TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амнестијата помеѓу правото и прагмата

Призма - 06.12.2018

Последните сведочења во судот отвораат пат за ново обвинение за нарачателите | Фото: Роберт Атанасовски Каква било амнестија за 27 април е неприфатлива и спротивна на правните принципи, меѓутоа е нужно зло во поширокиот политички контекст потребен ...

Законот за амнестија при крај, многу работи нејасни

Р.С.Европа - 06.12.2018

Во очекување на предлог законот за амнестија поврзан со случувањата на 27 април во Собранието многу работи остануваат нејасни. Според упатените, треба да се види неговата содржина, но најдобро е за амнестија да се зборува по завршувањето на судскиот ...

Предлог законот за амнестија пред финиш, за кого ќе има амнестија?

24 Вести - 05.12.2018

До петок законот за селективна амнестија ќе го види светлото на денот. Копретседателката на телото за помирување Емилија Александрова не откри детали за тоа како ќе се решава нагоелмиот правен проблем правната дистинкција, но тврди за процесот добие ...

Александрова: До крајот на неделата ќе биде готов предлог-законот за амнестија

24 Вести - 05.12.2018

Предлог законот за амнестија наскоро ќе биде готов. Како што објави ТВ24 во понеделникот, до крајот на неделата законот со кој дел од обвинетите за крвавиот четврток ќе бидат ослободени од кривичен прогон, ќе биде финиширан.