TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов: Премиерот Борисов носи одговорност за одбивањето на средбата, не ја сфаќа главната цел на европското ...

МКД - 14.06.2018

Премиерот Бојко Борисов ја презеде одговорноста за одбивањето да се сретне со мене, но тој не ја сфаќа главната цел на претседателствувањето со ЕУ. Ова денеска во Софија, по средбата со бугарскиот претседател, го изјави македонскиот претседател ...

Иванов: Борисов зазеде страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Макфакс - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, зазеде страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. „Тоа е негова одлука и негова е одговорноста.

Иванов „избркан“ од Борисов и Захариева

Телма - 14.06.2018

Со преполовена агенда за посета на Бугарија, македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Софија се соочи и со новинарски прашања, кои дома ги избегнува. По средбата со бугарскиот домаќин Румен Радев беше прашан зошто со својот став за договорот за ...

Премиерот Бојко Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Република - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, пишува бугарскиот весник „24 часа“ . Според овој медиум, Борисов бил незадоволен од односот на Иванов, кој ја напушти средбата со премиерот Зоран Заев ...

Борисов ја откажа средбата со Иванов поради неговото однесување со Заев и Димитров

Сакам да кажам - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажа утрешната средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, поради неговото противење на Договорот за добрососедство со Бугарија и арогантно однесување вчера, пишува бугарскиот весник „24 часа“.

Од Владата на Борисов потврдија: Интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО не треба да биде доведена во прашање

Фокус - 14.06.2018

Од Владата во Бугарија потврдија дека се откажани најавените средби на премиерот, Бојко Борисов, и министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов во Софија

Нова ТВ - 14.06.2018

Средбите на претседателот Ѓорге Иванов со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи Екатерина Захариева во Софија се откажани, соопшти бугарското МНР за агенцијата БГНЕС.

Иванов во посета на Бугарија

Канал5 - 14.06.2018

Од денеска па во наредните два дена претседателот Ѓорѓе Иванов официјално ќе ја посети Бугарија. Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Борисов и Захариева нема да се сретнат со Иванов, Бугарија не сака да се меша во внатрешните работи на Македонија

МКД - 14.06.2018

Состаноците со претседателот Иванов нема да се одржат. Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашата соседна држава. Ова за БГНЕС го изјавија претставници на бугарското Министерство за надворешни работи.

Борисов и Зхариева нема да се сретнат со Иванов

Алсат-М - 14.06.2018

Иако беа на агендата, средбите меѓу претседателот на Македонија Ѓорге Иванов со бугарскиот премиер Борисов и со шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, нема да се одржат. Средбите се откажани од бугарската страна со следново ...

Иванов во Софија, Борисов ја откажа средбата

Р.С.Европа - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој од денеска престојува во дводневна посета на Бугарија, нема да се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи Екатерина Захариева.

Борисов ја откажал средбата со Иванов поради арогантното поведение

24 Вести - 14.06.2018

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, јавуваат бугарски медиуми. Бугарскиот портал „24 часа“ информира дека Борисов побарал министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, да не ...

Бугарски медиуми: Борисов ја откажал средбата со Иванов поради неговата ароганција

Фокус - 14.06.2018

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Иванов, каде беше предвидено да се сретне со ...

Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Иванов

Макфакс - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажал средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, која е планирана за утре, објави бугарски „24 часа“. Иванов, кој веќе се наоѓа во Бугарија, според бугарските медиуми, треба да го прими неговиот колега ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов: Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашиот сосед

Сител - 14.06.2018

- Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на ...

Бугарското МНР официјално соопшти дека Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

AKO - 14.06.2018

,,Нашата позиција е принципиелна и јасна, како и на целата меѓународна заедница. Јасна е и позицијата на македонскиот претседател. Бугарската влада не гледа причини да биде употребена во внатрешните политички односи уи дебати во Македонија.

Сиктер од Борисов за Ѓорге Иванов

+инфо - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и министерката за надворешни работи Екатерина Захариева ја откажа средбата со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, која беше закажана за утре, објави бугарски „24 часа“ .

Борисов и Захариева нема да се сретнат со Иванов

Тера - 14.06.2018

Состаноците со претседателот Иванов нема да се одржат. Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашата соседна држава. Ова за БГНЕС го изјавија претставници на бугарското Министерство за надворешни работи по најавата за средби на премиерот и ...

Премиерот Бојко Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов

AKO - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, заради неговото арогантно однесување, пишува бугарскиот весник 24 часа . Според овој медиум, Бојко Борисов бил исклучително лут заради скандалозниот ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Мета - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов одбил да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во закажаниот термин утре претпладне, а средбата ја откажала и бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, со ...

Борисов и Захариева одбиле да се сретнат со Иванов

Стандард - 14.06.2018

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов одбил да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, средба која беше планирана за утре наутро. Ова го потврдија за бугарската агенција „Фокус“ од владината прес-служба.

Борисов ќе му „затвори врата“ на Иванов

Фактор - 14.06.2018

Премиерот Бојко Борисов одбива да се состане со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, чија средба е закажана за утре наутро пишува бугарскиот "24 часа" од сигурни извори. Шефот на државата Македонија е веќе во Бугарија наскоро ќе биде примен од ...

„Цел“ бугарски државен врв ќе го убедува Иванов

Фактор - 14.06.2018

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, од денеска ќе биде во дводневна официјална посета на Бугарија и практично „цел“ бугарски државен врв ќе го убедува да не прави опструкции во реализирањето на договорот помеѓу Македонија и Грција.

(ВИДЕО) Happy Birthday, и торта: Изненадување за Борисов од претседателот на Израел

Фактор - 13.06.2018

Со Happy Birthday и торта беше изненаден бугарскиот премиер Бојко Борисов за неговиот роденден од претседателот на Израел Реувен Ривлин. Двајцата разговарале при посетата на Борисов во Ерусалим. Денес бугарскиот премиер полни 59 години.

Бугарски притисок врз Претседателот Иванов да потпише промена на името

Press24 - 14.06.2018

Од Владата во Бугарија потврдија дека се откажани најавените средби на премиерот, Бојко Борисов, и министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Не сакаат да се мешаат во внатрешните работи на Македонија: Откажани средбите на Иванов со Борисов и Захариева

Таратур - 14.06.2018

Состаноците кои претседателот Ѓорге Иванов требаше да ги одржи со бугарскиот премиер Бојко Борисов и министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева се откажани. Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашата соседна држава, изјавија ...

Започна притисокот врз претседателот- Борисов и Захариева не сакаат да се сретнат со Иванов

Курир - 14.06.2018

Иако беа на агендата, средбите меѓу претседателот на Македонија Ѓорге Иванов со бугарскиот премиер Борисов и со шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, нема да се одржат. Средбите се откажани од бугарската страна со следново ...

Бугарски медиуми: Борисов ја откажал средбата со Иванов поради неговата ароганција

Слободен Печат - 14.06.2018

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Иванов, каде беше предвидено да се сретне со ...

Борисов нема да се сретне со Иванов, се однесувал арогантно

Точка - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажал средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, која е планирана за утре, објави бугарски „24 часа“. Иванов, кој веќе се наоѓа во Бугарија, според бугарските медиуми, треба да го прими неговиот колега ...

По Борисов, и бугарската министерка за надворешни работи ја откажа средбата со Иванов

Фокус - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Премиерот Бојко Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Вечер - 14.06.2018

Според овој медиум, Бојко Борисов бил исклучително лут заради скандалозниот однос на Иванов, кој ја напушти средбата со премиерот Заев и министерот за надворешни Димитров и се обрати со говор во кој не остави простор за дискусија со него за ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

еМагазин - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов одбил да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во закажаниот термин утре претпладне, а средбата ја откажала и бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, со ...

Борисов му ја откажал средбата на Иванов поради ароганција

Независен - 14.06.2018

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Иванова, каде беше предвидено да се сретне ...

Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Иванов

Sky - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажал средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, која е планирана за утре, објави бугарски „24 часа“. Иванов, кој веќе се наоѓа во Бугарија, според бугарските медиуми, треба да го прими неговиот колега ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Локално - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Борисов ја откажа средбата со Иванов поради неговата ароганција

1tv - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, заради неговото арогантно однесување, пишува бугарскиот весник 24 часа . Според овој медиум, Бојко Борисов бил исклучително лут заради скандалозниот ...

Борисов ја откажал средбата со Иванов поради неговата ароганција

Либертас - 14.06.2018

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Иванов, каде беше предвидено да се сретне со ...

Борисов: Ја откажавме средбата со Иванов, за да не се мешаме во внатрешните работи на нашиот сосед

А1 On - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Бојко Борисов ја откажал средбата со Ѓорге Иванов

А1 On - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, поради како што наведува бугарскиот весник „24 часа“ , „арогантното однесување на Ѓорге Иванов“. Бојко Борисов бил исклучително лут, наведува медиумот, поради ...

Борисов ја откажал средбата со Иванов поради неговата ароганција

iPortal - 14.06.2018

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Иванов, каде беше предвидено да се сретне со ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Н.Македонија - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Кајгана - 14.06.2018

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Канал5 - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Борисов и Захариева ја откажаа средбата со Иванов: Не се мешаме во внатрешните работи на соседот

Press24 - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Борисов ја откажа средбата со Иванов

Независен - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

24Инфо - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Либертас - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

CivilMedia - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

Бугарско МНР: Бугарија не сака да се меша во внатрешните работи на соседната држава

Макфакс - 14.06.2018

Средбите со македонскиот претседател Ѓорге Иванов се откажани бидејќи не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашата соседна држава, соопшти бугарското МНР, по откажувањето на средбите од страна на премиерот Бојко Борисов и министерката за ...

Бугарско МНР: Бугарија не сака да се меша во внатрешните работи на соседната држава

Точка - 14.06.2018

Средбите со македонскиот претседател Ѓорге Иванов се откажани бидејќи не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашата соседна држава, соопшти бугарското МНР, по откажувањето на средбите од страна на премиерот Бојко Борисов и министерката за ...