TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лажат дека Србија праќа војска на границата со Косово, вели Вучиќ

Сакам да кажам - 01.10.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека предупредувањата од САД дека Србија трупа војска на границата со Косово се несразмерни, бидејќи, како тврди тој, бројот на српски војници на терен се намалува.

Вучиќ тврди ја повлекува војската од границата со Косово – Курти вели го следиме секое движење српската војска тргна од три страни кон Косово

Телма

Вучиќ најави повлекување на трупите од косовската граница: Србија не сака војна

360 степени

„Њујорк тајмс“ за конфликтот во Бањска: Зошто САД и порачуваат на Србија да ги повлече војниците од границата со Косово?

Вечер Прес

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Макфакс

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Опсервер

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, Србија сака да стане членка на ЕУ

А1 On

24 Вести ТВ21 +инфо Локално Канал5 Бриф Независен Република

Во Белград се одржа 22-от протест Србија против насилството со прошетка до РТС и до Претседателлството на Вучиќ

Бриф - 30.09.2023

Во Белград се одржа 22-от протест Србија против насилството, во организација на проевропската опозиција со прошетка и блокада на граѓаните на центарот на градот долж медиумската траса до РТС и до седиштето на Претседатело на Србија, Александар ...

Први протести по инциденот на Косово во Белград: „Србија против насилство“ вечерва пред собранието и РТС

Слободен Печат

Заврши 22. протест „Србија против насилство“, Лазовиќ го обои во розева боја логото на РТС

CivilMedia

Денеска во Белград ќе се одржи нов протест „Србија против насилство”

Слободен Печат

Во Белград се одржа 22-от протест Србија против насилството со прошетка до РТС и до Претседателлството на Вучиќ

Во Центар

Српската опозиција со исти барања како СДСМ кога беше во опозиција

Република

Во Белград се одржа 22-от протест Србија против насилството со прошетка до РТС и до резиденцијата на Вучиќ

MakPress

Албин Курти бара НАТО да ја чува косовската северна граница кон Србија

Алсат-М - 30.09.2023

Косовскиот премиер Албин Курти информираше дека полицијата пронашла оружје во вредност од повеќе од 5 милиони евра на северот и го повтори барањето терористите кои избегаа од Косово да бидат екстрадирани од Србија за да се соочат со правдата.

ЕУ не може да се откаже од Србија и Косово

Н.Македонија

Курти за Ал Џезаира: Вучиќ и Радојичиќ се исти како Милошевиќ и Аркан во 90-тите

Бизнис Вести

И претставник на САД се огласи за хаосот Србија-Косово: Да бидеме искрени

Скопје1

Адвокатот Стојковиќ: Нема шанси Радоичиќ ништо да направи без знаење и дозвола на Вучиќ

CivilMedia

Адвокатот Стојковиќ: Нема шанси Радоичиќ ништо да направи без знаење и дозвола на Вучиќ

Frontline

Адвокатот Стојковиќ: Нема шанси Радоичиќ ништо да направи без знаење и дозвола на Вучиќ

Нова ТВ

Локално Независен +инфо 365 24Инфо Н.Македонија Република Пулс24

Амбасадорот на Србија во САД: Сакаме НАТО да ја преземе контролата врз северот на Косово

МКД - 29.09.2023

Амбасадорот на Србија во Вашингтон, Марко Ѓуриќ, изјави дека единствениот пат кој Србија го гледа како „пат напред“ е НАТО да ја преземе контролата над северот на Косово. „Иако ова можеби ќе ви звучи чудно што го слушате од амбасадор на Србија, но ...

Ѓуриќ: Сакаме НАТО да ја преземе контролата на северот на Косово

Слободен Печат

Ѓуриќ: Сакаме НАТО да ја преземе контролата на северот на Косово

Курир

Ѓуриќ: Сакаме НАТО да ја преземе контролата врз северот на Косово

Фактор