TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од лошо момче до перспективен партнер

Телма - 14.03.2018

„Во моментов е далеку подобро од претходно, но далеку полошо од она што треба да биде“. Вака во една реченица, новинарката Кристина Озимец ја опишува слободата на новинарите во Македонија која и натаму е на стаклени нозе.

Возрасни „копиљаци“

Независен - 14.03.2018

Ерол Ризаов Кога нема судир меѓу власта и медиумите, ме фаќа некое шубе, сомнеж, дека нешто не е во ред. Штом се наруши таа природна и би рекол закономерна спротивставеност меѓу политичарите и новинарите, има сериозна опасност по здравјето на ...

Насер Селмани: Барам од институциите да ме заштитат

Нова ТВ - 13.03.2018

Интервју со претседателот на ЗНМ Насер Селмани, кој вчера имал радио дебата на косовски медиум со Бекир Асани. Селмани говори за заканите на братот на Асани, за односот на Владата на Заев кон ...

Шпанско - новинарска сапуница: Бекир Асани навредува, полицијата молчи

Алфа - 13.03.2018

Јас му реков дека е копиле и пак повторувам дека е копиле, ништо повеќе. Бекир Асани уште еднаш си ги повтори низата навреди до Насер Селмани, овој пат телефонски во изјава за Ал Сат. Јас му реков дека е копиле и пак повторувам дека е копиле, ништо ...

Бејтула Асани може да се гони за загрозување на сигурноста и насилство

Нова ТВ - 13.03.2018

Основното јавно обвинителство Скопје доколку реши да покрене постапка има на располагање две кривични дела по кои може да го товари братот на Бекир Асани, Бејтула за заканите кон претседателот на Здружението на новинари, Насер Селмани, велат правни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не е слобода на говор кога претставници на власта окупираат протести на новинари

А1 On - 13.03.2018

„За каква слобода на говор зборува СДСМ, кога сопственик на медиум добива пресуда со казна затвор за напишан текст. Не e слобода на говор кога сме соочени со цензура на емисии. Ниту пак заканите кон новинари и нивните семејства се одлика на ...

Асани: Не ги мешајте ДУИ и Владата, мислењето дека Селмани е „копиле“ е мое лично и не отстапувам од него

Слободен Печат - 13.03.2018

Беќир Асани, „проблематичниот“ член на огранокот на ДУИ од Чаир кој деновиве е особено актуелен во јавноста, негира дека му се заканувал на претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, и вели дека само го навредил.

Селмани - Врзете си ги кучињата пред да почнат да касаат

Р.С.Европа - 12.03.2018

Вашите кучиња мора да бидат врзани за да не касаат, зашто кога ќе почнат да касаат ќе биде доцна, порача претседателот на ЗНМ, Насер Селмани по заканите што ги добил од функционерот на ДУИ, Беќир Асани.

Новинарите на протест: Заканите и притисоците мора да запрат

Глас на Америка - 12.03.2018

Повод за протестот се заканите и навредите упатени кон претседателот на Здружението на новинари од страна на висок функционер на ДУИ и неговиот брат но и непостапувањето на надлежните институции СКОПЈЕ — Стотици новинари денеска излегоа на протест ...

Новинарите на протести поради заканите и навредите упатени кон претседателот на ЗНМ

24 Вести - 12.03.2018

Стотина новинари, активисти и граѓани се одзваа на повикот на самостојниот синдикат на новинарите „Сите копилиња пред Владата“ од каде побараа институциите да постапат по заканите и навредите против претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, упатени од ...

Селмани: Институциите не можат да ме заштитат

Глас на Америка - 12.03.2018

Не успеа да ме скрши режимот на Груевски, со многу потешки притисоци, нема да ме скршат ни овие закани, рече претседателот на ЗНМ СКОПЈЕ — „Многу ме боли, како граѓанин на Македонија, бавното реагирање на надлежните.

Новинарите пред Владата: Копилињата нема да стивнат!

Призма - 12.03.2018

„Не им се плашиме! Ништо не ни можат!“ Со ваква порака Насер Селмани, претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) излезе пред Владата заедно со стотина новинари од речиси сите медиуми во државата и претставници на невладини ...

ОЈО се уште не зело искази од Насер Селмани и Бејтула Асани

Нова ТВ - 12.03.2018

Основното јавно обвинителство, одговарајќи на новинарско прашање на НОВА, потврди дека надлежен јавен обвинител го повикал на разговор братот на функционерот на ДУИ, Бекир Асани, Бејтула, кој му се заканувал на претседателот на Здружението на ...

Протест на новинарите: Врзете ги кучињата кои се во власта

Нова ТВ - 12.03.2018

„Врзете ги кучињата, тие се дел од вашата коалиција“, му порача претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани, на министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, кој се појави на ...

Новинарите и порачаа на власта: Врзете си ги кучињата!

Телма - 12.03.2018

Врзете ги кучињата, тоа се ваши кучиња, од партија во владата, му порача претседателот на ЗНМ, Насер Селмани на министерот Роберт Поповски на денешните протести по заканите кои кон Селмани ги упати партискиот функционер на ДУИ Бекир Асани и неговиот ...

Насер до Поповски: Врзете ги кучињата!

Фокус - 12.03.2018

Претседателите на ЗНМ и ССНМ, Насер Селмани и Тамара Чаусидис, разменија неколку збора со министерот без ресор, Роберт Поповски, на денешниот протест на новинарите пред Владата. Откако министерот заврши со своето обраќање, каде рече дека Владата го ...

Насер Селмани: Не прифаќаме дека во владата има добри и лоши дечки, мора да се спречат насилниците

Фокус - 12.03.2018

Насер Селмани , претседател на Здружението на новинари, кој пред некој ден беше вербално нападнат од претседателот на огранокот на ДУИ во Чаир, Беќир Асани на протестот пред владата истакна дека денес не се таму зошто му се заканувале на него, туку ...

Поповски и Бошњаковски протестираа со новинарите

Фокус - 12.03.2018

Роберт Поповски , министерот без ресор и портпаролот на владата, Миле Бошњаковски денеска протестираа заедно со новинарите пред Владата. Поповски на протестот истакна дека во име на сите коалициони партнери во владата го осудува овој вербален напад ...

Новинари протестираа против закани и притисоци

Р.С.Европа - 12.03.2018

Новинари денеска протестираа пред Владата поради заканите против претседателот на ЗНМ, Насер Селмани од страна на висок партиски функционер на коалицискиот партнер во Владата ДУИ, Бекир Асани.

ГАЛЕРИЈА Протест на новинари: Институциите да си ја вршат работата, ни требаат дела, а не соопштенија на солидарност

Фокус - 12.03.2018

Пред Влада почна протестот за поддршка на претседателот на Здружението на новинари, Насер Селмани откако претходно Беќир Асани го нарече „копиле“. На протестот можеа да се забележат транспаренти на кои пишува „И јас сум копиле“.

Османи: Никој нема да го штити Бекир Асани

24 Вести - 12.03.2018

Вицепремиерот, Бујар Османи, ги повика денеска надлежните да преземат мерки во врска со навредите и заканите што Беќир Асани од ДУИ му ги испраќал на претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Тој денеска го осуди однесувањето на Асани и рече дека ниту ...

Сите „копилиња“ пред Владата, Асани тврди дека го навредил Селмани

ТВ21 - 12.03.2018

Тие што го пренесуваат гласот на другите, денеска се собраа за да го кренат сопствениот глас. Новинари и медиумски работници протестираа пред Владата, барајќи слобода на говор и целосно расветлување на случајот со заканите кои Бекир Асани му ги ...

Протест на новинарите пред Влада: Врзете си ги кучињата!

Радио МОФ - 12.03.2018

„Врзете си ги кучињата, затоа што тоа се ваши кучиња, а тие луѓе се дел од вашата коалиција“, им порача претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани, на владините претставници кои излегоа на протест пред Владата организиран ...

Селмани: Заканите ги доживувам како закани од владата

Курир - 12.03.2018

Како една од причините за денешниот протест на новинарите пред Владата на Република Македонија се навредите и заканите врз претседателот на здружението на новинари на Македонија Насер Селмани од страна на Беќир Асани, висок партиски функционер од ...

Новинарите на протест побараа да функционира правната држава и да запре насилството кон нив

Академик - 12.03.2018

На денешниот протест пред Владата новинарите побараа Владата да покаже на дело дека се залага за функционирање на секој сегмент на правната држава, особено кога се во прашање слободата на говор и физичкиот интегритет на новинарите.

СДСМ ги окупираше протестите на новинарите и го задушува новинарското незадоволство

Курир - 12.03.2018

Слободата на медиумите во Македонија е мисловна именка, а присуството на владините функционери на протестот на новинарите е дополнителен притисок врз медиумите. СДСМ денес се обиде да го задуши огромното незадоволство на новинарите и медиумите од ...

Не испративме еден режим за да дочекаме нов!

+инфо - 12.03.2018

Новинарскиот протест помина во добро расположение. Не чув баш што зборуваа „транспарентниве“ од Владата, ама сигурно зборуваа нешто многу убаво, бидејќи сите беа насмеани, а насмевките се заразни, па после и ние „копилињата“ почнавме да си се смееме.

СДСМ патентираа нов изум, протестираат против себе

Курир - 12.03.2018

Денес повторно пред Владата се случи трагикомична ситуација кога на протестот пред Владата кој беше адресиран до актуелните власти се појавија Роберт Поповски, министер без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност и владиниот ...

Протест на новинарите: Насилството, заканите и притисоци мора да запрат

Канал5 - 12.03.2018

Време е да се направи разлика кој е за слободна и демократска Македонија, а кој е за насилниците, порача денеска претседателот на ЗНМ Насер Селмани на протестот на новинарите пред Владата, организиран од ССНМ.

Владата протестираше со новинарите против Владата!?

Алфа - 12.03.2018

Долга е раката на пајакот! Слобода на говор! Ова беа дел од паролите на протестот на новинарите пред Владата. Долга е раката на пајакот! Слобода на говор! Ова беа дел од паролите на протестот на новинарите пред Владата.

Протест пред Влада: Нападите врз новинарите да престанат

Факултети - 12.03.2018

Нападите врз новинарите мора да престанат, виновниците да се казнат. Ова го порачаа денеска новинарите на протест пред Владата. Таму се собраа бидејќи пред неколку дена преседателот на Здружението на новинарите Насер Селмани беше вербално нападнат ...

(Видео) Селмани: Не им се плашам на насилниците, нема да ме замолчат

Макфакс - 12.03.2018

„Не им се плашам на насилниците, не му се плашев ниту на Никола Груевски кога неговите силеџии се закануваа на моите деца. Не им се плашам на насилниците на ДУИ и на оние што молчат и седат во иста влада со нив.

Протест на новинарите: Копилињата нема да стивнат! ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА

+инфо - 12.03.2018

„Копилињата нема да стивнат“, „Долга е раката на пајакот“, „И јас сум копиле“, „Не се плашам од појави“, „Слободата нема да смее да биде замолчана“. Ова се пораките кои денеска новинарите преку транспаренти ги испратија до Владата на протестот кој ...

Владата го поддржа протестот на новинарите против Владата

Сакам да кажам - 12.03.2018

Новинарите денеска протестираа пред Владата поради заканите и навредите упатени од високиот функционер на ДУИ Беќир Асани кон претседателот на Здружението на новинари Насер Селмани. На протестот на новинарите дојдоа и владините функционери ...

Балканските медиуми известија за протестот на новинарите: Новинарите бараат крај на заканите и цензурата

А1 On - 12.03.2018

Десетици македонски новинари денеска се собраа пред зградата на Владата во Скопје во знак на протест на заканите, навредите и цензурата врз нив, пишува БГНЕС, бугарска информативна агенција.

Селмани му порача на Поповски да си ги врзат кучињата

+инфо - 12.03.2018

Владата не презема ништо. Тие се дел од вашата коалиција, врзете си ги кучињата, силеџиите мора да бидат скротени, му порача претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) Насер Селмани на министерот без ресор Роберт Поповски задолжен ...

Новинарите протестираа пред Владата, притисоците и заканите мора да запрат

МРТ - 12.03.2018

Новинарите протестриаа пред Владата. Ова следува по заканите и навредите на функционерот на ДУИ, Бекир Асани кон претседателот на Здружението, Насер Селмани. Асани е недопирлив- оценува претседателката на Синдикатот, Чаусидис.

(Видео) Селмани кон Поповски: Врзете си ги кучињата од вашата коалиција

Макфакс - 12.03.2018

Очигледно Владата не презема ништо, не правите ништо. Затоа ви кажувам врзете ги кучињата, тие се дел од вашата коалиција, тие кучиња мора да бидат врзани, му порача претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани, на ...

Новинари протестираа против закани и притисоци

Сител - 12.03.2018

„И ние сме копилиња“ „Не се плашиме од пајакот“, „дојде живот за пајаците“- вакви пораки на владата и упатија големиот број новинари кои денеска излегоа на протест против напшади, притисоци и цензура.

Насер Селмани до министерот на Заев: Врзете си ги кучињата за да не касаат!

Курир - 12.03.2018

-Врзете ги кучињата. Мора да бидат врзани за да не касаат, рече Селмани. На денешниот протест на новинарите пред Владата, претседателите на ЗНМ и ССНМ, Насер Селмани и Тамара Чаусидис, разговараа со министерот без ресор во Владата на Зоран Заев, ...

(Видео) Бошњаковски: Хипотетичко прашање е дали Владата чувствува одговорност за заканите кон Селмани

Макфакс - 12.03.2018

За потпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, хипотетичко прашање е дали Владата чувствува одговорност за заканите кои партискиот функционер на ДУИ, Бекир Асани, ги упати кон претседателот на Здружението на новинари, Насер Селмани.

Вицепремиерот Османи ги осуди заканите на Асани кон претседателот на ЗНМ, Селмани

Либертас - 12.03.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги осуди навредите кои функционер на ДУИ во интервју ги упати кон претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани.

Чаусидис: Владата не само да осудува, туку итно да го расчисти случајот со Асани

Макфакс - 12.03.2018

Новинари од повеќе медиумски куќи се собираат пред ЗНМ за да изразат поддршка кон предсетателот на здружението, Насер Селмани, кој добивал закани по живот од страна на функционерот на ДУИ, Бекир Асани.

Никој нема да го штити Асани

Република - 12.03.2018

Вицепремиерот, Бујар Османи ги повика надлежните да преземат мерки во врска со навредите и заканите што Беќир Асани од ДУИ му ги испраќал на претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Тој денеска го осуди однесувањето на Асани и рече дека ниту тој, ниту ...

Селмани со осуда, министерството не се извинува

Канал5 - 12.03.2018

Претседателот на ЗНМ Селмани го осуди и чинот на советникот на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, Теодосиевски кој упати сериозни навреди за Канал 5 и емисијата „Само вистина“. Од министерството сеуште нема ...

ВИДЕО: Протест на новинарите пред Влада

А1 On - 12.03.2018

Новинарите денеска излегоа на протест пред Владата на Република Македонија на кој бараат да се покаже на дело заложбата за функционирање на секој сегмент од државата по заканите упатени кон претседателот на ЗНМ, Насер ...

"И ние сме копилиња" денеска топ тема во Бугарија

Press24 - 12.03.2018

Бугарските медиуми денеска освен што во фокусот на вниманието ја ставија посетата на премиерот Бојко Борисов во Македонија, за одбележувањето на 75. годишнината од депортацијата на Евреите, пишуваат и за протестот на новинарите со паролите "И ние ...

СДСМ со осуда за нападите врз Селмани...

Н.Македонија - 12.03.2018

СДСМ со осуда за нападите врз Селмани Социјалдемократскиот сојуз на Македонија осудува секаков вид говор на омраза, навреда или понижувања врз кој било граѓанин на Република Македонија. СДСМ ги осудува нападите врз новинарската фела и нападите кон ...

Селмани побара од министерот Поповски да ги врзат кучињата од Владата

AKO - 12.03.2018

На протестот на новинарите пред Влада на РМ, во организација на ЗНМ и ССНМ, Насер Селмани побара од министерот без ресор, задолжен за комуникација и транспарентност, Роберт Поповски, да ги врзат кучињата како Беќир Асани, бидејќи -,,тие се ваши ...

Селмани: Не е време Владата да пишува осуди за насилството, Владата мора да ги замолчи насилниците

Слободен Печат - 12.03.2018

Под мотото „Сите сме копилиња“, новинарите денеска излегоа на протест пред зградата на Владата од каде побараа да се покаже на дело заложбата за функционирање на секој сегмент од државата по заканите кои функционерот на ДУИ, Беќир Асани ги упати кон ...