TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов четврти пакет помош од Владата: 31 мерка во вредност од 470 милиони евра

Сител - 27.09.2020

31 мерка и вкупно 470 милиони евра за помош на бизнисот и граѓаните за излез од кризата. Владата го презентираше четвртиот пакет мерки, што за прв пат ќе чека зелено светло од Собранието. Овој пат, финансиската помош ќе се дели скалесто и ќе зависи ...

Презентиран четвртиот пакет економски мерки

ТВ21 - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Вкупно 31 мерка во вредност од 470 милиони евра изнесува четвртиот пакет економски мерки

24 Вести - 27.09.2020

Вкупно 31 мерка во вредност од 470 милиони евра изнесува четвртиот пакет економски мерки со кои Владата ќе им помогне на граѓаните, вработените и на стопанството за да се надминат последиците од кризата предизвикана од коронавирусот.

Николовски: Нов пакет економски мерки, државата е тука да помогне кога е најтешко за заеднички да го поминеме овој ...

iPortal - 27.09.2020

Поддршка за најпогодените – компаниите и граѓаните!, посочи Љупчо Николовски, вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси. „Државата е тука да помогне кога е навистина најтешко за заеднички да го поминеме ...

Најмногу 30.000 денари од човек ќе може да се потрошат во викендот без ДДВ, што друго содржи четвртиот пакет?

+инфо - 27.09.2020

На 150 регистрирани туристички водичи од октомври до декември ќе им биде исплатена бруто плата од 21.776 денари. Триесет и една мерка понуди денеска Владата како дел од четвртиот пакет мерки за поддршка на граѓаните и на компаниите поради кризата ...

ДДВ ќе се плаќа седум дена по поднесување на пријавата

Фактор - 27.09.2020

Ќе биде дозволено одложено плаќање на ДДВ, седум дена по поднесување на ДДВ пријавата, без камата. Ова рече денеска премиерот Зоран Заев се прави за да се олеснат финансиските обврски на компаниите.

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на ...

Centar - 27.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на ...

Сите мерки од четвртиот пакет: Кој во која категорија спаѓа?

Фактор - 27.09.2020

Владата денеска го усвои Четвртиот пакет економски мерки вреден 470 милиони евра за поддршка на најпогодените сектори и најпогодените граѓани за надминување на последиците од пандемијата.

Четвртиот антикризен пакет со 31 мерка изнесува 470 милиони евра

Нетпрес - 27.09.2020

Севкупно усвоена е 31 мерка во вкупна вредност од 470 милиони евра во четвртиот пакет економски мерки со кои Владата ќе им помогне на граѓаните, вработените и на стопанството за да се надминат последиците од кризата предизвикана од пандемијата на ...

Заев: Поддршка за исплата на плати за три месеци

ТВ21 - 27.09.2020

Претседателот на Владата Зоран Заев на прес конференција денеска го презентираше четвртиот пакет на економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19. „Четвртиот сет мерки е директна помош за економската и социјалната сигурност ...

Нов пакет мерки за поддршка на економијата вреден 470 милиони евра

Нова ТВ - 27.09.2020

470 милиони евра изнесува четвртиот пакет економски мерки со кои Владата ќе им помогне на граѓаните, вработените и на стопанството за да се надминат последиците од кризата предизвикана од КОВИД-19.

Четвртиот сет антикризни мерки тежи 470 милиони евра: Картички за сиромашните, плати за вработените, поволни кредити за ...

Вечер Прес - 27.09.2020

Државата ќе ги субвенционира платите за октомври, ноември и декември на фирмите кои се погодени од кризата. Поддршката ќе биде скалеста - колку е поголем падот на приходите толку поголема ќе биде поддршката и ќе се движи од 14.500 до 21.776 денари ...

Владата го претстави четвртиот пакет антикризни мерки

Алфа - 27.09.2020

Околу 280.000 граѓани ќе добијат платежна картичка од 6000 денари за купување на домашни производи. Ова е дел од четвртиот пакет мерки на Владата за да се намалат економските последици кои ги остави корона кризата.

Четвртиот пакет „тежи“ 470 милиони евра – премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Независен - 27.09.2020

Вкупно 31 мерка во вредност од 470 милиони евра изнесува четвртиот пакет економски мерки со кои Владата ќе им помогне на граѓаните, вработените и на стопанството за да се надминат последиците од кризата предизвикана од КОВИД-19.

Владата подготви уште 470 милиони евра за ковид-19 поддршка на економијата

Мета - 27.09.2020

Четвртиот пакет економски мерки на Владата за помош на граѓаните и стопанството во кризата предизвикана од пандемијата на ковид-19 ќе изнесува вкупно 470 милиони евра, објасни премиерот Зоран Заев денеска, презентирајќи го сетот од вкупно 31 мерка.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Локално - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на пресконференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница, а со кој, како што рече, „не е заборавен никој“. „Четвртиот пакет мерки е директна поддршка за економската и ...

Државата ќе дава и до 21.776 денари по вработен во фирмите: Помош за октомври, ноември и декември

Фактор - 27.09.2020

Државата ќе ги субвенционира платите за октомври, ноември и декември на фирмите кои се погодени од кризата. Ова е дел од четвртиот пакет мерки. Премиерот Зоран Заев рече дека овој пат висината на поддршката ќе зависи од тоа колкаво е влијанието на ...

Владата на Заев ќе им помогне на компаниите за исплата на плати – Помош од 14.500 до 21.700 денари за секој вработен во ...

Centar - 27.09.2020

Четвртиот пакет е директна помош за економската и социјалната Прва мерка поддршка за исплата на плати, која продолжува да важи за октомври, ноември и декември. Новост во оваа мерка ќе биде одредена скалесто, колку што е поголем падот на компаниите ...

Усвоен четвртиот пакет антикризни мерки: Тежи 470 милиони евра!

Магазин - 27.09.2020

Владата денеска го усвои четвртиот пакет антикризни мерки, кои на пресконференција ги образложи премиерот Зоран Заев! Четвртиот сет мерки предвидува повластена стапка на ДДВ за ресторанска дејност од 10% наместо досегашните 18 и 5 %, со цел да се ...

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Четвртиот пакет има вкупно 31 мерка и никој не е заборавен

МКД - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки никој не е заборавен

24Инфо - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Либертас - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Сител - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Четвртиот пакет мерки има вкупна вредност од 470 милиони евра, не е заборавен никој

Frontline - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Бриф - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Не е заборавен никој со четвртиот пакет мерки!

Фокус - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

4NEWS - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Press24 - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Четвртиот антикризен пакет со 31 мерка изнесува 470 милиони евра

Курир - 27.09.2020

Севкупно усвоена е 31 мерка во вкупна вредност од 470 милиони евра во четвртиот пакет економски мерки со кои Владата ќе им помогне на граѓаните, вработените и на стопанството за да се надминат последиците од кризата предизвикана од пандемијата на ...

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Вечер Прес - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки ќе бидат поддржани 250.000 работни места

ММС - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Опсервер - 27.09.2020

– Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

iPortal - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Државата ќе дава и до 21.776 денари по вработен во фирмите

Вечер Прес - 27.09.2020

Државата ќе ги субвенционира платите за октомври, ноември и декември на фирмите кои се погодени од кризата. Ова е дел од четвртиот пакет мерки. Премиерот Зоран Заев рече дека овој пат висината на поддршката ќе зависи од тоа колкаво е влијанието на ...

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

24 Вести - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

(ВИДЕО) Целото обраќање на премиерот Заев за пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра: Oбезбедуваме одржливост ...

Бриф - 27.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на ...

Владата го усвои четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19

Сител - 27.09.2020

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата ...

Вреден 470 милиони евра, четвртиот економски пакет опфаќа 31 мерка за поддршка на граѓаните и стопанството

CivilMedia - 27.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на ...

Еве кој е опфатен во 4-от пакет на економски мерки

Курир - 27.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на ...

470 милиони евра вреди пакетот антикризни мерки

Тера - 27.09.2020

Претседателот на Владата Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19, ...

Со 4 пакет економски мерки вреден 470 м. евра пари и за рестораните за свадба, игротеките и многу други дејности

AKO - 27.09.2020

Четвртиот пакет мерки опфаќа грантови од 3.000 до 10.000 евра за ресторани регистрирани за свадби, дејност која целосно замре по појавата на епидемијата. Заев најави дека со Четвртиот пакет мерки се опфатени и околу 1.000 игротеки за деца за кои се ...

Детален преглед на 31 мерка од новиот пакет на Владата за поддршка на економијата

еМагазин - 27.09.2020

Претседателот на Владата Зоран Заев , во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19, ...

Сите 31. мерки од четвртиот економски пакет и ефектите кои се предвидуваат

Frontline - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19, усвоен на ...

Презентиран четвртиот пакет економски мерки

4NEWS - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

884 студенти и 347 ученици ќе добијат помош, 540 студенти ќе имаат платежна картичка „Купувам домашно“

Факултети - 27.09.2020

Нашето внимание е целосно насочено кон поддршка за работните места, кон невработените лица, социјално ранливите категории како што се пензионерите и граѓаните од други категории, самохрани родители, изјави премиерот Зоран Заев на денешната ...

Кој и колку добива од најавените 470 милиони евра од четвртиот пакет на Владата

Независен - 27.09.2020

Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места, закрепнување на одредени дејности, стабилност на социјалните трансфери и поттик на јавната потрошувачка со директна ...

31 мерка опфатени со четвртиот пакет за помош на стопанството

MakPress - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој.

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Бизнис Вести - 27.09.2020

Скопје, 27 септември 2020 (МИА) – Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен ...

Детали од четвртиот сет економски мерки

Иновативност - 27.09.2020

Четвртиот пакет економски мерки кој го усвои Владата на денешната седница „тежи“ 470 милиони евра, содржи вкупно 31 мерка. Тој е продолжение на претходните три пакета, а целта е да се обезбеди одржливост на македонските економски дејности и ...