TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поништени одлуките за одбиените проекти, се разгледуваат одново

Независен - 12.02.2019

Стручните комисии формирани да ги оценуваат апликациите од национален интерес, кои годинава ќе ги поддржи Министерството за култура, од вчера утрото повторно се состанаа, но да ги разгледаат само одбиените проекти.

Министерство за култура :Стручните комисии без притисоци ги разгледуваат одбиените апликации

Канал5 - 11.02.2019

Министерството за култура реагира на наводите за нетранспарентност при работењето на стручните комисии , кои ги разгледуваат одбиените апликации на Годишната програма за проекти од национален интерес.

Министерство за култура: Конкурсот нема да се поништи, но пари ќе добијат и други проекти

Нова ТВ - 11.02.2019

Членовите на комисите во Министерството за култура од денеска започнаа да ги разгледуваат одбиените апликации, по бурата реакции што ги предизвика во јавноста годинешната распределба на парите во културата.

Разногласие и некоректен однос на комисиите кон одбиените апликанти за Годишната програма за култура

Телма - 11.02.2019

По бурата реакции во јавноста во текот на викендот , за Годишната програма за култура, за која се вели дека е правена без почитување на критериумите и со форсирање на партиски, етнички блиски поединци до актуелната власт и реакциите на министерот за ...

Наспроти ветувањето за транспарентност, ревидирање на одбиените проекти од културата зад затворена врата

Сител - 11.02.2019

Иако најавена како јавна ревизија на одбиените барања за финансирање проекти, Комисиите при Министерството за култура, зад затворени врати ги преразгледуваа барањата. На новинарските екипи им беше дозволено само снимање на почетокот на работата на ...

Се разгледуваат одбиените проекти, конкурсот на Министерството за култура нема да се поништи

ТВ21 - 11.02.2019

Во Министерството за култура почна разгледувањето на одбиените апликации на годишниот конкурс за 2019. Во своите канцеларии, членовите на комисиите уште еднаш ги разгледуваат сите апликации, откако последниве денови се крена голема прашина дека ...

Расплеткувајќи го клопчето, тоа се дозаплеткува – министерството за култура vs. апликантите

24 Вести - 11.02.2019

Комисиите во Министерството за култура ги отворија одбиените апликации од годишната програма за култура за кои од ресорот се правдаа дека најчесто се работи за некомплетна документација. Но, дали навистина сите немале доволно документи? Писателот ...

Ќе се испере ли скандалот во Министерството за култура?: Апликациите се чешлаат, уметниците очекуваат корекција

Вечер - 11.02.2019

Дел од одбиените уметници кои вчера беа во Министерството, велат дека се увериле во пропустите направени со нивните апликации, како и дека очекуваат нивна корекција По лавина реакции и критиките упатени на сметка на Министерството за култура кои не ...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Локално - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Комисиите во Министерството за култура почнаа со ревизија на одбиените апликации

1tv - 11.02.2019

Во буџетот се предвидени доволно средства за финансирање на одбиените апликации, доколку ревизијата покаже дека имало неправилности при распределбата на пари од Годишната програма за култура.

Комисија на министерството за култура утврдува можни пропусти во апликациите

Канал5 - 11.02.2019

Стручни комисии на министерството за култура ги “чешлаат” апликациите од годишниот конкурс за проекти од културата. Од министерството најавија дека доколку при повторната проверка се утврдат недоследности, одлуките за сите одбиени апликации ќе бидат ...

Комисиите почнаа да ги преразгледуваат одбиените апликации

А1 On - 11.02.2019

Комисиите од Министерството за култура денеска почнаа повторно да ги рзгледуваат апликациите кои се одбиени на Годишната програма за 2019 година. За нив одлуките се поништуваат и доколку по повторното разгледување се утврдат недоследности, како што ...

Ревизија на одлуките за финансирање проекти во Годишната програма за култура

Нова ТВ - 11.02.2019

Комисиите во Министерството за култура од денеска почнуваат со разгледување на сите одбиени апликации на на конкурсите за финансирање за 2019 година, по бурните реакции во јавноста по направениот избор на добитниците на годишните конкурси во ова ...

Комисиите во култура повторно ќе се состанат за субвенциите

Независен - 11.02.2019

Стручните комисиите што ги разгледуваа проектите по дејности за Годишната програма на Министерството за култура денеска ќе се состанат за повторно да ги разгледаат одбиените проекти за кои најмногу се крена врева во јавноста.

Од Денеска комисиите во министерство за култура ќе ги разгледуваат одбиените апликации

Сакам да кажам - 11.02.2019

Денеска во 10 часот започнуваат со работа комисиите кои ќе ги разгледаат сите одбиени апликации на конкурсот за Годишната програма за национален интерес за 2019 на Министерството за култура.

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

Курир - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Министерство за култура денеска „на поправен“

Фактор - 11.02.2019

Министерството за култура денеска ќе ги разгледува одбиените апликации и оние од страна на незадоволните организатори на настаним претстави и фестивали по тридневните негативни реакции по објавувањето на Годишната програма за финансирање на проекти ...

Адеми: Јас одлучувам онака како што ми наложува Законот за култура и не сум го измислил

Фокус - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Комисиите ќе ги преразгледуваат одбиените апликации од програмата за култура

Телма - 10.02.2019

Утре во 10 часот во просториите на Министерството за култура, ќе започнат со работа сите стручни комисии по одделни дејности кои ќе имаат задача повторно да ги разгледаат сите апликации кои беа одбиени на Годишните конкурси на Министерството за ...

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани сите одбиени апликации

Канал5 - 10.02.2019

Министерството за култура утре повторно ќе ги преразгледа сите одбиени апликации за финансирање на проекти од национален интерес, вели во интервју за Канал 5 министерот Асаф Адеми. Тој е во Берлин, каде вечерва премиерно ќе биде прикажан филмот ...

Министерство за култура: Медиумите не беа избркани, сами заминаа

+инфо - 11.02.2019

Mедиумите сами, по нивна желба, ги напуштија просториите на Министерството за култура, а дел од нив тенденциозно известија дека имало притисоци да ги напуштат просториите, што е неточно, реагира Министерството за култура за обвинувањата дека биле ...

Се разгледуваат одбиените проекти, конкурсот на Министерството за култура нема да се поништи

4NEWS - 11.02.2019

Во Министерството за култура почна разгледувањето на одбиените апликации на годишниот конкурс за 2019. Во своите канцеларии, членовите на комисиите уште еднаш ги разгледуваат сите апликации, откако последниве денови се крена голема прашина дека ...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата, веќе одобрените нема да се ревидираат

+инфо - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Комисиите во Министерството за култура почнаа со ревизија на одбиените апликации

Либертас - 11.02.2019

Во буџетот се предвидени доволно средства за финансирање на одбиените апликации, доколку ревизијата покаже дека имало неправилности при распределбата на пари од Годишната програма за култура.

Комисиите од Министерството за култура почнаа да ги преразгледуваат одбиените апликации

MTM - 11.02.2019

Комисиите од Министерството за култура денеска почнаа повторно да ги рзгледуваат апликациите кои се одбиени на Годишната програма за 2019 година. За нив одлуките се поништуваат и доколку по повторното разгледување се утврдат недоследности, како што ...

Повтоно ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

Локално - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани апликациите за кои има сомнеж, како и одбиените

Вечер - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Министерство за култура: Од утре под лупа сите одбиени апликации на конкурсите

+инфо - 10.02.2019

Утре започнуваат со работа комисиите кои ќе ги разгледаат сите одбиени апликации на Годишните конкурси. Одлуките за сите одбиени апликации ќе бидат поништени, и по нивното повторно разгледување, доколку се утврдат недоследности, листата на поддржани ...

Министерство за култура: Медиумите манипулираат, апликантите говорат невистини

МКД - 11.02.2019

Медиумите, иако имаа можност да го следат целиот процес на работа на стручните комисии, не го сторија тоа, туку испратија прашања до Министерството за култура, а некои не ги објавија одговорите.

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Н.Македонија - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

А1 On - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани апликациите за кои има сомнеж, како и одбиените

Курир - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Министерство за култура: Одново ќе се разгледуваат одбиените апликации

Нова ТВ - 10.02.2019

Од утре комисиите во Министерството за култура почнува ќе почнат со разгледување на сите одбиени апликации на на конкурсите за финансирање за 2019 година. Одлуките за сите одбиени апликации ќе бидат поништени, и по нивното повторно разгледување, ...

Министерство за култура: Утре ќе започне разгледувањето на сите одбиени апликации на Годишните конкурси

Радио МОФ - 10.02.2019

Од Министерството за култура соопштија дека утре (11 февруари) со почеток во 10 часот во просториите на Министерството за култура, ќе започнат со работа сите стручни комисии по одделни дејности кои ќе имаат задача повторно да ги разгледаат сите ...

Министерство за култура: Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Република - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

Нетпрес - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани апликациите за кои има сомнеж, како и одбиените

Локално - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Ревизија на одлуките за финансирање проекти во Годишната програма за култура

Скопје инфо - 11.02.2019

Комисиите во Министерството за култура од денеска почнуваат со разгледување на сите одбиени апликации на на конкурсите за финансирање за 2019 година, по бурните реакции во јавноста по направениот избор на добитниците на годишните конкурси во ова ...

Од утре Јово на ново – под лупа сите одбиени апликации на конкурсите

Република - 10.02.2019

Утре започнуваат со работа комисиите кои ќе ги разгледаат сите одбиени апликации на Годишните конкурси. Одлуките за сите одбиени апликации ќе бидат поништени, и по нивното повторно разгледување, доколку се утврдат недоследности, листата на поддржани ...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

1tv - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Денеска ревизија на Годишната програма на Министерството за култура

МКД - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Адеми: Јавно ќе се преиспитаат апликациите за кои има сомнежи

Независен - 10.02.2019

Сите проекти и апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат. Тоа го побарав од Комисијата и уште утре од 10 часот ќе почнат со работа, изјави министерот за култура Асаф ...

Од денес „повторно разгледување“ на сите одбиени апликации на конкурсот: Министерот вети присуство на медиуми – патем ...

Екран - 11.02.2019

„Со цел поголема транспарентност на целиот процес ќе бидат поканети и претставниците на медиумите. Воедно ги поканувам сите засегнати апликанти кои имаат потреба, да се обратат во Министерството за култура за информации поврзани со нивните проекти…“ ...

Утре министерството за култура ќе се преиспитува

Тера - 10.02.2019

Од министерството за култура информираат дека утре со почеток во 10 часот во просториите на Министерството за култура, ќе започнат со работа сите стручни комисии по одделни дејности кои ќе имаат задача повторно да ги разгледаат сите апликации кои ...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Вечер - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

iPortal - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани и апликациите за кои има сомнеж и одбиените

+инфо - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Денес започнуваат со работа комисиите кои ќе ги разгледаат сите одбиени апликации на Годишните конкурси

Бизнис Вести - 11.02.2019

Денес (11.2.2019 година) со почеток во 10 часот во просториите на Министерството за култура, ќе започнат со работа сите стручни комисии по одделни дејности кои ќе имаат задача повторно да ги разгледаат сите апликации кои беа одбиени на Годишните ...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

А1 On - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.