TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стоилковски: Ќе одговара ли некој за дивоградбите во Охрид?

OhridNews - 18.07.2019

Централната и локалната власт во Охрид ја потценуваат интелигенцијата на граѓаните. Тие при очи го прават слеп народот, па го убедуваат дека едвај на прсти се броеле дивограбите во Охрид, поради кои е загрозен статусот во УНЕСКО, изјави денеска на ...

Ако не локалната, тогаш централната власт ќе ја урива дивограбата на советникот Усеини во Охрид

24 Вести - 17.07.2019

Доколку советникот Нефи Усеини не ги отстрани дивоградбите кои што не можат да се легализираат државата ќе ги тргне бидејќи се загрозува статусот во УНЕСКО, а доколку локалната власт во Охрид не постапи по закон и не ги урне дивоградбите ќе бидат ...

Заев: Државата ќе ја урне дивоградбата во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот си игра мајтап

Сител - 17.07.2019

Премиерот упати директна закана до охридскиот градоначалник, ќе му ги одземе ингеренции доколку не ги отстрани дивоградбите. УНЕСКО не е единствената причина порача премиерот кој му се обрати јавно и на советникот на ДУИ во Охрид да ги урне своите ...

ВМРО ДПМНЕ: власта ги стави бизнис партиските интереси пред државата

24 Вести - 17.07.2019

Дали некој за дивоградбите ќе одговара кривично и како власта ги стави бизнис партиските интереси пред државата газејќи по интелегенцијата на граѓаните прашуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, а по однос на скандалот со дивоградбата на советникот Нефи ...

Ако градоначалниците не можат, тогаш Владата ќе ги руши дивоградбите во Охрид и Струга

Телма - 17.07.2019

Дивоградбите во Охрид и Струга мора да се урнат и отстранат, не само поради проблемот со УНЕСКО, туку поради почитувањето и примената на законите и владеењето на правото. Доколку градоначалниците не почат да постапуваат, премиерот Зоран Заев најави ...

Заев: Дивоградбата на Нефи Усеини ќе ја урнеме!

Канал5 - 17.07.2019

Премиерот Заев на денешната прес конференција најави рушење на дивоградбата на Нефи Усеини. А упати остро предупредување и до Ел Чека за објавувањето на приватни разговори на Фејсбук. Заев: „Ел Чека“ќе одговора за објавувањето на ...

Политичко-бизнис мафија го силува Охрид!

Deutsche Welle - 17.07.2019

Ќе им застане ли некој на патот на моќниците кои за лични интереси го потопија македонскиот бисер? Хаосот мора да запре и градот мора да се спаси, алармираат упатените! Главниот туристички центар среде сезона ги преживува веројатно најтешките ...

(ВИДЕО) Заев: Ако Усеини не ги тргне дивоградбите, тоа ќе го стори државата!

Алсат-М - 17.07.2019

Ако Нефи Усеини не ги тргне дивоградбите тоа ќе го стори државата, порача денеска од владата премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со нелегално изградени објекти од страна на советникот од ДУИ во Охрид.

Заев: Дивоградбите во Охрид ќе се срушат, ако не од локалната тогаш од државната власт

Радио МОФ - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави рушење на сите дивоградби во Охрид кои не можат да се легализираат, посочувајќи дека доколку тоа не го направи локалната власт, ќе го направи централната власт по одземање на ингеренциите.

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ продолжува без срам упорно да ја потценува интелигенцијата на граѓаните

24Инфо - 17.07.2019

СДСМ продолжува без срам упорно да ја потценува интелигенцијата на граѓаните. Нормите за градење се јасни кога станува збор за вакви дивоградби каква што е на Усеини која што власта ја толерира.

(ВИДЕО) Заев до Усеини: Апелирам сам да си ја урнеш дивоградбата

А1 On - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави одземање на надлежностите на Општина Охрид, доколку градоналаникот Константин Георгиевски не постапува и не ги урне дивоградбите на Усеини, но и останатите 1076 кои се евидентирани во регистарот на дивоградби.

Заев: Општина Охрид да постапи согласно законот, во спротивно ќе бидат одземени надлежностите

Локално - 17.07.2019

Општина Охрид да постапи согласно законските одредби со дивоградбата во центарот на советникот во општината, порача премиерот Зоран Заев и најавува дека доколку не се постапи согласно законот ќе бидат одземени надлежностите на локалната самоуправа.

Стоилковски:Централната и локалната власт во Охрид ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните

24Инфо - 17.07.2019

Централната и локалната власт во Охрид ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните. Тие при очи го прават народот слеп, па го убедуваат дека едвај на прсти се броеле дивограбите во Охрид, поради кои е загрозен статусот на градот во УНЕСКО.

Заев: Апелирам до советникот Нефи да го отстрани објектот што е дивоградба и што не може да се легализира – државата ќе ...

Centar - 17.07.2019

Апелирам до советникот Нефи да го отстрани објектот што е дивоградба и што не може да се легализира – државата ќе дејствува и постапува, порача премиерот Зоран Заев попладнево од прес конференцијата во ...

Заев вети дека пицеријата-дивоградба во Охрид ќе биде урната (ВИДЕО)

PressingTV - 17.07.2019

Премиерот Заев му порача на советникот на ДУИ, Нефи Усеини самиот да си ја тргне дивоградбата пицерија во центарот на Охрид бидејќи е дивоградба, а дивоградба во никој случај не може да се легализира.

Заев: Усеини нека си ја руши дивоградбата или ние ќе му ја срушиме

Независен - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев побара Општина Охрид да ја сруши дивоградбата – пицерија на советникот Нефи Усеини во центарот на градот или ќе и ги одземе надлежностите. „Јас му реков на градоначалникот да постапи согласно законот.

Заев до Усеини: Тргни ја дивоградбата или државата ќе ја руши

еМагазин - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Владата, прашан за дивоградбата на советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини му порача сам да си ја тргне дивоградбата, во спротива државата ќе му ја сруши.

Логиката на Мерко за легалноста на пицеријата во Охрид е погрешна, а изјавата е невистина

Окно - 17.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, даде изјава која покрај тоа што е недоследна, е и невистина: Тој локал е ок, штом отворивме муабет и ме прашавте. Почнува да се гради и се зборува (за објектот) можеби една година наназад.

Антикорупциска: Усеини не смее да добива тендери од општина Охрид

24 Вести - 16.07.2019

Компаниите на Нефи Усеини не смеаат да добиваат тендери од општина Охрид, бидејќи тој е советник во истата општина. Тоа е судир на интереси - се огласи антикорупциската комисија. Антикорупционерите и порчааа на локалната власт во Охрид да го поништи ...

Нефи советникот, Нефи бизнисменот или Нефи уривачот – што се случува во Охрид

Телма - 16.07.2019

Нефи Усеини советникот од редовите на ДУИ ќе гласа, барем додека не се усови новиот предлог закон за заштита на природното и културно наследство на Охрид, кои дивоградби ќе се уриваат во заштитениот појас.

ДКСК: Фирма што е во сопственост на лицето Нефи Усеини не може да воспостави деловни односи со општина Охрид

Канал5 - 16.07.2019

Експресно по укажувањето на Антикорупциска комисија дека фирмата на советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини не смее да учествува на тендерот на општината за рушење на дивоградбите, тој се откажа од учеството на тендерот.

Фирмата на сопственикот на дивоградбата кај Чинарот ќе извиси на тендерот за уривање дивоградби

+инфо - 16.07.2019

Постапката за јавна набавка за ангажирање на градежна механизација за уривање за на дивоградби е во тек, информира Општина Охрид. Од таму информираат дека вчера Комисијата за јавни набавки на Општината ги отворила понудите и оти по евалуацијата ако ...

Антикорупциска вели дека фирмата на советникот Усеини не може да руши дивоградби во Охрид

1tv - 16.07.2019

Фирмата на советникот Нефи Усеини не може да го добие тендерот за рушење на дивоградби во Охрид. Антикорупциската комисијата е децидна дека фирмата на Усеини или негови блиски роднини не може да воспостави деловни односи со општината, бидејќи тоа ќе ...

ВМРО ДПМНЕ: Советник од ДУИ отвора дивоградба, а неговата фирма се пријавува да руши дивоградби

OhridNews - 16.07.2019

Советникот од ДУИ во Охрид отвора Дивоградба, а неговата фирма се пријавува да руши дивоградби. Ова самоволие е намерно газење врз интелигенцијата на граѓаните, изјави денеска на прес конференција во Охрид Наум Стоилкоски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.

Советникот Усеини му објасни на УНЕСКО

Независен - 16.07.2019

ГОРАН АДАМОВСКИ Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, да се префрли во Владата и да стане министер за финансии, а на нејзиното место да седне Фатмир Бесими. Ова, според медиумите на албански јазик, е најновиот услов што ...

Антикорупциска: Фирмата на Усеини не смее да учествува во тендерот за уривање на дивоградби во Охрид!

Фокус - 16.07.2019

Фирмата на советникот во Охрид, Нефи Усеини не смее да учествува во тендерот за уривање на дивоградбите во Охрид, велат од Антикорупциска комисија. „Државната комисија за спречување на корупцијата смета за потребно да укаже на ограничувањата кои се ...

Парадоксално: Фирмата на советникот Нефи се пријави на тендер за уривање на дивоградби!

Канал5 - 16.07.2019

Фирмата на советникот Нефи Усеини, кој е сопственик на дивоградбата пред Чинарот е меѓу двете компании кои доставија понуди на тендерот за избор на фирма која ќе ги руши дивоградбите во Охрид.

ОК ВМРО ДПМНЕ: Пред УНЕСКО предложија еден закон, пред пратениците во Собрание пратија друг

Скопје1 - 16.07.2019

Зоран Заев и неговиот клан продолжуваат секојдневно да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така советникот од ДУИ Усеини отвора Дивоградба, а „Нефи ИК“ се пријавува да руши дивоградби! Ова ...

Антикорупциска: Советникот Усеини не може да добие тендер за уривање дивоградби од Охрид

А1 On - 16.07.2019

Откако фирмата на советникот Нефи Усеини, се пријави на тендер за уривање на дивоградби во Охрид, од Државната комисија за спречување корупција велат дека лице кое има јавни овластувања, не може да воспостави деловни односи со фирма која е во негова ...

Антикорупциска: Фирма на советник или негови блиски, не може да учествува на општински тендер

OhridNews - 16.07.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата соопшти дека фирма на советник или негови блиски, не може да учествува на општински тендер. Ставот на Антикорупциска доаѓа информациите дека фирмата на советникот Нефи Усеини е една од двете пријавени ...

Политичко-бизнис мафија го силува Охрид!

Либертас - 17.07.2019

Ќе им застане ли некој на патот на моќниците кои за лични интереси го потопија македонскиот бисер? Хаосот мора да запре и градот мора да се спаси, алармираат упатените, пишува Дојче веле .

Нефи од Охрид ќе се жали во УНЕСКО

CivilMedia - 16.07.2019

Откако од Антикорупциската комисија истакнаа дека фирмата на советникот во Охрид, Нефи Усеини не смее да учествува во тендерот за уривање на дивоградбите во Охрид, тој најави жалба до сите релевантни институции во земјава и во странство, вклучувајќи ...

Заев: Ако Усеини не ги тргне дивоградбите, тоа ќе го стори државата!

Република - 17.07.2019

Ако Нефи Усеини не ги тргне дивоградбите тоа ќе го стори државата, порача денеска од владата премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со нелегално изградени објекти од страна на советникот од ДУИ во Охрид.

Криминалци се почесни

Република - 16.07.2019

Усеини, овој на ДУИ со дивоградбата во Охрид, се пријавил на тендер за рушење на дивоградбите. Исто и оној газдата на Дурмо турс имаше и фирма за технички преглед. Исто и надежта на правдата во Македонија, да ти била дел од рекет и злосторничко ...

Заев: Ако не може општината Владата ќе ги отстранува дивоградбите во Охрид што не можат да се легализираат

Нетпрес - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави рушење на сите дивоградби во Охрид кои не можат да се легализираат, посочувајќи дека доколку тоа не го направи локалната власт, ќе го направи централната власт по одземање на ингеренциите.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува без срам упорно да ја потценува интелигенцијата на граѓаните

Опсервер - 17.07.2019

СДСМ продолжува без срам упорно да ја потценува интелигенцијата на граѓаните. Нормите за градење се јасни кога станува збор за вакви дивоградби каква што е на Усеини која што власта ја толерира.

(Видео) Заев: Ако Усеини не ги урне дивоградбите во Охрид, тоа ќе го стори државата

Макфакс - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави одземање на надлежностите на Општина Охрид, доколку градоналаникот Константин Георгиевски не постапува и не ги урне дивоградбите на Нефи Усеини, но и останатите 1 076 кои се евидентирани во регистарот на дивоградби.

Заев најави одземање на на надлежностите на Општина Охрид, доколку градоначалникот не ги урене дивоградбите

Скопје1 - 17.07.2019

Доколку градоналаникот на Охрид Константин Георгиевски не постапува според законот и не ги урне дивоградбите 1076 на број запишани во регистарот на дивоградби, а меѓу нив и оние на советникот Нефи Усеини,премиерот Зоран Заев најави одземање на ...

Заев: Општина Охрид да постапи согласно законот, во спротивно ќе бидат одземени надлежностите

Канал5 - 17.07.2019

Општина Охрид да постапи согласно законските одредби со дивоградбата во центарот на советникот во општината, порача премиерот Зоран Заев и најавува дека доколку не се постапи согласно законот ќе бидат одземени надлежностите на локалната самоуправа.

(Видео) Стоилковски: Дали кога бројат на прсти, ја бројат и дивоградбата кај Чинарот?

Макфакс - 17.07.2019

Централната и локалната власт во Охрид ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните. Тие при очи го прават народот слеп, па го убедуваат дека едвај на прсти се броеле дивограбите во Охрид, поради кои е загрозен статусот на градот во УНЕСКО.

Заев: Усеини нека си ја сруши дивоградбата или ние ќе му ја срушиме

Република - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев побара Општина Охрид да ја сруши дивоградбата – пицерија на советникот Нефи Усеини во центарот на градот или ќе и ги одземе надлежностите. Јас му реков на градоначалникот да постапи согласно законот.

Антикорупциска: Нефи Усеини како член на Советот не може да конкурира на тендер на Општина Охрид

еМагазин - 16.07.2019

Фирма што е во сопственост на лицето Нефи Усеини, или во сопственост на негови блиски лица, не може да воспостави деловни односи со Општина Охрид, каде истото лице е член на Совет, реагираат од Државната комисија за спречување на корупцијата во ...

Стоилковски: Хаосот во Охрид не престанува

Курир - 16.07.2019

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така советникот од ДУИ Усеини отвора Дивоградба, а Нефи се пријавува да руши дивоградби! Рече Наум ...

Заев: Ако Усеини не ги тргне дивоградбите, тоа ќе го стори државата!

Вечер - 17.07.2019

Ако Нефи Усеини не ги тргне дивоградбите тоа ќе го стори државата, порача денеска од владата премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со нелегално изградени објекти од страна на советникот од ДУИ во Охрид.

Заев: Ако советникот Усеини не ги тргне дивоградбите во Охрид, тоа ќе го стори државата!

CivilMedia - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави рушење на сите дивоградби во Охрид кои не можат да се легализираат, истакнувајќи дека доколку тоа не го направи локалната власт, ќе го направи централната власт по одземање на ингеренциите.

ВМРО-ДПМНЕ: Нормите за градење се јасни кога станува збор за вакви дивоградби каква што е на Усеини

MakPress - 17.07.2019

СДСМ продолжува без срам упорно да ја потценува интелигенцијата на граѓаните. Нормите за градење се јасни кога станува збор за вакви дивоградби каква што е на Усеини која што власта ја толерира.

Заев: Ако Усеини не ги урне дивоградбите во Охрид, тоа ќе го стори државата

Точка - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави одземање на надлежностите на Општина Охрид, доколку градоналаникот Константин Георгиевски не постапува и не ги урне дивоградбите на Нефи Усеини, но и останатите 1 076 кои се евидентирани во регистарот на дивоградби.

Општина Охрид да постапи согласно законот, во спротивно ќе бидат одземени надлежностите

24Инфо - 17.07.2019

Општина Охрид да постапи согласно законските одредби со дивоградбата во центарот на советникот во општината, порача премиерот Зоран Заев и најавува дека доколку не се постапи согласно законот ќе бидат одземени надлежностите на локалната самоуправа.

Стоилковски: Јавноста и во случајот со дивоградбата во Охрид јасно гледа дека оваа криминална власт нема абер од ...

Курир - 17.07.2019

Централната и локалната власт во Охрид ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните. Тие при очи го прават народот слеп, па го убедуваат дека едвај на прсти се броеле дивограбите во Охрид, поради кои е загрозен статусот на градот во УНЕСКО, обвинува ...

Заев до Усеини: Нека си ја сриши дивоградбата сам или ние ќе му ја срушиме

Press24 - 17.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција побара Општина Охрид да ја сруши дивоградбата – пицерија на советникот Нефи Усеини во центарот на градот или ќе и ги одземе надлежностите.