TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ го повика Израел веднаш да ја прекине воената операција во Рафах

360 степени - 15.05.2024

Борел вели дека Израел треба да се воздржи од дополнително влошување на и онака тешката хуманитарна ситуација во Газа и предупредува дека продолжувањето на офанзивата може да им наштети на односите меѓу Унијата и Израел Високиот претставник на ...

Палестинците ја одбележуваат 76-годишнината од Накба, принудното раселување на 750.000 луѓе

МКД

Палестинците го одбележуваат Денот на Накба среде војната во Газа

Нетпрес

Војна во Газа: САД очигледно планираат испорака на нов пакет оружје за Израел

Deutsche Welle

„Вашите непријатели уништија една Палестина, моите рани населија многу Палестини”

Окно

„Катастрофата“ на Палестинците: Што значи „Накба“?

Deutsche Welle

ОН: 450.000 луѓе кои избегале од Рафах немаат засолниште, вода и тоалети

CivilMedia

Слободен Печат Слободен Печат А1 On Курир А1 On Бизнис Вести Кумановски м. Рацин

Нема да им дозволиме да формираат терористичка држава: Нетанјаху ја отфрли поддршката на ОН за палестинската државност

Макфакс - 15.05.2024

Израелската влада едногласно ја отфрли одлуката на Генералното собрание на Обединетите нации за признавање на палестинската држава, соопшти кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Канал5

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Бизнис Вести

Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат држава од која ќе можат да не нападнат уште посилно

365

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Рацин

„НИКОЈ НЕМА ДА НÈ СПРЕЧИ“ Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за признавање Палестинска држава

+инфо

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Сител

Пулс24 Слободен Печат 24Инфо Опсервер Република

ЕУ го повика Израел да ја запре операцијата во Рафа

Глас на Америка - 15.05.2024

Европската Унија (ЕУ) го повика Израел веднаш да ја прекине својата воена операција во градот Рафа, јужна Газа, велејќи денес дека операцијата ги нарушува операциите за хуманитарна помош и носи повеќе раселување, глад и човечко страдање.

Израелските трупи навлегле подлабоко во Рафа тврдат очевидци

Слободен Печат

ОН соопштија дека 450.000 Палестинци биле принудени да заминат од Рафа додека Израел ги зајакнува операциите

Глас на Америка

Меѓународен суд на правдата: Во четврток и петок сослушувања за новите мерки поради израелските напади на Рафа

24Инфо

Израелски тенкови влегоа во Рафа, стигнаа до станбени области

Макфакс

Американците го предупредуваат Израел дека офанзивата на Рафа ќе биде голема грешка

Макфакс

Жестоки борби во Газа, САД предупредуваат на „повоена анархија“

Курир

Либертас Н.Македонија Слободен Печат CivilMedia Zoom MakPress Канал5 Опсервер

Бајден најави дека ќе испрати оружје во вредност од една милијарда долари во Израел

Макфакс - 15.05.2024

Белата куќа му порача на Конгресот дека сака да испрати повеќе од милијарда долари во оружје во Израел, и покрај притисокот од израелската офанзива во Рафа, јавува Би-би-си. Пакетот за помош во оружје ќе вклучува тенковски гранати, минофрлачи и ...

САД му испраќаат на Израел воена помош од милијарда долари

Нетпрес

Донесоа одлука: Израел ќе добие воена помош од Америка

Скопје1

БАЈДЕН СЕПАК ИСПРАЌА ОРУЖЈЕ НА ИЗРАЕЛ: Најави прекин на испораките, сега планира да ги вооружи до заби!

Денар

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Бизнис Вести

Помошта од една милијарда долари за оружје за Израел на ревизија во Конгресот

Глас на Америка

Една милијарда долари американска помош за Израел

Слободен Печат

Сител 24Инфо Република 24 Вести +инфо Курир Канал5 Нетпрес

ЕУ го повика Израел веднаш да ги прекине операциите во Рафа

Макфакс - 15.05.2024

Денеска Европската унија го повика Израел „веднаш да ја прекине“ воената операција во Рафах, на југот на Појасот Газа, што ризикува да ги „залади“ односите со Унијата. „Доколку Израел продолжи со својата воена операција во Рафах, тоа неизбежно ќе ...

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине воената операција Рафа

Курир

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине воената операција Рафа

Сител

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине операцијата во Рафах, ако не, односите ќе се нарушат

Нетпрес

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине воената операција Рафа

Либертас

Веднаш да прекинете со операциите во Рафа – ЕУ со остра порака до Израел

Телма

ЕУ: Ќе се нарушат односите со Израел ако продолжи со воената операција во Рафа

ТВ21

Алсат-М Канал5 Н.Македонија 365 24Инфо Точка +инфо Локално

„Хаарец“: Хамас бргу ги обновува способностите и ги менува тактиките

Макфакс - 15.05.2024

Израелскиот весник „Хаарец“ наведува дека движењето Хамас забрзано ги обновува своите капацитети и повторно се активира во другите области на Газа. Весникот цитираше висок израелски офицер, чиј идентитет не беше откриен, кој вели дека во оваа војна ...

Хамас го шпионира сопствениот народ во Газа за да ги задуши неистомислениците

CivilMedia

Нетанјаху: Израел нема да дозволи светот да ги „заборави“ жртвите на нападот на Хамас

Слободен Печат

„ИЛИ НИЕ ИЛИ ЧУДОВИШТАТА НА ХАМАС“ Нетанјаху рече дека непријателот ќе плати за своите злосторства

+инфо

ОН ги намалија проценките за цивилните жртви во Газа за 50%

Нетпрес

Нетанјаху не го менува ставот: Војната во Газа е војна за опастанокот на Израел

Слободен Печат

Нетанјаху: Војната во Газа е војна за опастанокот на Израел

Рацин

Точка MakPress Centar Локално Независен Рацин Zoom Frontline

Осум цивили убиени во воздушен напад врз бегалскиот камп Нусејрат во Газа

Слободен Печат - 14.05.2024

Во израелските напади во центарот на Газа загинале најмалку осум цивили во изминатите 24 часа. Цивилната одбрана соопшти дека нејзините тимови извлекле осум тела од трикатна куќа што била срамнета со земја во бегалскиот камп Нусејрат.

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Слободен Печат

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Либертас

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Курир

Најмалку 14 жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Нетпрес

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Сител

Најмалку 14 лица загинаа во бомбардирањето на станбената зграда, десетици се повредени

Скопје1

24 Вести MakPress

(ВИДЕО) Израелските демонстранти ја прекинаа помошта за Газа и уништија пакети со храна

24Инфо - 14.05.2024

Израелските демонстранти вчера блокираа камиони со хуманитарна помош за Газа, фрлаа пакети со храна на патот и кинеа вреќи со жито. Камионите, кои беа запрени на контролниот пункт Таркумија западно од Хеброн, дојдоа од Јордан и беа на пат кон ...

(Видео) Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна

Макфакс

Израелските демонстранти ја блокираа хуманитарната помош и фрлаа пакети со храна

4NEWS

(Видео) Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна

Опсервер

Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна (ВИДЕО)

МКД

Израелски демонстранти блокирале хуманитарна помош за Палестинците, фрлале пакети со храна

Вечер Прес

Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна

Точка

Фактор Денешен Антропол ТВ21 360 степени 365 Пулс24 +инфо

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Рацин - 14.05.2024

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска преку писмо му ја честиташе 76-годишнината од независноста на израелскиот претседател Исак Херцог и посака „годината што доаѓа да биде помирна“.

Бајден со честитка по повод 76-годишнината од независноста на Израел

Слободен Печат

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Бриф

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и порача дека„ќе го поддржува Израел доживотно“

24Инфо

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Канал5

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

MakPress

Џозеф Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Макфакс

Опсервер Точка

Катарскиот премиер: Преговорите за прекин на огнот во Газа се во ќор-сокак

Макфакс - 14.05.2024

Разговорите за прекинот на огнот во Газа дојдоа во ќор-сокак поради израелските операции во Рафа, изјави денеска катарскиот премиер Шеик Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани. Израелските операции во Рафа, кои почнаа овој месец, го затворија главниот влез ...

Катарскиот премиер: Преговорите за прекин на огнот во Газа се во ќорсокак

Опсервер

Катар: Мировните преговори во Газа во ќорсокак поради израелскиот напад на Рафах

Алсат-М

Катарскиот премиер: Преговорите за прекин на огнот во Газа се во ќор-сокак

Точка

Катарскиот премиер: Преговорите за прекин на огнот во Газа се во ќор-сокак

MTM

Катарскиот премиер: Преговорите за прекин на огнот во Газа се во мртва точка

МКД

Катарскиот премиер не верува во прекин на огнот во Газа

Слободен Печат

Centar

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Бизнис Вести - 14.05.2024

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се сомнева во можноста Израел да постигне „тотална победа“ над палестинскиот Хамас во Појасот Газа, изјави заменик државниот секретар Курт Кембел, пренесоа денеска израелските медиуми.

Американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Слободен Печат

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

365

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Газа

Канал5

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Пулс24

Можна ли е „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа?

Вечер Прес