TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парондо: Нема изговори…

24 Ракомет - 16.10.2018

Вардар немаше загубено на официјален натпревар од стартот на сезоната, а сега загуби два пати во два дена. По поразот од Келце во Лигата на шампионите, „црвено-црните“ загубија и од ППД Загреб во СЕХА лигата.

Сеха лига: Загреб ја прекина позитивната серија на Вардар

Телма - 16.10.2018

Ракометарите на Вардар заминуваат без бодови од Хрватска.Шампионот на Сеха лигата не успеа да ја продолжи неверојатната серија од 31 меч без пораз и после 22 месеци загуби натпревар,вечерва од 26-23 на гости кај Загреб.Вардар имаше солидно прво ...

Екс-вардарец го засили Железничар пред гостувањето кај Металург (ФОТО)

24 Ракомет - 16.10.2018

Екипата на Железничар утре гостува кај Металург во 6. коло од СЕХА-лигата, а за овој меч има засилување на позицијата лево крило во искусен ракометар кој пред неколку години ги бранеше боите на Вардар.

Парондо разочаран: Мораме да бидеме подобри, ние не успеавме…

Дерби - 16.10.2018

Екипата на Вардар по неделниот пораз од Кјелце во Лигата на шампионите вечерва загуби и на гостувањето кај ППД Загреб во СЕХА лигата. Хрватскиот состав славеше со 26:23 со што ја прекина серијата без пораз на „црвено-црните“ од 31 натпревар во ова ...

Парондо: Не успеавме да се опоравиме по поразот од Кјелце

Екипа - 16.10.2018

Ракометарите на Вардар по поразот од Кјелце во Лигата на шампионите, поразени се и од ППД Загреб во СЕХА лигата (26-23). За разлика од импресивниот старт на сезоната, во последните два натпревари падна темпото и сигурноста во играта на „црвено ...

Заврши неверојатната серија на Вардар, пораз од Загреб во СЕХА лигата

СуперСпорт - 16.10.2018

Екипата на Вардар го претрпе првиот пораз по неверојатната серија од 31 натпревар без да ја почувствува горчината на поразот. Избраниците на Парондо со 26:23 беа поразени на гостувањето кај Загреб во Сутинска Врела и со тоа ја завршија серијата која ...

По 31 натпревар Вардар загуби во СЕХА лигата, пораз од Загреб

МКД - 16.10.2018

Загреб и Лино Червар ја прекинаа серијата без пораз на Вардар во СЕХА лигата која траеше дури 31 натпревар, хрватскиот тим денеска победи со 26:23. По поразот од Кјелце во Лигата на шампионите, Вардар загуби и во СЕХА лигата, македонскиот првак е ...

Пукна непобедливоста на Вардар во СЕХА: Пораз по пауза од 31 меч! (ФОТО)

Sport 1 - 16.10.2018

Вардаровата рекордна серија во СЕХА-лигата дојде до крајот. По пауза од 31 меч и, без малку, две години, црвено-црните загубија во регионалната лига и тоа токму на местото каде што беа поразени и последен пат - во Загреб.

Заврши најдолгата серија без пораз во СЕХА лигата

Вардар - 16.10.2018

Заврши најдолгата серија без пораз на Вардар во СЕХА Газпром лигата, и повторно на патот ни застана ППД Загреб Нашите момци по 31 натпревар без пораз се враќаат без бодови од регионалното натпреварување, откако загубивме со 23-26 (14-14).

Вујо: Металург е млада, но многу квалитетна екипа

Gol.mk - 16.10.2018

Екипата на Металург е пред нов предизвик во СЕХА лигата и натпревар против амбициозниот тим на Железничар на легендарниот Веселин Вујовиќ. Поранешниот македонски селектор добри го познава својот нов противник, а на официјалната прес-конференција ...

СЕХА: Вардар поразен на гостувањето во Загреб

А1 On - 16.10.2018

Екипата на Вардар доживеа пораз на гостувањето кај ППД Загреб со 23-26 (14-14) во меч од 6. коло на СЕХА лигата. Серијата на македонскиот шампион заврши по 31 натпревар, што досега не му успеало на ниту еден друг тим во регионалното натпреварување, ...

И Лино Червар му зеде мерка на Вардар!

Екипа - 16.10.2018

По поразот од Кјелце во Лигата на шампините, Вардар остана со празни разе и на гостувањето кај ППД Загреб по поразот од хрватскиот шампион со во седмиот натпревар во регионалната СЕХА лига.

Вардар поразен по 31 меч во СЕХА: Загреб и Червар со стоп за „црвено-црните“

Gol.mk - 16.10.2018

Екипата на Вардар , како сè уште да тагува за поразот од Киелце во Лигата на шампионите и вечерва го запиша и првиот неуспех во СЕХА лигата оваа сезона. На патот на перфектните вардарци во регионалното натпреварување застана хрватскиот шампион, ППД ...

Втор пораз во низа: Вардар падна во Загреб

Дерби - 16.10.2018

Ракометарите на Вардар доживеа пораз од ППД Загреб од 26-23 во денешниот меч во СЕХА регионалната лига. Ова за „црвено-црните“ е прв пораз во ова друштво по 2016 година кога загубија исто од Загреб во хрватската престолнина.

Вардар поразен на гостувањето кај ППД Загреб во дуел од СЕХА лигата

Сител - 16.10.2018

Македонскиот шампион и актуелен првак во регионалната ракометна СЕХА лига, Вардар го претрпе и вториот пораз сезонава. Откако во неделата вардарци беа поразени Киелце во Лигата на шампионите, попладнево загубија на гостува кај ППД Загреб со 26:23 во ...

Червар знае како: ППД Загреб му нанесе прв сезонски пораз на Вардар во СЕХА

Спортклуб - 16.10.2018

Екипата на Вардар по првиот сезонски пораз во Лигата на шампионите викендов од Кјелце, денес забележа втор неуспех во низа. „Црвено-црните“ попладнево го забележаа првиот пораз во СЕХА лигата откако ППД Загреб предводен од Лино Червар славеше со ...

Червар по триумфот над Вардар: Ова е голема победа, но одиме понатаму

TopSport - 16.10.2018

ППД Загреб со 26:23 го победи Вардар и ја прекина победничката низа на актуелните шампиони, по што тренерот Лино Червар призна дека е голем успех да се сруши лидерот на СЕХА лигата и да се преземе првото место.

Загреб го стопираше Вардар, после 22 месеци шампионот претрпе пораз

24 Ракомет - 16.10.2018

После поразот во Лигата на шампионите од тимот на Келце, ракометарите на Вардар денеска го претрпеа и првиот пораз после долгата серија од 31 меч која траеше две години без загубен ме во СЕХА-лигата.

Червар го сопре Вардар: Шампионот поразен по 31 меч

SportMedia - 16.10.2018

Македонскиот и регионален првак, Вардар го запиша првиот пораз во СЕХА-лигата, откако на гостувањето кај ППД Загреб беше совладан со 26-23. Серијата од 31 натпревар без пораз во СЕХА-лигата македонскиот тим ја заврши на гостувањето кај ППД Загреб.

Вардар „падна“ во Загреб кај Лино Червар – крај на импресивната серија од 31 победа по ред во СЕХА

1tv - 16.10.2018

По поразот од Келце во Лигата на шампионите, ракометарите на Вардар го запишаа и вториот пораз сезонава, а прв во СЕХА лигата по шест одиграни натпревари. Избраниците на Роберто Парондо загубија на гостувањето кај Загреб со 26-23, а со ова ја ...

Вујо пак го прибра Марковиќ: Екс крилото на Вардар го засили Железничар

Gol.mk - 16.10.2018

Во пресрет на натпреварот со Металург , во СЕХА лигата, екипата на Железничар доби големо засилување на левата крилна позиција. По три месечната потрага по нов клуб, Добривое Марковиќ од денес и официјално е нов ракометар на српскиот тим, откако на ...

Вардар загуби и на гостувањето кај Загреб

Вечер - 16.10.2018

По поразот одполскиот шампион Киелце во Лигата на шампините, Вардар остана со празни разе и на гостувањето кај ППД Загреб. „Црвено – црните“ загубија со 26:23 во седмиот натпревар од регионалната СЕХА лига.

„Плинарите“ на Червар го урнаа СЕХА „доминаторот“ Вардар (видео)

TopSport - 16.10.2018

По првиот пораз во Лигата на шампионите оваа сезона, за „црвено-црните“ дојде и првиот пораз во лигата во која доминираат, СЕХА Газпром лигата, откако ППД Загреб на стариот познаник Лино Червар стигна до 26:23 победа над актуелниот шампион.

Вардар поразен на гостувањето во Загреб

MTM - 16.10.2018

Екипата на Вардар доживеа пораз на гостувањето кај ППД Загреб со 23-26 (14-14) во меч од 6. коло на СЕХА ...

„Вујо мајсторе“ со крило на Вардар ќе проба да го преслуша Металург!

Sport 1 - 16.10.2018

Поранешниот ракометар на Вардар и носител на сребрен медал од ЕП 2012, Србинот Добривое Марковиќ од денеска е нов член на Железничар каде што заврши на инсистирање на поранешниот тренер на црвено-црните, Веселин Вујовиќ.

Вардар по перфекција во СЕХА кај „плинарите“

24 Ракомет - 16.10.2018

Ракометарите на Вардар го доживеаја првиот пораз во Лигата на шампионите од полскиот Келце, но немаат многу време за одмор, бидејќи ги чека обврска во СЕХА лигата и дуел со големиот противник ППД Загреб.

Дибиров: Против Загреб никогаш не е лесно

24 Ракомет - 16.10.2018

Вардар денеска го игра шестиот меч во СЕХА регионалната лига, а противник е големиот ривал ППД Загреб. Хрватскиот шампион секогаш знаел да му прави проблеми на нашиот првак, а со тоа се согласува и Тимур Дибиров, кој има одиграно многу дуели против ...

СЕХА-лига: Дуелот Загреб-Вардар го отвора 6. коло

24 Ракомет - 16.10.2018

Со натпреварот меѓу екипите на ППД Загреб и Вардар се отвора 6. коло во СЕХА-лигата во кое се очекува интересен двобој. Вардарци влагаат како фаворити во средбата и од нив се очекува да бидат тие што ќе го диктираат темпото на средбата.

Дибиров: Никогаш не е лесно во Загреб, но победата е наша обврска

SportMedia - 16.10.2018

Вардар рехабилитацијата по поразот од Келце ќе ја бара во СЕХА-лига, против ППД Загреб на гостински терен. По само еден одмор по поразот на тешкото гостување кај Келце, ракометарите на Вардар денеска (17:30 часот) мора да се издигнат и сериозно да ...

Вардар во Загреб ќе ги лечи раните од поразот во Киелце

Gol.mk - 16.10.2018

Македонскиот ракометен првак Вардар по обврските во Лигата на шампионите, се фокусира на СЕХА-лигата каде го чека гостински натпревар против ППД Загреб, кој е воден од Лино Червар. Вардарци го доживеаја првиот пораз во елитата, по голема борба во ...

Вардар сака продолжување на серијата победи над Загреб

Спортклуб - 16.10.2018

Ракометарите на македонскиот првак Вардар попладнево (почеток 17:30 часот) го играат дуелот од 6.коло од СЕХА лигата. „Вардарци“ се лидери на табелата со пет победи, но денеска имаат тешко гостување кај Загреб, екипа која последна го има победено ...

ФОТО: Полските медиуми „удрија“ по Дибиров поради СРЕДНИОТ ПРСТ кон публиката

Gol.mk - 16.10.2018

За време на викендот Вардар го запиша првиот пораз во Лигата на шампионите. Македонскиот првак гостуваше кај Киелце во рамки од 5. коло од групната фаза и загуби со 31-27. Мечот беше одбележан од црвените картони на Вуко Борозан, поради ударот врз ...

Червар пред пресметката со Вардар: Тие се фаворити, но…

Дерби - 15.10.2018

Утре се играа нови мечеви во СЕХА лигата, а во еден од нив учествува нашиот претставник Вардар кој му гостува на најдобриот хрватски состав ППД Загреб. Ова е дуел кој за двата состави доаѓа по поразите во Лигата на шампионите од Мотор Запорожје, ...

Дибиров: Никогаш не сме минувале лесно во Загреб

Gol.mk - 15.10.2018

Ракометарите на Вардар по поразот во Лигата на шампионите од Киелце , се враќаат на натпреварите од СЕХА лигата, а нивни следен ривал ќе биде тимот на ППД Загреб . Пред натпреварот, Тимур Дибиров изјави дека во Загреб секогаш било тешко да се ...

Червар: Вардар е фаворит и секогаш е тешко

Спортклуб - 15.10.2018

Ривалството на Лино Червар и Вардар трае од времето кога хрватскиот тренер беше на кормилото на тимот од Автокоманда – Металург. Искусниот тренер утре како предводник на хрватскиот првак Загреб го пречекува Вардар.

Божиќ Павлетиќ: Против Вардар мора да се извадиме за поразот од Мотор

24 Ракомет - 15.10.2018

Екипите на ППД Загреб и Вардар ќе се најдат заедно во Загреб враќајќи се од Украина и Полска каде играа во Лигата на шампионите и претрпеа порази. Во таборот на Загреб се надеваат дека можат да се консолидираат после тешкото гостување кај Мотор и да ...

Червар го скрати списокот: Со Карачиќ и Јагањац против Швајцарија и Белгија

Gol.mk - 15.10.2018

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар го објави конечниот список на ракометари на кои ќе смета на претстојниот старт на квалификациите за ЕП 2020 година. Светскиот ракометен гигант кон крајот на овој месец ќе се сретне со ...

Павлетиќ: Не се предаваме, ќе пробаме да им ги расипеме плановите на вардарци!

Gol.mk - 15.10.2018

Еден од подобрите ракометари на ППД Загреб, Божиќ Павлетиќ смета дека Вардар е голем фаворит во утрешниот меѓусебен дуел во рамки од СЕХА лигата. Хрватскиот ракометар истакна дека и покрај малите шанси за победа, тој и неговите соиграчи нема да се ...

Лино Червар: Вардар е фаворит, но ќе се бориме за победа

24 Ракомет - 15.10.2018

После тешкото гостување во Келце, ракометарите на Вардар утре имаат нов тежок дуел овој пат од СЕХА-лигата. Му гостуваат на ППД Загреб, а натпреварот почнува од 17:30 часот. Вардар во овој дуел ќе влезе како фаворит и се очекува да успее да ја ...

СЕХА: Вардар поразен на гостувањето во Загреб

Локално - 16.10.2018

Екипата на Вардар доживеа пораз на гостувањето кај ППД Загреб со 23-26 (14-14) во меч од 6. коло на СЕХА лигата. Серијата на македонскиот шампион заврши по 31 натпревар, што досега не му успеало на ниту еден друг тим во регионалното натпреварување, ...

Втор пораз во низа за Вардар

ЗаЗабава - 16.10.2018

Вардар по првиот сезонски пораз во Лигата на шампионите викендов од Кјелце, денес забележа втор неуспех во низа. Црвено-црните попладнево го забележаа првиот пораз во СЕХА лигата откако ППД Загреб предводен од Лино Червар славеше со 26-23.

Червар: Јасно е дека Вардар е фаворит, но ние ќе се бориме

Gol.mk - 15.10.2018

Поранешниот европски шампион Вардар, изминатиов викенд го запиша првиот пораз оваа сезона, откако на гости беше надигран од полски Киелце во ЛШ. Сега, пред избраниците на новиот тренер Гарсија Парондо претстои нов предизвик и дуел со хрватскиот ...

СЕДМЕРЕЦ: Среден прст

Екипа - 15.10.2018

Што правиме кога работите ќе тргнат наопаку…покажуваме среден прст! 1.Се заредија „црвените“ Непоразениот Вардар падна во Кјелце. Уште еднаш Талант Душебаев ја одбрани полската тврдина и ја сопре победничката серија на вардарци на стартните четири.

„Плинарите“ на Червар го урнаа СЕХА „доминаторот“ Вардар (видео)

Макфакс - 16.10.2018

По првиот пораз во Лигата на шампионите оваа сезона, за „црвено-црните“ дојде и првиот пораз во лигата во која доминираат, СЕХА Газпром лигата, откако ППД Загреб на стариот познаник Лино Червар стигна до 26:23 победа над актуелниот шампион.

Црвените картони на Душебаев и Борозан од друг агол (Видео)

Дерби - 15.10.2018

Македонскиот ракометен првак, Вардар го претрпе првиот пораз во Лигата на шампионите и тоа на гостувањето кај Кјелце во Полска.Вардарци загубија со 31-27, во меч во кој постојано го бркаа водството на противникот.

Парондо посочи каде Вардар ја загуби пресметката со Кјелце

Дерби - 14.10.2018

Македонскиот ракометен првак, Вардар го претрпе првиот пораз во Лигата на шампионите и тоа на гостувањето кај Кјелце во Полска. Вардарци загубија со 31-27, во меч во кој постојано го бркаа водството на противникот, па спортски го признаа поразот ...

Циндриќ: Оваа победа е многу важна, нашата цел…

Дерби - 14.10.2018

Екипата на Вардар претрпе пораз од Кјелце од 31-27, а за тоа најголема заслуга има поранешниот член на „црвено-црните“ Лука Циндриќ кој беше најпрецизен на средбата во Полска со осум постигнати голови.

(ФОТО) Кој го изнервира Тимур: Дибиров со среден прст ги почести Полјаците

Спортклуб - 14.10.2018

Македонскиот првак Вардар го претрпе првиот пораз во Лигата на шампионите откако загуби на гостувањето кај Келце во петтото коло. Делумно поради судиски одлуки, а делумно и поради неспортската игра на домашните ракометари, на моменти имаше и искри ...

Вардарци не се враќаат во Скопје

SportMedia - 15.10.2018

По поразот од Келце, прв во Лигата на шампионите, Вардар нема време за тагување, веќе утре му гостува на ППД Загреб во рамките на СЕХА-лигата. Вардаровата експедиција не се враќа во Скопје по тешкото гостување во Келце.

Вардар поразен на гостувањето во Загреб

Канал5 - 16.10.2018

Екипата на Вардар доживеа пораз на гостувањето кај ППД Загреб со 23-26 (14-14) во меч од 6. коло на СЕХА лигата. Серијата на македонскиот шампион заврши по 31 натпревар, што досега не му успеало на ниту еден друг тим во регионалното натпреварување, ...