TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mицкоски ќе оди по градови и села за да го чуе гласот на народот

Фокус - 13.03.2018

Македонија стагнира, нема проекти, нема работа, ништо не се создава, а тоа се должи на неспособноста на оваа власт во секое поле, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој најави нов пристап со тоа што ќе оди на терен во градови и ...

СДСМ: Мицкоски призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на владеење на Груевски

А1 On - 13.03.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на видео обраќањето на Христијан Мицкоски. „Христијан Мицкоски денеска призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на 11 годишното криминално и расипничко владеење на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ и ...

Мицкоски на кафе со младите струмичани: Невработеноста и бесперспективноста се нивниот главен проблем (ФОТО)

Република - 13.03.2018

Од денес, па во наредните неколку недели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски започнува интензивни теренски посети низ градовите и селата на средби со граѓани. Мицкоски најпрво ќе го посети струмичкиот регион.

Ќе има ли крај на серијалот за законот за јазиците?

Р.С.Европа - 13.03.2018

Истекува рокот во кој парламентарните партии треба да најдат решение за законот за јазиците. Неделава законот ќе биде донесен, вели премиерот Заев. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски нуди соработка за реформите, ако СДСМ го отфрли законот.

Мицкоски: Невработеноста и безперспективноста главниот проблем на младите, тие заслужуваат подобро

Курир - 13.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со млади луѓе во Струмица. „На кафе со младите во Струмица. Денес имав можност да поразговарам со младите луѓе од Струмица. Подеднакво и тие ја споделуваат грижата за случувањата во ...

Мицкоски на турнеја низ Македонија ќе се запознава со народот

+инфо - 13.03.2018

Салонската политика е едно, а вистинската слика лежи меѓу обичниот народ, помеѓу граѓаните, рече тој. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека од денеска ќе тргне на турнеја низ Македонија за да го слушне гласот на народот.

Груевски без оценка за работата на Мицковски, вели дека треба да му се остави време

Канал5 - 13.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вели дека ретко се среќава со неговиот наследник Христијан Мицковски, кој, како што тврди, самостојно ја води партијата. - Не би ја оценувал работата.

Мицкоски со видео порака: Македонија тоне, одам на терен да го чујам гласот на народот

Press24 - 13.03.2018

Христијан Мицкоски на Фејсбук со видео порака се обрати на јавноста за политиките на СДСМ. - 10 месеци гледаме неспособност во здравството и судството, економијата, унапредување на земјоделието и образованието, неспособност да се придвижиме кон ЕУ, ...

Груевски: Ретко се гледам со Мицкоски, треба да му се остави време ФОТО

+инфо - 13.03.2018

Со Христијан Мицкоски ретко се гледам. Тој самостојно си ја води партијата, вели поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. – Тоа е ново раководство, си имаат свои приоритети. На почеток се на својот мандат и треба да им се остави време за да ...

Груевски: Мицкоски самостојно ја води партијата, новото раководство си има свои приоритети

Канал 77 - 13.03.2018

Христијан Мицкоски самостојно ја води партијата – изјави денеска поранешниот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање дали Мицкоски се консултира со него при донесувањето одлуки.

Груевски: Оставете му време на Мицкоски да се се докаже

Press24 - 13.03.2018

Екс премиерот Никола Груевски денеска се појави на судското рочиште за Насилство во Центар, кое беше повторно одложено. Тој на новинарско прашање одговори дека со новиот лидер на ВМРО-ДМНЕ ретко се гледа и дека тој самостојно ја води партијата.

Мицкоски од денес тргнува со интензивни теренски посети, Македонија заслужува подобро

Курир - 13.03.2018

Од денес па во наредните неколку недели дознаваме дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тргнува во интензивни теренски посети низ градовите и селата на средби со граѓани. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека салонската политика не е одлика на ...

Мицкоски излегува на терен да го чуел гласот на народот (ВИДЕО)

Стандард - 13.03.2018

„Во периодот кој следува, почнувајќи од денес огромен дел од моето време ќе го посветам на теренските посети, во непосредна комуникација и разговори со граѓаните. Ќе бидам присутен во секој град, во селата, населбите, улиците, во општинските ...

СДСМ: Мицкоски продолжува по стапките на Груевски и делува против интересите на граѓаните

А1 On - 12.03.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на видео-обраќањето на Христијан Мицкоски. „Христијан Мицкоски продолжува по стапките на Никола Груевски, делува против интересите на граѓаните, против концептот едно општество и европските вредности со што ...

Мицкоски: ако Заев се откаже од неуставниот закон ќе ја добие нашата поддршка

Алфа - 12.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од амандманите за законот за јазиците. Лидерот на опозицијата вели дека тоа е покажување демократска пркост против неуставен предлог. ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од амандманите за законот за јазиците.

Законот за јазици ќе се донесе

Телма - 12.03.2018

Премиерот Зоран Заев очекува Законот за јазиците да биде донесен до крајот на неделава со што ќе биде затворен и последниот легалистички аспект од рамковниот договор. Упати апел да се даде можност тој да се имплементира и реалзира со што ќе се види ...

Мицкоски: Видлива е политичката концесија на Заев, ВМРО-ДПМНЕ гарантира стабилно мнозинство само да се отфрли ...

Курир - 12.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во новото видео обраќање вели дека очигледно е и видливо постоењето на политичка концесија на премиерот Заев во поглед на прашањето на законот за јазици.

Заев: Законот за јазици ќе се донесе до крајот на неделава - одбиена понудата од Мицкоски

Сител - 12.03.2018

Законот за јазиците ќе биде донесен до крајот на оваа недела, најави денеска премиерот Заев Тајмингот на Заев комплетно се совпаѓа со рокот од една недела кој го даде Талат Џафери и ја потврдува најавата на ДУИ дека амандманите на ВМРО-ДПМНЕ наместо ...

Двојазичност по секоја цена - премиерот не се откажува од неуставниот закон

Алфа - 12.03.2018

Заев потклекна на притисоците на неговите коалициони партнери, законот морал да се донесе оваа недела. Заев потклекна на притисоците на неговите коалициони партнери, законот морал да се донесе оваа недела.

Заев го откачи Мицкоски: Не ни треба вашата условена поддршка, Владата е стабилна

Слободен Печат - 12.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ понуди целосна поддршка за сите реформски процеси што ги води владејачката СДСМ и активно ќе се вклучи во носењето на сите реформски закони, но само под еден услов, а тоа е повлекување на Законот за употреба на јазиците, соопштија од ...

Заев очекува неделава да биде донесен Законот за употреба на јазиците

МРТ - 12.03.2018

Време е да се донесе Законот за јазици, поминаа девет месеци дебати, побара по денешната средба со Босанско- херцеговскиот колега Звиздиќ, македонскиот премиер Заев. Повлечете го Законот од собраниска постапка и имате поддршка за реформите што се ...

Заев: Пораките кои ги праќа Мицкоски се copy-paste на Груевски

Фокус - 12.03.2018

Пораките кои ги испраќа шефот на опозицијата ми личат на copy-paste од Груевски, изјави премиерот Зоран Заев во врска со Законот за употреба на јазиците, за кој рече дека неделава мора да се донесе.

Заев: Пораките од Мицкоски се копи пејст на изјавите на Никола Груевски

МКД - 12.03.2018

По изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека ќе ја поддржи владата ако премиерот Зоран Заев се откаже од законот за јазиците, Заев денеска, одговарајќи на новинарско прашање, прокоментира дека пораките од Мицкоски се копи ...

Заев: Изјавата на Мицкоски e „копи пејст“ на Никола Груевски

ТВ21 - 12.03.2018

Премиерот Зоран Заев очекува неделава да биде затворено прашањето за законот за употреба на јазиците. На заедничката прес-конференција во Владата со претседавачот на Советот на министри на БиХ Денис Звиздиќ, Заев рече дека дебатата за ова прашање е ...

Заев смета дека Мицкоски прави „копи пејст“ на Груевски

+инфо - 12.03.2018

Премиерот Зоран Заев оцени дека изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се „копи пејст“ на порашениот партиски лидер Никола Груевски, откако вчера Мицкоски порача дека ќе даде поддршка за реформските планови на СДСМ ако законот за ...

ПО ПОНУДАТА ОД ВМРО ДПМНЕ: Заев смета дека Мицковски со изјавите го копира Груевски

Фактор - 12.03.2018

По понудената поддршка која лидерот на ВМРО ДПМНЕ му ја упати на премиерот само за да се откаже од законот за јазици, Заев вели дека пораките на Мицковски се копи пејст на Никола Груевски.

СДСМ: Мицкоски призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на криминалното владеење на неговата ...

Стандард - 13.03.2018

„Христијан Мицкоски денеска призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на 11 годишното криминално и расипничко владеење на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ и неговиот претходник Никола Груевски“, реагираат од партијата на власт.

Фото: Мицкоски на кафе со младите во Струмица

Press24 - 13.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со млади луѓе во Струмица. „На кафе со младите во Струмица. Денес имав можност да поразговарам со младите луѓе од Струмица. Подеднакво и тие ја споделуваат грижата за случувањата во ...

Мицкоски од денеска ќе работи на терен

Макфакс - 13.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека од денес ќе почне со посети на терен за да го чуе, како што вели, гласот на народот. „Во изминатите 10 месеци видовме како Македонија стагнира во сите области.

Златко Перински е назначен за шеф на кабинетот на Претседателот Христијан Мицкоски

24Инфо - 12.03.2018

Вчеравечер Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржа седница на која се разговараше за актуелната политичка ситуација. Досегашниот член на Извршниот комитет Златко Перински е назначен за шеф на кабинетот на Претседателот Христијан Мицкоски, со што ...

Груевски: Не би ја оценувал работата на новото раководство, верувам дека работите ќе се движат во добар правец

Курир - 13.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вели дека ретко се среќава со неговиот наследник Христијан Мицковски, кој, како што тврди, самостојно ја води партијата. – Не би ја оценувал работата.

Груевски: Ретко се гледам со Мицкоски, треба да му се остави време

Слободен Печат - 13.03.2018

Со Христијан Мицкоски ретко се гледам. Тој самостојно си ја води партијата, вели поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. – Тоа е ново раководство, си имаат свои приоритети. На почеток се на својот мандат и треба да им се остави време за да ...

Мицкоски од денеска тргнува со интензивни теренски посети - Македонија заслужува подобро

Press24 - 13.03.2018

Од денеска, па во наредните неколку недели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тргнува во интензивни теренски посети низ градовите и селата на средби со граѓани. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека салонската политика не е одлика на партијата и дека ...

Мицкоски со предлог до Заев: Поддршка за Владата од ВМРО-ДПМНЕ ако се откаже од Законот за јазици

Република - 11.03.2018

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Моцкоски во интрервју за Сител запрашан за Законот за јазици изјави дека партијата јасно и недвосмислено го кажа својот став и пред Лидерот на ДУИ Али Ахмети и пред лидерот на СДСМ Зоран Заев потенцирајки дека нема ...

Средба на Мицкоски со американскиот амбасадор Бејли и сенаторот Марфи (ФОТО)

Курир - 11.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со американскиот сенатор Крис Марфи и амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли. На средбата стана збор за продлабочување на меѓусебното пријателство и надградување со ...

Мицкоски: Ако Заев е уценуван за Законот за јазици, спремни сме да ја поддржиме Владата само за да не се изгласа ...

Курир - 11.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска излезе со предлог до премиерот Зоран Заев. Мицкоски вети поддршка за Владата од ВМРО – ДПМНЕ, доколку СДСМ и Зоран Заев се откажат од Законот за јазици.

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажниот патриoтизам на Груевски, велат од СДСМ

Макфакс - 11.03.2018

Блокирајќи го Законот што тие го прифатија во надеж дека ќе формираат Влада, впрочем ги блокираат реформите со што го кочат развојот на Македонија. Со тоа дејствуваат на директна штета на граѓаните и на државата, порачуваат од СДСМ.

Мицкоски : Македонскиот народ гледа голем пријател во Еврејскиот

Канал5 - 11.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со претседателот на Еврејската заедница во Македонија, Виктор Мизрахи и рабинот Ендру Бејкер директор за меѓународни еврејски работи во Американскиот Eврејски Kомитет по повод еден од ...

СДСМ: Мицкоски делува против интересите на граѓаните и европските вредности

Бриф - 12.03.2018

„Христијан Мицкоски продолжува по стапките на Никола Груевски, делува против интересите на граѓаните, против концептот едно општество и европските вредности со што нанесува штета на државните интереси’, реагираат од СДСМ преку соопштение.

(ВИДЕО) Мицкоски: Нема да отстапиме од амандманите за Законот за јазици

А1 On - 12.03.2018

Очигледно е и видливо постоењето на политичка концесија на премиерот Заев во поглед на прашањето на Законот за јазици, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото видео обраќање.

Законот за јазици ќе се донесе неделава - амандманите наместо на седница во „корпа"

Press24 - 12.03.2018

Законот за јазиците ќе биде донесен до крајот на оваа недела, најави денеска премиерот Заев, јави Сител. Тајмингот на Заев комплетно се совпаѓа со рокот од една недела кој го даде Талат Џафери и ја потврдува најавата на ДУИ дека амандманите на ...

Заев ја одби понудата од Мицкоски: Законот за јазици мора да се донесе оваа недела

Поглед - 12.03.2018

Време е да се донесе Законот за јазици, поминаа девет месеци дебати, побара по денешната средба со Босанско-херцеговскиот колега Звиздиќ, македонскиот премиер Заев. Повлечете го Законот од собраниска постапка и ќе имате поддршка за реформите што се ...

Заев: Пораките кои ги праќа Мицкоски се copy-paste на Груевски

Вечер - 12.03.2018

Пораките кои ги испраќа шефот на опозицијата ми личат на copy-paste од Груевски, изјави премиерот Зоран Заев во врска со Законот за употреба на јазиците, за кој рече дека неделава мора да се донесе.

СДСМ: Мицкоски призна дека државата загубила генерации

Макфакс - 13.03.2018

Христијан Мицкоски призна дека државата загубила генерации, но признанието не е доволно, вели СДСМ по денешното обраќање на лидерот на опозицијата. „Мицкоски денеска призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на 11 годишното ...

Мицкоски на кафе во Струмица

AKO - 13.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со млади луѓе во Струмица,информира партијата. „На кафе со младите во Струмица. Денес имав можност да поразговарам со младите луѓе од Струмица.

ВИДЕО: Мицкоски најави посети на терен, за да го чуе гласот на народот

А1 On - 13.03.2018

Во изминатите 10 месеци видовме како Македонија стагнира во сите области. Нема проекти, нема нови идеи, нема работа, ниту пак реформите кои самите ги ветуваа сега ги реализираат, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото денешно ...

Златко Перински назначен за шеф на кабинет на Мицкоски

Фокус - 12.03.2018

Поранешниот директор на СЦ „Борис Трајковски“, Златко Перински, е назначен за шеф на кабинетот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Оваа одлука е донесена вчеравечер на седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Оставете му време на Мицкоски да се докаже!

Република - 13.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вели дека ретко се среќава со неговиот наследник Христијан Мицкоски, кој, како што тврди, самостојно ја води партијата. – Не би ја оценувал работата.

Груевски: Ретко се гледам со Мицкоски, тој самостојно си ја води партијата

МКД - 13.03.2018

Со Христијан Мицкоски ретко се гледам, тој самостојно си ја води партијата, вели поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во изјава пред Основниот суд Скопје 1. Груевски додаде дека тоа е ново раководство на кое треба да му се остави време да ...

(Видео) Груевски: Ретко се гледам со Мицкоски

Макфакс - 13.03.2018

Експремиерот Никола Груевски по судското рочиште за предметот на СЈО, „Насилство во Центар“, на новинарско прашање одговори дека со новиот лидер на ВМРО-ДМНЕ, Христијан Мицкоски, ретко се гледа и дека тој самостојно ја води партијата.