TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема потреба од вонредна состојба, треба да се почитуваат мерките, апелираат надлежните

CivilMedia - 30.10.2020

Носењето маска на отворено има исклучоци при спортување на отворен простор, при возење во приватно патничко возило, ако возачот е сам или со лице со кое живее во заедницата, при престојување во двор во семејна куќа со лица од истата семејна ...

Цела Македонија е во фаза на висок ризик од ширење на коронавирусот

Gostivarpress.mk - 30.10.2020

Есенскиот бран на ковид 19 секојдневно носи високи троцифрени бројки на новозаразени. Според категоризацијата на Светската здравствена организација, целата држава се наоѓа во фаза на широка распространетост на коронавирусот, односно со висок ризик.

Неопходно е сите граѓани доследно да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

24Инфо - 30.10.2020

Во време кога есенскиот бран на пандемијата со коронавирусот е во полн налет, бројот на инфицирани расте, болничките капацитети се полнат, а здравствените работници се преморени, важно е сите да покажеме одговорност за сопственото и за јавното ...

Повторно рекорден број заразени, стартуваа новите мерки

Независен - 30.10.2020

Нови 862 случаи на заразени со Ковид-19 беа регистрирани вчера кога и официјално стапија во сила новите мерки кои вклучуваат носење маска и на отворено, забрана за групирање на отворен простор, како и задолжителна самоизолација во период на ...

Ситуацијата со Ковид-19 сериозна, нема потреба од вонредна состојба, треба да се почитуваат мерките

Либертас - 30.10.2020

– Состојбата со ширењето на коронавирусот во земјава е особено сериозна, а граѓените мора доследно да ги почитуваат мерките за заштита – носење маски, држење дистанца и да не се групираат.

Како коронавирусот се шири во затворено: Шест луѓе, една соба, едно позитивно лице на COVID-19 – колкумина ќе се ...

Pedijatar.mk - 30.10.2020

Без оглед на тоа дали се придржуваат до социјалната дистанца, доколку шесте лица поминат четири часа заедно во разговор, без да носат маска за лице во просторија која нема систем за вентилација, петмина од нив ќе се заразат К оронавирусот се шири ...

Никаде без маска: Непочитувањето на мерките ќе удри по џебот на граѓаните

Локално - 30.10.2020

На сила стапуваат новите мерки за заштита од Ковид-19. Носењето маски без разлика дали се респираторни, хируршки, текстилни станува задолжително. Освен маски, дозволена е употреба и на свилени или памучни марами или бандани.

Живот со маска

Deutsche Welle - 29.10.2020

Стапуваат на сила новите мерки за заштита од Ковид-19. Без маска нема излегување ниту на отворено, а групирањето по 22 часот ќе се казнува. Граѓаните со различни ставови околу новите мерки.

Гужва на пазарот во Тетово, граѓаните исплашени од оние кои не ги почитуваат мерките

ТВ21 - 29.10.2020

Додека бројот на заразени драстично расте,пазарите во Тетово и натаму преполни. Може да се видат многу граѓани кои не држат дистанца, некои носат маска колку да се рече, а некои воопшто не носат .

Експертите загрижени: Многумина ги прават овие грешки при користењето на маски

Скопје24 - 29.10.2020

Од денеска носењето на заштитни маски е задолжително и на затворен и на отоворен простор, па затоа е добро да знаете како правилно треба да ја користите истата. Иако веќе 8 месеци луѓето носат маска за заштита поголемиот дел од нив прават барем една ...

Нови мерки за носење маска на отворено и забрана за групирање

24 Вести - 29.10.2020

Од денеска маски мора да се носат и на отворено, а забрането е и групирање на повеќе од 4 лица надвор после 22 часот. Мерката која што министерството за здравство ја предложи да не се примаат повеќе од 4 гости во домот не е прифатена.

20 евра казна ако не носите маска на отворено – повлечен предлогот за ограничување на бројот на гости

ТВ21 - 29.10.2020

Граѓаните во центарот на градот почнаа да се прилагодуваат на новиот закон и носат маска на отворено иако се сами. Законот се уште не е објавен во службен весник, туку само е изгласан во собранието, сепак голем дел на граѓаните и претходно носеа ...

(ВИДЕО) Скопјани за носењето маски на отворено: Вирусот не лебди во воздухот, нема да носиме маски и по цена да платиме ...

А1 On - 29.10.2020

И покрај законската обврска граѓаните да носат маски на отворен простор, еден дел скопјани се противат на мерката и пред камерата на „А1он“ изјавија дека нема да носат маска на улица и по цена да платат казна.

Граѓаните со маски на улиците откако пратениците ги изгласаа законските измени

Телма - 29.10.2020

Со маски, марами и бандани на лицата граѓаните утрово излегоа на скопските улици откако пратениците вчеравечер ги изгласаа законските измени според кои сега е задолжително да се носи заштитна опрема на лицето за да се спречи натамошното ...

Како граѓаните гледаат на задолжителното носење маски на отворено и дали правилата важат и за политичарите?

Сител - 29.10.2020

Граѓаните носат маски иако законот се уште не е на сила. По објавување во службен весник мерката станува задолжително, а тоа најверојатно ќе биде од утре. Дел поради страв од казна други пак превентивно за да се заштитат од зараза.

Стапува на силна задолжителното носењето заштитни маски

Канал5 - 29.10.2020

Секое излегување од дома без заштитна маска може да ве чини глоба од дваесет евра. Опремата која беше задолжителна само на места каде што не можат да се запазат протоколите за заштита од коронавирусот, сега ќе мора да се носи секаде.

Маските задолжителни и во унгарските ресторани

ММС - 29.10.2020

Унгарија од денеска воведе нова мерка – задолжително носење заштитна маска и во рестораните, сите угостителски објекти и објектите за забава, која ќе стапи во сила од понеделник, соопштија од оперативиот одбор за борба против коронавирусот.

Вонредна состојба нема да има, границите нема да се затворат, ама казни ќе фрчат!

Слободен Печат - 29.10.2020

Во Македонија нема да се воведе вонредна состојба, зашто таа не е воопшто потребна за да се менаџира есенскиот бран на коронавирусот. Сите мерки, како полициски час, карантини на одредени региони, ангажирање на Армијата доколку се јави потреба, може ...

Низ илустрации: Како се пренесува корона вирусот во соба, кафуле и училница?

Црнобело - 29.10.2020

Што се случува кога седите повеќе од 4 часа во затворена просторија како ресторан, дали е можно да се пренесе преку воздухот, колку луѓе може да се заразат од еден човек во една затворена просторија, зависно од мерките, проветрувањето и ...

Граѓаните поделени околу новите мерки

Алфа - 29.10.2020

Законската обврска за носење маски на отворено половично се почитува. Во центарот на Скопје поголем дел од граѓаните носеа маски, и додека шетаа сами или седеа на клупа во парковите. Мирно го прифатија овој начин на живот, велат најважно било ...

Новите мерки имаат за цел поголема заштита од коронавирусот, сите да ги почитуваме, да го заштитиме здравјето

24Инфо - 29.10.2020

Прес-конференција, Сашко Николов, пратеник од СДСМ Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и покрај обидите за опструкции од ВМРО-ДПМНЕ, ги донесе измените на Законот за заштита на населението од заразни болести.

На нива по цел ден со маска и без групирање на работници, новите мерки ги погодија и земјоделците

Вечер Прес - 29.10.2020

Земјоделците стравуваат дека новите мерки за заштита од корона вирусот, како што се носење маска на отворено и забрането групирање можат да ги спречат во извршување на работите на поле. Но со оглед на фактот дека земјоделството е фабрика на ...

Каква заштитна маска користи премиерот Заев?

Фактор - 29.10.2020

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски присуствуваше со маска која штити и од аерозагадување, а не само од Ковид-19 Цената варира од 200 до 899 денари.

Божиновски: Казнувајте колку сакате, ќе казнувам и јас но маска на отворено не носам

Мак. Весник - 29.10.2020

Зоран Божиновски – Буревесник со реакција по донесувањето на законот за задолжително носење на маска на ...

Без маски уште денеска, се чека на Службен весник

Слободен Печат - 29.10.2020

Задолжителното носење маски на отворено се уште не е стапено на сила. За измените на Законот за заштита од заразни болести да бидат правосилни неопходно е најпрвин да се објават во Службен весник, а оттаму не ја исклучуваат можноата тоа да се случи ...

Јапонските научници утврдиле од што можат да штитат маските, а од што не

Денар - 29.10.2020

Упатствата на Центарот за контрола и превенција на заразни болести и СЗО препорачуваат носење маски за лице за да се спречи ширењето на коронавирусната (CoV) болест 2019 (COVID-19). Сепак, ефикасноста на ваквите маски против воздушно пренесување на ...

Од утре ќе почне казнувањето за неносење маски на отворено

Локално - 29.10.2020

Задолжителното носење маски на отворено се уште не е стапено на сила. За Измените на Законот за заштита од заразни болести го чекаат потписот на претседателот на државата Стево Пендаровски.

Маските на отворено стануваат задолжителни

Тера - 28.10.2020

Законот го регулира и лекувањето на лицата заболени од Ковид-19. Освен лекување во јавните здравствени установи, по медицински индикации болните можат да се лекуваат и изолираат и во приватни здравствени установи кои имаат дозвола за вршење на ...

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен Печат - 28.10.2020

Законот го регулира и лекувањето на лицата заболени од Ковид-19. Освен лекување во јавните здравствени установи, по медицински индикации болните можат да се лекуваат и изолираат и во приватни здравствени установи кои имаат дозвола за вршење на ...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Поглед - 28.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена ...

Маските стануваат задолжителни на отворено, Собранието ги изгласа законските измени

Скопје1 - 28.10.2020

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, ...

Изгласани измените на законот-задолжителни маски и на отворено

Р.С.Европа - 28.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена ...

Во кои случаи не треба да се носи заштитна маска?

Република - 28.10.2020

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Оваа мерка нема да важи: – при спортување на отворен простор или на затворено со ...

Изгласани измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, нови мерки во борбата против Ковид-19

OhridNews - 28.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена ...

Владата појаснува: што предвидуваат новите мерки и кој ќе биде изземен од нив

А1 On - 28.10.2020

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и тој ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, ...

Маските на отворено задолжителни - изгласани измени на Законот за заштита на населението од заразни болести

Кајгана - 28.10.2020

Скопје, 28 октомври 2020 (МИА) – Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со ...

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести

CivilMedia - 28.10.2020

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник, соопштува Владата. Овој Закон предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: ...

За неносење маска на отворено предвидена е парична казна од 20 евра

AKO - 28.10.2020

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, хируршка ...

Изгласано задолжителното носење маски на отворено

Денешен - 28.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена ...

Во кои случаи не треба да се носи заштитна маска?

Скопје инфо - 28.10.2020

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Оваа мерка нема да важи: – при спортување на отворен простор или на затворено со ...

Казна од 500 евра за групирање на отворено: Детали за новите мерки против ковид-19

360 степени - 28.10.2020

Оние кои ќе ја прекршат самоизолацијата ќе платат казна од 50 евра, а за неносење на маска ќе се плаќа по 20 евра Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила ...

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести

4NEWS - 29.10.2020

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, ...

Пратениците ги усвоија измените на Законот за заштита од заразни болести

MakPress - 29.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена ...

Детали: Каде и кога ќе важат новите мерки против Ковид-19 и колкави се казните за непочитување на истите

MakPress - 29.10.2020

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истите ќе стапат на сила по објавување во Службен весник. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, хируршка ...

ОДЛУЧЕНО: Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести

Магазин - 29.10.2020

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, хируршка ...

Изгласани измени на Законот за заштита на населението од заразни болести

Кумановски м. - 29.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вчеравечер ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по ...

Од денеска задолжително носење маска на отворено, нема да се казнува ако имате повеќе од 4 гости дома

Локално - 29.10.2020

Бројот на новозаразени од Ковид-19 во земјава се приближува дo илјада дневно. Министерството за здравство вчера објави дека дури 870 граѓани се заразиле со Ковид-19, а биле тестирани 2647 лица.

Усвоен законот: Задолжително носење маска на отворено и забрана за групирање на отворено

Курир - 29.10.2020

Собранието синоќа ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување во Службен весник. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, ...

Маска на отворено за сите,мерката нема да важи за децата под 6 години и оние кои спортуваат

Пулс24 - 29.10.2020

Од денеска сите граѓани ќе мора да носат маски и на отворено. Синоќа Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, ...

Собранието изгласа задолжително носење маска на отворено и забрана за групирање

Иновативност - 29.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита од заразни болести предвидуваат носење на лична заштита на лицето, односно, респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, свилена марама или шал, ...