TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балерината Гаштарска прва Македонка во ансамблот на „Бољшој театар“!

Expres - 02.06.2020

Осумнаесетгодишната Стефанија Гаштарска од Скопје испиша историја за македонскиот балет како прва Македонка што стана дел од ансамблот на славниот „Бољшој театар“. На сцената на рускиот театарски бренд во Москва таа првпат настапи уште пред две ...

Македонска балерина се вработи во Бољшој театарот

+инфо - 01.06.2020

Македонската балерина Стефанија Гаштарска е првата Македонска кој стана дел од ансамблот на рускиот театар „Бољшој“ во Москва. Осумнаесетгодишната балерина од Скопје настапи на сцената на овој театар уште пред две години во улога на принцезата ...

18-годишната балерина Стефанија Гаштарска - прва Македонка на Бољшој театарот

Сител - 01.06.2020

Спортистите имаат свои олимписки игри и светски првенства, филмаџиите го имаат Холивуд, оперските уметници ја имаат својата Метрополитен и својата Миланска скала, а врвот во балетската уметност секако е Бољшој театарот во Москва.

Детскиот сон стана реалност: Балерината Стефанија е првата македонка која се вработи во Бољшој театарот

Хаштаг - 01.06.2020

Младата Стефанија Гаштарска е првата македонка која успеа да се вработи во Бољшој театарот. Една година завршила во Пермското балетско училиште во Русија и благодарение на својот тален школувањето го продолжува во врвната Московската Болшој балетска ...

Стефанија Гаштарска е првата Македонка која успеа да стане дел од ансамблот на „Бољшој“

Fashionel - 01.06.2020

Во морето неубави вести насекаде околу нас, денеска денот го осветли и една прекрасна и тоа од дома - 18-годишната Стефанија Гаштарска е првата Македонка која успеа да стане дел од ансамблот на добропознатиот руски театар „Бољшој“.

ПРВА МАКЕДОНКА ВО РУСКИОТ ТЕАТАР: 18-годишната скопјанка Стефанија Гаштарска стана дел од големиот ансамбл на Болшој ...

Денешен - 01.06.2020

Убава вест денеска пристигна од рускиот Болшој тетатар: 18-годишната скопјанка Стефанија Гаштарска е првата Македонка која стана дел од ансамблот на овој голем театар. На младата Гаштарска и стана јаве сонот што многумина млади го сонуват.

Леле, што направивме – втор дел: Внуката на Владо Илиевски примена во „Бољшој“

Екипа - 01.06.2020

Балетот и театарот немаат преголема поврзаност со спортот, но кога Македонец ќе оствари успех од светски рамки, тоа дефинитивно е вредно за одбележување. Стефанија Гаштарски е примена како дел од колективот на балетот, „Бољшој“ театарот во Москва, ...

Стефанија Гаштарска е првата македонска балерина која се вработи во Бољшој театарот

Република - 01.06.2020

Македонската балерија Стефанија Гаштарска е првата Македонска која доби работа во Бољшој театарот. Таа на шеснаесетгодишна возраст настапи во светски познатиот театар Бољшој во Москва во улогата на принцезата Аурора од балетот „Заспаната убавица“, ...

Балерината Стефанија Гаштарска е првата Македонка што влезе во ансамблот на „Бољшој“

Факултети - 01.06.2020

Македонската балерина Стефанија Гаштарска стана дел од ансамблот на многу посакуваниот руски театар „Бољшој“ во Москва. 18-годишната балерина од Скопје е прва Македонка на која ѝ успеа тоа.

Балерина Стефанија Гаштарска е првата Македонка што влезе во ансамблот на „Бољшој“

Репортер - 01.06.2020

Македонската балерина Стефанија Гаштарска стана дел од ансамблот на познатиот руски театар „Бољшој“ во Москва. 18-годишната балерина од Скопје е прва Македонка на која ѝ успеа тоа. Таа настапи на сцената на овој театар уште пред две години како ...

Македонската балерина Стефанија Гаштарска се вработи во Бољшој театарот

Локално - 01.06.2020

Македонската балерина Стефанија Гаштарска е првата Македонска кој стана дел од ансамблот на рускиот театар „Бољшој“ во Москва. Осумнаесетгодишната балерина од Скопје настапи на сцената на овој театар уште пред две години во улога на принцезата ...