TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски се надева на позитивна одлука на Самитот во Загреб, но не исклучува да биде донесена и порано

Нова ТВ - 14.11.2019

На средбата со францускиот претседател Емануел Макрон завчера во Париз, не добив сигнал дека сигурно ќе почнат преговорите со ЕУ, не добив гаранција дека ќе добиеме позитивна одлука на пролет.

Пендаровски: Од Макрон добив гаранција дека политичката одлука за Македонија нема да биде подоцна од мај

Телма - 14.11.2019

Не добив гаранции дека ке добиеме преговори, само гаранција дека методологијата се подготвува, која ќе биде нешто ново, вели претседателот Стево Пендаровски вечерва во Топ Тема, по средбата со францускиот колега Емануел Макрон.

Макрон му рекол на Пендаровски: Овојпат нам ни треба повеќе време, не вам

Фокус - 14.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју на телевизија Телма откри детали од средбата со францускиот претседател Емануел Макрон. -Не добив гаранција дека ќе се почнат преговорите брзо сигурно.

Макронистите го фалат претседателот за спроведување на реформите

+инфо - 14.11.2019

До денес, составени се 772 ветувања. Тие доаѓаат од претседателската програма и тие беа формулирани за време на европската кампања или доаѓаат од најави што беа импровизирани како одговор на кризата на „жолтите елеци“.

Макрон претстави „план за итни случаи“, додека траат протестите на вработените во француските болници

Слободен Печат - 14.11.2019

Додека демонстрациите на здравствените работници се одржуваа оваа среда на улиците на Париз, Емануел Макрон истакна дека го слушнал нивниот гнев и нивната огорченост. Износите и конкретните одлуки за дополнителните средства за болниците треба да ...

Пендаровски: Макрон не ги спомна реформите во судството, проблемот бил во внатрешните работи на ЕУ

Локално - 14.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски на денешното гостување во емисијата Топ-тема ги демантираше сите изјави дека државата не добила датум за преговори поради реформите во правосудството.

Пендаровски за датумот за преговори со ЕУ: Ги интересира како ќе ги организираме изборите идната година

Локално - 14.11.2019

Политичка одлука нема да има подолго од 6 мај. Се надевам дека одлуката ќе биде позитивна. Одлуката може да ја дочекаме и порано до следниот самит во март, но доколку таа не биде позитивна и чекаме мај, тогаш ќе сакаат да видат како ќе ги ...

Западниот Балкан треба да и понуди на ЕУ своја верзија за нова преговарачка методологија

Нова ТВ - 14.11.2019

Побрз проток на добра и луѓе во регионот е нешто што одамна требаше да биде функционално на овие простори, ако се земат предвид сите регионални иницијативи во кои се вклучени земјите од Западниот Балкан.

Заедничкиот пристап на Макрон и на екстремната десница дава награда

Н.Македонија - 14.11.2019

Кој во Европа има волја да постигне нешто? Одговорете на тоа прашање и ќе добиете појасна слика за повеќето од неодамнешните настани, пишува Мартин Сандбу во неговата колумна „Европската политика ги наградува оние што ги завршуваат работите“ за ...

Ги стивна ли Макрон изборните каравани?

Слободен Печат - 14.11.2019

На терен на средбите со граѓаните е третиот партиски ешалон. Во последно време како да стивнуваат изборните каравани на партиите. Партиските лидери не се појавуваат толку често на трибини со граѓани.

Новата трансатлантска стратегија на Макрон

Н.Македонија - 14.11.2019

Министрите на Европската Унија дадоа зелено светло за 13 нови воени и одбранбени проекти, во рамките на иницијативата позната како Постојана структурирана соработка или ПЕСКО. Но ако се земат предвид најновите коментари на Емануел Макрон, тогаш ...

Заклучокот дека Макрон има уплав од муслиманите од Македонија и Албанија е основан

Expres - 14.11.2019

Заклучокот дека вистинската причина за блокадата на Македонија и Албанија од страна на францускиот претседател Макрон е поврзан со муслиманите во овие две земји можеби е основан, тврди екс португалскиот министер за Европа Бруно Макаеш.

Франција станува нова економска локомотива на Европа

Опсервер - 14.11.2019

Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно.

Меркел ја блокирала Македонија затоа што не сакала да испадне исламофоб?

Република - 14.11.2019

Бруно Макаис, поранешен португалски државен секретар за европски прашања, вели дека причината што Македонија не се раздвои од Албанија и не доби датум за преговори со ЕУ е желбата на Ангела Меркел да не изгледа како исламофоб во очите на јавноста.

Ќе чекаме сигнал и следната година – „Реформи во ЕУ додека Македонија е мотивирана“

ТВ21 - 13.11.2019

На средбата Пендаровски-Макрон која се одржа вчера, Заев гледа оптимизам за брзи и јасни реформи и цели на Европската унија. Тој додава дека реформите во ЕУ треба да се направат додека Македонија е мотивирана за влез во унијата.

Проширувањето и еднаквоста во ЕУ

Окно - 13.11.2019

Што е тоа што денес ги обединува земјите членки на ЕУ? Фактот дека на Македонија на последниот ЕУ самит не ѝ беше понудено столче, барем некаде на ќошот, во вториот ред, околу големата маса на „клубот на привилегираните“, претставува јасна потврда ...

Власта и опозицијата оптимисти за проширувањето на ЕУ

Телма - 13.11.2019

Власта и опозицијата со оптимизам гледаат на можноста во наредните месеци европските земји да станат едногласни по прашањето за проширување на Европската унија. Средбата на претседателите Макрон и Пендаровски и информацијата дека Франција веќе ...

ЕУ e геополитичко џуџе на Балканот?

Н.Македонија - 13.11.2019

Одбележувањето на триесетгодишнината од падот на Берлинскиот ѕид изминатиот викенд, меѓу другото, беше искористена и да се нагласи зошто е потребно Европа да остане обединета, но и да се посочи како внатрешните поделби постојано го разјадуваат ...

Одлука за датум во мај, каква не се знае!

Слободен Печат - 13.11.2019

Францускиот претседател Макрон во првата половина од 2020 година ќе дојде во Македонија за да пренесе дека не ни нуди алтернатива за полноправно членство, туку само бара време за реформа во самата Унија.

Заев задоволен од средбата Пендаровски-Макрон

Алсат-М - 13.11.2019

Премиерот Заев е задоволен од средбата меѓу македонскиот претседател Стево Пендаровски со претседателот на Франција, Емануел Макрон. Заев рече дека деталите ги очекува по враќањето на Пендаровски во Македонија, но изрази надеж дека одлучувањето ...

Макрон би можел да биде спасител на изневерениот сојузник

Н.Македонија - 13.11.2019

Зарем Европа не е одговорна за судбината на еден од најдоверливите сојузници во борбата против Исламска држава (ИД)? Дали Европа не е нималку засегната од стратешката и морална катастрофа предизвикани од оставање на полето отворено за Турција, ...

Конечната одлука за преговори во мај, сите опции се отворени

ММС - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните ...

Мицкоски го брани Макрон, овој го демантира својот „бранител“. И тоа во истиот ден!

CivilMedia - 13.11.2019

Во интервју за загрепскиот дневен весник „Вечерњи лист“, првиот човек на опозицијата од земјава изнесе многу невистини во однос за преговорите меѓу Македонија и ЕУ, обидувајќи се да го правда францускиот претседател Макрон како лице кое го блокирало ...

Макрон доаѓа во Скопје, искри ли Загреб во мај надеж за преговори?

Фактор - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја прифатил поканата и најверојатно ќе дојде во Македонија во првото полугодие следната година. Претседателот Стево Пендаровски кој вчера се сретна и разговараше со него сепак изјави дека Макрон рекол оти ...

Конечната одлука за преговори во мај - Макрон следната година во Македонија

Press24 - 13.11.2019

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните преговори, ...

Конечната одлука за преговори во мај, сите опции се отворени

Опсервер - 13.11.2019

Претседателот на Република с. Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните ...

Конечната одлука за преговори во мај, сите опции се отворени

Сител - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните ...

Конечната одлука за преговори во мај, сите опции се отворени

А1 On - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните ...

Конечната одлука за преговори во мај, сите опции се отворени

CivilMedia - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните ...

Конечната одлука за преговори во мај, сите опции се отворени

Алсат-М - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните ...

Пендаровски согласен со Макрон за промена на методологијата за претпристапните преговори во ЕУ

MakPress - 13.11.2019

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните преговори, ...

Во мај, одлука за датум за Македонија во ЕУ! Каква не се знае?

Expres - 13.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски вчера на средбата со францускиот колега Емаснуел Маккрон добил гаранции дека Македонија на 6 мај во Загреб ќе добие одлука во врска со датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ,.

МАКРОН ДО ПЕНДАРОВСКИ: Можеби во мај одлука за преговорите, но нема гаранции дека ќе биде позитивна!

Денешен - 13.11.2019

Стево Пендаровски по билатералната средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера, на маргините на Парискиот мировен форум, порача дека се согласува со реформа на методологијата за претпристапните преговори, како што бара Париз.

Само Макрон не знае дека наскоро ќе ни даде датум за преговори

Слободен Печат - 14.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе ни даде зелено светло уште на почетокот на следната година оти само така ќе може да се оправда себеси, но и да се ослободи од силниот притисок што му тежи на грбот, предвидуваат експертите.

Мицкоски го брани Макрон, Макрон го демантираше истиот ден

Слободен Печат - 14.11.2019

Првиот човек на опозицијата изнесе многу невистини за преговорите меѓу Македонија и ЕУ. Макрон најдиректно ги оспори овие тезите. Мицкоски во иднина ќе настојува да биде Макронов „адвокат“ во овој предизборно-изборен период.

Франција полека го зазема местото на Германија во Европа

+инфо - 14.11.2019

Франција очигледно е во подем, но мора да се признае дека ќе ѝ треба многу време за да се израмни со Германија. Покрај плусовите, Петтата Република има многу минуси, кои го забавуваат развојот на француската економија.

Франција станува нова економска локомотива на Европа

А1 On - 14.11.2019

Експерт – Москва Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно.

Франција станува нова економска локомотива на Европа

Вечер Прес - 14.11.2019

Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно.

Франција станува нова економска локомотива на Европа

Либертас - 14.11.2019

Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно.

Франција станува нова економска локомотива на Европа

Бриф - 14.11.2019

МИА Експерт – Москва Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно.

МОСКОВСКИ ЕКСПЕРТ: Франција станува нова економска локомотива на ЕУ

Денешен - 14.11.2019

Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно, пишува московски ...

Франција станува нова економска локомотива на Европа

MakPress - 14.11.2019

Долги години за прва економија на Европа со право се сметаше германската. Но во моментов таа е во застој и е на работ на техничка рецесија. Додека француската економија, иако не е многу блескава, се развива стабилно и целисходно.

Западниот Балкан треба да и понуди на ЕУ своја верзија за нова преговарачка методологија

Либертас - 14.11.2019

Судбината на овој регион е Европа и тоа не може да биде поинаку. Од една лидерска средба на Западниот Балкан, исто така, треба да произлезе и јасна порака до Макрон дека Балканот не е никакво соседство на Европа како што тој се обидува да го нарече.

Додека сите вработени во француските болници протестираат, Макрон најавува дополнителни средства и „план за итни ...

А1 On - 14.11.2019

Износите и конкретните одлуки за дополнителните средства за болниците треба да бидат презентирани од страна на премиерот Едуар Филип следната недела. Но при говорот за време на посетата на Епернај, претседателот на Франција Емануел Макрон најави ...

Макронистите се гордеат што претседателот веќе „почнал со извршувањето” на 85 отсто од претседателската програма

24Инфо - 14.11.2019

– Макронистите, поточно Републиката во движење (ЛРМ), на точно половина од петгодишниот мандат на нивниот претседател упатија пофалби за спроведувањето на реформите преку платформа за следење на ветувањата на Емануел Макрон, јавува дописникот на МИА.

Додека сите вработени во француските болници протестираат, Макрон најавува дополнителни средства и „план за итни ...

24Инфо - 14.11.2019

– Износите и конкретните одлуки за дополнителните средства за болниците треба да бидат презентирани од страна на премиерот Едуар Филип следната недела. Но при говорот за време на посетата на Епернај, претседателот на Франција Емануел Макрон најави ...

Макронистите се гордеат што претседателот веќе „почнал со извршувањето“ на 85 отсто од претседателската програма

Нетпрес - 14.11.2019

Макронистите, поточно Републиката во движење (ЛРМ), на точно половина од петгодишниот мандат на нивниот претседател упатија пофалби за спроведувањето на реформите преку платформа за следење на ветувањата на Емануел Макрон, јавува дописникот на МИА.

Додека сите вработени во француските болници протестираат, Макрон најавува дополнителни средства и „план за итни ...

Нетпрес - 14.11.2019

Износите и конкретните одлуки за дополнителните средства за болниците треба да бидат презентирани од страна на премиерот Едуар Филип следната недела. Но при говорот за време на посетата на Епернај, претседателот на Франција Емануел Макрон најави ...

Макронистите се гордеат што претседателот веќе „почнал со извршувањето“ на 85 отсто од претседателската програма

Опсервер - 14.11.2019

Макронистите, поточно Републиката во движење (ЛРМ), на точно половина од петгодишниот мандат на нивниот претседател упатија пофалби за спроведувањето на реформите преку платформа за следење на ветувањата на Емануел Макрон, јавува дописникот на МИА.

Додека сите вработени во француските болници протестираат, Макрон најавува дополнителни средства и „план за итни ...

Опсервер - 14.11.2019

Износите и конкретните одлуки за дополнителните средства за болниците треба да бидат презентирани од страна на премиерот Едуар Филип следната недела. Но при говорот за време на посетата на Епернај, претседателот на Франција Емануел Макрон најави ...