.2 степени според Рихтер. Потресите биле на временска разлика од 3 минути еден од ...

Земјотрес од 4,4 по Рихтер го погоди Дубровник

А1 On - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГО ПОГОДИ ИРАН: Петмина загинати и најмалку 120 повредени

Слободен Печат - 08.11.2019

Епицентарот на земјотресот, за кој првично било објавено дека е со јачина од 6,0 степени, бил во провинцијата Источен Азербејџан, на 83 километри од градот Ардабил. Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со ...

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите на Ресен, Битола, Прилеп…

ТВ21 - 08.11.2019

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија. Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресот е со епицентар во Албанија, а магнитудата е 2.9 степени според рихтер.

Серија земјотреси во Македонија

Магазин - 08.11.2019

Неколку земјотреси биле почуствувани утрово во Македонија. Земјотрес со епицентар во Албанија, а јачината била 3 и 2,2 степени според Рихтер. Земјотрес или потрес е природна појава, којашто е резултат на поместувањето на тектонските плочи, движењето ...

Почувствувани земјотреси во Ресен, Битола и Прилеп

Скопје1 - 08.11.2019

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија. Според информациите на сеизмолошките центри, з Земјотресите со епицентар во Албанија, а јачината била 3 и 2,2 степени според ...

Земјотрес во Прилеп, Битола и Ресен

Курир - 08.11.2019

Неколку земјотреси биле почуствувани утрово во Македонија. Земјотрес со епицентар во Албанија, а јачината била 3 и 2,2 степени според ...

Земјотрес ја стресе околината на Рим , нема повредени

Канал5 - 07.11.2019

Земјотес со јачина од 4,4 степени по Рихтер го погоди планинскиот регион на 100 тина километри јужно од Рим , а почуствуван е и во италијaнскиот главен град. Засега нема извештаи за направена штета.

Охриѓанец конструираше сеизмометар што може да го има секој дом, го бараат и Американците

Сакам да кажам - 07.11.2019

Охриѓанецот Мирко Павлески конструираше сеизмометар што може да се монтира во секој дом и кој според своите карактеристики не заостанува зад оние во големите сеизмолошки опсерватории кои регистрираат земјотреси низ светот.

Земојтрес ја тресеше околината на Рим, нема повредени

Нетпрес - 07.11.2019

Земјотес со јачина од 4,4 степени по Рихтер го погоди планинскиот регион на 100 тина километри јужно од Рим , а почуствуван е и во италијaнскиот главен град. Засега нема извештаи за направена штета.

Силен земјотрес во Иран, најмалку петмина загинати

Курир - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Пет жртви и 120 повредени во земјотрес во Иран

+инфо - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во провинцијата ...

ЗЕМЈОТРЕС од 4,4 степени регистриран во Дубровник

Слободен Печат - 08.11.2019

Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник. Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми.

Земјотрес го стресе Дубровник

Курир - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Петмина загинати и најмалку 120 повредени во земјотрес во Иран

Опсервер - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Петмина загинати и најмалку 120 повредени во земјотрес во Иран

Вечер Прес - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Земјотрес од 4,4 степени по Рихтер го стресе Дубровник

Фокус - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Петмина загинати и најмалку 120 повредени во земјотрес во Иран

Локално - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Земјотрес го погоди Дубровник

Макфакс - 08.11.2019

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтер утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот, како што се наведува, бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Земјотрес од 4,4 по Рихтер го погоди Дубровник

Сител - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Иран го погоди земјотрес, петмина загинати и најмалку 120 повредени

iPortal - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Земјотрес од 4,4 по Рихтер го погоди Дубровник

24Инфо - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Земјотрес од 4,4 по Рихтер го погоди Дубровник

Локално - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите на Прилеп, Битола и Ресен

Нетпрес - 08.11.2019

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија. Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресот е со епицентар во Албанија, а магнитудата е 2.9 степени според рихтер.

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите на Ресен, Битола, Прилеп…

4NEWS - 08.11.2019

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија. Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресот е со епицентар во Албанија, а магнитудата е 2.9 степени според рихтер.

Дубровник го погоди земјотрес со јачина од 4,4 по Рихтер

iPortal - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Петмина загинати и најмалку 120 повредени во земјотрес во Иран

24 Вести - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Земјотрес од 4,4 по Рихтер го погоди Дубровник

Вечер Прес - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Земјотрес го погоди Дубровник

MTM - 08.11.2019

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтер утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот, како што се наведува, бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Силен земјотрес од 5,8 степени го погоди Иран - има и мртви и повредени

Press24 - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Петмина загинати и најмалку 120 повредени во земјотрес во Иран

Сител - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Земјотрес од 4,4 по Рихтер го погоди Дубровник

24 Вести - 08.11.2019

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.

Петмина загинати и најмалку 120 повредени во земјотрес во Иран

Нетпрес - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Петмина загинати и најмалку 120 повредени во земјотрес во Иран

А1 On - 08.11.2019

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран. Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во ...

Два земјотреса во Битола, Прилеп и Ресен

24Инфо - 08.11.2019

Два земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија, поточно во Битола, Прилеп и Ресен. Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресите биле со епицентар во Албанија, а магнитудата од 2,9 и 2,2 степени според Рихтер.

Два земјотреса во Битола, Прилеп и Ресен

Либертас - 08.11.2019

Два земјотреси рано утрово ги разбудија жителите од југо-западна Македонија, поточно во Битола, Прилеп и Ресен. Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресите биле со епицентар во Албанија, а магнитудата од 2,9 и 2,2 степени според Рихтер.