TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што кажаа нашите репрезентативци по победата над Јапонија…

РК Металург - 11.01.2019

Македонија го почна СП со убедлива победа над Јапонија. По средбата нашите избраници беа очекувано задоволни, но и претпазливи, со оглед на тежината на следните натпревари. . Кире Лазаров: “Денеска не беше лесно како што кажува резултатот.

Сигурдсон: Не заслуживме толку убедлив пораз, на Македонците им посакувам…

Дерби - 11.01.2019

Селекцијата на Јапонија не успеа да ја изненади македонската репрезентација иако дада се од себе на денешната пресметка во Минхен. Јапонците постојано се трудеа на се надигруваат, да бидат рамноправни со четата на Раул Гонзалес и тоа во некои ...

Македонија ја совлада Јапонија на стартот на ракометното СП

ТВ21 - 11.01.2019

Македонија со мали потешкотии во одредени делови од натпреварот, денеска во Минхен ја совлада Јапонија во првиот натпревар од ракометното Светско првенство кое се одржува во Германија и во Данска.

СП 2019 - Ристовски: Ќе мора многу повеќе да внимаваме во одбраната

Сител - 11.01.2019

Феноменален на голот во првиот натпревар на СП во Германија беше македонскиот голман Борко Ристовски, кој имаше 19 одбрани од кои 12 во првиот дел: Резултатот е едно, но не беше така лесно.

Победнички старт на македонија,38-29 против Јапонија

Телма - 11.01.2019

Македонија ја победи Јапонија со 38-29 во првиот настап во 26-то Светско првенство и ја продолжи традицијата на успешен,од денеска и најубедлив старт на мундијалите. На воведниот меч од групата Б во Минхен,нашите репрезентативци ја решија енигмата ...

Македонија се загреа против Јапонија за прва Мундијалска радост во Минхен (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 11.01.2019

Репрезентацијата на Македонија тргна со победа на Мундијалот во Германија и Данска откако денеска против Јапонија забележа триумф од 38:29. Во текот на целата средба Македонија беше подобриот противник, па првиот меч од Групата Б на шампионатот беше ...

„Министерот за одбрана“ НА ДЕЛО: Борко со 20 одбрани ги откажа Јапонците! (ВИДЕО)

Gol.mk - 11.01.2019

Ракометната репрезентација на Македонија полесно од очекуваното ги запиша првите бодови на Светското првенство во Германија и Данска , откако стартуваше со убедлива победа над Јапонија од девет гола разлика, 28-37.

СП: Реакции после првата победа на Македонија

OhridNews - 11.01.2019

Ефикасната игра во напад и добрата престава на Борко Ристовски на голот беа клучните сегменти во победата на Македонија над Јапонија (38-29) во првата рунда од Мундијалот. „Црвено жолтите“ ја потврдија фаворитската улога дозволувајќи му само едно ...

(ВИДЕО) Братскиот „цепелин“ на Лазарови ги дотолчи Јапонците

Спортклуб - 11.01.2019

Македонија со убедлив триумф го отвори Светското првенство во Германија и Данска. Нашата репрезентација со 38:29 ја совлада Јапонија и на најдобар можен начин го најави следниот дуел со Бахреин.

Македонија ги реши брзите Јапонци

РК Металург - 11.01.2019

Македонија триумфално го почна СП во Германија и во Данска, откако во првата средба убедливо славеше против незгодната Јапонија. Македонија победи со резултат 38:29 (18:13), што е наш највисок триумф во првите натпревари на светските првенства, и на ...

Селекторот на Јапонија разочаран: Не заслуживме толку убедлив пораз

Спортклуб - 11.01.2019

Ракометната репрезентација на Македонија со убедлива победа над Јапонија од 38:29 го започна настапот на Мундијалот во Германија и Данска, а селекторот на „Самураите“, Дагур Сигурдсон“, смета дека неговата репрезентација не заслужила толку убедлив ...

Борко: Задоволни сме од победата, продолжуваме претпазливо

МКД - 11.01.2019

Борко Ристовски со 20 одбрани беше херој во победата над Јапонија, голманот е задоволен од денешниот меч, но не сака да се прави еуфорија на стартот. Борко имаше фантастичен меч на стартот од Светското првенство, македонскиот голман ги спречи ...

Борко против Бахреин се надева на добар резултат уште на полувремето

Спортски - 11.01.2019

Македонија денес ја совлада Јапонија со 29:38 во првиот натпревар на Светското првенство. Посебно фантастичен на оваа средба беше Борко Ристовски кој запиша 20 одбрани. Македонскиот голман ги спречи Јапонците да се надеваат на било какво ...

Ристовски: Повторно ги направивме истите грешки

Дерби - 11.01.2019

Борко Ристовски беше во тесна конкуренција да биде избран за играч на мечот на натпреварот против Јапонија, бидејќи македонскиот чувар на мрежата имаше дури 20 успешни одбрани со кои апсолутно ги откажа противничките играчи од желбата да направат ...

Лазаров за 24Ракомет ТВ: Знаевме дека сме една до две класи подобри од Јапонија (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.01.2019

Македонија победнички го стартуваше СП во Данска и Германија, а прва репрезентација која ја почуствува силата на Македонскиот национален тим беше Јапонија. “Самураите” беа совладани со 28-39, како увертира за тешките битки кои следуваат во ...

БРАТСКИ ЦЕПЕЛИН: Кире и Филип ги побудалеа Јапонците (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.01.2019

Македонија стартуваше победнички на Мундијалот во Германија и Данска, откако славеше со 38-29 во првото коло од шестиот настап на светските собири. Покрај голманот Ристовски, кој забележа 20 одбрани на оваа средба, сите други одиграа одлично, барем ...

ИГРАЧ НА МЕЧОТ: Борко Ристовски со 45% успешност во одбраните!

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Борко Ристовски е без сомнение играчот кој ја поведе македонската ракометна репрезентација до првата победа на Светското првенство 2019 во Германија и во Данска.

БОРКО РИСТОВСКИ: Не смееме да се залажеме, не знаеме како ќе биде кога ќе тргне лошо

Спортклуб - 11.01.2019

Македонија со убедлива победа го стартуваше Светското ракометна репрезентација со триумф над Јапонија од 38:29. Еден од најдобрите поединци во нашиот национален состав беше Борко Ристовски кој со своите 20 интервенции потсети на своите најдобри ...

Братскиот цепелин, одбраните на Борко (ВИДЕО)

SportMedia - 11.01.2019

Голманското шоу на Борко Ристовски, одличната игра на капитенот Кирил Лазаров, борбеноста на останатите поискусни ракометари го одбележаа дуелот со Јапонија. ИХФ изготви кратко видео од овој дуел, погледнете го братскиот цепелин меѓу Кирил и Филип ...

ВИДЕО: „Ер Македонија“ полета и во Минхен – еве го цепелинот на браќата Лазарови!

Gol.mk - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација го отвори Светското првенство со триумф над Јапонија , а еден од поубавите голови на мечот беше цепелинот на браќата Филип и Кирил Лазаров. Во финишот од средбата, Кире навлече неколку јапонски репрезентативци ...

Ракометарите со сигурна победа над Јапонија го почнаа светското првенство во Германија

Сакам да кажам - 11.01.2019

Машката ракометна репрезентација имаше победнички и сигурен старт на своето шесто светско првенство, чии домаќини се Германија и Данска. Во Минхен, Македонија не ѝ даде никаква шанса на Јапонија да се надева на изненадување и на крајот славеше ...

Македонија победнички тргна на СП, убедлив триумф над Јапонија!

МКД - 11.01.2019

Старт каков што посакувавме, македонската ракометна репрезентација со победа над Јапонија од 38:29 го почна Светското првенство во Германија и Данска, Борко Ристовски имаше брилијантна партија со 20 одбрани.

Македонија стартуваше со убедлива победа на СП 2019

Сител - 11.01.2019

Солидна игра на македонската ракометна репрезентација на стартот од СП 2019. Совладана убедливо со 38-29 (18-13). По несигурниот почеток нашите репрезентативци полека го фатија ритамот и во поголемиот дел од првото полувреме имаа 4-6голови предност.

Ние сме „ракометни самураи“ за Јапонија

Екипа - 11.01.2019

Македонија со импресивна победа од 38-29 над Јапонија го стартуваше настапот на СП 2019 во Минхен. Фаворитската улога беше оправдана рутински, избраниците на Гонзалес доминираа цел натпревар, а предводени од одличните Ристовски во одбраната и ...

Ристовски: Сега најмалку што ни треба е еуфорија – во тимот и во јавноста!

Sport 1 - 11.01.2019

Фантастичната партија со 20 одбрани на Борко Ристовски дефинитивно беше еден од клучните фактори во вечерашната победа на Македонија во пресметката со Јапонија (38-29), прва на Мундијалот во Германија и Данска.

Ристовски : Јапонија беше незгоден противник

AKO - 11.01.2019

Борко Ристовски блескаше на голот на македонската репрезентација, запиша 20 одбрани и беше еден од клучните играчи на натпреварот со Јапонија. Сепак, Ристовски потенцира дека воопшто не беше лесно да се победи Јапонија.

Лазаров шоу на Фичо и Кире

Оff.net - 11.01.2019

Ретко минува натпревар на Македонија без цепелин, без разлика дали противникот се вика Јапонија или Шпанија. Беа трпеливи, се обидоа еднаш, па два пати, па им успеа од трета мајка. Овој пат цепелинот беше ...

Македонија ја оправда фаворитската улога и со убедлива победа ја отвори мундијалската приказна

Дерби - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација на најдобар можен начин го отвори своето шесто учество на Светските првенства, откако ова попладне одигра крајно сериозен меч уште од првата минута против селекцијата на Јапонија.

Борко Ристовски: После ова трчање на 7 на 6 потребна е добра терапија

24 Ракомет - 11.01.2019

Еден од играчите кои имаа голем удел во победата над Јапонија, Борко Ристовски после натпреварот беше задоволен од она што беше постигнато бидејќи ова е одличен старт на Мундијалот. Победата беше очекувана, но разликата дефинитивно ретко кој ...

Лазаров: Следниот противник е поцврст од Јапонија

Република - 11.01.2019

Капитенот на ракометната репрезентација од Македонија, Кире Лазаров беше најпрецизен за „жолто-црвените“ денеска во победата над Јапонија со 38-29, а веднаш по мечот го потврди мислењето на своите колеги дека победата била остварена потешко отколку ...

Сигурдсон: Македонци, ви посакувам среќа до крајот на ова СП

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен , Стеван Цаневски Јапонскиот селектор Дагур Сигурдсон не го криеше разочарувањето по денешниот убедлив пораз од Македонија, пред се поради големиот пад во играта на „самураите“ во последните десетина минути од натпреварот.

„Самураите“ настрадаа: Македонија со победа над Јапонија тргна на СП

Спортклуб - 11.01.2019

Како и што сите посакувавме, со победа Македонија го започна Мундијалот во Германија и Данска. Јапонците попладнево во Минхен беа немоќни против „црвено-жолтите“ кои покажа класа и на крај повеќе од заслужено славеа победа со резултат од 38-29.

Сигурдсон: Не заслуживме да загубиме така убедливо

24 Ракомет - 11.01.2019

Македонија убедливо ја победи Јапонија со 38-29 во првото коло од Мундијалот во Германија и Данска, а селекторот на азискиот претставник, Дагур Сигурдсон, вели дека поразот е незаслужено висок „Секако дека сме разочарани што загубивме убедливо, ...

Борко правеше чуда, Македонија Мундијалот го отвори со убедлива победа!

Спортски - 11.01.2019

Македонија денес го одигра првиот натпревар на Светското првенство против Јапонија на кое стартувавме успешно. Избраниците на Раул Гонзалес денес ја оправдаа фаворитската улога и ја совладаа Јапонија во ефикасен натпревар, со резултат 29:38.

Борко ги скроти „самураите“, Македонија лесно против Јапонија! (ФОТО)

Sport 1 - 11.01.2019

Првиот чекор е успешен, Македонија го отвори Светското ракометно првенство во победа против Јапонија, со .......... Најголем впечаток остави Борко Ристовски со 12 одбрани во првото полувреме, а вкупно 17.

Трета-среќа за Лазарови: Братски цепелин кој ги збудале Јапонците! (ВИДЕО)

Sport 1 - 11.01.2019

Очекувано лесна победа во пресметката со Јапонија обезбедена во брза игра со многу голови и еден куп акции, но и фантастични одбрани на голманот Борко Ристовски. Во нападот игравме разноврсно, а еден од најатрактивните голови го постигна братскиот ...

Ф. Лазаров: Ако игравме со Јапонија во трето коло, ќе беше многу потешко

Gol.mk - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација ја оствари првата зацртана цел и со победа ги започна настапите на Светското првенство во Германија и Данска . Нашите момци не дозволија изненадување и забележаа сигурна победа над Јапонија од 28-39, а и покрај ...

Борко царува на голот, Македонија води против Јапонија

МКД - 11.01.2019

Македонија одлично го почна мечот против Јапонија, прв на Светското првенство, по првите 30 минути водиме со 18:13, Борко има брилијантна партија со 12 одбрани. Македонија делува сигурно, добро подготвено во првите минути на Светското првенство во ...

Сигурдсон: Разочаран сум, не заслуживме пораз од девет разлика

Gol.mk - 11.01.2019

Исландскиот стручњак на јапонското кормило, Дагур Сигурдсон го призна поразот од македонската селекција и на средбата со новинарите го анализираше првиот натпревар од минхенската група на Мундијалот. „Разочарани сме од поразот и разликата на крајот.

Борко Ристовски: Јапонците се незгодни, не беше така лесно

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Ракометната репрезентација на Македонија успешно го стартуваше Мундијалот во Германија, совладувајќи ја селекцијата на Јапонија (37-28) во воведниот дуел. Борко Ристовски беше фантастичен, со 20 одбрани беше ...

Најмладите навивачи на Македонија во Минхен

Оff.net - 11.01.2019

Најубавиот декор на македонската ракометна репрезентација на мечот против Јапонија беа овие две мали дечиња, кои уште не пркнати, на камен ладно време беа присутни на првата мундијалска ...

Македонија на крилата на Борко и Кире ја растури репрезентацијата на Јапонија

СуперСпорт - 11.01.2019

Репрезентацијата на Македонија на одличен начин ја започна авантурата на Мундијалот во Германија и Данска со убедлива победа против Јапонија од 29:38. Нашата репрезентација одигра одличен натпревар, посебно во фазата на напад каде имавме успешност ...

Борко брилијантен, Македонија убедливо води против Јапонија

Gol.mk - 11.01.2019

Македонската „фаланга“ ја наполни легендарната арена „Олимпија Хале“ и виде одлично издание на нашите ракометари во првите 30 минути од натпреварот против Јапонија , кој се игра во рамки од првото коло од групната фаза на Светското првенство во ...

Јапонците се запознаа од близу со каратистот Борко

Оff.net - 11.01.2019

Како што и се очекуваше, она што ја красеше играта на селекцијата на Јапонија на денешниот меч против Македонија беше брзиот проток на топка и брзата транзиција, но тешко излегуваа на крај со нашиот министер за одбрана.

Македонија убедлива против Јапонија 38-29

AKO - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација со убелдива победа 38-29 го започна настапот на Мундијалот во Германија и Данска. На почетокот Јапонија поведе а потоа проработи нашата машинерија преку Лазаров и Манасков , стигнавме до водство 2-1, потоа 3-1 ...

БРАТСКИ ЦЕПЕЛИН: Кире и Филип го режираа најубавиот погодок против Јапонија! (ВИДЕО)

Спортски - 11.01.2019

Македонија денес стартуваше со победа на Светското првенство против Јапонија која ја совладавме со резултат 29:38. Во ефикасниот натпревар еден од најубавите погодоци беше постигнат во соработка на браќата Лазарови.

ГОЛ НА МЕЧОТ: Братски цепелин – Кире и Филип Лазарови! (ВИДЕО)

Екипа - 11.01.2019

Одличен натпревар за македонската ракометна репрезентација на стартот на Светското првенство 2019 во Германија. Во Минхен славевме со 38-29 против Јапонците со извонредна реализација во нападот.

Убедлив старт на пулените на Ел Команданте, 20 одбрани на Борко

Оff.net - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација им покажа на Јапонците дека нема што да бараат во дуел со земја каде ракометот е спорт број 1. Со исклучок на тенката и неагресивна одбрана, Македонија ја оправда фаворитската ...

Убав почеток: Ракометарите водат против Јапонија (18-13) на полувремето

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Ракометната репрезентација на Македонија има пет гола предност (18-13) против Јапонија на полувремето од воведниот натпревар на Светското првенство во Германија.

УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА СТАРТОТ: Македонските самураи ги суредија Јапонците

SportMedia - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација со победа го отвори Светското првенство во Германија и Данска, на стартот ја совлада Јапонија со 38-29. Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Отворивме како што посакувавме, победа на стартот на Светското ...