TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Корона вирусот стигна во Европа

Алсат-М - 25.01.2020

Корона вирусот стигна во Европа. Во Франција три лица се забволени од вирусот и пациентите се во тешка состојба. Вирусот веќе пристигнал и во Велика Британија. 45 годишниот Британец Мајкл Хоп во тешка состојба е сместен во изолиран оддел во една ...

Паника во Париз поради коронавирусот , разграбани маските (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Во Европа, првите заразени лица со опасниот коронавирус се во Франција. Првите две лица се откриени синоќа, додека третото лице е откриено денеска, а сега се познати некои детали. Првите двајца заразени се кинеска двојка која пристигнала во Франција ...

Си Џинпинг: Кина победува во борбата со вирусот, но ширењето забрзува

МКД - 25.01.2020

Претседателот на Кина Си Џинпинг одржа состанок на политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот. Си порача дека Кина се соочува со тешка ситуација во која вирусот сѐ позабрзано се шири.

САД , Русија и Франција ги извлекуваат своите државјани од Вухан

Канал5 - 25.01.2020

САД , Русија и Франција се договараат со кинеските власти за утре да организираат специјални летови , со кои нивните дипломати и граѓани би го напуштиле градот Вухан , од каде почна заразата со смртоносниот коронавирус.

Вака Кинезите градат болница за само 10 дена: Цел Вухан работи на смени!

Точка - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација поради Корона вирусот, ќе изгради посебна болница за лекување на пациентите од оваа зараза, а се очекува да има 1300 кревети. Изградбата би требало да биде завршена до 3-ти февруари.

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродромот без симптоми

ТВ21 - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Кина ги запира туристичките патувања дома и во странство

MTM - 25.01.2020

Кина ги прекинува сите групни туристички патувања дома и во странство од 27 јануари. Одлуката е донесена по епидемијата на пневмонија, предизвикана од новиот коронавирус, објави Централната кинеска телевизија.

1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска, 2020 коронавирус?

А1 On - 25.01.2020

Додека очите на целиот свет се насочени кон Кина, каде досега од новиот коронавирус починаа 41 лице, на социјалните мрежи многумина воочија случајност која е многу чудна. Поточно, на секои 100 години светот се соочува со ужасна епидемија што одзема ...

Македонија за сега не поставува термо камери на аеродромите заради коронавирусот

Телма - 25.01.2020

Коронавирусот брзо се адаптира и мутира, и тешко се држи под контрола. Во Кина бројката на заболени вртоглаво расте од час во час, досега се изброени над 1300 луѓе. За десетина дена тамошните власти ќе изградат цела една болница за инфицираните во ...

Корона вирусот може да го пренесат и заболени кои не покажуваат симптоми

Макфакс - 25.01.2020

Лекарите во Кина пријавиле асимптоматско ширење на корона вирусот, откако забележале случај во кој шест од седум членови на едно семејство заболени од висурот, вклучително и десетогодишно дете, кај кое не се појавиле симптоми.

Кинескиот претседател Си свика итен состанок на државниот врв – 57 милиони луѓе во карантин

Канал5 - 25.01.2020

Денеска , кинескиот претседател Си Џинпинг свика специјален состанок на државниот врв , досега невиден потег на неработен ден за да ја предупреди најнаселената нација во светот за, како што рече, „брзото“ ширење на смртоносниот вирус.

Корона-вирусот дојде во Европа

Сител - 25.01.2020

Корона вирусот стигна во Европа. Три случаи на заразени со овој вирус се идентификувани во Франција. Тројцата пациенти претходно биле во Кина, а сега се сместени во изолирани болнички одделенија.

Од коали, крокодили до змии и стаорци, листата за јадење од пазарот во Кина каде започна вирусот

А1 On - 25.01.2020

Пазарот Хунан, местото од каде што заразниот коронавирус прво се рашири во Вухан, а потоа и во неколку земји, е затворен со денови. Иако вакви пазари има ниѕ цела Кина и самите Кинези се чини дека се шокирани од она што се продавало во Вухан, барем ...

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Вечер - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од ...

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Макфакс - 25.01.2020

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Сoстојбата е алармантна: Кинескиот претседател предупредува дека коронавирусот брзо се шири

А1 On - 25.01.2020

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави државната кинеска телевизија. Земјата се соочува со „сериозна ситуација“ во која коронавирусот се ...

Пекинг град на духови поради смртоносниот вирус

Макфакс - 25.01.2020

Улиците на Пекинг и други кинески градови, во кои вообичаено има гужва и сообраќај, денеска се пусти. Во Кина овој период вообичаено е време кога милиони Кинези патуваат до своите домови за да со своите семејства ја прославата Кинеската нова година.

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Сител - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Франција и САД планираат да ги евакуираат своите државјани од Вухан поради корона вирусот

Макфакс - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани од Кина, откако кинеската влада реши да го стави градот Вухан во карантин по избувнувањето на епидемијата на корона вирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на е-пошта од ...

Потврден е третиот случај на коронавирус во Франција

А1 On - 25.01.2020

Во Франција е потврден трет случај на коронавирус што се појави во Кина, соопшти Министерството за здравство, јавува дописникот на МИА. Овој случај, „близок роднина на еден од случаите, кој беше под истрага, штотуку е потврден“, се вели во ...

Српски епидемиолог тврди: Kорона вирусот е направен во лабoраторија, постои и лек

Република - 25.01.2020

Еден од најпознатите српски епидемиолози Радмило Петровиќ тврди дека Корона вирусот кој деновиве зема замав е произведен во лабараторија и оти лек постои. Тој уверува дека се чека вирусот да се проширува уште повеќе за некоја од фармацевските ...

СИТЕ ДОСЕГАШНИ ФАКТИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Видете во кои земји досега се регистрирани случаи на заболени

Слободен Печат - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавирусот: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека ...

Кина го проширува карантинот – 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот

МКД - 25.01.2020

Кина денес соопшти дека го проширува санитарниот кордон кој треба да го спречи ширењето на вирусот кој првично се појави во градот Вухан. Според некои проценки, поради проширениот карантин од 35 до 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот.

„Почнува од настинка“: Д-р Зоран ги открива симптомите на корона вирусот и како да се заштитите

Точка - 25.01.2020

Од 7-ми јануари кога корона вирусот се појави на подрачјето на Кина во градот Вухан, бројот на заболени и починати лица од ден на ден се зголемува. Вирусот во еден момент делувал “безизлезно“ и предизвикал голема паника затоа што се пренесува од ...

Сè што треба да знаете за новиот коронавирус од Кина

МКД - 25.01.2020

Бидете претпазливи, но сè уште не паничете. Експертите за јавно здравје од целиот свет се обидуваат да го разберат, да го следат и да го скротат новиот вирус што се појави во Вухан, Кина, во почетокот на декември.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Телма - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Вухан гради и втора болница за заболените од коронавирус

MakPress - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација како резултат на појавата на смртоносен коронавирус, ќе изгради и втора наменска болница за лекување на пациенти со оваа инфекција. Изградбата на болницата со 1.300 кревети треба да заврши за половина месец.

Кинезите градат уште една болница поради коронавирусот

Канал5 - 25.01.2020

Во кинескиот град Вухан, кој е во карантин поради појавата на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување на пациенти од оваа инфекција. Информациите ги објави весникот Чајна Дејли.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Макфакс - 25.01.2020

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна ...

Светот низ фотографии: (18.01 – 24.01)

Кајгана - 25.01.2020

Изминатата недела ја одбележаа неколку важни светски настани како ширењето на кинескиот корона вирус, Модната недела во Париз, Австралија Опен во Мелбурн, протести во Либан и други настани.

Вирусот од Вухан стигна во Европа: Се заканува ли пандемија?

Deutsche Welle - 25.01.2020

Во Франција се забележани три случаи на инфекција од коронавирусот. Инфекции се пријавени и во Австралија. Хонгконг прогласи тревога. Кина го прошири карантинот, изолирани 56 милиони луѓе.

ФОТО: Има ли некој? Коронавирусот го испразни Пекинг

ТВ21 - 25.01.2020

Покрај тоа што е откажана прославата за Кинеската нова година, улиците низ кинеските градови се пусти. Дури е алармантно како нема никој по градовите, шопинг центрите, откако државата прогласи епидемија на коронавирусот.

Нагло се зголеми бројот на жртвите од коронавирусот , заразата се шири низ Европа, прв случај и во Австралија (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те знаци на зодијакот на традиционалниот кинески лунарен календар, започнува во Кина во сенка на големите собраќајни ограничувања воведени поради страв од ширење на новата болест.

Koрона вирусот се поблиску до Македонија: Прв случај во Хрватска

Република - 25.01.2020

Првите заразени од Корона вирусот почнаа да се појавуваат и на Балканот. Четворица Хрвати кои претстојувале во кинскиот град Вухан го носат овој вирус, потврдило хрватското министерство за здравство.

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница за заразените од корона вирусот

Макфакс - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој се наоѓа во изолација поради избивањето на корона вирусот, ќе изгради втора наменска болница за лечење на пациенти од оваа зараза, објави весникот „Чајна дејли“. Изградбата на болницата со 1.300 кревети би требало, според ...

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Опсервер - 25.01.2020

– Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Исповед на првиот пациент кој закрепнал од опасниот вирус: „Не можев да мрдам, а оздравев само поради една причина“

Точка - 25.01.2020

Првиот пациент кој закрепнал од новиот корона вирус е 23-годишниот Хуанг, а за кинеските медиуми открил како изгледал процесот на лечење и какви се симптомите на болеста која го однела во карантин.

Си Џинпинг го свика Политбирото поради ширењето на коронавирусот

24Инфо - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Засега е потврдео дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се заболени 1.287 луѓе.

Кинескиот град Вухан гради нова болница поради коронавирусот, ќе биде готова за 10 дена

Сакам да кажам - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, од кој почнал да се шири новиот коронавирус, си постави амбициозна задача да изгради комплетно нова болница за само десет дена. За да се забрза работата, болницата, која ќе има 1.000 кревети, се гради од монтажни објекти од ...

И Австралија на листата од 11 држави со случаи на коронавирусот: Во Кина починаа 40, над 1.200 се заразени

360 степени - 25.01.2020

Бројот на починати од коронавирусот се искачи на 41, а бројот на регистрирани случаи од Кина се прошири во 11 други земји. Сите 41 смртни случаи се во Кина, од кои 39 во провинцијата Хубеј, која е извор на заразарата.

Прв случај на Корона вирусот во Австралија и Малезија: Досега од вирусот почина 41 лице

Точка - 25.01.2020

Австралија и Малезија денес ги потврдија првите случаеви на новиот Корона вирус на нивна територија, додека пак кинеските власти потврдија дека досега како последица на вирусот починало 41 лице.

Коронавирусот се шири галопирачки, стигна и во Европа, Австралија, Малезија…

ТВ21 - 25.01.2020

Смртоносниот коронавирус кој започна од Кина, каде што милиони жители се веќе во карантин, се прошири и во Европа, Австралија и Малезија. Во Европа се регистрирани три случаи во Франција, јавува АП.

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

А1 On - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Опсервер - 25.01.2020

– Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан

Макфакс - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион во градот Вухан, каде почна ширењето на корона вирусот. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола. Кинеските власти претходно објавија дека ги прошируваат мерките ...

Во Франција потврдени тројца заразени од Новиот вирус, во Кина бројката на умрени порасна на 41

Сакам да кажам - 25.01.2020

Смртоносниот нов вирус со кој се заразени стотици во Кина е откриен кај тројца болни во Франција, потврди француското министерство за здравство доцна попладне во петокот. Два случаи се потврдени во Париз, а еден во Бордо.

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Макфакс - 25.01.2020

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега 41 лица починале од вирусот. Австралија денеска го објави првиот потврден случај на коронавирус во државата ...

Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

А1 On - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Еве како изгледа животот во градот од кој се рашири новиот смртоносен вирус (ВИДЕО)

USB - 25.01.2020

Смртоносниот коронавирус се појави во Кина во текот на минатиот месец, а за неколку недели од него починаа 17 лица и стотици се заразија. Случаите на зараза со овој вирус се идентификувани и надвор од Кина, во Тајван, на Филипините, во Тајланд, ...

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Макфакс - 25.01.2020

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на европско тло, пренесува „АП“. Француските власти објавија дека тројцата болни луѓе патувале во Кина, а двајца од нив се од исто ...