TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исланд ја декласира Франција

Макфакс - 22.01.2022

Исланд го декласира олимпискиот шампион Франција со 29:21 (17:10), во третот коло, во Групата 1 на Европското првенство во ракомет. И покрај тоа што двете селекции имаат големи проблеми со коронавирусот, Исланд им одржа лекција на олимписките ...

ВИДЕО: Исланд без пола тим до чудо против Франција

Дриблинг - 22.01.2022

Селекцијата на Исланд успеа да ја совлада Франција со 29:21 во 2 коло од групата 1 во главната фаза на ЕУРО 2022 во ракомет. Фаворитот го поттцени противникот кој беше значително ослабен поради неиграњето на повеќе првотимци поради Ковид-19.

ВИДЕО: Французите немоќни, ракометно шоу на Исланд во Будимпешта

Слободен Печат - 22.01.2022

Репрезентацијата на Исланд оствари победа, изненадувачки висока над Франција со 29:21 во натпреварот од главната фаза на Европското првенство . Убедливо најдобрата игра на првенството досега ја прикажаа Исланѓаните.

Сензација: Исланд без осум ракометари и одржа лекција на Франција

Екипа - 22.01.2022

Исланд го приреди најголемото изненадување во досегашниот дел од европскиот шампионат, откако во извонреден меч ја декласираше Франција со убедливи 29-21. „Триколорите“ како големи фаворити влегоа во натпреварот, поради серијата победи од ...

Исланд и со „крпен“ тим ја надигра непоразената Франција!

Gol.mk - 22.01.2022

Ракометната репрезентација на Исланд се надмина себеси и славеше во дуелот со Франција (21-28) во рамки на втората фаза и така ги порази „галските петли“ кои немаа пораз на ова Европско првенство (ЕП).

Исландска лекција за фаворитот Франција

Sport 1 - 22.01.2022

Исланд ја совлада Франција со 29-21 во рамки на 2.коло од главната фаза во групата 1 на Европското првенство Фаворитот беше целосно надигран во Будимпешта и освен почетно водство во воведните минути потоа на теренот доминираше само Исланд.

Ем преполовени, ем подмладени – Храбрите Исланѓани ја треснаа Франција

24 Ракомет - 22.01.2022

Репрезентацијата на Исланд во натпревар од 2. коло од главната фаза покажа апсолутна моќ против актуелниот олимписки шампион, Франција, и прослави убедлива победа со 29:21. Ослабениот Исланд одигра фантастични 60 минути игра.

Шоу на Исланд во Будимпешта, тотално ги декласираа Французите

Спортклуб - 22.01.2022

Ракометарите на Франција доживеаја неочекуван пораз од Исланд во второто коло од втората фаза на Европското првенство. Исланд имаше проблеми со коронавирусот, што Франција ја направи уште поголем фаворит пред дуелот, но на крајот резултатот ги ...

Исландско чудо: Не само што победија, туку и ја понижија Франција

Спортманија - 22.01.2022

Исланд го направи најголемото изненадување во досегашниот дел од Европското првенство во ракомет, откако со 29:21 ја победи фаворизираната Франција. Дуелот кој го судеа македонските арбитри Начевски-Николов, ќе се памти, затоа што ретко кој успеал ...

Сензација на ЕУРО: Исланд со Б тим ја растури Франција!

SportMedia - 22.01.2022

Исланд е една од репрезентациите која се соочи со најголеми проблеми кога станува збор за коронавирус. Последни кои отпаднаа од составот пред дуелот беа Јанус Смарасон и Арнор Арнорсон, од претходно позитивни беа: Арон Палмарсон, Гисли Кристијанон, ...

Сигурдсон со критики: ЕХФ покажа непочитување кон сите играчи на ЕП

24 Ракомет - 22.01.2022

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Јапонија, Дагур Сигурдсон, кој беше репрезентативец на Исланд од 1992 до 2005 година, а во својата селекторска кариера беше предводник и на репрезентацијата на Германија со која во 2016 година го ...

Сензационална победа на Исланд против Франција, Холандија ја изненади Црна Гора

Zoom - 22.01.2022

Исланд го декласира олимпискиот шампион Франција со 29:21 (17:10), во третот коло, во Групата 1 на Европското првенство во ракомет во машка конкуренција . Франција не можеше да ја пробија одбраната на Исланд, на чии гол блескаше 21-годишниот ...

Сензационална победа на Исланд против Франција, Холандија ја совлада Црна Гора

Нетпрес - 22.01.2022

Исланд го декласира олимпискиот шампион Франција со 29:21 (17:10), во третот коло, во Групата 1 на Европското првенство во ракомет во машка конкуренција . Франција не можеше да ја пробија одбраната на Исланд, на чии гол блескаше 21-годишниот ...

Исланѓаните разочарани од ковид-кризата: Организацијата на ова ЕП е очајна!

SportMedia - 21.01.2022

Селекторот на исландската ракометна репрезентација, Гудмундур Гудмундсон повика двајца нови играчи во тимот по брзото ширење на инфекцијата со Ковид-19. „Длабоко сум разочаран. Би рекол дека сме шокирани од ова.