TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест доколку нема усогласување на нивните плати со ...

360 степени - 25.02.2024

Од Независниот синдикат за тоа како ќе се одвива протестот велат дека имаат три варијанти, и тоа протест за време на паузите, затворање на јавните здравствени установи од 11 до 14 часот и генерален штрајк.

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест

Р.С.Европа

Предупредување за протести: Независниот синдикат на здравствени работници со барање – исплаќање на плати во согласност со Законот за минимална плата

Lider

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата

Либертас

НСЗР најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата

Сител

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата

Независен

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата

Слободен Печат

Zoom А1 On Локално 24Инфо Во Центар МКД Курир Сакам да кажам

СДСМ: Со нас просeчната плата е од 40.000 денари, со ДПМНЕ беше само 22.000 денари

А1 On - 25.02.2024

Со СДСМ просечната плата достигна рекордни 40.000 денари и ова е историски највисоко ниво на покачување плати во нашата држава. За разлика од времето на ДПМНЕ, кога просечната плата беше 22.000 денари или едвај 360 евра, денес платата е 650 евра, ...

СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

24Инфо

Шкријељ: Просечна плата од досега највисоки 40.000 денари, СДСМ го вреднува трудот на работниците

24Инфо

СДСМ: Просечна плата од 40.000 денари со политиките на СДСМ

Centar

СДСМ најави минимална плата од 36.000 денари и просечна од илјада евра во новиот мандат

Вести плус

Наместо да ги намалат, СДСМ ќе менува закони за да не пораснат повторно функционерските плати

Сител

СДСМ: Просечна плата над 1.000 евра, минимална од 600 евра во новиот наш мандат

А1 On

Centar Република Макфакс Опсервер А1 On 4NEWS Вести плус Скопје инфо

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

4NEWS - 25.02.2024

Портпаролот на СДСМ, Дарко Каевски денеска истакна дека економските политики на СДСМ значат поголеми плати и повисок животен стандард на граѓаните. „Просечната плата СДСМ успеа да ја покачи на историски највисоко ниво од 40.000 денари! Тоа се 650 ...

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

24Инфо

(ВИДЕО) Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

А1 On

Каевски: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Либертас

Каевски: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Локално

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Макфакс

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Опсервер

Zoom Бриф Фокус Точка Press24 Во Центар

Најниски просечни нето-плати во декември лани

еМагазин - 25.02.2024

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември лани изнесувала 39.998 денари, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). Според податоци на ДЗС, најниската просечна нето-плата е во секторот Заштини и истражни дејности – 20.121 ...

Преживување во „потрошувачката кошница“!

Слободен Печат

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА БИЛА 40.000 ДЕНАРИ? КАКВА МАНИПУЛАЦИЈА: Глигорова објави колку точно изнесува просечната плата според неа

Фактор

Највисоки просечни нето-плати во декември лани

еМагазин

Просечната плата во декември изнесувала 39.998 денари

Банкарство.мк

Вистината за просечната плата: Се огласи Глигорова, еве колку точно изнесува

Мастило

„Не си играјте со здравствените работници“, Независниот синдикат се закани со протест ако не им се исплати плата според законот

ММС

Либертас Фактор Нетпрес Бриф Gostivarpress.mk Денешен Zoom Press24

СДСМ со законски измени ќе го зауздува растот на платите на функционерите

Deutsche Welle - 23.02.2024

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, вели дека е пронајдено уставно издржано решение за платите. Партијата ќе поднесе измени на сите закони со кои се регулираат платите на функционерите Десет месеци по одлуката на Уставниот суд со која се отвори ...

Најдовме уставно издржано решение за да не се зголемат платите на функционерите, вели Ковачевски

360 степени

СДСМ ќе предложи законски измени да нема покачување на функционерските плати

Алсат-М

Откако му се зголеми платата и зема апанажа, сега Ковачевски ќе бара да нема пораст на функционерските плати

Нетпрес

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите

Фокус

Најавен предлог за законски измени да нема пораст на функционерските плати

Gostivarpress.mk

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Centar

Вести плус Денешен Рацин Во Центар

Ковачевски: Плус 3.000 денари месечно за младите до 23 години во производствената индустрија

Сител - 23.02.2024

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски и дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ја посетија фабриката КИЕЛ Македонија во тетовско Желино. Двајцата направија обиколка на производствениот процес и ...

Ковачевски: Успеавме просечната плата да ја издигнеме на 40.000 денари

А1 On

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите, пратениците на СДСМ ќе поднесат законски измени за намалување на коефициентите

Макфакс

Ковачевски: Посечната плата ќе е над 1.000 евра во мојот втор мандат

4NEWS

Ковачевски пресече: Нема да растат функционерските плати

Press24

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите, пратениците на СДСМ ќе поднесат законски измени за намалување на коефициентите

Опсервер

Плус 3000 денари месечно во џебот на секој млад човек со мерката на СДСМ за младински додаток

Пулс24

365 Точка Во Центар ТВ21 Локално 24Инфо Бриф Бриф