TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна градбата на споменикот на Мајка Тереза на Плоштадот

Телма - 02.10.2015

Почна да се гради споменикот на „Мајка Тереза“ помеѓу хотелот „Мериот“ и „Офицерскиот дом“. Неговата висина ќе изнесува 32 метри. Целиот простор околу овие објекти е во фаза на градба, со што се блокирани патеките за пристап до плоштадот ...

Почна да се гради споменикот на Мајка Тереза

24 Вести - 02.10.2015

Тивко и без никаква најава почна да се гради споменикот мајка Тереза. Избегнувајќи ги погледите на граѓаните градските власти повторно во ноќните часови помеѓу вторникот и средата ги исекоа дрвјата каде што треба да се издигне 32 метарскиот споменик.

Почнува изградбата на споменикот за Мајка Тереза

Утрински - 02.10.2015

На плоштадот „Македонија“, во близина на зградата на Комерцијална банка, е поставена информативна табла на која е наведено дека Министерството за култура се јавува како инвеститор на нов објект со скулптурална композиција.

Почна изградбата на 5,5-милионскиот споменик на Мајка Тереза

Вест - 02.10.2015

"Бетон" АД Скопје го загради просторот за изградба на фонтана со споменик на Мајка Тереза на плоштадот Македонија, во вредност од 5,5 милиони евра. Лимени тараби се поставени од Плоштадот до зградата на Комерцијална банка, па влезот на Плоштадот од ...

Почна изградбата на споменикот на Мајка Тереза, исечени и последните костени на плоштадот (ФОТО)

МКД - 02.10.2015

Тивко, преку ноќ и без стандардната церемонија со лопати и говори, фирмата „Бетон“ со ангажман од Министерството за култура ја почна изградбата на споменикот на Мајка Тереза. За потребите на новото споменична целина за скопјанката Агнеза Гонџа ...

Дрвјата исечени, просторот ограден – се гради споменикот на Мајка Тереза

Радио МОФ - 02.10.2015

Откако пред неколку дена во ноќните часови беа исечени последните костени на плоштадот „Македонија“, започнаа активностите за изградба на спомен – обележјето на Мајка Тереза, јавува Билд. Споменикот ќе има висина од дури 32 метри, а од ...

Исечени и последните дрвја на плоштадот, почна да се гради споменикот на Мајка Тереза

Фактор - 02.10.2015

На местото на костените кои беа обележје на Скопје, на плоштадот „Македонија” започна изградбата на новиот споменик на Мајка Тереза. Споменикот ќе има висина од 32 метри, а од Министерството за култура е именувано како „објект со скулптурална ...

(ВИДЕО) Граѓани: Споменикот на Мајка Тереза почна да се гради – господ нека ни е напомош!

А1 On - 02.10.2015

Почна да се гради спомен обележјето на Мајка Тереза во центарот на Скопје. Во ноќните часови помеѓу вторникот и средата се сечеле дрвјата каде треба да биде изграден споменикот со висина од 32 метри.

ПОСТАВЕНА ТАБЛА: Почнува изградбата на споменикот за Мајка Тереза (ФОТО)

Телеграф - 02.10.2015

Како изведувач на објектот се јавува градежната компанија „Бетон“, а проектант е Градежен институт „Македонија“. Надзор ќе врши Заводот за испитување на материјали и развој на нов технологии Во близина на плоштадот „Македонија“, кај зградата на ...

ФОТО: Споменикот на Мајка Тереза тивко се гради

Либертас - 02.10.2015

Без никаква најава, во ноќните часови помеѓу вторникот и средата беа исечени дрвјата на чие место треба да никне спомен – обележјето на Мајка Тереза со висина од дури 32 метри, кое од Министерството за култура е именувано како „објект со ...

ФОТО: Споменикот на Мајка Тереза почна да се гради

Скопје инфо - 02.10.2015

Започна да се гради спомен – обележјето на Мајка Тереза со висина од дури 32 метри во близина на плоштадот Македонија. Како алтернативна рута за движење, за пешаците е ослободен мал простор на Кејот помеѓу Панорамското тркало и новата Градска куќа.

(Фото) Без најава: Почна да се гради споменикот на Мајка Тереза

еМагазин - 02.10.2015

Без никаква најава, во ноќните часови помеѓу вторникот и средата беа исечени дрвјата на чие место треба да никне спомен – обележјето на Мајка Тереза со висина од дури 32 метри, кое од Министерството за култура е именувано како „објект со ...

Се огради просторот, започнува градбата на спомен-обележјето за Мајка Тереза

Нова ТВ - 02.10.2015

Започнаа активностите за изградба на спомен-обележјето на Мајка Тереза. Споменикот ќе биде во висина од 32 метри, а од Министерството за култура е именувано како „објект со скулптурална композиција“.

(ВИДЕО) Граѓани: Споменикот на Мајка Тереза почна да се гради – господ нека ни е напомош!

Репортер - 02.10.2015

Почна да се гради спомен обележјето на Мајка Тереза во центарот на Скопје. Во ноќните часови помеѓу вторникот и средата се сечеле дрвјата каде треба да биде изграден споменикот со висина од 32 метри, извор а1онмк Министерството за култура овој ...

(ФОТО) Споменикот на Мајка Тереза тивко се гради

Бриф - 02.10.2015

Без никаква најава, во ноќните часови помеѓу вторникот и средата беа исечени дрвјата на чие место треба да никне спомен – обележјето на Мајка Тереза со висина од дури 32 метри, кое од Министерството за култура е именувано како „објект со ...

Споменикот на Мајка Тереза тивко се гради (ФОТО)

+инфо - 02.10.2015

Без никаква најава, во ноќните часови помеѓу вторникот и средата беа исечени дрвјата на чие место треба да никне спомен – обележјето на Мајка Тереза со висина од дури 32 метри, кое од Министерството за култура е именувано како „објект со ...

(ВИДЕО) Граѓани: Споменикот на Мајка Тереза почна да се гради – Господ нека ни е на помош!

Либертас - 02.10.2015

Почна да се гради спомен обележјето на Мајка Тереза во центарот на Скопје. Во ноќните часови помеѓу вторникот и средата се сечеле дрвјата каде треба да биде изграден споменикот со висина од 32 метри.