TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лустрацијата - Крај на неправдите или нов историски преседан?

24 Вести - 15.01.2020

Се исправа грешката на комунистичкиот режим направена кон лицата кои беа жртви на кодошите или лустрацијата се искористи за лов на неистомисленици, во пеколот на македонското политичко зреење? Во 24 отворено лустрирани и лустратори.

Експертите за 24 Отворено: Лустрацијата, „лов на вештерки“, борба за правда или борба со неистомисленици?

24 Вести - 14.01.2020

Томе Аџиев поранешниот претседател на Комисијата за лустрација вели дека со законското решение за поништување на лустрацијата ќе се направи правен преседан со што ќе се наруши целиот правен систем.

Поништување на лустрацијата нема да има пред избори, тврди ДУИ

+инфо - 14.01.2020

Доколку некоја политичка гарнитура се согласи на вакво законско решение, од позвучните имиња обесштетување би требало да добијат Шптим Положани, Џеват Адеми, Тахир Хани од ДУИ, Гарип Каба од Алијансата за Албанците, но и ексградоначалникот на ...

Милчин: Лустриран сум бидејќи на Груевски му бев трн во око

Локално - 14.01.2020

Правниот преседан беше направен тогаш кога комисијата за лустрација го вршеше тој лов на вештерки. Јас и сите други немаа право на одбрана пред судовите кои одлучуваа ниту на Управен суд ниту пак на Вишиот управен суд.

Аџиев: Милчин беше врбуван и соработуваше со службата за државна безбедност

Локално - 14.01.2020

Поранешниот прв човек на комисијата за лустрација, Томе Аџиев, вели дека укинувањето на лустрацијата е правен преседан од причина што одлуките се потврдени со 2 правосилни пресуди од редовни судови. -Ова е правен преседан.

Ванчева: Поранешна политичка елита преку лустрацијата се пресметуваше со луѓе кои не ја поддржуваа таа политика

Локално - 14.01.2020

Проблемот со лустрацијата се мултиплицираше кога политичка елита направи узурпација и злоупотреба на законот и отиде во идеолошка политичка пресметка со луѓе кои не се согласуваат со тие политики, изјави пратеничката Снежана Калевска Ванчева.

Ексразузнавач: Груевски ја злоупотреби лустрацијата, голем број луѓе беа жртви, некои завршија во ендеци

Локално - 14.01.2020

Александар Диневски поранешен разузнавач вели дека процесот на лустрација е изместен од првичната идеја. Тој смета дека овој процес наместо да биде исправање од еднопартискиот систем, се искористи за политичка пресметка на Груевски и неговата влада ...

Милчин: Бев жpтва на два peжима

365 - 14.01.2020

Поранешниот прв човек на комисијата за лустрација, Томе Аџиев, вели дека укинувањето на лустрацијата е правен преседан од причина што одлуките се потврдени со 2 правосилни пресуди од редовни судови.

Лустрацијата беше македонска варијанта на „закон на одмазда“ и мора да се поништи!

+инфо - 14.01.2020

Јас прво би го лустрирал (прочистил) правосудниот систем, од сите слабости и недоречености, од сите „багови“ што го прават тром, неефикасен и погоден за манипулации, би го „рестартирал“ под итно, па дури потоа, но задолжително во период на намалено ...

ДУИ бара прво решение за статусот на „политичките затвореници“ а потоа ќе се изјаснат за укинување лустрацијата

24 Вести - 14.01.2020

Решавање на статусот на политичките затвореници од претходните системи низ поширока расправа па дури потоа да се дискутира за потребата од евентуалното укинување на лустрацијата. Ова предлогот но и причините поради кои ДУИ вчера немале свој ...

ДУИ контра СДСМ, не даваат амин за поништување на лустрацијата

Нетпрес - 14.01.2020

Иако предлог законот за поништување на лустрацијата во Собранието пристигна како предлог на Владата, во која заедно учествуваат СДСМ и ДУИ, сепак интегративците не даваат поддршка на законското решение.

ДУИ не поддржува укинување на лустрација, без решение за жртвите од комунистичкиот режим

Сител - 14.01.2020

Нема поништување на лустрацијата додека не се најде решение за политичките затвореници од комунистичкиот режим и нивните семејства, велат од ДУИ откако вчера пропадна собраниската комисија за политички систем поради тоа што власта не можеше да ...

ДУИ го условува поништувањето на лустрацијата

Телма - 14.01.2020

ДУИ не е против Законот за поништување на лустрацијата. Но, поддршката од пратениците на оваа партија е условена со две барања: прво, широка дебата и второ, истовремено да се понуди решение и за политичките затвореници.

Димовски: Законот за поништување на одлуките од лустарција е покритие за СДСМ за луѓето кои им помагаа да ја срушат ...

Курир - 14.01.2020

Во Република Македонија во службите се најдени 16 илјади индивидуални политички досиеја, или толку биле политилки следени, а во затворите се најдени 22 илјади политички досиеја или биле во затвор од различни политички причини.

Законот за поништување на лустрацијата се по извесно е дека ќе го чека новиот парламентарен состав

Канал5 - 14.01.2020

Станува извесно дека законот за поништување на лустрацијата ќе го чека новиот парламентарен состав. Откако ДУИ и денеска излегоа со став дека овој предлог закон треба да оди во пакет со законот за рехабилитација на жртвите од претходниот режим, за ...

ДУИ со услов, поништување на лустрацијата заедно со решевање на статусот на политичките затвореници

Алфа - 14.01.2020

ДУИ со услов до коалиционите партнери во власта, лустрацијата може да се поништи, само ако паралелно се реши и прашањето на политичките затвореници од минатиот систем. Откако вчера СДСМ обвини за опструкции, денеска интегративците појаснија.

ДУИ бара заедно со процесот за лустрација да се реши и прашањето за полтичките затвореници

Слободен Печат - 14.01.2020

ДУИ е за лустрација, но бара и поширока дебата на оваа тема. Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) е за процесот за лустрација но бара истовремено да се реши и прашањето за поранешните затвореници.

Партнерите повторно во клинч: Немало договор СДСМ – ДУИ за „бришење“ на лустрацијата

+инфо - 14.01.2020

Законот со кој се предвидува поништување на лустрацијата, најверојатно, ќе има слична судбина како и предложените измени на Изборниот законик и на Законот за јавнообвинителска служба. Иако помина еден месец, се уште не се преведени близу 3.800 ...

Незавнисните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ без став за укинувањето на лустрацијата

Локално - 14.01.2020

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема заземено став за предложениот Закон за укинување на лустрацијата, што владејачката СДСМ го предложи, а го блокираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, заедно со ДУИ и ДПТ.

Злосторствата со лустацијата

iPortal - 14.01.2020

Законот за лустрација требаше да биде одамна поништен. Со измените што во него ги внесоа груевистите тој се претвори во закон за бесрамно оцрнување и клеветење на живи и мртви непријатели на власта на Груевски.

И лустрацијата е покојна и покојникот е жив

CivilMedia - 14.01.2020

од корнер: Што и да е, што цел и да имаше СДСМ со предлогот за закон за огласување ништовност и поништување на актите, дејствијата, мерките и правните последици од постапките за лустрација, е нејасно.

„Жртва“ на својата жртва

Република - 14.01.2020

Сознанието дека нема да помине укинувањето на Законот за лустрација кое го предлага владината СДСМ ми влева надеж дека сепак ќе победи нормалноста над налудничавите идеи за негово укинување.

СДСМ: Наместо да се огpaди, ВМРО-ДПМНЕ се става во одбpaна на бpутaлните злoyпотpeби на лустрацијата

365 - 14.01.2020

„Блокирањето на Предлог законот за поништување на лустрацијата од страна на ВМРО-ДПМНЕ потврдува дека во оваа партија ништо не се променило“, велат од СДСМ. Тие oбвинyваат дека Христијан Мицкоски и дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ наместо да се ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја дава лустрацијата, откажана седницата за поништување, пратениците на ДУИ не дојдоа

ТВ21 - 13.01.2020

Законот за поништување на лустрацијата остана блокиран. Комисијата за политички систем на која требаше да се разгледува воопшто не ја ни започна расправата, а цел ден пратениците на власта и опозицијата се препукуваа преку прес конференции во ...

СДСМ: Мицкоски ги брани злоупотребите на процесот на лустрација, ВМРО-ДПМНЕ останува на страната на неправдата

Канал5 - 13.01.2020

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе се спротивстави на Предлог законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето, се наведува во соопштението на СДСМ.

Никој не застанува со СДСМ во обидот да ја поништат лустрацијата

Нетпрес - 13.01.2020

Социјалдемократите во Собранието остануваат сами во обидот преку законско решение да се поништат решенијата за лустрација. Денеска во парламентот имаше не успешен обид да се почне со комисиска расправа за Предлог законот за поништување на ...

СДСМ сами за поништување на лустрацијата - Не добија поддршка ниту од ДУИ, ниту од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 13.01.2020

Прекината работата на собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците откако СДСМ остана сама и не успеа да собере кворум за гласање на Поништување на лустрацијата. По неколку одлагања и паузи откако најпрвин ВМРО-ДПМНЕ побараа ...

Опозицијата го блокира предлог-законот за поништување на лустрацијата

Слободен Печат - 13.01.2020

Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ читајте: Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ читајте како опозициската партија ќе се обиде со амандмани да го спречи донесувањето на законот за поништување на ...

Законот за поништување на лустрација не влезе во собраниската Комисија

Сител - 13.01.2020

Заглави собраниската процедура за поништување на лустрацијата што го бараше СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ, но и владините ДУИ и Демократската партија на Турците не учествуваа во работата на матичната комисија за политички систем и не можеше да се обезбеди кворум.

„Моќникот“ Милошоски пак за „кодошите“ – жртвите бараат негова кривична одговорност

Нова ТВ - 13.01.2020

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на еден месец пред распуштање на парламентот не го испушта од раце моќното собраниско оружје – арсенал од амандмани за блокирање на законите. Таков е случајот и со предлог- законот за ништовност и ...

Партиски натегања за и против поништување на лустрацијата

Алфа - 13.01.2020

Колку во сала толку во ходниците.Вака изгледаше дебатата за предлог-законот за поништување на лустрацијата.Власта не успеа да обезбеди мнозинство во собраниската комисија за расправата и официјално да почне.

Нема кворум за поништување на лустрацијата

Телма - 13.01.2020

Во Комисијата за политички систем, не почна закажаната расправа за потребата од поништување на лустрацијата. Три часа по закажаниот термин и неколкуте обиди, кворум не беше обезбеден: ДУИ не дојде, а ВМРО ДПМНЕ остана надвор од салата.

Законот за поништување на лустрацијата влезе во собраниска процедура, опозицијата најави блокада

Глас на Америка - 13.01.2020

Собранискиот спикер има воздржан став за новата кавга во Парламентот СКОПЈЕ — Лустрацијата пак ги скара власта и опозицијата, иако поминаа неколку години од завршувањето на процесот, кој за ВМРО-ДПМНЕ беше фер начин за утврдување на соработниците на ...

Предлогот за укинување на лустрацијата ги скара пратениците

Алсат-М - 13.01.2020

Натегање на пратениците за прекинување на лустрацијата. Не се одржа денешната седница на Комисијата за политички систем каде се ноѓа предлог законското решение. Причина за неодржувањето е немањето кворум.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротивстави на обидот за поништување на лустрацијата

Сител - 13.01.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори на повикот за присуство на седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и дека кога и да е ќе присуствува на неа, но и дека сериозно ќе се спротивстави на обидот на СДСМ за носење на ...

Законот за поништување на лустрацијата на „тенок мраз“

Канал5 - 13.01.2020

Лустрацијата да се поништи и да се обесштетат лустрираните – ова е предлогот на СДСМ кој уште од првиот ден од собраниската процедура наиде на бурни реакции и блокада на комисиската расправа.

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција

Сител - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија за политички систем пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа Законот за ...

Калеска - Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотреби лустрацијата за политички, партиски, дури и за лични цели

Сител - 13.01.2020

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира предлог законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето, изјави денеска Снежана Калеска Ванчева, пратеничка од СДСМ.

Во Собрание натегање за Законот поништување на лустрацијата

Алсат-М - 13.01.2020

Пратениците во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, никако да го почнат првото читање на предлог Законот за огласување ништовност и поништување на правни акти, дејствија, мерки и правни последици од постапките за лустрација.

Илиоски: Поништувањето на лустрацијата е аболиција на кодошите

Сител - 13.01.2020

Партијата на аболицираниот Заев сега прави аболиција на кодошите, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски по повод Законот за поништување на лустрацијата. Опозицијата нема да го поддржи Законот и ќе ги искористи сите законски средства.

Кирацовски ја одложи комисиската расправа за законот за поништување на лустрација

Фокус - 13.01.2020

Почетокот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која пратениците треба да расправаат за потребата за носење на законот за поништување на лустрацијата, денеска е одложен по втор пат.

Кирацoвски: Поништувањето на лустрацијата ја кочи и ДУИ

Сител - 13.01.2020

Кон ВМРО-ДПМНЕ, опструкција на поништувањето на лустрацијата се придружија и ДУИ и Демократската партија на Турците поради што не може да се почне комисиската расправа за овој закон, објави претседателот на Комисијата за политички систем Александар ...

Кирацовски: Нема да ме изненадат илјадници амандмани за лустрацијата

А1 On - 13.01.2020

Претседателот на Комисијата за политички систем Александар Кирацовски рече дека ВМРО ДПМНЕ со непојавувањето на расправата, овозможиле да не се обезбеди кворум и започне расправата за законот за поништување на лустрацијата.

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција

Алсат-М - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава ...

(Видео) Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Демократската партија на Турците го кочат поништувањето на лустрацијата

Макфакс - 13.01.2020

Прокрај пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, поништувањето на лустрацијата го опструираат и ДУИ и Демократската партија на Турците, поради што не може да почне комисиската расправа за овој закон, објави претседателот на Комисијата за политички систем, ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заглавија на укинување на лустрацијата

А1 On - 13.01.2020

Власта и опозицијата со спротивставени ставови околу предлог законот за укинување на лустрацијата. Откако ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го блокира законот со амандмани, СДСМ обвини дека опозицијата не сака да си ги признае грешките, политички ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев сега ги аболицира кодошите

+инфо - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи поништувањето на лустрацијата. ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот што предвидува поништување на лустрацијата. Овој став го соопшти претпладнево пратеникот Зоран Илиоски, обвинувајќи дека „аболицираниот Зоран Заев ...

(Видео) Џафери: Не го видов законот, но немам ништо против да се укине лустрацијата

Макфакс - 13.01.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери изјави дека дал поддршка на Законот за лустрација и дека нема ништо спорно за него и да се поништи овој закон. „Не сум го видел текстот на законот и немам коментар по него.

Џафери: Не го видов Законот за поништување на лустрацијата, но немам проблем со него

Слободен Печат - 13.01.2020

Џафери вели дека не го видел предложеното законско решение, но и дека нема проблем со истото. Претседателот на Собранието, Талат Џафери по денешното одложување на расправијата за Законот на поништување на лустрацијата изјави дека не сака да го ...

СДСМ за ставот на ВМРО за лустрацијата: Уште еден доказ дека Груевски му шефува на Мицкоски

+инфо - 13.01.2020

На ниту еден начин ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не се дистанцираат од грешките и злоделата на Груевски. ВМРО ја злоупотреби лустрацијата, за политички, партиски, дури и за лични цели. Тоа можевме да го слушнеме и во прислушуваните материјали, каде што ...