TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МАРИЧИЌ ОД БРИСЕЛ, СОСТАНОК СО WBIF: Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција за побрзо ...

Бриф - 08.12.2023

Заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања денес учествуваше на стратешкиот одбор на WBIF. (Рамка за инвестиции за Западен Балкан) каде што го презентираше исходот од неколкумесечните координативни напори на институции, под ...

Османи: Никој не се јавува на „исклучен“ телефон, секој да си сноси одговорност за сработеното

Канал5

Маричиќ на брифинг со членовите на КОЕЛА во Брисел: Да ја искористиме уникатната шанса за проширувањето на ЕУ

Бизнис Вести

Маричиќ од Брисел, брифинг со Коела: „Повеќе придобивки за сите граѓани на Северна Македонија, со реформите кои се подготвуваат на патот кон ЕУ”

Локално

Маричиќ: Повеќе придобивки за сите граѓани на Македонија

Канал5

Маричиќ од Брисел: Повеќе придобивки за сите граѓани , со реформите кои се подготвуваат на патот кон ЕУ

Макфакс

Маричиќ од Брисел: Повеќе придобивки за сите граѓани , со реформите кои се подготвуваат на патот кон ЕУ

Опсервер

Zoom Бриф Во Центар Точка Сител CivilMedia Frontline Нова ТВ

Клучни спорни точки во однос на реформите

Н.Македонија - 08.12.2023

Во Европската Унија контрадикторни размислувања за процесот на проширувањето (7) Двете клучни спорни точки во однос на реформите ќе бидат процедурите за одлучување (КМВ) и гаранциите за почитување на владеењето на правото.

Што најдобро може да очекува Македонија од средбата на високо ниво на ЕУ-челниците?

Н.Македонија

Османи и Шаленберг во заедничко интервју: “Постепената интеграција е најдобар пат за членство во ЕУ”

ТВ21

Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија

Бизнис Вести

Османи со обраќање на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел

4NEWS

Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија

Сител

Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија

Zoom

Frontline Макфакс Опсервер Либертас Скопје1 Фокус 24Инфо МКД

Маричиќ – Копман: Со Планот за раст граѓаните ќе ги почувствуваат придобивките од членството во ЕУ

Либертас - 08.12.2023

Успешната завршница на скрининг процесот и Планот на ЕУ за раст на Западниот Балкан беа во фокусот на разговорите во Брисел на вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и генералниот директор на Директоратот за соседство и преговори ...

Маричиќ-Копман: Планот за раст е сигурна водилка до придобивките од евроинтеграцијата на С. Македонија

Локално

Маричиќ на состанок на Одборот на Инвестициската рамка за Западниот Балкан

Бизнис Вести

Маричиќ на состанок на Одборот на Инвестициската рамка за Западниот Балкан

Независен

Маричиќ на состанок на Одборот на Инвестициската рамка за Западниот Балкан

Либертас

Маричиќ на состанок на Одборот на Инвестициската рамка за Западниот Балкан

Бриф

Маричиќ на состанок на Одборот на Инвестициската рамка за Западниот Балкан

24Инфо

Канал5 Слободен Печат Centar Вести плус Бизнис Вести Канал5 Бриф 24Инфо

Маричиќ-Шинас: Европското семејство нуди силна поддршка за следните чекори на Македонија

Во Центар - 08.12.2023

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија оствари работна средба со комесарот за промоција на европскиот начин на живот, Маргаритис Схинас. Во фокусот на средбата беше успешното завршување на скрининг-процесот за Македонија и следните ...

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Македонија

Канал5

Схинас по средбата со Маричиќ: Северна Македонија веќе презеде големи чекори кон ЕУ, зграпчете го моментумот и продолжете со реформите

Бизнис Вести

Схинас по средбата со Маричиќ: Северна Македонија веќе презеде големи чекори кон ЕУ, зграпчете го моментумот и продолжете со реформите

Локално

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Фокус

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Локално

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

24 Вести

Zoom Макфакс Опсервер Точка Centar Вести плус