TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бурни рекации по изјавата на Заев, навредени новинарите и припадниците на ЛГБТ заедницата

Телма - 14.08.2019

Зборовите „суетен новинар“ и „педер“ за случајот „Рекет“ му отвори нов фронт на премиерот Заев, но не во борба со корупцијата туку со застапниците на човековите права и новинарите. Дискриминаториски говор, навредлива изјава, кафеански муабет, се ...

Муратовски: За некого навреда е „педер“, за друг „Северна“. Почитувај ги различностите

Expres - 14.08.2019

Актерот Рубенс Муратовски прави паралела меѓу навредливиот призвук на зборовите „педер“ и „Северна“, а во контекст на скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев. „За некого ‘педер’ е навреда, за некого ‘Северна’.

Од каде доаѓа зборот „педер“?

Окно - 14.08.2019

Ако на Гугл го напишете зборот „педер“, ќе ви излезат страници кои се директно поврзани со геј популацијата. Значи, дури и да не знаеме кои луѓе се нарекуваат „педери“ (а тоа е малку веројатно) ќе дознаеме кога тој збор ќе го напишеме на ...

Реакции во јавноста за изјавата на премиерот Заев

Алсат-М - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи неколку криминалци, суетен новинар и еден педер да ја срушат Владата ја разбранува јавноста. Се реагира од сите страни, најмногу од невладините организации кои се залагаат за правата на геј ...

Како бугарската ТВПЛУС ја коментира изјавата на Заев која ја разбранува македонската јавност

Слободен Печат - 14.08.2019

Во својот извештај, дописникот на телевизијата од Скопје, Владимир Перев, нагласува дека „притиснат од обвиненијата, најчесто неосновани и со многубројни шпекулации, премиерот Заев даде досега невидена изјава, директно во медиумите.

ЛГБТ заедницата го возвраќа ударот за “педерот” на Заев: И “политичар” е карактерна особина

Expres - 14.08.2019

Активистот за правата на ЛГБТ заедницата Кочо Андоновски во интервју за Алфа ТВ вели дека ако премиерот Заев зборот педер го користи како карактерна особина тогаш логично е и зборот политичар да може да се користи за опис на карактерни особини.

Твитер гори: А од кај знае Заев дека Боки е пед*р?

Магазин - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев топ тема на социјалните мрежи. Твитер гори на тема Зоран Заев. Во продолжение погледнте ги најдобрите твитови кои ја насмеа цела Македонија. -Не не не, не го разбравте Заев, он нема ништо против хомосексуалците, ...

Боки 13: Најмногу сум наплатил од оние што ми викале „Види го, педер“

Република - 14.08.2019

За она што треба да го сработам, или наплаќам многу или работам за џабе, бидејќи не сакам да се пазарам и некој да ми ја потценува вредноста. Ова во интервју за ток-шоуто „Еден на Еден“ пред две години го изјави Бојан Јовановски – Боки 13.

Заев уствари да ти мислел на Груевски

365 - 14.08.2019

Колку ќе беше јако сеа Заев да изјавеше: – Боки 13??? Па што ви е бре луѓе… Кога реков ПЕДЕР мислев на едниот и единствен НИКОЛА ГРУЕВСКИ кој најпедерски кидна у гепек облечен као ЖЕНА и ги остави сите глупи Вмровци да скапуваат у Идризово… За тој ...

„Рекет“, „карактерни“ особини, реакции

Локално - 14.08.2019

„ Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар, и да ме извини ЛГБТ заедницата, еден педер да ја симнат оваа Влада од власт. Не. Ќе се бориме до крај затоа што секој кој се инволвирал секако ќе си носи одговорност“.

(ФОТО) Бојан Јовановски: „Јас сум јас а ВИЕ какви сте?“

Екран - 14.08.2019

Нема ден а да не се објави некоја „нова информација“ за Бојан Јовановски – во стилот: продолжен му е притворот, некои го нарекуваат педер (а претходно уживаат да се сликаат со него), други пренесуваат вести од странски медиуми… Но ние решивме да се ...

Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не за сексуална ориентација, вели Заев

Сакам да кажам - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност, откако претходно денеска кажа дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат ...

ЗАЕВ ОДЛЕПИ: „Зборот “ПЕДЕР” го употребив да дадам карактерна особина, а не како сексуална припадност„

Магазин - 14.08.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по приемот за годишнината од Рамковниот договор даде шокантна изјава дека немало за дозволи неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер, да ја оборат Владата.

Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална ориентација

Кумановски м. - 14.08.2019

Премиерот Зоран Заев истакна дека зборот „педер“ во неговата изјава го кажал како карактерна особина, а не како сексуална припадност, откако претходно рече дека нема да дозволи „ неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат ...

Борјан Јовановски би сакал да го критикува Заев, ама…

Expres - 14.08.2019

Новинарот Борјан Јовановски не се нареди во долгата низа критикувачи на премиерот Зоран Заев за скандалозната изјава дека нема да дозволи, меѓу другите, „еден педер да ја симне оваа влада од власт“, на Твитер објаснувајќи зошто.

ФОТО: Твитер зовре од шеги откако Заев рече „педер"

Press24 - 13.08.2019

Твитер зовре од шеги откако на прес-конференција премиерот Зоран Заев рече дека нема да дозволи педер да ја урне власта. Следеа бура реакции, па Заев се извини велејќи дека мислел на карактерна ...

Заев на Твитер: ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит, зборот „педep“ го употребив за карактерна особина

365 - 13.08.2019

По скандалозната изјава, премиерот Зоран Заев се огласи и со проблематично извинување. Додуша, поинакво не ни можеше да биде, но тој дополнително ја влоши работата, ако не со самото извинување, тогаш со користењето на погрешна кратенка за ЛГБТИ ...

Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална припадност

Слободен Печат - 13.08.2019

Премиерот се огласи на Твитер каде напиша дека зборот „педер“ го употребил како карактерна особина Премиерот Зоран Заев предизвика бурни реакции во јавноста во врска со изјавата во која рече дека нема да дозволи еден суетен новинар, криминалци и ...

Ирена Цветковиќ: Чудно, како „педер” е синоним за карактерна особина, а на пример „политичар” не е

Република - 13.08.2019

Извршната директорка на Коалицијата Маргини, Ирена Цветковиќ и активитска за човекови права вечерва на фејсбук ја коментираше изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече, меѓудругото дека „нема да дозволи еден суетен новинар и еден педер, со ...

Релативизаторите го бранат Заев – педер било и неформален израз за никаквец!

Expres - 13.08.2019

Веднаш по скандалозната изјава на Зоран Заев дека, меѓу другите, нема да дозволи „еден педер да ја симне оваа влада од власт“, се јавија релативизаторите на социјалните мрежи во одбрана на премиерот.

Заев со зборот „педер“ мислел на карактерна особина

Expres - 13.08.2019

По изјавата во која рече дека нема да дозволи еден „суетен новинар“ и еден „педер“ да му ја срушеле владата, премиерот Заев на Фејсбук упати извинвање до ГГДП заедницата за која вели дека ја почитува.

Александар Пандов: До вчера со по 1.500.000 еура, народни пари лубриканти им купуваше

Опсервер - 13.08.2019

Педер, педер ама ќе му скокаш на федер 💪🏿 ! Е море црепнат еден, смири малку нервоза, до вчера со по 1.500.000 еура, народни пари лубриканти им купуваше. Тредичи си е барем класика педерчина, ти си у душа педер! Не ти се криви Бојко, Орце, Геро и ...

Се огласи Заев на Твитер по скандалозната и навредувачка изјава- еве како се правда (ФОТО)

Курир - 13.08.2019

По скандалозната навреда на Боки 13 од страна на премиерот Зоран Заев нарекувајќи го педер тој наиде на остри критики во јавноста. Тој вечерва преку својот Твитер профил се огласи и ...

Заев со шокантна изјава: Нема да дозволам еден педер да ме симне од власт

Магазин - 13.08.2019

Во вестите во 19 часот на телевизија Сител, премиерот Зоран Заев излезе со шокантна изјава. Имено во неговото вклучување во вестите на Телевизија Сител премиерот Заев излезе со неочекувани изјави.

Цунами изјава, афтер шок на социјалните мрежи

Вечер - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи неколку криминалци, суетен новинар и еден педер да ја срушат Владата ја разбранува јавноста. Врие од незадоволство на Фејсбук и на Твитер, а граѓаните коментираат дека токму ваквите изјави може ...

АНДОНОВСКИ ДО ПРЕМИЕРОТ: Ако педер за Заев може, тогаш и политичар е карактерна особина

Денешен - 14.08.2019

Активистот за правата на ЛГБТИ заедницата Кочо Андоновски во интервју за тлевизијата Алфа изјави дека ако премиерот Зоран Заев зборот педер го користи како карактерна особина, тогаш логично е и зборот политичар да може да се користи за опис на ...

ЛГБТ заедницата го возвраќа ударот за „педерот“ на Заев: И „политичар“ е карактерна особина

Република - 14.08.2019

Активистот за правата на ЛГБТ заедницата, Кочо Андоновски во интервју за Алфа ТВ вели дека ако премиерот Заев зборот „педер“ го користи како карактерна особина тогаш логично е и зборот политичар да може да се користи за опис на карактерни особини.

Боки 13: Најмногу сум наплатил од оние што ми викале „Види го, педер“

Нетпрес - 14.08.2019

За она што треба да го сработам, или наплаќам многу или работам за џабе, бидејќи не сакам да се пазарам и некој да ми ја потценува вредноста, во интервју за ток-шоуто „Еден на Еден“ пред две години изјави Бојан Јовановски – Боки 13.

„Рекет”, „карактерни” особини, реакции

24Инфо - 14.08.2019

„ Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар, и да ме извини ЛГБТ заедницата, еден педер да ја симнат оваа Влада од власт. Не. Ќе се бориме до крај затоа што секој кој се инволвирал секако ќе си носи одговорност”.

Заев: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не за сексуална припадност

МКД - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев по реакциите на неговата изјава на официјалниот Твитер профил напиша дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност. „ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит.

Цветковиќ: Чудно како ‘педер’ е синоним за карактерна особина, а ‘политичар’ не е

Нетпрес - 13.08.2019

Извршната директорка на Коалицијата Маргини и активитска за човекови права , Ирена Цветковиќ, во вторникот вечета на својот фејсбук профил ја коментираше изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече, меѓудругото дека „нема да дозволи еден суетен ...

Пандов до Заев: Тредичи си е барем класика педерчина, ти си у душа

Press24 - 13.08.2019

Педер, педер ама ќе му скокаш на федер. Ова го напиша Александар пандов за изјавата на Заев дека нема да дозволи педер да ја урне власта. - Е море црепнат еден, смири малку нервоза, до вчера со по 1.500.000 еура, народни пари лубриканти им купуваше.

Боки 13: Најмногу сум наплатил од оние што ми викале „Види го, педер“

Скопје инфо - 14.08.2019

За она што треба да го сработам, или наплаќам многу или работам за џабе, бидејќи не сакам да се пазарам и некој да ми ја потценува вредноста. Ова во интервју за ток-шоуто „Еден на Еден“ пред две години го изјави Бојан Јовановски – Боки 13.

„Рекет“, „карактерни“ особини, реакции

24 Вести - 14.08.2019

„Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар, и да ме извини ЛГБТ заедницата, еден педер да ја симнат оваа Влада од власт. Не. Ќе се бориме до крај затоа што секој кој се инволвирал секако ќе си носи одговорност“.

Заев на Твитер : Зборот ,,педер” го употребив за да дадам карактерна особина

Канал5 - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев по бројните реакции на социјалните мрежи во врска со неговата изјава , напиша на Твитер дека ја почитува ЛГБТ заедницата и дека зборот ,,педер” го употребил како карактерна особина. ,,ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит.

Заев на Твитер: Зборот ,,педер“ го употребив како карактерна особина, затоа претходно ѝ се извинив на ЛГБТ заедницата

AKO - 13.08.2019

„ЛГБТ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност. Извинување за ЛГБТ луѓето.

Пандов до Заев: Не ти се криви Бојко, Орце, Геро и Боки педерчето, што сте ти и Катица алчни копита

Република - 13.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи педер да му ја сруши власта, предзвика бура од реакции. Се огласи и аналитичарот Александар Пандов? Педер, педер ама ќе му скокаш на федер 💪🏿! Е море црепнат еден, смири малку нервоза, до вчера ...

Боки 13 признава: Најмногу сум заработил од оние што ми викале „Види го, педер“

Магазин - 14.08.2019

Да се потсетиме на едно гостување на првоосомничениот за случајот Рекет, Боки 13 во ток-шоуто „Еден на Еден“. Имено Боки пред две години гостуваше во емисијата на Жарко Димитриоски а во интервјуто тој искрено одговара на сите прашања кои му ги ...

Заев се извини: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина

Фокус - 13.08.2019

По жестоките реакции на јавноста, вечерва премиерот Зоран Заев упати извинување до ЛГБТ заедницата и рече дека зборот „педер“ го употребил како карактерна особина. -ЛГТБТИ заедницата ја има мојата голема почит.

Пандов до Заев: Не ти се криви Бојко, Орце, Геро и Боки педерчето, што сте ти и Катица алчни

Press24 - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи педер да му ја сруши власта, предзвика бура од реакции. Се огласи и аналитичарот Александар Пандов? -Педер, педер ама ќе му скокаш на федер! Е море црепнат еден, смири малку нервоза, до вчера со ...

По бурните реакции во јавноста, Заев дообјаснува: зборот “педер” го употребив како карактерна особина а не сексуална ...

Телма - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва преку твитер се обиде да ја дообјасни својата вечерашна изјава во која порача дека нема да дозволи неколку криминалци, еден суетен новинар и педер, да ја урнат владата.

Заев појасни: „Педер“ го употребив за да дадам карактерна особина

Фактор - 13.08.2019

За тоа на кого мислел кога го употреби зборот „педер“, премиерот Зоран Заев се појасни на Твитер. Тој вели дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност, откако претходно денеска кажа дека нема ...

ЗАЕВ: Зборот „педер“ го употребив како карактерна особина, а не како сексуална припадност!

Денешен - 13.08.2019

ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност. Извинување за ЛГБТИ луѓето.

Заев се извини на ЛГБТИ заедницата: Зборот „педер“ го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам ...

Република - 13.08.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија на твитер се извини на ЛГБТИ заедницата откако вечерва изјави дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат оваа влада од власт, одговарајќи на новинарско прашање дали ...

Заев: Извинување за ЛГТБТИ луѓето. Ќе се борам за нивните права, како и досега

Либертас - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност, откако претходно денеска кажа дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат ...

Заев се извини на ЛГБТИ заедницата

Сител - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев преку Твитер упати извинување до ЛГБТИ заедницата и појаснување дека во изјавата што ја даде вечерва зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност.

Заев на Твитер: Зборот педер го употребив како карактерна особина, не како сексуална ориентација

Нова ТВ - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев наТвитер напиша дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност. Оваа твит, Заев го напиша откако попладнево изјави дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен ...

Заев: Зборот „педер“ го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност

А1 On - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев после изјавата за аферата „Рекет“ на „Твитер“ напиша дека зборот „педер“ го го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност. „ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит.

Заев се извини на ЛГБТИ заедницата

Независен - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев преку Твитер упати извинување до ЛГБТИ заедницата и појаснување дека во изјавата што ја даде вечерва зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност.