TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Седете дома! Вакви клинички слики ниту најискусните анестезиолози и интензивисти не виделе досега!

iPortal - 07.04.2020

Запрашан да се обрати до нацијата, министерот за здравство Венко Филипче, во “Топ тема” на Телма телевизија, вечерва ја пренесе сликата од болниците и упати силна порака до граѓаните: “Сите имаме многу голема одговорност.

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус на пат кон болницата „8 септември”

Канал5 - 07.04.2020

Министерот Венко Филипче попладнево излезе со последните информации.. Што вели тој за бројката на починати и на заболени и дали може да се очекуваат нови мерки покрај досега најавените? Пред Владата е Андријана ...

Филипче: Не сум се тестирал за коронавирус и немам навика да пијам витамини!

iPortal - 07.04.2020

Во вечерашното издание на “Топ тема” министерот за здравство Венко Филипче на прашањето дали досега е тестиран за присуство на коронавирус, со одговор: “Не, не сум се тестирал бидејќи не сум имал никакви симптоми.

45-годишен скопјанец заразен од корона вирусот починал на пат кон болница

еМагазин - 07.04.2020

45-годишен скопјанец заразен со корона вирус починал на пат кон болницата „8 Септември“, соопшти владината прес-служба повикувајќи се на дополнителната информација од Институтот за јавно здравје.

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 80-90 проценти, може да се испита дали некои имале коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 89-90 проценти, може да се испита дали е некои имале коронавирус Министерот Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма ТВ рече дека годинава бројот на лица кои имале ...

Филипче: Не сум се тестирал од корона вирусот и вообичаено не пијам витамини

еМагазин - 07.04.2020

Министерот за здравсто, Венко Филипче во гостувањето на „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ на прашањето дали се тестирал од корона вирус, одговори дека не се тестирал, бидејќи немал симптоми.

Ин мемориам: Здравствени работници во светот кои починаа од Ковид-19

Вечер - 07.04.2020

Здравствените работници се на првата линија во борбата со коронавирусот, грижејќи се за пациентите заболени со Ковид-19, изложени на тешка и исцрпувачка работа, но и опасност од заразување.

Филипче: Пациентите кои се на апарати за дишење најчесто завршуваат фатално

Република - 07.04.2020

Последните нови студии од странство покажуваат дека дури до 90 отсто од пациентите кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ министерот за здравство Венко Филипче, кој говори за состојбата со коронавирусот ...

Филипче: Излегуваат информации дека респираторот не им помага на пациентите со корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека неколку нови истражувања покажуваат дека респираторната машина не им помага на пациентите кои се со тешка клиничка слика со корона вирус.

Бројот на заболените од грип од 20.000 годинава скокнал на 37.000, можно е тестирање од корона вирус

еМагазин - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ информираше дека вообичаено во сезона бројот на заболени од грип е 20.000, а годинава тој изнесувал 37.000, што е речиси за 80 проценти зголемување во ...

Во Владата нема заболени од корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Во Владата нема ниту еден член кој е во било која група на индикација за тестирање од ковид 19, рече министерот за здравствот, Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање дали меѓу политчарите и функционерите има некој заболен или се наоѓа во ...

Петмина починати и 29 нови заболени од коронавирусот

Канал5 - 07.04.2020

Петмина починати и 29 ново заболени од коронавирусот е црниот биланс за изминатите 24 часа... Министерот Венко Филипче пред малку информираше дека најголемиот дел од новозаболените се од Скопје, и апелираше до граѓаните да бидат одговорни и да ги ...

Филипче: Нема заразени од коронавирус во Владата

360 степени - 07.04.2020

Нема заразени од коронавирус во македонската Влада, информира, на денешната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање дали има информации за заразени од ковид-19 меѓу политичарите во земјава и меѓу ...

Дел од персоналот на Дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Утре дел од персоналот на Клиниката за дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус, најави министерот Венко Филипче. Тоа следува откако вработен кажал дека има заболени членови на неговото семејство, кои сè уште не се потврдени дека имаат ...

Филипче им го честиташе Светскиот ден на здравјето на своите колеги, апелираше да го чуваат своето здравје

Вечер - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, на Светскиот ден на здравјето упати првенствено честитки до своите колеги, до сите здравствени работници: Во овие улови на пандемија од вирусот корона кој претставува најголема ...

Филипче: Вработени на Дигестивна хирургија ќе се тестираат на коронавирус

Вечер - 07.04.2020

Вработен на Клиниката за Дигестивна хирургија рекол дека има заболени во семејството, се уште непотврдени за корона вирусот. Утре ќе се тестираат сите кои биле во изминативе два-три дена со него на работно место, сите тие се автоизолација.

Лице од техничкиот персонал од Дигестивна сомнителен на коронавирусот, ќе се тестираат вработените

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција информира дека лице техничкиот персонал од Дигестивната хирургија во Скопје пријавил дека дома има заболен, но дека се уште нема податоци дали болниот е позитивен на коронавирусот.

Нема индикација за тестирање на владини функционери за коронавирус, вели Филипче

Локално - 07.04.2020

Ниту едно именувано или избрано лице во Владата не е во групата кај кои постои индикација за тестирање за Ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање.

ВО ЖИВО: Прес конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Република - 08.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи прес-конференција. Истата може да ја следите во живо ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за состојбата со Ковид-19 во ...

ВО ЖИВО Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференцијата во 17 часот се очекува да ги соопшти најновите случувања со коронавирусот во ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за здравство

Бриф - 07.04.2020

Мминистерот за здравство, Венко Филипче, денеска со почеток во 17:00 часот, ќе одржи ...

Дали во Македонија има заразени функционери?

Фактор - 07.04.2020

Во Владата нема лица коишто би имале индикации за тестирање, вели министерот за здравство, Венко Филипче. Министерот вели дека има линеарно зголемување на бројот на заразени со Ковид 19 во земјата.

Филипче нема информации за заболен политичар од корона вирус или некој од извршната власт

еМагазин - 07.04.2020

На новинарско прашање за тоа дали има евентуално заболен политичар или некој од извршната власт од корона вирусот, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека засега нема таква информација.

(ВО ЖИВО) Филипче со најновите информации за корона вирусот

iPortal - 07.04.2020

Проследете ја во живо најновата прес-конференција на министерот за здравство Венко ...

ВО ЖИВО: Детали за состојбата со коронавирусот ќе соопшти Филипче

Фактор - 07.04.2020

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во 17:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Во Македонија има нови пет починати луѓе од коронавирусот. За 24 часа има нови 29 ...

Здравјето на нацијата зависи од здравјето на лекарите

Н.Македонија - 07.04.2020

Околу десет отсто од заразените со коронавирус во државата се здравствени работници, кои вирусот го дoбиле од контакт со заразени пациенти. Последната статистика за Македонија покажува дека заклучно со 5 април годинава, од 555 заразени со ковид-19, ...

Тачи: Итниот штаб во Тетово нема инфектолог, Филипче требаше да биде менаџер на кризата а не презентер на дневни ...

Курир - 07.04.2020

Итниот штаб против Ковид-19 во Тетово, знаете вие дека нема инфектолог. Јавноста не знае, не знае ниту минстерот, нема ниту епидемиолог. Имаше една докторка, но таа ја нема никаде, рече претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух ...

Филипче: Ја посетивме кумановската болница, имаме вкупно 599 заразени во државата

Фактор - 07.04.2020

Пет пациенти се починати, од Куманово, од Лабуништа, Челопек, Штип, изјави министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција. Влошена е и состојбата на родилката од Куманово, вели министерот.

Тројца починати и 15 новозаболени со Ковид-19

Телма - 06.04.2020

Седуммина заболени од Ковид-19 оздравеа а тројца починаа на Инфективната клиника. 40 годишен жител на Кочани и двајца тетовци на возраст од 65 и 69 години. Освен повозрасниот пациент од Тетово кој имал тумор, другите двајца немале минати болести, но ...

Тројца починати од коронавирус,15 новозаразени

24 Вести - 06.04.2020

Тројца пациенти со коронавирусот починаа на клиниката за инфективни болести во изминатото деноноќие. Четириесет годишен маж од Кочани, кој немал никакви други заболувања и двајца Тетовчани на возраст од 69 и 65 години.

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

Сител - 06.04.2020

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство ...

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 06.04.2020

Изминативе 24 часа регистрирани се нови случаи на пациенти со коронавирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Со тоа, вкупниот број на позитивни на Ковид-19 во земјава достигна 570 ...

15 новозаболени од корона вирус во изминатото деноноќие

Фокус - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи. Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип.

Филипче: На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19

+инфо - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. – Нема нови заразаени. Сите тестови се негативни.

18: Дијагностициран корона вирус кај 18 деца до 9 години, имаме уште мерки, ама граѓаните да не постапуваат неодговорно ...

Frontline - 06.04.2020

Блок актуелни вести од 15 до 18 часот. Спасовски : Велигденските и Рамазанските празници ќе ги поминеме дома. Тој истакна дека фазата во која влегуваме е нова – радикална фаза и за здравствените работници и за економијата и за граѓаните.

Филипче: Строги мерки се потребни затоа што празниците и топлото време ќе ги тераат луѓето да излегуваат надвор

+инфо - 06.04.2020

Во изминатото денониќие регистрирани се 15 нови случаи со коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција и додаде дека четворица заразени се регистрирани во Скопје, осум во Куманово и по еден во ...

Дополнителните мерки донесени меѓудругото и поради празниците и убавото време кое е пред нас, рече Филипче

ТВ21 - 06.04.2020

Една од одлуките која влијаела да се продолжи полицискиот час, била и убавото време кое следува, но и празниците. „Епидемијата го смени текот, и сосема очекувано, ова е фаза во која очекуваме бројот на пациенти да расте, и како што соопшти ...

Тројца починати, 15 новозаразени и седум излечени од Ковид-19 во последните 24 часа

Република - 06.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие во земјава регистрирани се 15 нови заразени со коронавирус. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Регистрирани 15 новозаболени од коронавирус во изминатото деноноќие

Нетпрес - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко ...

(ВО ЖИВО) Филипче: 15 нови случаи на заболени, 3 починати и 6 со негативен тест

Бриф - 06.04.2020

На денешната прес конеренција министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во изминиатите 24 часа од корона вирусот во земјава починале 3 лица, 40 годишен пациент од Кочани, без познати претходни заболувања, 69 годишен од Тетово, кој се борел ...

Во земјава повеќе заболени жени од мажи, најмногу заразени на возраст од 50-59 години

А1 On - 06.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ја најави втората фаза од пандемијата на Ковид-19 во Македонија, кога се очекува бројот на заболени да расте. За последните 24 часа се уште нема податоци за број на новозаразени од коронавирусот, а последната ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Микиќ

Либертас - 06.04.2020

Следете ја прес конференцијата на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје закажана за во 15:30 часот.

ВО ЖИВО Обраќање на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Микиќ

+инфо - 06.04.2020

Во секој момент треба да започне прес-конференцијата што ќе ја одржат премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче, како и д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје.

Вкупно 570: Нови 15 лица заболени со коронавирусот во Македонија

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека во Македонија во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирусот. Четири се во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга ...

Куманово повторно со најмногу новозаболени

Кумановски м. - 06.04.2020

Осум новозаболени лица од коронавирус се регистрирани во Куманово изминатото деноноќие, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Со ова, во Куманово досега има 122 регистрирани случаи.

ВО ЖИВО: Прес на Филипче и Спасовски

Република - 06.04.2020

Следете ја во живо прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, техничкиот премиер Оливер Спасовски и д-р Владимир Микиќ: ...

Во Гостивар и гостиварско нема новодијагностицирани со коронавирус во изминатите 24 часа

Gostivarpress.mk - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа на територијата на Македонија потврдени се 15 нови случаи на заболени со Ковид 19. Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека новите пациенти по градови се од: Скопје-4, Куманово-8, Тетово, Струга и Штип по еден.