TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЖУРКИТЕ КОНЕЧНО МОЖАТ ДА ПОЧНАТ - сопствениците на ноќни клубови се договориле да ги почитуваат мерките, цените нема да ...

Фактор - 28.10.2021

Ноќните журки конечно можат да почнат. По 19 месеци клуч на врата поради мерките за заштита од коронавирусот, последни од сите објекти најпосле ќе можат да се отворат и кабареата, ноќните клубови и дискотеките кои работат во затворени простории.

Од 15 ноември во кафеани само со 2 примени дози – Владата ги ублажи мерките за свадби и ноќни клубови

ТВ21 - 27.10.2021

Во ноќните клубови, локали и рестораните за свадби ќе биде дозволено организирањето на прослави. Владата одлучи да биде дозволено и организирање на концерти, семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции, културни или спортски ...

По 19 месеци се отвораат дискотеките и баровите

Алсат-М - 27.10.2021

По 19 месеци под клуч, дискотеките и баровите повторно ќе ги отворат вратите за посетителите. Во објектите според владината одлука ќе можат да влезат само вакцинирани лица со една или две дози или со потврда за прележан Ковид-19.

Диско журките почнуваат во ноември, но само за вакцинираните со две дози!

Вечер Прес - 27.10.2021

Владата дозволи од 15 ноември да се отворат ноќните клубови и баровите, само под услов посетителите да се вакцинирани со две дози. .... Освен со сертификат за примени две дози вакцина во кафеана, ноќен клуб и на свадба може да се оди и со потврда за ...

Пандемијата се разгорува, мерките се олабавуваат

Слободен Печат - 27.10.2021

Дозволено е организирање семинари, обуки, курсеви, како и разни видови прослави во затворени простории со 50 отсто исполнетост, за колку што виза добија и барови и дискотеки. Од 15 ноември ќе се влегува само со сертификат за две примени дози од ...

По најавата за отворање на ноќните клубови: Газдите тргнаа во потрага по работници, ќе бараат вакцинирани

Слободен Печат - 27.10.2021

Нелогично е да се бара невакцинираниот персонал да легитимира вакцинирани гости, на угостителите им оди во прилог нивните гости да се чувствуваат безбедно, но главно, во угостителството има проблем со квалитетен персонал, вели Горан Арсовски, ...

Никој не проверува ниту казнува влез во кафеана без ковид сертификати, за една недела бројот новозаболени порасна за ...

Сакам да кажам - 27.10.2021

Ковид сертификат за вакцинација или прележана болест веќе подолго време не се бара во угостителските објекти во Скопје, додека оваа владина одлука строго се почитува за влез на културните настани, забележа екипата на САКАМДАКАЖАМ.МК при обиколката ...

Владата дозволи работа на дискотеките со половина од капацитетот

Радио МОФ - 27.10.2021

Ноќните клубови, баровите и угостителските објекти за свадби и други прослави ќе можат да работат со 50 отсто од капацитетот на објектите, одлучи Владата на синоќешната седница . Дополнително, од Владата соопштија дека од 15 ноември за влез во ...

Нови мерки во Македонија: Од 15.11. во локали само со 2 дози вакцина

Порта - 27.10.2021

Од 15 ноември влез во угостителските објекти во Македонија ќе можат само за лица кои примиле две дози вакцина против коронавирус или го поминале Ковид-19 во последните 45 дена, одлучи владата на денешната седница.

Ем се бара внимание да не се шири вирусот, ем дискотеки ќе се отвораат

Скопско Ехо - 27.10.2021

Од 15 ноември ноќните клубови-дискотеки, баровите и угостителските објекти за свадби и други прослави ќе можат да работат во затворените делови со 50 проценти од капацитетот на објектите. Ова е ново олабавување на превентивнте мерки против ширењето ...

Владата дозволи работа на дискотеките со максимум 50 отсто исполнетост на капацитетите

Мета - 27.10.2021

За првпат од почетокот на ковид-19 пандемијата во март 2020 година, дискотеките во земјава ќе можат да почнат со работа. Ноќните журки во баровите и ноќните клубови со 50 отсто исполнетост од капацитетот во затворен простор ги дозволи Владата на ...

Од 15 ноември почнуваат со работа дискотеките, на журка со сертификат

Скопје24 - 27.10.2021

За првпат од почетокот на панде*ијата во март 2020 година, дискотеките во земјава ќе можат да почнат со работа. Ноќните журки во баровите и ноќните клубови со 50 отсто исполнетост од капацитетот во затворен простор се дозволени во согласност со ...

Од 15 ноември влез во кафеани само со две вакцини

Локално - 27.10.2021

Владата одлучи ноќните клубови и дискотеките можат да работат со 50 отсто од капацитетот на објектот, а од 15 ноември влез во затворени објекти, кафулиња и трговски центри ќе биде дозволен само за вакцинирани лица со две дози или прележан ковид-19 ...

Од 15 ноември влез само со две дози, но дозволено во затворениот дел од рестораните до 50 отсто пополнетост

Денешен - 26.10.2021

Владата на Република Македонија на денешната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе следните заклучоци: – Се дозволува организирање и одржување на ...

Од 15 ноември за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе се бара сертификат за две дози вакцина

еМагазин - 27.10.2021

Од 15 ноември 2021 година за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе биде потребен сертификат или потврда за извршена имунизација (вакцинација) од Ковид-19, односно примени две дози на вакцина, или потврда за прележан Ковид-19 во ...

Се дозволува работа и на ноќни клубови и објекти за прослава до 50% исполнетост од капацитетот во затворен или отворен ...

еМагазин - 27.10.2021

Владата на седница согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе заклучок да се дозволи организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и ...

Од 15 ноември за влез во објектите ќе се бара сертификат за две дози вакцина

Кајгана - 27.10.2021

Од 15 ноември 2021 година за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе биде потребен сертификат или потврда за извршена имунизација (вакцинација) од COVID-19, односно примени две дози на вакцина, или потврда за прележан COVID-19 во ...

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови сaмо со целосна вакцинација

Иновативност - 27.10.2021

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии, ресторани, барови, ноќни клубови – дискотеки), во угостителскиот објект/дел за исхрана во угостителските објекти за ...

Од 15.ноември промена на ковид условите за влез во затворени објекти

Скопје инфо - 27.10.2021

Од 15 ноември 2021 година за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе биде потребен сертификат или потврда за извршена имунизација (вакцинација) од Ковид-19, односно примени две дози на вакцина, или потврда за прележан Ковид-19 во ...

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

MTM - 27.10.2021

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на ...

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Денар - 27.10.2021

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии, ресторани, барови, ноќни клубови – дискотеки), во угостителскиот објект/дел за исхрана во угостителските објекти за ...

Соопштение за рестриктивните мерки

Академик - 27.10.2021

Владата одлучи ноќните клубови и дискотеките можат да работат со 50 отсто од капацитетот на објектот, а од 15 ноември влез во затворени објекти, кафулиња и трговски центри ќе биде дозволен само за вакцинирани лица со две дози или прележан ковид-19 ...

Нови измени во правилата за организирање настани во затворен простор

Кумановски м. - 27.10.2021

Владата на Северна Македонија на денешната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе следните заклучоци: – Се дозволува организирање и одржување на ...

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Centar - 27.10.2021

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии, ресторани, барови, ноќни клубови – дискотеки), во угостителскиот објект/дел за исхрана во угостителските објекти за ...

Што значи измената во рестриктивните мерки во работата на кафеаните?

Република - 27.10.2021

Владата одлучи ноќните клубови и дискотеките можат да работат со 50 отсто од капацитетот на објектот, а од 15 ноември влез во затворени објекти, кафулиња и трговски центри ќе биде дозволен само за вакцинирани лица со две дози или прележан ковид-19 ...

Се отвораат дискотеките, од 15 ноември влез во угостителски објект со две дози вакцина или прележан ковид-19

Факултети - 27.10.2021

Отворањето на дискотеките, кои ќе може да имаат исполнетост до 50 отсто од капацитетот, е една од новите мерки што ги донесе Владата на вчерашната седница, согласно моменталната епидемиолошка состојба, а на предлог од Комисијата за заразни болести.

Од 15 ноември за влез во објектите ќе се бара сертификат за примени две дози

Скопје24 - 27.10.2021

Од 15 ноември 2021 година за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе биде потребен сертификат или потврда за извршена имунизација, односно примени две дози, или потврда за прележана болест во последните 45 дена, сметајќи од денот ...

Владата ги олабавува мерките - се отвараат дискотеките со 50 отсто капацитет

Глас на Америка - 27.10.2021

за влез во секаков вид на угостителски објекти, како и организирани настани од секаков вид, неопходно ќе биде по 15 ноември да се поседува сертификат за извршена вакцинација со две дози на вакцина против ковид-19 или сертификат за прележан ковид-19 ...

Луѓето заборавија да носат маски, се надевам со олабавување на мерките нема да надминеме 1.000 случаи дневно, вели ...

МКД - 27.10.2021

Микробиологот Никола Пановски вели дека релаксирањето на мерките ќе предизвика раст на бројот на нови случаи. Професорот смета дека ако потоа се реагира со дополнителни мерки тие ќе бидат задоцнети.