TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали ќе добиеме активна заштита од астероиди?

Емитер - 25.11.2021

Научната фантастика може наскоро да стане реалност. Вчера НАСА ја лансираше првата мисија со којашто се тестира технологија за одбрана на Земјата од потенцијални закани од космосот – удар на астероид или на комета.

Земјата можеби ќе има прстени како Сатурн, но од вселенски отпад

Факултети - 25.11.2021

Земјата се соочува со голем проблем со вселенскиот отпад. Овој проблем ќе се влошува како што расте бројот на компании и влади што лансираат сателити, летала, па дури и туристи во вселената.

НАСА сака да уништи астероид оддалечен 500 милиони километри: Тоа може да ја спаси Земјата еден ден!

Кумановски м. - 25.11.2021

Американската вселенска агенција НАСА го лансирала првото вселенско летало кое ќе удри во астероид, сето тоа како вежба за одбрана на Земјата. Тоа нема да го уништи, туку само ќе ја промени неговата траекторија.

Земјата во иднина би можела да има прстени како Сатурн

Кумановски м. - 25.11.2021

Земјата во иднина би можела да добие прстен како Сатурн, но тој нема да се состои од астероиди и вселенски карпи, туку ѓубре, вели професорот од Универзитетот во Јута, Џејк Абот. Абот истакнува дека се поинтензивната активност на Земјаните во ...

НАСА го лансираше првото вселенско летало за можна одбрана на Земјата од астероиди (видео)

Во Центар - 24.11.2021

НАСА започна нов проект и лансираше вселенско летало во вторникот вечерта, на мисија која има за цел да придвижи (упати во друг правец) астероид за да утврди дали може во иднина да ја спаси Земјата од можно уништување при судир со други вселенски ...

ЗЕМЈАТА ЌЕ ИМА ПРСТЕНИ КАКО ОНИЕ НА САТУРН Ѓубрето ќе кружи во орбитата

+инфо - 24.11.2021

Абот верува дека еден начин да се собере вселенското ѓубре може да биде со користење на магнети. Прстени како оние кои ги има планетата Сатурн наскоро може да има и нашата планета Земја, но не од кристали и метеорити туку од ѓубрето кое лебди во ...

НАСА во прва мисија за промена на патеката на астероид

Р.С.Европа - 24.11.2021

Американската вселенска агенција НАСА денеска лансираше ракета во првата мисија која ќе се обиде да ја промени патеката на движење на астероид. Ракетата е лансирана од базата Ванденбург во американската сојузна држава Калифорнија.

Вселенско леталo на НАСА ќе удри во астероид за да избегне иден армагедон

Факултети - 24.11.2021

НАСА лансира вселенско летало кое намерно ќе се судри со астероид за да се обиде да ја промени неговата орбита - првпат човештвото ќе се обиде да се „вмеша“ во гравитациониот танц на Сончевиот Систем.

НАСА лансираше пробен систем за менување на насоката на астероиди

Независен - 24.11.2021

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата што потенцијално може да доведе до судир со Земјата.

НАСА лансираше пробен систем за менување на насоката на астероиди

Канал5 - 24.11.2021

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата што потенцијално може да доведе до судир со Земјата.

НАСА лансираше пробен систем за пренасочување астероиди

Кајгана - 24.11.2021

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата што потенцијално може да доведе до судир со Земјата.

НАСА лансираше пробен систем за менување на насоката на астероиди

MakPress - 24.11.2021

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата што потенцијално може да доведе до судир со Земјата.

НАСА лансираше пробен систем за менување на насоката на астероиди

ТВ21 - 24.11.2021

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата што потенцијално може да доведе до судир со Земјата.

НАСА тестира систем за пренасочување на астероиди кои можат да удрат во Земјата

Денешен - 24.11.2021

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата што потенцијално може да доведе до судир со Земјата.

НАСА лансирала капсула за враќање на опасните астероиди

Кумановски м. - 24.11.2021

Американската агенција НАСА (Националната авијација и вселенска администрација) го лансирала вселенското летало Дарт во пробна мисија за пренасочување на орбитите на астероидите кои претставуваат потенцијална или реална опасност за Земјата.

НАСА го одложи лансирањето на телескопот James Webb

Кајгана - 23.11.2021

Американската вселенска агенција НАСА го одложи лансирањето на вселенскиот телескоп James Webb за 22 декември. Станува збор за уште едно одложување на лансирањето на споменатиот телескоп, овој пат од 18 декември на 22 декември.