TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот Пендаровски оствари средби со амбасадорите на Кина и на Словенија

AKO - 15.05.2019

,,Ќе ги поддржам сите иницијативи што произлегуваат од соработката меѓу Кина и земјите на Централноисточна Европа. Инфраструктурниот проект „Патот на свилата“, отвора сериозна перспектива за нови инвестиции и развивање на економијата на нашата земја.

Виктор Димовски за заминувањето во кабинетот на Пендаровски – шпекулација!

PressingTV - 15.05.2019

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи како „шпекулација“ ги оцени информациите во повеќе медиуми дека тој заминува во кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски.

Се екипира тимот на Пендаровски

Телма - 15.05.2019

Универзитетскиот професор Александар Спасов, државниот секретар во МНР Виктор Димовски, членот на економско социјалниот совет на СДСМ, Тоше Зафиров, професорката Ана Чупеска, граѓанската активистка Мерсиха Смаиловиќ најверојатно ќе бидат дел од ...

Кој со кого ќе се помирува

Независен - 15.05.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Волунтаристичките идеи за граѓанско помирување кои стануваат сè погласни, на кои се „налепи“ и претседателот на државата Стево Пендаровски во својот прв работен ден, се опасни пробни балони кои можат да ја уништат историската ...

Претседателот Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

ТВ21 - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Заеднички интерес

Нова ТВ - 15.05.2019

Пишува Петар Богојески, докторанд на УКИМ Скопје и активист во ВМРО-ДПМНЕ Помирување не е само да се смират две или повеќе страни. Туку, едната од нив да се покори на вистината на другата. Да ја прифати нејзината вистина.

Од денеска започнува со работа тандемот Заев - Пендаровски

Фактор - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска им се враќа на своите работни обврски и му завршува четиридневниот одмор од 10 до 14 мај поради кој не присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски.

Пендаровски претседател на Северна Македонија

24 Вести - 14.05.2019

Претседател на Република Северна Македонија – Централниот регистар и официјално изврши промена на името на институцијата, два дена по стапувањето на функцијата на новиот шеф на државата. Претходно, Горѓе Иванов одбиваше да ја изврши промената и да ...

Заев сакал да размисли пред да прави кадровски резови

Независен - 14.05.2019

Енигматичното отсуство на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, од инаугурацијата на Стево Пендаровски за претседател ја подгреа дополнително неизвесноста во владејачкиот табор. Во ситуација кога се шпекулира дека само неколкумина најблиски ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Нема да го прекинувам сообраќајот додека се движам низ Скопје

Алсат-М - 14.05.2019

Новоизбрабниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски во интервју за “360 степени” изјави дека ќе направи максимални напори да не го блокира целиот град за време на неговото движење.

Изборните лекции

Независен - 14.05.2019

АЛЕКСАНДАР КРЖАЛОВСКИ Со завчерашната инаугурација на Стево Пендаровски се заокружија претседателските избори. Драмата од неизвесниот резултат во првиот круг не се преслика на вториот, каде што уште по првиот половина час од пребројувањето на ...

Претседателски повик за помирување - вистински потег во вистинско време

Deutsche Welle - 14.05.2019

Иницијативата на Стево Пендаровски за аналитичарите е позитивен чекор, но колку лесно и остварлив? Реакциите главно се позитивни, но очекувањата поделени. Граѓанско помирување. Ова е првата порака која на првиот работен ден ја испрати до јавноста ...

Граѓанско помирување – што значи и како да се спроведе

Н.Македонија - 14.05.2019

Новиот македонски претседател Стево Пендаровски, на првиот работен ден по инаугурацијата, повика на граѓанско помирување, нешто што и во минатото можеше да се слушне од устите на политичарите.

Минов: Пендаровски спомна афирмирање на политички дијалог, но тоа е ѓаволски тешко на наш терен

Фокус - 14.05.2019

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов во синоќешното гостување на „24 Тренд анализа“, даде свој став околу целокупната организација и наугурација на новиот претседател Стево Пендаровски. „Вршење на функцијата во интерес на сите граѓани одамна го кажа ...

Заев бил премногу уморен, Мицкоски не бил пратеник

Н.Македонија - 14.05.2019

Отсуството на лидерите на двете најголеми партии, премиерот Зоран Заев од СДСМ и Христијан Мицкоски, од завчерашната инаугурација на претседателот на државата Стево Пендаровски, вчера беше објаснето во јавноста.

Граѓанското помирување само преку европската агенда

Р.С.Европа - 14.05.2019

Европската реформска агенда може да биде почеток на граѓанското помирување кое го најави претседателот Стево Пендаровски. Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во ...

Тој е тврдоглав галичанец кој не ја сака адвокатурата- Пендаровски низ очите на своите соработници

Магазин - 14.05.2019

Петтиот по ред претседател на македонија, Стево Пендаровски беше избран на претседателските избори во 2019, како кандидат на СДСМ, а на функцијата стапи на 12 мај 2019. Пендаровски основно образование завршил во „Кирил и Методиј“, а гимназијалските ...

Со Пендаровски, и последната институција го добива називот со Северна Македонија

А1 On - 14.05.2019

Kомплетирана е документацијата за промена на името на институцијата Претседател на државата. Во текот на денот институцијата ќе го добие називот Претседател на Република Северна Македонија, велат од Централниот регистар за „А1он“.

Помирувањето, драг Пендаровски, не може да го оствари претседател

Република - 14.05.2019

Помирување, која исфорсирана флоскула, коментира поранешниот функционер на СДСМ Ивор Мицковски. Помирување драг Пендаровски, вели Мицковски, прво не може да го оствари претседател, односно може, само платонски.

Со Пендаровски исчезнува и последната сопка за „Северна“ во институциите

365 - 14.05.2019

Во текот на денот и институцијата Претседател на државата, како последна која на чело со Иванов го користеше старото државно име, ќе биде преименувана во Централниот регистар во Претседател на Република Северна Македонија, објави „ А1он “.

На сајтот на Пендаровски сега стои „Северна Македонија"

Press24 - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

ВМРО ќе соработува со Пендаровски само ако мора

Независен - 14.05.2019

Подадената рака кон опозицијата од страна на новоизбраниот претседател на земјата се прима со резерва во „белата палата“. ВМРО-ДПМНЕ не верува дека пораките на шефот на државата Стево Пендаровски се искрени посочувајќи дека во спротивно ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Фокус - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Минов: Пендаровски спомна дека ќе го афирмира политичкиот дијалог, но тоа е тешко да го реализираш

Скопје1 - 14.05.2019

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов во синоќешното гостување на „24 Тренд анализа“, даде свој став околу целокупната организација и наугурација на новиот претседател Стево ...

Сменето името на сајтот на претседателот Пендаровски

Фактор - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски, а засега само е впишано новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Сменето името на сајтот на претседателот Стево Пендаровски

1tv - 14.05.2019

Официјалната веб страна на претседателот на државата денеска е во изработка. Вчера на веб страната се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател. ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на ...

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Пендаровски: Не должам никому ништо за изборот на претседател

Либертас - 14.05.2019

Погледнете го интервјуто на „ 360 Степени “ со претседателот Стево Пендаровски: Изминатиот период имаше несогласувања на релација Собрание-Претседател во однос на потпишување на указите на законите.

Пендаровски ќе живее на Водно, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Скопје1 - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на ...

Пендаровски го екипира тимот и го чека Заев на кафе

Независен - 14.05.2019

Повеќе имиња од универзитетската фела и од новинарски и политички кругови се споменуваат како идни советници на новиот претседател Стево Пендаровски, иако никој од споменатите не „признава“ засега дека ќе биде дел од тимот.

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ покажува дека не ги разбира зборовите на Пендаровски

Окно - 14.05.2019

Неполни 24 часа по инаугуративниот говор на претседателот на државата Стево Пендаровски, врвот на партијата која освои близу 400 илјади гласови и која има(ше) најголем број пратеници во Собранието, ВМРО – ДПМНЕ покажува знаци дека не ја разбира ...

На инаугурацијата на Пендаровски не присуствуваа Заев, Мицкоски, Села, Сиљановска, Река...

МКД - 13.05.2019

Во неделата на инаугурацијата на новиот македонски претседател Стево Пендаровски, во Собранието присуствуваа претседателите на четири соседни држави (Албанија, Косово, Србија и Бугарија), но не и премиерот Зоран Заев, опозицискиот лидер Христијан ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

Press24 - 15.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му упатија искрени честитки ...

Богоевски: Пендаровски доби повеќе гласови во вториот круг зашто тврдевме дека сме ја сфатиле пораката

Фокус - 13.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски во вечерашното гостување на телевизија 24 даде осврт на резултатите од првиот и вториот круг од претседателските избори. -Добар дел од граѓаните мислат дека жртвите кои беа направени за ЕУ беа преголеми, како и начинот на ...

24 Тренд анализа - Дали најавените кадровски и квалитативни промени ќе бидат значајни?

24 Вести - 14.05.2019

Пендаровски се сретна со европратеникот Жбиогар и најави реформи во Агенцијата за разунавање. На инаугурацијата на Пендаровски не присуствуваа претседателите на двете најголеми партии Заев и Мицкоски.

Заев за отсуството од инаугурацијата на Пендаровски: И јас имам право на одмор

Р.С.Европа - 13.05.2019

По разните информации во медумите зошто премиерот Зоран Заев не присуствувал на инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, со образложение се јави и премиерот. „Имам право на одмор. И ми треба малку да се одморам.

Помирување или превоспитување?

CivilMedia - 14.05.2019

Пишува: Прво, има разлика во тоа дали се заговара политичко, национално, меѓуетничко, интраетничко или меѓучовечко помирување во Македонија? Тие работи не се исти ниту по својата суштина, ниту по методологијата со која би можеле да бидат адресирани ...

Силјановска: Потребно е да се извините некогаш за да има помирување

+инфо - 13.05.2019

Не добив покана да присуствувам на седницата на Парламентот за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа професорката Гордана Силјановска Давкова.

Пендаровски: Не сакав обезбедувањето да им пречи на соседите

Фактор - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Големите очекувања од мандатот на Пендаровски – разговор во Студио 1

1tv - 13.05.2019

Со инаугурацијата на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија, како да заврши една набиена фаза од македонската политика. Општиот став е дека со неговиот избор, особено начинот на кој беше избран, на фер и демократски избори, ...

Сите луѓе на претседателот Пендаровски

1tv - 13.05.2019

Денешната средба на претседателот на државата Стево Пендаровски со шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, ги најави сите луѓе на претседателот. Универзитетскиот професор Александар Спасов кој работи и како надворешен ...

Жбогар на средби со Пендаровски и со Сиљановска Давкова

ММС - 13.05.2019

На првиот работен ден од својот претседателски мандат, новиот шеф на државата Стево Пендаровски денеска во „Вила Водно“ пиеше кафе со евроамбасадорот, Самуел Жбогар. Тој му посака успешно вршење на функцијата и му ги пренесе честитките од ...

Жбогар прв гостин кај Пендаровски, честитки од Туск, Јункер и покана за посета на Брисел

ТВ21 - 13.05.2019

Новиот претседател, Стево Пендаровски првиот работен ден го започна со средба со амбасадорот на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар. На средбата биле разменети мислења за спроведување на приоритетите на Северна Македонија во однос на интеграцијата во ЕУ.

Малчески: Се надевам дека помирувањето на Пендаровски нема да биде како помирувањето на Заев со спроведување на ...

Курир - 13.05.2019

Самоил Малчески во емисијата „Само вистина“ на ТВ Канал 5, рече дека се надева оти помирувањето кое што го најави Стево Пендаровски нема да биде исто како помирувањето на Зоран Заев, кога под признакот помирување ги ослободи дел од учесниците од ...

Се огласи Заев во јавноста: Имам право на одмор и ми треба малку да се одморам, друга причина нема

Centar - 13.05.2019

По вчерашното неприсуство на премиерот Зоран Заев на инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, јавноста со разни коментари. И опозицијата имаше забелешка на неприсуството на Заев.

Жбогар на средба со Сиљановска: Се согласивме дека иднината на земјата е во ЕУ

Скопје1 - 13.05.2019

Шефот на Делегацијата на ЕУ, амбасадорот Самуел Жбогар денеска, по средбата со новиот претседател Стево Пендаровски, се сретна и со Гордана Сиљановска-Давкова, која на претседателските избори беше кандидатка поддржана од ...

Силјановска: Потребно е да се извините некогаш за да има помирување

Скопје1 - 13.05.2019

Не добив покана да присуствувам на седницата на Парламентот за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа професорката Гордана Силјановска ...

Заев: Ми треба малку да се одморам

MakPress - 13.05.2019

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На Заев му замерија што одлучил да користи слободни денови токму во период кога се случува толку важен државен настан.

На сајтот на Пендаровски сега стои „Северна Македонија”

Курир - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, обезбедувањето да не им пречи на соседите

Нетпрес - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Сменето името на сајтот на претседателот Стево Пендаровски

Либертас - 14.05.2019

Официјалната веб страна на претседателот на државата денеска е во изработка. Вчера на веб страната се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател. ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на ...