TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара денеска да се расправа за предлог-законот за амнестија

Макфакс - 09.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за амнестија на лицата осудени и осимничени за 27 април да се стави на дневен ред на денешна седница во Собранието. „Пред неколку дена го доставивме, а пракса е и обврска да биде на наредна пленарна седница.

Собранието не прифати денеска да се расправа за законот за амнестија за „27 април"

Канал5 - 09.11.2018

Парламентарното мнозинство не го прифати барањето дел од дневниот на ред на денешната 65. седница да биде нивниот Предлог законот за амнестија на лицата обвинити, осомничени и осудени за собраниските настани од 27 април.

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара денеска да се расправа за предлог-законот за амнестија

А1 On - 09.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за амнестија на лицата осудени и осимничени за 27 април да се стави на дневен ред на денешна седница во Собранието. „Пред неколку дена го доставивме, а пракса е и обврска да биде на наредна пленарна седница.

Не помина предлогот на ВМРО – ДПНЕ за амнестија на крвавиот четврток

+инфо - 09.11.2018

Пратениците со 50 гласа против не изгасаа да се расправа за предложениот закон за амнестија на лицата од 27 април предложен од пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ. Никола Мицевски, кордонаторот на ВМРО – ДПМНЕ, потсети дека предогот за закон за ...

Помирување по мерка на Заев: СДСМ одбива да разговара за амнестија на лицата поврзани со 27-ми април

Курир - 09.11.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денес од собраниската говорница побара од Собранието, Предлог законот за амнестија на лицата осомничени, обвинети и осудени од настаните за 27-ми април поднесен од страна на ...

Не е прифатен предлог-законот за амнестија на лицата инволвирани во насилствата од 27 април

Фокус - 09.11.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната седница во Собранието, предложи закон за амнестија на лицата вклучени во насилствата во Собранието од 27 април. Но, мнозинството пратеници не го поддржа овој предлог-закон, а претседателот на ...

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог законот за амнестија да се стави на дневен ред, пратениците не прифатија

ТВ21 - 09.11.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, пред усвојувањето на денешниот дневен ред во Собранието, побара на дневниот ред да биде ставена и расправа за законот за Амнестија за настаните од 27 април.

Собранието не прифати денеска да се расправа за законот за амнестија за „27 април“

Независен - 09.11.2018

Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ Никола Мицевски дел од дневниот на ред на денешната 65. седница да биде нивниот Предлог законот за амнестија на лицата обвинити, осомничени и ...

Мицевски: Референдумот е неуспешен, таа одлука на граѓаните треба да се почитува

Курир - 08.11.2018

Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска Комисија за уставни прашања истака дека иако референдумот за договорот од Преспа беше неуспешен, Владата продолжува да го турка процесот за промена на ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара денеска да се расправа за предлог-законот за амнестија

Centar - 09.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за амнестија на лицата осудени и осимничени за 27 април да се стави на дневен ред на денешна седница во Собранието. „Пред неколку дена го доставивме, а пракса е и обврска да биде на наредна пленарна седница.

Помирување по мерка на Заев: СДСМ одбива да разговара за амнестија на лицата поврзани со 27-ми април

Маркукуле - 09.11.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денес од собраниската говорница побара од Собранието, Предлог законот за амнестија на лицата осомничени, обвинети и осудени од настаните за 27-ми април поднесен од страна на ...

Не е прифатен предлог-законот за амнестија на лицата инволиврани во насилствата од 27 април

Локално - 09.11.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната седница во Собранието, предложи закон за амнестија на лицата вклучени во насилствата во Собранието од 27 април. Но, мнозинството пратеници не го поддржа овој предлог-закон, а претседателот на ...

Се укинаа десет парламентарни групи на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

ТВ21 - 08.11.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија“ Никола Мицевски, со писмо го инфомираше претседателот на Собранието Талат Џафери дека престануваат да функционираат десет пратенички групи.

ВМРО-ДПМНЕ побара директен пренос од расправата за уставните амандмани, Џафери одби

Фокус - 07.11.2018

Уште непочната расправата за уставните амандмани попладнево беше паузирана на барање на ВМРО-ДПМНЕ. Наместо во 13.00 часот, седницата почна половина час подоцна и не поминаа ниту две минути откако претседавачот и собраниски спикер, Талат Џафери, ...

На седницата се појави и Груевски, ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос

МКД - 07.11.2018

Седницата на собраниската Комисија за уставни прашања беше прекината уште веднаш по почетокот, откако координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски побара да има директен пренос на Собранискиот канал.

Мицевски: СДСМ и Џафери сакаат уставните измени да ги протнат на мала врата

Фокус - 07.11.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната прес-конференција побара од Собраниски канал да ги емитува седниците на уставната комисија. Според него, Собранието ја има програмската одговорност за тоа.

Комисијата за уставните амандмани на пауза, ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос од седницата

Р.С.Европа - 07.11.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ја почна седницата на која треба да се расправа за четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа, но веднаш на почетокот беше дадена пауза од еден час, на барање на координаторот на ...

(ВИДЕО) Мицевски: Собранието има обврска да ја пренесува дебатата за уставните амандмани

А1 On - 07.11.2018

„Власта бега од дебата со опозицијата, сакаат да помине далеку од очите на јавноста. Денеска дебатата не се пренесува во живо, ништо од транспарентноста. Зошто првата комисија на седницата се пренесуваше во живо а сега не? Собранието има законска ...

Мицевски: Заев и Џафери сакаат низ мала врата да ги протнат уставните измени

+инфо - 07.11.2018

Власта бега од транспарентна дебата со опозицијата за најважните прашања во државата, рече координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски. – Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и Талат Џафери сакаат дебатата за уставните амандмани да помине ...

Мицевски: Собранието има обврска да ја пренесува во живо дебатата за уставните амандмани

Макфакс - 07.11.2018

Власта бега од дебата со опозицијата, сакаат да помине далеку од очите на јавноста, обвини координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната седница за уставни амандмани.

Мицевски: Бараме услови целата македонска јавност да ја следи Комисијата за уставни промени преку директен пренос ...

Курир - 07.11.2018

Моето процедурално барање е во однос на поставената практика од претходната седница на Комисијата за уставни прашања кога имавме можност не само ние, туку е целокупната македонска јавност да следи директен пренос од Комисијата за уставни прашања, ...

Власта цензурира пренос во живо од комисијата на која Заев го менува Уставот

Курир - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања. „Во процес сме на уставни измени, бараме да се создадат услови за јавноста да ја следи дебатата преку директен пренос“, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Мицевски: Сакаат да ги протнат уставните измени далеку од јавноста, инсистираме седницата да биде пренесувана

ТВ21 - 07.11.2018

Прес конференција во Собранието на Македонија одржа координаторот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ Никола Мицевски кој уште еднаш побара седницата на Комисијата за уставните амандмани да биде емитувана на собранискиот канал согласно законот и ...

Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ побара директен пренос на седницата за уставните амандмани

ТВ21 - 07.11.2018

Одложен е почетокот на самата седница на Комисијата за расправа на уставните амандмани. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски процедурално побара седницата да биде емитувана директно на собранискиот канал.

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос од седницата на Комисијата за уставни прашања

Стандард - 07.11.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ја почна расправата за четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа, но веднаш на почетокот беше дадена пауза од еден час, на барање на координаторот на пратеничката група на ...

Собранието не прифати денеска да се расправа за законот за амнестија за „27 април”

24Инфо - 09.11.2018

Собранието не прифати денеска да се расправа за законот за амнестија за „27 април” Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ Никола Мицевски дел од дневниот на ред на денешната 65.

Одлуката на граѓаните од референдумот треба да се почитува

Нетпрес - 08.11.2018

Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска Комисија за уставни прашања истака дека иако референдумот за договорот од Преспа беше неуспешен, Владата продолжува да го турка процесот за промена на ...

Не е прифатен предлог-законот за амнестија на лицата инволиврани во насилствата од 27 април

iPortal - 09.11.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната седница во Собранието, предложи закон за амнестија на лицата вклучени во насилствата во Собранието од 27 април. Но, мнозинството пратеници не го поддржа овој предлог-закон, а претседателот на ...

Се укинаа десет парламентарни групи на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

4NEWS - 08.11.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија“ Никола Мицевски, со писмо го инфомираше претседателот на Собранието Талат Џафери дека престануваат да функционираат десет пратенички групи.

СДСМ и Џафери сакаат уставните измени да ги протнат на мала врата

Нетпрес - 07.11.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната прес-конференција побара од Собраниски канал да ги емитува седниците на уставната комисија. Според него, Собранието ја има програмската одговорност за тоа.

Мицевски: СДСМ и Џафери сакаат дебатата за уставните амандмани да помине далеку од очите на јавноста

Телма - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија остануваат на барањето комисиската расправа за уставните измени да биде пренесувана во живо, изјави координаторото на пратеничката грипа Никола Мицевски.

Мицевски: Собранието има обврска да ја пренесува во живо дебатата за уставните амандмани

24Инфо - 07.11.2018

Власта бега од дебата со опозицијата, сакаат да помине далеку од очите на јавноста, обвини координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната седница за уставни амандмани.

Мицевски: Бараме услови целата македонска јавност да ја следи Комисијата за уставни промени преку директен пренос

Press24 - 07.11.2018

Моето процедурално барање е во однос на поставената практика од претходната седница на Комисијата за уставни прашања кога имавме можност не само ние, туку е целокупната македонска јавност да следи директен пренос од Комисијата за уставни прашања, ...

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања

Локално - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања, затоа што тоа било во интерес на јавноста, а на нивно барање претседателот Талат Џафери даде еден час пауза. „Во процес сме на уставни измени, бараме да се создадат услови за јавноста ...

Собранието нема денеска да расправа за законот за амнестија за „27 април“

Стандард - 09.11.2018

Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ Никола Мицевски дел од дневниот на ред на денешната 65. седница да биде нивниот Предлог законот за амнестија на лицата обвинити, осомничени и ...

Не е прифатен предлог-законот за амнестија на лицата за настаните во Собрание

Press24 - 09.11.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната седница во Собранието, предложи закон за амнестија на лицата вклучени во насилствата во Собранието од 27 април. Но, мнозинството пратеници не го поддржа овој предлог-закон, а претседателот на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат расправата за уставните амандмани да се пренесува во живо

MTM - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија остануваат на барањето комисиската расправа за уставните измени да биде пренесувана во живо, изјави координаторото на пратеничката грипа Никола Мицевски.

Власта цензурира пренос во живо од дебатата за уставни измени

Нетпрес - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања. „Во процес сме на уставни измени, бараме да се создадат услови за јавноста да ја следи дебатата преку директен пренос“, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Собранието не прифати денеска да се расправа за законот за амнестија за „27 април“

Телма - 09.11.2018

Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ Никола Мицевски дел од дневниот на ред на денешната 65. седница да биде нивниот Предлог законот за амнестија на лицата обвинити, осомничени и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат расправата за уставните амандмани да се пренесува во живо

Сител - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија остануваат на барањето комисиската расправа за уставните измени да биде пренесувана во живо, изјави координаторото на пратеничката грипа Никола Мицевски.

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања

24Инфо - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања. „Во процес сме на уставни измени, бараме да се создадат услови за јавноста да ја следи дебатата преку директен ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат расправата за уставните амандмани да се пренесува во живо

еМагазин - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија остануваат на барањето комисиската расправа за уставните измени да биде пренесувана во живо, изјави координаторот на пратеничката грипа Никола Мицевски.

Власта цензурира пренос во живо од комисијата на која Заев го менува Уставот

Маркукуле - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ бара директен пренос на Комисијата за уставни прашања. „Во процес сме на уставни измени, бараме да се создадат услови за јавноста да ја следи дебатата преку директен пренос“, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...