TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заедничкиот пристап на Макрон и на екстремната десница дава награда

Н.Македонија - 14.11.2019

Кој во Европа има волја да постигне нешто? Одговорете на тоа прашање и ќе добиете појасна слика за повеќето од неодамнешните настани, пишува Мартин Сандбу во неговата колумна „Европската политика ги наградува оние што ги завршуваат работите“ за ...

Ги стивна ли Макрон изборните каравани?

Слободен Печат - 14.11.2019

На терен на средбите со граѓаните е третиот партиски ешалон. Во последно време како да стивнуваат изборните каравани на партиите. Партиските лидери не се појавуваат толку често на трибини со граѓани.

Новата трансатлантска стратегија на Макрон

Н.Македонија - 14.11.2019

Министрите на Европската Унија дадоа зелено светло за 13 нови воени и одбранбени проекти, во рамките на иницијативата позната како Постојана структурирана соработка или ПЕСКО. Но ако се земат предвид најновите коментари на Емануел Макрон, тогаш ...

Франција станува нова економска локомотива на Европа

Опсервер - 14.11.2019

Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно.

Ќе чекаме сигнал и следната година – „Реформи во ЕУ додека Македонија е мотивирана“

ТВ21 - 13.11.2019

На средбата Пендаровски-Макрон која се одржа вчера, Заев гледа оптимизам за брзи и јасни реформи и цели на Европската унија. Тој додава дека реформите во ЕУ треба да се направат додека Македонија е мотивирана за влез во унијата.

Франција не исклучува дека може да има промени во ставот кон Скопје

24 Вести - 13.11.2019

Откако средбата Пендаровски - Макрон и Парискиот мировен форум повторно не ни донесоа гаранција за датум, телевизија 24 се обиде да ги побара одговорите во францускиот Парламент. Зошто во Франција е толку непопуларно проширувањето и дали Македонија ...

Проширувањето и еднаквоста во ЕУ

Окно - 13.11.2019

Што е тоа што денес ги обединува земјите членки на ЕУ? Фактот дека на Македонија на последниот ЕУ самит не ѝ беше понудено столче, барем некаде на ќошот, во вториот ред, околу големата маса на „клубот на привилегираните“, претставува јасна потврда ...

Власта и опозицијата оптимисти за проширувањето на ЕУ

Телма - 13.11.2019

Власта и опозицијата со оптимизам гледаат на можноста во наредните месеци европските земји да станат едногласни по прашањето за проширување на Европската унија. Средбата на претседателите Макрон и Пендаровски и информацијата дека Франција веќе ...

Макрон би можел да биде спасител на изневерениот сојузник

Н.Македонија - 13.11.2019

Зарем Европа не е одговорна за судбината на еден од најдоверливите сојузници во борбата против Исламска држава (ИД)? Дали Европа не е нималку засегната од стратешката и морална катастрофа предизвикани од оставање на полето отворено за Турција, ...

Заев задоволен од средбата Пендаровски-Макрон

Алсат-М - 13.11.2019

Премиерот Заев е задоволен од средбата меѓу македонскиот претседател Стево Пендаровски со претседателот на Франција, Емануел Макрон. Заев рече дека деталите ги очекува по враќањето на Пендаровски во Македонија, но изрази надеж дека одлучувањето ...

ЕУ e геополитичко џуџе на Балканот?

Н.Македонија - 13.11.2019

Одбележувањето на триесетгодишнината од падот на Берлинскиот ѕид изминатиот викенд, меѓу другото, беше искористена и да се нагласи зошто е потребно Европа да остане обединета, но и да се посочи како внатрешните поделби постојано го разјадуваат ...

Одлука за датум во мај, каква не се знае!

Слободен Печат - 13.11.2019

Францускиот претседател Макрон во првата половина од 2020 година ќе дојде во Македонија за да пренесе дека не ни нуди алтернатива за полноправно членство, туку само бара време за реформа во самата Унија.

Макрон доаѓа во Скопје, искри ли Загреб во мај надеж за преговори?

Фактор - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја прифатил поканата и најверојатно ќе дојде во Македонија во првото полугодие следната година. Претседателот Стево Пендаровски кој вчера се сретна и разговараше со него сепак изјави дека Макрон рекол оти ...

Во процепот

Окно - 12.11.2019

Има една извонредна работа во овој продолжен шок по француската блокада на Македонија – овдешната јавност полека станува свесна (или подобро речено – почнува да ги гледа) за комплицираните игри во големата политика.

Макрон доаѓа во Скопје да објасни дека не нуди алтернативи за ЕУ

Deutsche Welle - 12.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски по средбата со францускиот колега Емануел Макрон во Париз информира дека веќе циркулира предлог за измени во методологијата на преговарачкиот процес кои треба да финишираат до март Новата методологија во ...

Франција доставила предлог за нова методологија за преговори со ЕУ

Телма - 12.11.2019

Франција доставила предлог за нова методологија за преговори за членство на ЕУ, која очекува дека ќе биде усвоена најдоцна до март, по што Европскиот совет може повторно да се произнесе по прашањето на давање датум за преговори со земјава.

Мицкоски го брани Макрон, овој го демантира својот „бранител“. И тоа во истиот ден!

Окно - 12.11.2019

Во своето интервју за загрепскиот дневен весник „Вечерњи лист“, првиот човек на опозицијата од земјава изнесе многу невистини во однос за преговорите меѓу Македонија и ЕУ, обидувајќи се да го правда францускиот претседател Макрон како лице кое го ...

Пендаровски: Макрон без гаранции за ЕУ, сите опции се отворени

Р.С.Европа - 12.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон, рече дека се уште од Париз нема гаранции за датумот за почеток на преговори со ЕУ. Тој додаде и дека францускиот претседател бара време за внатрешната реформа ...

Макрон може да го тргне ветото ако издејствува реформи во негова корист

Глас на Америка - 12.11.2019

Ако зад затворени врати добие согласност за работи за кои тој се грижи, можеби ќе покаже интерес да ја промени одлуката, велат експерти во Вашингтон ВАШИНГТОН — Францускиот претседател Емануел Макрон може да го тргне ветото за преговори на Северна ...

Пендаровски: Макрон кажа дека не ни нуди алтернатива за полноправно членство

Глас на Америка - 12.11.2019

Францускиот претседател кажал дека почнал со разработка на новата методологија за пристапување, која веќе е дадена на разгледување кај земјите-членки на Унијата СКОПЈЕ — Отворен и динамичен разговор, така шефот на државата го нарече денешниот ...

Средба Пендаровски-Макрон: Одлука во Загреб ќе има, каква неизвесно

24 Вести - 12.11.2019

Франција веќе работи на новата методологија за проширување на унијата, и првичната верзија веќе се дели на државите членки, вели претседателот Стево Пендаровски, после како што вели отворената и динамична средба со францускиот претседател Емануел ...

(видео) Париз испратил „нон пејпер“ до ЕУ за менувањето на методологијата за проширување

Телма - 12.11.2019

До земјите членки на ЕУ, Париз испратил „нон пејпер“ за менувањето на методологијата за проширување на унијата и очекува до март, со евентуални забелешки, да биде усвоен. Македонија не прифаќа никаква друга алтернатива освен да биде полноправна ...

Макрон: Набрзо ќе ја донесеме новата методологија за преговори со ЕУ

Канал5 - 12.11.2019

Отворен и динамичен разговор, но без јасни временски гаранции кога Париз ќе ја крене рампата за Македонија. По средбата со францускиот колега, Макрон, шефот на државата Пендаровски вели дека во фокусот на разговорите бил неформалниот предлог за ...

Политичките очекувања во расчекор со ветувањата и со довербата

Н.Македонија - 12.11.2019

Во поплавата од бесмислени зборови и лажни ветувања веќе многу тешко може да најдеме политичар кому безрезервно може да му веруваме. Реалната слика кај повеќето граѓани за политичарите е таква што отворено се вели дека „ним веќе зборот не им тежи“, ...

Пендаровски: Имав динамичен разговор со Макрон, ми најави посета на Македонија следната година

Фокус - 12.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски сооппшти дека за време на денешната средба со францускиот претседател Емануел Макрон имал динамичен разговор. „Средбата беше можност да ја потврдам нашата заложба за европска интеграција и да го информирам ...

Средба Макрон-Пендаровски - што договорија?

Сител - 12.11.2019

Нема алтернатива за македонското полноправно членство во ЕУ, со ова се согласиле Пендаровски и Макрон на состанокот во Париз. Новата методологија ке биде завршена најдоцна до март, по што за Македонија повторно ке се одлучува на самитот на ЕУ во ...

Нема алтернатива за полноправно членство во ЕУ за Македонија, се согласија Пендаровски и Макрон

Сакам да кажам - 12.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски по средбата со францускиот претседател Емануел Макрон кажа дека и двајцата сметаат дека Македонија нема никаква алтернатива за полноправно членство во Европската унија по одлуката на Макрон да го блокира почетокот на ...

Макрон си го кажал своето, Пендаровски – своето, а Французинот ќе ни дојде и на гости догодина

Алсат-М - 12.11.2019

Новата методологија на ЕУ треба да се усвои до март ако за тоа се договорат 28-те земји-членки на Унијата, тврди претседателот Стево Пендаровски по средбата со неговиот француски колега, Емануел Макрон во Париз.

„Темпираната бомба“ на Макрон предизвика дипломатски скандал

Н.Македонија - 12.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон предизвика огромно незадоволство откако ја етикетираше Босна и Херцеговина како „темпирана бомба“, пишува „Политико“. Во Сараево, хрватскиот претставник во Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, во петокот го ...

Макрон бил прецизен со Пендаровски: Немал намера да ни даде алтернатива на полноправно членство (ВИДЕО)

+инфо - 12.11.2019

Пендаровски му рекол на Макрон дека Македонија не би се согласила со алтернативно членство во облик на европска економска зона, соседи на ЕУ и тн. На самитот на ЕУ во Загреб, Хрватска, што ќе се одржи на 6 мај 2020 година може да се донесе накаква ...

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Макфакс - 12.11.2019

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од САД. Според плановите договорени од министрите за одбрана на ЕУ во Брисел, ќе се започне со работа на нов патролен брод, ...

НАТО, евро, Балкан – чкрипи меѓу Макрон и Меркел

Либертас - 12.11.2019

Ставовите на Макрон за Северна Македонија и Албанија, НАТО и еврото наидуваат на критики во Берлин. Дали зад нив се кријат внатрешнополитички мотиви? По Брегзит во ЕУ ќе дојде до ново мешање на картите.

(ВИДЕО) Макрон до Пендаровски: Вие исполнивте се, нам ни требаше време

360 степени - 12.11.2019

Претседателот на Франција Макрон нема забелешки за македонската кандидатура за членство во ЕУ. Единствена причина за одложување на одлуката за отпочнување преговори била потребата од време за неговата земја и на Унијата.

Порака за поголема меѓународна соработка испратена од Парискиот мировен форум

Локално - 12.11.2019

Светските лидери, меѓу кои и францускиот претседател Емануел Макрон денеска од Париз повикаа на поголема меѓународна соработка заради намалување на тензиите во светот. Околу 30 шефови на држави или влади, високорангирани функционери и челници на 10 ...

Каракачанов му одговори на Макрон: Не сме луѓе од втор ред!

Точка - 12.11.2019

Населението на Источна Европа не може да се смета за луѓе од втор ред, изјави бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, коментирајќи ги зборовите на францускиот претседател Емануел Макрон дека тој повеќе ги сака мигрантите од Африка, ...

Пендаровски – Макрон: Новата методологија се разработува, процесот би завршил до март

Мета - 12.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата биле разменети мислења за билатералните односи меѓу двете земји, стратешките определби на нашата земја за членство во ЕУ и НАТО, ...

Макрон: Унилатерализмот раѓа национализам, кој води до војни

Centar - 12.11.2019

Светот денеска се соочува со криза на политичките и економските системи, а унилатерализмот раѓа национализам, кој води до овјни, порача францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на парискиот форум за мир, на кој учествува голем број ...

Макрон ќе ја посети Северна Македонија во првата половина на 2020 година

Локално - 12.11.2019

Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски по средбата со својот француски колега Емануел Макрон во Париз сподели дека земјава има резерва за изменета методологија за водење на претпристапните преговори со ЕУ со цел продлабочување на процесот.

12 ноември: Пендаровски се сретна со Макрон, предлог-буџет за 2020 година, Холандија го ратификуваше Протоколот за ...

CivilMedia - 12.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, по средбата со неговиот француски хомолог Емануел Макрон, порача дека има „отворен и динамичен“ разговор, но гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

Фактор - 12.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска по средбата со Емануел Макрон во Елисејската палата во Париз рече дека францускиот претседател ќе ја посети Македонија во првата половина од 2020.

Пендаровски: На Макрон јасно му посочив дека не сакаме никаква друга алтернатива за ЕУ

PressingTV - 12.11.2019

Претсеателот Пендаровски разговорот со Макрон го оцени за прилично отворен. Тој ги слушнал аргументите на претседателот Макрон кои стоеја позади неговата одлука на 18-ти минатиот месец да се одложи давањето преговори на нашата земја.

Макрон: Не ви нудам алтернатива, туку подобар процес, вие исполнивте сѐ што требаше

365 - 12.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Француската Република, Емануел Макрон. На средбата двајцата размениле мислења и аргументи за билатералните односи меѓу двете земји, ...

Средба на претседателот Стево Пендаровски со претседателот на Француската Република Емануел Макрон

Бизнис Вести - 12.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Француската Република, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи меѓу двете земји, стратешките ...

Макрон го уверил Пендаровски дека не нуди алтернатива на ЕУ за Скопје, но бара време

Алсат-М - 12.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, по средбата со неговиот француски хомолог Емануел Макрон, порача дека има „отворен и динамичен“ разговор, но гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема.

Макрон го уверил Пендаровски дека не нуди алтернатива на ЕУ за Скопје, но бара време

Канал5 - 12.11.2019

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, по средбата со неговиот француски хомолог Емануел Макрон, порача дека има „отворен и динамичен" разговор, но гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема. Макрон бара време за внатрешната реформа на ЕУ.

Макрон цврсто стои на ставот – нема датум за Македонија

Вечер Прес - 12.11.2019

Пендаровски на средбата со францускиот претседател истакнал дека Македонија не прифаќа никаква друга алтернатива на полноправното членство во ЕУ. Макрон прецизирал дека никогаш немал таква намера, само сакал да го подобри процесот - да не продуцира ...

МАКРОН прецизен на средбата со ПЕНДАРОВСКИ: Никогаш немав намера за алтернатива на полноправно членство (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.11.2019

Пендаровски вели дека Макрон му рекол дека би можело да се очекува конечно одлука за отворање преговори во мај на Самитот во Загреб, но не му дал гаранции дека таа одлука ќе биде позитивна.

Макрон ќе не посети во првата половина на 2020 година

iPortal - 12.11.2019

Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски по средбата со својот француски колега Емануел Макрон во Париз сподели дека земјава има резерва за изменета методологија за водење на претпристапните преговори со ЕУ со цел продлабочување на процесот.

Макрон ќе ја посети Македонија - Го уверил Пендаровски дека не нуди алтернатива на ЕУ за Скопје

Press24 - 12.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со неговиот француски хомолог Емануел Макрон, порача дека има „отворен и динамичен“ разговор, но гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема. Макрон бара време за внатрешната реформа на ЕУ.

Макрон го уверил Пендаровски дека не нуди алтернатива на ЕУ за Скопје, но бара време

Сител - 12.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, по средбата со неговиот француски хомолог Емануел Макрон, порача дека има „отворен и динамичен“ разговор, но гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема.