TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од септември учениците се враќаат на училиште, до сега се вакцинирале 10 илјади наставници

ТВ21 - 23.06.2021

Од септември учениците конечно ќе се вратат во школските клупи. МЗ е при крај со изработката на протоколите. За две недели, протоколите ќе бидат објавени, а министерот Филипче денеска спомна дел од протоколите што ќе треба да се спроведат низ ...

Учениците се враќаат во школо од септември, МОН и МЗ прават протоколи кои ќе бидат готови за две недели, најави Филипче

Република

Филипче најавува враќање на децата во училишните клупи

Фокус - 23.06.2021

Министерството за здравство подготвува протоколи за сите деца да се вратат во училишните клупи на 1 септември. Дотогаш, како што изјави министерот за здравство Венко Филипче, треба да бидат вакцинирани и останатите 20.000 наставници, откако 10.000 ...

Филипче најавува враќање на децата во клупите од 1ви септември

Сител

Филипче: Ако состојбата е стабилна, учениците треба да се вратат во клупите од септември

Радио МОФ - 23.06.2021

Доколку епидемиолошката состојба и во септември биде мирна и стабилна како сега, учениците треба да се вратат во школските клупи, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче . Тој информираше дека речиси се готови протоколите за безбедно ...

Филипче: Во септември учениците може да се вратат во клупите, при крај се протоколите за работа на училиштата

Мета

Филипче: „Учениците се враќаат во училиште од септември, МОН и МЗ прават протоколи кои ќе бидат готови за две недели“

Точка

Скоро е готов протоколот за враќање на сите ученици во училиштата, кажа Филипче

Сакам да кажам

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите за новата учебна година се речиси готови

Сител

ПРИ КРАЈ СЕ ПРОТОКОЛИТЕ ЗА ВРАЌАЊЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ВО ШКОЛИТЕ: Филипче најави старт за сите ученици

Фактор

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите се речиси готови

Кајгана

Опсервер Frontline MakPress Телма Бизнис Вести Факултети iPortal Слободен Печат

Нема услови или нема свидетелства?

Телма - 23.06.2021

„Нема услови“ или нема свидетелства. Учениците остнаа без свидетелства во јуни а надлежните без одговор кој е одговорен за пропустот и дали и како ќе биде санкциониран. Единствено полуматурантите ги добија свидетелствата неопходни за упис во ...

Нема услови или нема свидетелства?

Скопје24

Филипче: Свидетелства може да се делат во училишните дворови; Кој си игра со учениците?

Алфа - 23.06.2021

Министерот за здравство Филипче контра Бирото за развој на образование – не гледа проблем да се делат свидетелства во школските дворови. БРО како единствена причина зошто нема документи со стекнат успех за учениците ја наведе пандемијата, и покрај ...

Филипче контра БРО – свидетелствата може да се делат во школските дворови

Expres

Филипче во судир со Бирото за образование: Свидетелствата можат да се делат и во дворовите

Lider

Од септември настава со физичко присуство, но и со одредени протоколи, најавува Филипче

Алсат-М - 23.06.2021

20.000 наставници кои не беа вклучени во првата фаза на вакцинирање се очекува да бидат вакцинирани во наредните недели со пристигнување на нови дози. Со ова, според министерот за здравство Венко Филипче, учениците можат да се вратат на училиште од ...

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата од септември

Н.Македонија - 23.06.2021

Децата можат да се вратат во училиштата од септември, а за две недели целосно ќе бидат завршени протоколите за новата учебна година, најави министерот за здравство Венко Филипче. – Протоколите за учебната година се речиси готови.

Филипче потврди: Од септември настава со физичко присуство

Lider

За две недели ќе се знае како ќе се учи од септември

Нова ТВ

Планот е учениците наесен целосно да се вратат во училиштата

Скопско Ехо - 23.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека децата можат да се вратат во училиштата од септември, а за две недели целосно ќе бидат завршени протоколите за новата учебна година. Тоа предвидува враќање на сите деца во класовите, дезинфекција, ...

100 отсто присуство во класовите, дезинфекција, проветрување, дел од протоколот за училиштата од септември

+инфо - 23.06.2021

Министерот за здравство вели дека протпоколот ќе биде готов за две недели, а од спетвември учениците ќе следат настава физички. Министерот за здравство Венко Филипче смета дека децата можат да се вратат во училиштата од септември, а за две недели ...