TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Гладијаторите“ по 24-часовно патешествие се сместија во Порто

Gol.mk - 13.10.2017

По скоро 24 часа патешествие ракометарите на Охрид пристигнаа во Порто, каде ги очекува двомеч со Порто во рамки од второто квалификациско коло за учество во Купот на ЕХФ. Откако раководството на охридскиот клуб уште пред неколку седмици ја прифати ...

Ма, каков европски првак: Барса ќе игра против Вардар без да тренира во Скопје!

Sport 1 - 13.10.2017

Ракометарите на Барселона ќе пристигнат во Скопје дури вечерва, без да одржат тренинг во „Јане Сандански“, салата во која утре ќе ги пречека Вардар, во дербито од 3. коло во Лигата на шампионите.

Барса пука од самодоверба, без тренинг на мегдан против Вардар

SportMedia - 13.10.2017

Барселона без тренинг во Скопје ќе излезе на утрешниот дуел против Вардар во рамките на петото коло во Лигата на шампионите. Каталонскиот гигант за кого настапува македонскиот репрезентативец, Борко Ристовски треба околу 19 часот да пристигне во ...

Гонзалес: Барселона е наш најголем противник во групата...

Н.Македонија - 13.10.2017

Тимот има искусни играчи, кои знаат како да играат вакви дуели, а голманот Перез де Варгас е нивниот голем адут, смета вардаровиот тренер Раул Гонзалес, пред мечот утре во Скопје со Барселона Во СЦ „Jане Сандански“, утре, ракометарите на актуелниот ...

Кој ќе побрза ќе ја гледа Барселона: Уште 558 билети за саботниот меч во ЛШ против Вардар

24 Ракомет - 13.10.2017

Ракометарите на Вардар утре играат против Барселона во 5. коло од Лигата на шампионите, а овој дерби дуел би требало конечно да ја наполни СЦ „Јане Сандански“. Според она што може да се забележи билетите се речиси распродадени и останати се уште ...

Вардар - Барселона е меч од висок ризик: Препораки за гледачите

Вардар - 13.10.2017

Натпреварот од 5. коло во групната фаза од лигата на шампионите меѓу Вардар и Барселона ќе биде меч од висок ризик поради големиот број на гледачи што се очекуваат во салата во СЦ „Јане Сандански" во сабота.

Кањељас: Секогаш е специјално за мене кога играм против Барселона

Gol.mk - 13.10.2017

Еден од неколкуте шпански интернационалци во тимот на Вардар, Жоан Кањељас го најави мечот в сабота против Барселона како специјален за него, бидејќи неговите ракометни почетоци започнаа токму во редовите на каталонскиот гигант.

Барселона ќе ја очекува пекол во распродаден „Јане Сандански“

МКД - 13.10.2017

Вардар утре ја пречекува Барселона во натпревар од петтото коло од Лигата на шампионите, каталонскиот гигант ќе го очекува жешка атмосфера бидејќи храмот „Јане Сандански“ ќе биде исполнет до последното место.

Секогаш е чест да се игра против Барселона

Вечер - 13.10.2017

Бекот на Вардар три години играше за Барселона, но немаше голема минутажа, а пред утрешниот дуел во СЦ "Јане Сандански" во ЛШ, истакна дека секогаш му е предизвик да игра против Каталонците Македонскиот ракометен шампион Вардар, вечерва (17.30 ч) во ...

Кањелас: Чувствата настрана, со полни трибини можеме повторно да ја урнеме Барса

SportMedia - 13.10.2017

Вардар утре го пречекува каталонскиот гигат Барселона во битка за првото место во групата А. На овој дуел со посебни мотиви ќе влезе Жоан Кањелас, кој првиот професионален договор го потпишал токму со шпанскиот тим и е роден Каталонец.

Скандал во Порто: Домаќините не резервирале хотел, па Охрид чекал 6 часа на улица!

24 Ракомет - 13.10.2017

Ракометарите на Охрид преживеале вистинска голгота во португалскиот град Порто. Нивното патување кон Португалија за двомечот од второто квалификациско коло во Купот на ЕХФ, траеше повеќе од 24 часа.

Малку историја: Како изгледаа претходните дуели на Вардар и Барселона (ФОТО)

24 Ракомет - 12.10.2017

Историјата на дуелите меѓу Барселона и Вардар датира уште од 2003 година. На 16 ноември Барселона првпат гостуваше во Скопје и тоа во СРЦ „Кале“ каде што дојде и следната година. Тоа беа првите два судири во Скопје, а и третиот беше одигран во ...

Стоилов: Не летаме во облаци, сите сме желни и подготвени за победа

Дерби - 12.10.2017

Овој викенд ракометарите на Вардар ќе имаат уште еден голем предизвик во Лигата на шампионите, битка со Барселона и Борко Ристовски на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“. Во изминативе години двете екипи редовно ги одмеруваат силите со тоа што ...

Ракомет, Вардар во сабота во Скопје ја пречекува Барселона

Алсат-М - 12.10.2017

Актуелниот ракометен првак на Европа, Вардар во сабота во рамките на Лигата на шампионите ќе се соочи со гигантот Барселона и тоа во Скопје. Победникот ќе го освои првото место на табелата, а исто така ќе биде и чекор поблиску до пласман во ...

Вардар в сабота ја пречекува Барселона

Алфа - 12.10.2017

Викендов трите наши претставници ќе настапат во ракометната Лига на шампиони. Бранителот на трофејот Вардар в сабота го очекува дуелот против најголемиот ривал за првата позиција во групата Барселона.

Жоан Канелјас, каталонецот што не доби шанса во Барса

Екипа - 12.10.2017

Дуелите со ракометниот гигант Барселона секогаш се мотив за противничките играчи, но еден ракометар секогаш има мотив плус кога се среќава со каталонскиот гигант. Станува збор за „вардарецот Жоан Канелјас, роден каталонец, кој својата кариера ја ...

Како до Порто: Охриѓани патуваат и со автобус и со авион за да стигнат по 21 час во Португалија

24 Ракомет - 12.10.2017

Ракометарите на Охрид минатата сезона го направија најголемиот успех во клупската историја, откако завршија на првото место во регуларниот дел од сезоната во Суперлигата. Како награда за тоа, добија настап во второто по ранг европско клупско ...

Раул го посочи најголемиот адут на Барселона пред новата мега пресметка во Скопје

Дерби - 12.10.2017

Вардар оваа сабота на домашен терен ќе ја пречека големата Барселона во реприза на мега дуелите кои веќе ги одиграа оваа година во полуфиналето на фајнал фор турнирот и оној на Супер Глоуб, а натпреварот во „Јане Сандански“ ќе биде дополнително ...

Вардар – Барселона е меч од висок ризик: Препораки за гледачите

Телевизија Нова - 13.10.2017

Натпреварот од 5. коло во групната фаза од лигата на шампионите меѓу Вардар и Барселона ќе биде меч од висок ризик поради големиот број на гледачи што се очекуваат во салата во СЦ „Јане Сандански” во сабота.

Скандал во Порто: Домаќините не резервирале хотел, па Охрид чекал 6 часа на улица!

Sport M - 13.10.2017

Ракометарите на Охрид преживеале вистинска голгота во португалскиот град Порто. Нивното патување кон Португалија за двомечот од второто квалификациско коло во Купот на ЕХФ, траеше повеќе од 24 часа.

Вардар ја пречекува Барса, Раул нема дилеми: Тие се најголемиот противник!

Спортски - 12.10.2017

Вардар викендов ја пречекува Барселона во дербито од 5-то коло на Лигата на шампиони. Двата тима се непоразени и имаат идентичен скор од три победи и еден нерешен резултат. „За мене, Барселона е најголемиот противник.

Раул Гонзалез: Мора да одиграме најдобро за да ја победиме Барселона

МКД - 12.10.2017

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез смета дека неговите ракометари треба да одиграат најдобро во сите линии за да ја победат силната Барселона која во сабота гостува во Скопје. По првите четири кола Вардар и Барселона имаат исто бодови во групата, ...

Раул: Не очекува тежок натпревар со Барселона

Сител - 12.10.2017

Македонскиот и европски шампион Вардар во сабота пред своите навивачи ќе го има најсериозниот испит сезонава во Лигата на шампионите. Гостин е повеќекратниот европски првак Барселона. - Барселона е најголемиот ривал во оваа група.

Барселона в сабота му гостува на Вардар

Макфакс - 12.10.2017

Вардар – Барселона е натпревар што ќе го обележи петтото коло во ракометната Лига на шампиони. По првите четири кола, тимовите се непоразени и имаат идентичен скор од три победи и еден нерешен резултат. „За мене, Барселона е најголемиот противник.

Раул: На Супер глоуб не бевме толку лоши колку што изгледаше, сега можеме и до победа!

Sport 1 - 12.10.2017

Ако досега можеше да се протне по некоја грешка или да се победи со просечно издание, викендов - тешко. Во „Јане Сандански“ гостува големата Барселона, првиот конурент на Вардар за врвот во група А.

Гонзалез: Играме пред нашата публика, верувам во победа

SportMedia - 12.10.2017

Вардар во сабота на домашен терен ја пречекува Барселона во дербито во групата А, победникот од оваа средба ќе ја преземе лидерската позиција. Во таборот на „црвено-црните" веруваат дека каталонскиот гигант може да се добие, добрата одбрана и полни ...

Раул: Да не играме против Барса како на Супер глоуб!

Gol.mk - 12.10.2017

Македонскиот првак Вардар во Лигата на шампионите во наредното коло го чека дерби-дуел, со екипата на Барселона, главен ривал за врвот во групата „А“ и местото кое води директно во четвртфиналето на елитата.

Стоилов: Барселона е една од најдобрите екипи во светот

Gol.mk - 12.10.2017

Столе Стоилов, капитенот на Вардар, посакува подобар натпревар против Барселона во Лигата на шампионите од оној меч во Супер глоуб и победа за „црвено-црните“ пред домашната публика. Во битката за светскиот трон, Вардар загуби од каталонскиот ...

Стојанче Стоилов пред Барса: Со подобра реализација до реванш за Супер Глоуб

24 Ракомет - 12.10.2017

Капитенот на екипата на Вардар, Стојанче Стоилов очекува против Барселона тој и неговите колеги да го кренат уште повеќе нивото на играта. Очекувањата се да биде прикажана далеку подобра игра отколку на претходните средби и сè да биде во корист на ...

Вардар и Барселона во битка за првото место во групата

Вечер - 12.10.2017

Вардар и Барселона досега имаат скор од три победи и едно реми, а овој натпревар ќе биде и битка за првото место во групата. Интересен е и податокот што европскиот шампион немаше победа над Барселона се до полуфиналето на Лигата на шампионите, ...

Барселона ја чека пекол во СЦ "Јане Сандански"

Вечер - 12.10.2017

Македонскиот и европскиот ракометен шампион Вардар, сезонава за прв пат ќе игра пред исполнети трибини во СЦ "Јане Сандански". Во петтото коло од Лигата на шампионите во Скопје гостува Барселона, а овој меч ќе биде битка за врвот во А – група.

Гонзалез: Не очекува меч со најголемиот ривал

Курир - 12.10.2017

– Не очекува дуел со голем противник како што е Барселона. Имаат многу квалитетни играчи со искуство. Ќе биде многу тешко. Се работи за две екипи еднакви по квалитет. За да победиме ќе треба да одиграме добро и во одбраната и во нападот.

Барса и Борко без пораз доаѓаат во Скопје

24 Ракомет - 12.10.2017

Барселона ја совлада екипата на Логроњо Ла Риоха со 29:22 и тоа на гостински терен во 6. коло од Асобал лигата. Тоа беше очекуван резултат, а Каталонците ги штедеа силите бидејќи в сабота гостуваат в Скопје во многу важен дуел од Лигата на ...

Не пропуштајте! Вардар – Барса

КадеВечер - 13.10.2017

На 14 октомври(сабота), ќе се одржи Ракометен спектакл во спортскиот центар Јане Сандански. Натпреварот ќе започне во 17:30 часот. ИСТОРИЈА НА ДУЕЛИТЕ МЕЃУ ВАРДАР И БАРСЕЛОНА 18.10.2003 БАРСЕЛОНА – ВАРДАР 41:19 Ромеро 7, Хернандез Касадо 6 – ...

Барселона ја победи Ла Риоха во последната проверка пред Вардар

Екипа - 11.10.2017

Борко Ристовски со екипата на Барселона на гостувањето во Логроњо славеше победа против Ла Риоха со 25-32 во натпреварот од 6.коло во шпанската АСОБАЛ лига. Следна дестинација за тимот предводен од Чави Пасквал ќе биде Скопје на саботниот дуел со ...

Барселона ја реши Ла Риоха, Де Варгас со голгетерски учинок го засени Ристовски

Дерби - 11.10.2017

Најдобриот шпански ракометен колектив, Барселона дојде до победата број шест во новата сезона во АСОБАЛ лигата. Каталонците вечерва одговорија на гостинскиот предизвик Ла Риоха со триумф од 32-25.

Барселона со Ла Риоха се загреваше за Вардар, Ристовски со 2/15

SportMedia - 11.10.2017

Барселона со серија од седум победи во низа (пет во АСОБАЛ и две во ЛШ) доаѓа во Скопје, каде во сабота му гостува на Вардар во рамките на петото коло во елитното натпреварување. Каталонскиот гигнат го забележа шесттиот триумф во шпанското ...

Борко ја носи големата Барса на камп на Балканот

Gol.mk - 11.10.2017

Голманот на македонската ракометна репрезентацина и на големата Барселона, Борко Ристовски ќе го отвори првиот ракометен камп на каталонскиот гигант на Балканот. Компанијата „Handball International“ и Борко ќе бидат претставници на Барселона за ...

Вардар - Барселона прогласен за меч од висок ризик

МКД - 13.10.2017

Дерби натпреварот од 5. коло на Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Барселона е прогласен за натпревар од висок ризик поради големиот број на навивачи кои ќе бидат присутни. Во сабота со почеток од 17:30 часот, Вардар ја пречекува Барселона, а ...

Вардар ја пречекува Барса, Раул нема дилеми: Тие се најголемиот противник!

Таратур - 12.10.2017

Вардар викендов ја пречекува Барселона во дербито од 5-то коло на Лигата на шампиони. Двата тима се непоразени и имаат идентичен скор од три победи и еден нерешен резултат. „За мене, Барселона е најголемиот противник.

Барселона во сабота му гостува на Вардар

Точка - 12.10.2017

Вардар – Барселона е натпревар што ќе го обележи петтото коло во ракометната Лига на шампиони. По првите четири кола, тимовите се непоразени и имаат идентичен скор од три победи и еден нерешен резултат. „За мене, Барселона е најголемиот противник.

Мораме да ги искористиме сите шанси

Вечер - 12.10.2017

Капитенот на европскиот ракометен шампион Вардар, Стојанче Стоилов, посакува подобар натпревар против Барселона во Лигата на шампионите од оној на Супер Глоуб, турнирот и победа за „црвено-црните" пред домашната публика.

Стоилов: Не летаме, играме и се бориме за секоја победа

Вардар - 12.10.2017

Вардар кој е актуелен европски ракометен првак во сабота пред домашна публика во Скопје го пречекува поранешниот повеќекратен првак Барселона во меч од 5. коло на групната фаза од лигата на шампионите.

Гонзалес: Не очекува меч со најголемиот ривал

+инфо - 12.10.2017

Ракометарите на Вардар за два дена ја пречекуваат Барселона во дуел на две екипи од врвот на групата A во Лигата на шампионите. Ракометарите на Вардар за два дена ја пречекуваат Барселона во дуел на две екипи од врвот на групата A во Лигата на ...

Вардар – Барселона прогласен за меч од висок ризик

Sport M - 13.10.2017

Во сабота со почеток од 17:30 часот, Вардар ја пречекува Барселона, а салата „Јане Сандански“ е веќе распродадена. Вардар информира дека натпреварот е прогласен за меч од висок ризик и дава неколку корисни совети за оние кои ќе присуствуваат.

Вардар – Барселона, в сабота во 17:30!

ЗаЗабава - 12.10.2017

Вардар викендов ја пречекува Барселона во дербито од 5-то коло на Лигата на шампиони каде двата тима се непоразени и имаат идентичен скор од три победи и еден нерешен резултат. „За мене, Барселона е најголемиот противник.

Барселона в сабота му гостува на Вардар

Sky - 12.10.2017

Вардар – Барселона е натпревар што ќе го одбележи петтото коло во ракометната Лига на шампиони. По првите четири кола, тимовите се непоразени и имаат идентичен скор од три победи и еден нерешен резултат. „За мене, Барселона е најголемиот противник.

Стоилов: Со помош на навивачите да ја победиме Барселона

МКД - 12.10.2017

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов вели дека сите се подготвени за игра и се надева дека со помош на навивачите Европскиот шампион ќе слави уште една победа над силната Барселона. Во сабота со почеток од 17:30 часот, Вардар ја пречекува Барселона ...

Гонзалез: Не’ очекува меч со најголемиот ривал

Нетпрес - 12.10.2017

Ракометарите на Вардар за два дена ја пречекуваат Барселона во дуел на две екипи од врвот на групата A во Лигата на шампионите.Tренерот на „црвено-црните“ Раул Гонзалес и капитенот Стојанче Стоилов со оптимизам го очекуваат дербито на колото во ...

Вардар - Барса е меч од висок ризик

SportMedia - 13.10.2017

Натпреварот од 5. коло во групната фаза од лигата на шампионите меѓу Вардар и Барселона ќе биде меч од висок ризик поради големиот број на гледачи што се очекуваат во салата во СЦ „Јане Сандански".