TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Сите за МКЦ“ со петиција за враќање на буџетот и фер избор на директор

Н.Македонија - 24.01.2023

Да се врати буџетот на Младинскиот културен центар (МКЦ) на истото ниво на кое до сега бил финансиран со години наназад и да се спроведе фер и коректен конкурс за избор на директор, на кој ќе се избере најквалитетниот професионален профил кој ќе се ...

Иницијативата: СИТЕ ЗА МКЦ и Гола Планина колектив

Екран - 24.01.2023

Петиција против намалувањето на буџетот и политизирање на Младинскиот Културен Центар (МКЦ) во Скопје. Петицијата ја поднесува: Сите за МКЦ Почитувани Советници на Град Скопје, Почитуванa Данела Арсовска, градоначалничка на Град Скопје, Ние, како ...

Во МКЦ нема конкурс за директор веќе четврта година по ред, сакаме конечно да истапи долгонајавуваната ...

Република - 26.01.2023

Во Младинскиот културен центар (МКЦ) нема конкурс за избор на директор веќе четврта година по ред. Ние сакаме да веруваме во правна држава и почитување на законите, за конечно да истапи долгонајавуваната професионализација и избор на функциониери и ...

Претставници на МКЦ беа кај Пендаровски поради последните случувања со новиот директор и кратењето на буџетот

Либертас - 23.01.2023

Пендаровски посочил дека треба што поскоро да се најде решение за овие предизвици во рамки на законските процедури и ...

„Сите за МКЦ“: Над 1000 граѓани изразија незадоволство и потпишаа петиција

Слободен Печат - 23.01.2023

Под мотото „Сите за МКЦ“ и со настап на десеттина млади изведувачи денеска се одржа протест пред платото на Младинскиот културен центар на којшто беше изразено незадоволството од последните случувања со смена на директорот и намалувањето на буџетот.

Претставниците на МКЦ побараа поддршка од Пендаровски за законски и отворен конкурс за директор на Младинскиот културен ...

А1 On - 23.01.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Програмскиот колегиум на Младински културен центар – МКЦ. Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен ...

Претставници на Програмскиот колегиум при МКЦ го кажаа проблемот и пред претседателот Пендаровски

Скопје инфо - 23.01.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Програмскиот колегиум на Младински културен центар – МКЦ. Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен ...

Вработени во МКЦ од Пендаровски побараа помош за скратениот буџет и изборот на директор

Макфакс - 23.01.2023

Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен центар. Тие појаснија дека со доделениот буџет од Градот Скопје за 2023 година ќе се нанесе непоправлива штета на ...

Претставници на МКЦ на средба со Пендаровски побараа законски и отворен конкурс за нов директор

Слободен Печат - 23.01.2023

Претседателот Стево Пендаровски одржа средба со Програмскиот колегиум на Младинскиот културен центар по повод последните случувања во МКЦ . -Тие појаснија дека со доделениот буџет од Град Скопје за оваа година ќе се нанесе непоправлива штета на ...

Вработени во МКЦ од Пендаровски побараа помош за скратениот буџет и изборот на директор

Независен - 23.01.2023

Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен центар. Тие појаснија дека со доделениот буџет од Градот Скопје за 2023 година ќе се нанесе непоправлива штета на ...

Програмскиот колегиум побара помош од Пендаровски за решавање на проблемите со МКЦ

Мета - 23.01.2023

Претставниците на Програмскиот колегиум на Младински културен центар – МКЦ, денес го запознаа претседателот Стево Пендаровски со последните случувања. Тие, како што соопштија од кабинетотна Пендаровски, појаснија дека со доделениот буџет од Градот ...

Вработени во МКЦ од Пендаровски побараа помош за скратениот буџет и изборот на директор

Точка - 23.01.2023

Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен центар. Тие појаснија дека со доделениот буџет од Градот Скопје за 2023 година ќе се нанесе непоправлива штета на ...

Програмскиот колегиум на МКЦ од Пендаровски побара помош за скратениот буџет и изборот на директор

Република - 23.01.2023

Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Стево Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен центар. Тие појаснија дека со доделениот буџет од Градот Скопје за 2023 година ќе се нанесе непоправлива штета на ...

Пендаровски на средба со претставници од МКЦ

Lider - 23.01.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Програмскиот колегиум на Младински културен центар – МКЦ. Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен ...

Претставници на МКЦ беа кај Пендаровски поради последните случувања со новиот директор и кратењето на буџетот

360 степени - 23.01.2023

Пендаровски, пак, посочил дека треба што поскоро да се најде решение за овие предизвици во рамки на законските процедури и регулативи Претставници на Програмскиот колегиум на Младинскиот културен центар (МКЦ) го информираа претседателот Стево ...

Вработени во МКЦ од Пендаровски побараа помош за скратениот буџет и изборот на директор

Centar - 23.01.2023

Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен центар. Тие појаснија дека со доделениот буџет од Град Скопје за 2023 година ќе ѝ се нанесе непоправлива штета на ...

Ванчо Богоев, поранешен в.д. директор на МКЦ: Во МКЦ нема конкурс за директор веќе четврта година по ред, сакаме ...

Нетпрес - 24.01.2023

Во Младинскиот културен центар (МКЦ) нема конкурс за избор на директор веќе четврта година по ред. Ние сакаме да веруваме во правна држава и почитување на законите, за конечно да истапи долгонајавуваната професионализација и избор на функциониери и ...

„Сите за МКЦ“ објави онлајн петиција против намалување на буџетот и политизирање на МКЦ

Радио МОФ - 24.01.2023

Откако на протестниот музички собир во неделата за неколку часа беа собирани над 1.000 рачни потписи, сега неформалното здружение „Сите за МКЦ“ објави и онлајн петиција против намалување на буџетот и политизирање на МКЦ.