TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британија се надева на поддршка од НАТО

Глас на Америка - 13.03.2018

По тврдењето дека Русија стои зад труењето на британски државјанин, премиерката Меј добила поддршка на зборови, но никој не ветил примена на Членот 5, од Повелбата на Алијансата Времето изминува за рокот на полноќ поставен од Британија, до кога ...

Москва за Скрипал: Британските закани нема да останат без одговор

Стандард - 13.03.2018

Заканите на Велика Британија за санкции против Русија поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал нема да останат без одговор, изјави денеска руското Министерство за надворешни работи, цитирано од Ројтерс и ТАСС.

Москва нема да го почитува ултиматумот даден од Лондон...

Н.Македонија - 13.03.2018

Москва нема да го почитува ултиматумот даден од Лондон Амбасадата на Руската Федерација во Лондон испрати нота до британското Министерство за надворешни работи, во која се вели дека Русија не е поврзана со она што се случило во Солсбери на 4 март, ...

САД со поддршка на Британија за случајот на труење на екс-шпионот

Р.С.Европа - 13.03.2018

Претседателот Доналд Трамп, во телефонски разговор со премиерот Тереза Мај, за нападот на поранешниот руски шпион Скрипил и неговата ќерка во англискиот град Солсбери рече дека Соединетите Американски Држави се "докрај на сите патишта " со Британија ...

Ходорковски: Путин е одговорен за труење на Скрипал

Локално - 13.03.2018

Одговорноста за нападот против поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија е на претседателот на Русија Владимир Путин, изјави опозиционерот Михаил Ходорковски, кој престојува во Швајцарија.

Британски "Сан": Англија нема да игра на СП во Русија!?

Sport 1 - 13.03.2018

Британските медиуми денеска објавија бомбастична вест која би можела да ја одбележи фудбалската историја за сите времиња, а за сето тоа виновна е политиката. Фудбалската репрезентација на Англија одлично ги одигра квалификациите за Светското ...

Руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата во Британија

Алфа - 13.03.2018

Британското регулаторно тело за медиуми Офком соопшти дека руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата за емитување програма во Велика Британија, поради нападот со нервен агенс врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Меркел гледа многу сериозно на британските обвинувања кон Русија, Макрон го осуди нападот врз агентот

Локално - 13.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека го сфаќа исклучително сериозно обвинувањето на Лондон против Москва во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Канцеларката решително го осудува овој напад и го прифаќа крајно ...

Ако Велика Британија ја забрани „Раша тудеј“, Русија ќе биде без британски медиум

Независен - 13.03.2018

Ако Велика Британија ја забрани телевизијата „Раша тудеј“, ниту еден британски медиум нема да може да работи во Русија, предупреди денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Габриел: Берлин загрижен поради нападот врз Скрипал

Алфа - 13.03.2018

Германскиот министер за надворешни работио Зигмар Габриел изјави денеска дека Берлин е „многу загрижен поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Салсбери и дека изразува солидарност со Британија.

Захарова: Ако Лондон ја запре „RT“, ниту еден британски медиум нема да работи во Русија

Стандард - 13.03.2018

Ниту еден британска медиум нема да работи во Русија, ако Лондон донесе одлука да го прекине емитувањето на телевизијата „Russia Today“ (RT). Ова го изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Русија со жестока реакција на обвинувањата од Британија

Канал5 - 13.03.2018

Русија упати демарш по обвинувањата од Лондон за одгворност за труењето на шпионот Скрипал . Москва упати силен протест до Британската амбасадорка во Русија , Лора Бристоу , со наводи дека се неосновани тврдењата за руска вмешаност во труењето на ...

Руско МНР: Британските закани во врска со труењето на поранешниот шпион нема да останат без одговор

Алфа - 13.03.2018

Заканите од Велика Британија за санкции кон Русија поради труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, нема да останат без одговор, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

САД ќе ги осудат одговорните за нападот на екс рускиот шпион

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе ја осудат Русија или оној кој стои зад нападот со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кога земјата ќе ги има фактите.

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: Истрагата за отруениот Скрипаљ води до Хилари Клинтон, а не до Кремељ!

Фактор - 13.03.2018

Обидот за убиство на Сергеј Скрипаљ кој беше отруен во Солсбери во Велика Британија минатата недела, е нешто што најмалку им требаше на властите во Моска, поготово пред претседателските избори овој месец.

Трамп: Звучи како Русите да се виновни за труењето на агентот

Независен - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека „звучи“ како Русија да е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Британија додавајќи дека за тоа ќе разговара со британската премиерка Тереза Меј.

Лавров: Русија нема да одговори на ултиматумот на Велика Британија сѐ додека не се добијат примероци од наводното ...

МКД - 13.03.2018

Москва нема да одговори на барањето на Британија за тајното советско хемиско оружје, наводно, користено при труењето на поранешниот двоен агент, сѐ додека не се добие примерок од агенсот, рече рускиот министер за надворешни работи.

Лондон ја обвини Русија дека го отрула рускиот шпион со нервен гас, Москва доби рок да се изјасни до полноќ

Сакам да кажам - 13.03.2018

Поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка се отруени со воен нервен гас, развиен во Русија, изјави британската премиерка Тереза Меј, додавајќи дека постојат големи шанси Русија да стои зад нападот во Салисбури.

Русија негира дека е одговорна за нападот на шпионот Скрипал

Р.С.Европа - 13.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров негираше дека Москва е одговорна за нападот врз поранешниот шпион Сегеј Скрипал и на неговата ќерка во Британија. Тој го отфрли и барањето на Лондон за објаснување на инцидентот.

Британската амбасадорка во Москва повикана на разговор

Орбис - 13.03.2018

Амбасадорката на Велика Британија во Москва денеска е повикана на разговор во руското Министерство за надворешни работи, соопшти руското МНР. Вчера, пак, рускиот амбасадор во Велика Британија беше повикан на разговор.

САД и Велика Британија: Труењето на Скрипал е дело на Русија, официјална Москва ги отфрла обвиненијата

24 Вести - 13.03.2018

Труењето на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал во Велика Британија, е дело на Русија, смета американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон. Тој изјави дека вакво криминално дело јасно доаѓа директно од Русија.

ВИДЕО: Путин порача Британците темелно да ја истражат смртта на Скрипаљ

Нетпрес - 13.03.2018

Рускиот претседател Владимир Путин со насмевка одговори на прашањето дали Русија е виновна за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ во Лондон и ја повика Велика Британија темелно да го истражи случајот.

Тереза Меј со ултиматум до Москва (ВИДЕО)

МКД - 13.03.2018

Тереза Меј на администрацијата на Владимир Путин им даде до полноќ да објаснат како бил отруен поранешниот шпион во Салсбери, инаку таа ќе заклучи дека се работи за „незаконска употреба на сила“ од страна на руската држава против Велика Британија, ...

Меј: Москва да се изјасни до крајот на денот

МРТ - 13.03.2018

Меј пред Парламентот рече дека за случајот е најверојатно одговорна Москва и нагласи дека Британија е подготвена да преземе поодлучни мерки. Британската премиерка Тереза Меј изјави дека Москва мора до крајот на денот да објасни зошто нервниот агенс ...

Кремљ се брани од „циркусот“ со труењето

Deutsche Welle - 13.03.2018

Русија ги отфрли британските обвиненија дека е вмешана во нападот со отров врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, како смешни. Но, во меѓувреме и САД го вперија прстот кон Москва. Станува збор за „политичка кампања“ на британската влада- врз ...

Лавров: Русија не е виновна, подготвени сме за соработка со Велика Британија

Макфакс - 13.03.2018

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција, доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на Конвенцијата за хемиско оружје.

Тилерсон: Труењето на рускиот шпион доаѓа од Русија

МРТ - 13.03.2018

И британската премиерка Тереза Меј предупреди дека ќе се преземат ригорозни мерки зашто е голема веројатноста дека Русија е одговорна за нападот со нервен агенс. Според американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, труењето на поранешниот шпион ...

Ултиматум на Тереза Меј: До крајот на денот Москва да се изјасни

Канал5 - 13.03.2018

До крајот на денот Москва мора да објасни зошто е употребен нервен агенс со руско производство во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка. Тоа го изјави британската премиерка Тереза Меј.

Путин дрско кон новинар: „Прво себеси разјасни си некои работи, па после може да разговараме“

Press24 - 13.03.2018

На прашање за шпиунот Скрипаљ, претседателот на Русија, Владимир Путин остро одговорил на еден од новинарите. Рускиот претседател ги отфрлил прашањата за одговорноста на Русија за труење на поранешниот агент Сергеј Скрипаљ и на новинарите кои ...

Британците го чекаат Путин да објасни кој труе руски агенти

Фактор - 13.03.2018

Британската влада му постави рок на рускиот претседател Владимир Путин да излезе со образложение дали руската држава стои зад нападите врз поранешни руски разузнавачи со нервни гасови, од кои последната жртва е Сергеј Скрипал кој истовремено работел ...

Гардијан: Лондон го разгледува протерувањето на руските дипломати за убиството на Скрипал

Локално - 13.03.2018

Убиството на Скрипал отвора цела низа можности за Велика Британија да спроведе антитерористички мерки. Обединетото Кралство може да преземе серија унилатерални анти-руски мерки во врска со труењето на рускиот агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка ...

САД и НАТО го поддржаа Лондон за Скрипал

Локално - 13.03.2018

САД имаат “целосна доверба” во заклучоците на британската истрага што покажа дека Русија е “најверојатно одговорна” за нападот со нервната материја против поранешниот руски шпион во Велика Британија Сергеј Скрипал, соопшти Ројтерс.

Москва: Британските тврдења за труењето на шпионот се циркуска претстава

МКД - 12.03.2018

Портпаролката на министерството за надворешни работи на Русија ја опиша како „циркуска претстава“ и ја отфрли како „провокација“ денешната изјава на британската премиерка Тереза Меј дека постои „голема веројатност“ Москва да е одговорна за ...

Меј: Голема e веројатноста дека Русија стои зад нападот врз поранешниот шпион

Глас на Америка - 12.03.2018

Британските власти заклучиле дека нервниот агенс што бил користен во нападот бил развиен од страна на Русија Британската премиерка Тереза Меј вели дека нејзината влада заклучила дека постои „голема веројатност“ дека Русија е одговорна за нападот врз ...

За Лондон Русија „многу веројатно“ одговорна за труењето на шпионот, Москва возврати за „циркуска точка“

Нетпрес - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави во понеделникот дека е „многу веројатно“ дека во Русија е направен агенсот и е одговорна за поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал, нарекувајќи го „слеп и неодговорен напад врз Велика Британија, додека Москва ...

Mej: Зад труењето на шпионот најверојатно стои Русија

Р.С.Европа - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека доказите покажуваат дека е "многу веројатно" дека Русија стои зад нападот со нервниот гас на поранешниот руски шпион и неговата ќерка во градот Салисбери и покрај негирањата на Кремљ дека Москва е ...

Тилерсон: Труењето на рускиот шпион во Велика Британија доаѓа од Русија

Алфа - 12.03.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија „јасно доаѓа од Русија“ и оти „сигурно ќе предизвика одговор“, но не прецизираше каков.

Британските пратеници стравуваат за англиските навивачи во Русија

Макфакс - 12.03.2018

Русија може да ги „малтретира“ и гони фановите на англиската репрезетентација доколку Велика Британија реагира на скандалот со труењето на шпиунот Сергеј Скрипал во Салисбјури, предупредија британските пратеници.

Русија: Обвинувањата на Тереза Меј се циркуско шоу

Макфакс - 12.03.2018

Портпаролот на руското МНР Марија Захарова го опиша како „циркуско шоу“ обвинувањето на британската премиерка Тереза Меј за руско учество во труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Русија ја дефинира изјавата на ​​Мeј како „циркуско шоу“

Стандард - 12.03.2018

Русија изјави дека тврдењето на британскиот премиер Тереза ​​Мај дека Москва веројатно е одговорна за нападот врз поранешен руски шпион во Англија е политички мотивиран и се потпира на провокација, Претходно денеска, Меј пред британскиот парламент ...

Притисокот врз британскиот премиер се зголеми по труењето на Сергеј Скрипал

Стандард - 12.03.2018

Притисокот врз британскиот премиер Тереза ​​Мај се зголеми за отруениот поранешен руски шпион. На состанокот на Советот за национална безбедност на „Кобра“, таа вети дека ќе преземе решителна акција против одговорните за нападот со невропатска ...

Меј: Најверојатно Русија е одговорна за труењето на рускиот агент

Вечер - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „е многу веројатно“ Москва да е одговорна за труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал. „Многу е веројатно дека Русија е одговорна за извршениот чин против Сергеј Скрипал и неговата ќерка ...

Песков: Труењето на Скрипал не е прашање за Москва

Сител - 12.03.2018

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија не е прашање за руската Влада. - Споменатиот руски државјанин работел за една од специјалните служби на Велика Британија, ...

Руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата во Британија

А1 On - 13.03.2018

Британското регулаторно тело за медиуми Офком соопшти дека руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата за емитување програма во Велика Британија, поради нападот со нервен агенс врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Седница на британскиот национален совет за безбедност

Р.С.Европа - 12.03.2018

Британскиот национален совет за безбедност ќе се состане денеска за да ја разгледа ситуацијата по нападот со нервен гас врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Салсбери.

Меркел ги смета за сериозни британските обвинувања кон Русија

Нова ТВ - 13.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека го сфаќа исклучително сериозно обвинувањето на Лондон против Москва во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Канцеларката решително го осудува овој напад и го прифаќа крајно ...

Труењата на политичките неистомисленици на руски начин

Факултети - 12.03.2018

( Фото: Pixabay ) Британската министерка за внатрешни работи, Ембер Рад, потврди дека поранешниот руски таен агент Сергеј Скрипал (66) и неговата ќерка Јулија (33), се затруени од нервен агенс, без да прецизира за каков агенс станува збор, иако ...

Ако Велика Британија ја забрани „Раша тудеј“, Русија ќе биде без британски медиум...

Н.Македонија - 13.03.2018

Ако Велика Британија ја забрани „Раша тудеј“, Русија ќе биде без британски медиум Ако Велика Британија ја забрани телевизијата „Раша тудеј“, ниту еден британски медиум нема да може да работи во Русија, предупреди денеска портпаролката на руското ...

Габриел: Берлин загрижен поради нападот врз Скрипал...

Н.Македонија - 13.03.2018

Габриел: Берлин загрижен поради нападот врз Скрипал Германскиот министер за надворешни работио Зигмар Габриел изјави денеска дека Берлин е „многу загрижен поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Салсбери и дека ...