TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брисел е подготвен за одлагање на брегзит

Макфакс - 19.10.2019

ЕУ ќе одобри одлагање на брегзит и по 31 октомври ако британскиот премиер, Борис Џонсон упати такво барање, но блокот нема да го направи првиот чекор, пишува „Гардијан“ повикувајќи се на извори во Брисел.

Париз: Ново одлагање на Брегзит не е во ничиј интерес

Канал5 - 19.10.2019

Ново одлагање на Брегзит не би било во ничиј интерес, вели француски дипломатски извор по одложеното гласање за Брегзит. „Франција ќе се консултира со европскиот парламент и не може да донесе одлука во оваа фаза“, вели изворот.

Голем пораз на Борис Џонсон, одложено гласањето за договорот за брегзит

МКД - 19.10.2019

Британскиот парламент денес го изгласа амандманот на пратеникот Оливер Летвин со кој се одложува гласањето за договорот за брегзит, што Борис Џонсон го склопи во четвртокот со ЕУ, па парламентот нема да гласа денес за договорот на премиерот.

Одложена конечната одлука за Брегзит

Телма - 19.10.2019

Британскиот премиер не успеа да добие мнозинство во паралемнтот. Пратениците го усвоија амандманот со кој се бара гласањето за новиот договор за Брегзит да се одложи. Со усвојување на амандманот на поранешниот ториевец, сер Оливер Летвин, гласањето ...

Ќе го добие ли Џонсон мнозинството во парламентот за договорот за Брегзит?

Телма - 19.10.2019

Се води финалната битка во британскиот парламент за тоа дали Обединетото Кралство ќе излезе од ЕУ со или без договор на 31 октормври. Во својот обид да ги разубеди парламентарците да го изгласаат договорот, премиерот Борис Џонсон во познатиот жесток ...

Британскиот парламент го одложи гласањето за финалната верзија на „Брегзит“

Канал5 - 19.10.2019

Нов пораз за британскиот премиер Џонсон, откако неговиот план за Брегзит попладнево беше одложен од британскиот парламент. Наместо поддршка на неговиот план, постигнат со Европската унија, пратениците со 16 гласови разлика го прифатија амандманот на ...

Нов пораз на Борис Џонсон

24 Вести - 19.10.2019

Во британскиот Парламент, премиерот Борис Џонсон попладнево доживеа нов пораз. Со 322 гласа „за“ и 306 „против“, пратениците го усвоија амандманот од групата предводена од сер Оливер Летвин, со кој се бара прво да се усвои законска рамка за ...

Британскиот Парламент го одложи гласањето за договорот за брегзит

Телма - 19.10.2019

Британскиот Парламент денеска одлучи да го одложи изјаснувањето за новиот договор за брегзит, што беше постигнат помеѓу Лондон и Брисел. За одлуката за пролонгирање на гласањето се изјаснија 322 пратеници, додека 306 беа против.

Британскиот Парламент го одложи гласањето за новиот договор за Брегзит

Р.С.Европа - 19.10.2019

Европската унија соопшти дека останува на британската Влада „што е можно поскоро“ да им каже на 27-те земи членки каква акција ќе биде преземена, откако денеска немаше гласање за новиот договор за Брегизт, јавува АП.

Нов пораз на Џонсон, британскиот парламент го одложи гласањето за неговиот договор за брегзит

Сакам да кажам - 19.10.2019

Британскиот парламент го одложи гласањето за последниот договор за брегзит, што е нов пораз на премиерот Борис Џонсон. Место да го поддржат планот на Џонсон, кој деновиве доби зелено светло и од Европската Унија, пратениците со 16 гласови разлика го ...

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Макфакс - 19.10.2019

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара одлагање на датумот за излез на Велика Британија од ЕУ, откако пратениците го одложија гласањето за брегзит.

Британскиот парламент дебатира за Брегзит

Р.С.Европа - 19.10.2019

Британските пратеници во парламентот дебатираат дали да го прифатат предлогот на премиерот Борис Џонсон за Брегзит, на нивната прва сесија што се одржува за време на викенд по 37 години. Во обраќањето пред Долниот дом Џонсон денеска рече дека ...

Британскиот парламент го усвои амандаманот за одложување на гласањето за договорот за брегзит

Нетпрес - 19.10.2019

Долниот дом на британскиот парламен во саботата го изгласа амандманот на пратеникот Оливер Летвин со кој се одложува гласањето за договорот за истапувањето на Обединетото Кралство од членството во Европската унија кој премиерот Борис Џонсон го ...

Пратениците денес гласаат за Брегзит

Канал5 - 19.10.2019

Британските пратеници денес ќе гласаат за договорот за Брегзит на премиерот Борис Џонсон, што се гледа како историски чин по кој Лондон или ќе излезе од ЕУ или ќе западне во уште подлабока криза.

(Видео) Протести против брегзит во Лондон

Макфакс - 19.10.2019

Десетици илјади противници на излегувањето на Велика Британија од ЕУ демонстрираат денес во Лондон додека парламентот расправа за новиот договор за брегзит. На една од улиците, група демонстранти со ѕвона врзани за нозете и стапчиња, играле на ...

Гласањето за новиот договор за Брегзит одложено

Локално - 19.10.2019

Парламентот во Велика Британија одлучи да го одложи гласањето за новиот доворот за Брегзит, кој Брисел и Лондон го постигнаа неделава. Вкупно 322 пратеници гласаа за одлуката гласањето да се одложи, додека пак 306 беа против.

УДАР ЗА БРИТАНСКИОТ ПРЕМИЕР: Парламентот гласаше за одложување на одлуката за „Brexit“

MTM - 19.10.2019

Британскиот парламент повторно го одложи Брегзит. Европратениците усвоија амандман за одложување на напуштањето на ЕУ сè додека не се донесе целосното законодавство. Веднаш по гласањето, премиерот Борис Џонсон рече дека денов бил важен и ...

Што понатаму доколку договорот на Борис Џонсон за Брегзит денеска не биде прифатен?

Слободен Печат - 19.10.2019

Британскиот парламент расправа за прифаќање или одложување на договорот на Џонсон Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го чека денот на одлука во британскиот парламент, каде пратениците треба да го подржат или отфрлат договорот кој пред два дена ...

ПРОТЕСТ: Противниците на Брегзит излегоа на улиците на Лондон

Слободен Печат - 19.10.2019

Тие бараат нов референдум за излегување на Велика Британија од Европската Унија. Десетици илјади граѓани денеска излегоа на улиците во Лондон, барајќи нов референдум за излегување на Велика Британија од Европската Унија.

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит- Корбин: Нема да гласаме за договорот

24Инфо - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Британскиот парламент на ретка саботна седница ќе одлучува за Брегзит

Р.С.Европа - 19.10.2019

Планот за „Нрегзит“ на британскиот премиер Борис Џонсон ќе се соочи, како што се очекува, со исклучително тесно гласање, откако британскиот Парламент се подготвува за својата прва сабортна сесија од Фолкландската војна во 1982 година, објавува АП.

Британскиот парламент на ретка саботна седница ќе одлучува за Брегзит

Слободен Печат - 19.10.2019

Планот за „Нрегзит“ на британскиот премиер Борис Џонсон ќе се соочи, како што се очекува, со исклучително тесно ...

Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

MakPress - 19.10.2019

Британскиот министер задолжен за излегување на Велика Британија од Европската унија, Стивен Баркли изјави денеска дека не се согласува со оценката на гувернерот на Банката на Англија дека договорот што премиерот Борис Џонсон го постигна со Брисел за ...

Британскиот парламент денеска одлучува за спогодбата со ЕУ

ММС - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон се најде во трка со времето обидувајќи се да им ја „продаде“ спогодбата за Брегзит што во четвртокот беше постигната со ЕУ на членовите на парламентот пред денешното гласање во Долниот дом.

Џонсон: Нема подобро решение од договорот за Брегзит

Канал5 - 18.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека нема подобро решение од постигнатиот договор за Брегзит. Џонсон имаше низа состаноци по кои останува неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати новиот договор за излегување на Британија од ЕУ.

Веќе видено - на Џонсон му е потребно чудо

Deutsche Welle - 18.10.2019

ЕУ по втор пат со британската влада дојде до договор за истапувањето на Велика Бртанија и повторно е неизвесно дали парламентот во Лондон ќе даде согласност за договорот. Драмата уште не е завршена, смета Барбара Везел.

Северноирските унионисти сакаат да го соборат Џонсоновиот договор за брегзит во парламентот

МКД - 18.10.2019

Соборувањето на договорот за брегзит на британскиот премиер Борис Џонсон ќе отвори подобри можности за британската влада и северноирските унионисти, кои со својата поддршка во парламентот го држеа Џонсон на власт, тие ќе лобираат меѓу другите ...

Лондон и Брисел конечно постигнаа договор за брегзит

Н.Македонија - 18.10.2019

Преговарачките тимови на Европската Унија и на Британија конечно постигнаа договор за брегзит, откако најдоа компромисно решение за т.н. ирско прашање. Договорот допрва треба да биде потврден од британскиот парламент, како и од Европарламентот.

Фалењето со лажниот успех ги поврзува европските лидери

Н.Македонија - 18.10.2019

Договорот што Борис Џонсон го постигна со Европската Унија во врска со излезот на Британија следи добро позната шема. Слично како и другите политичари во Европа, британскиот премиер труби со лажен успех, објавува Блумберг.

Уште еден договор за „Брегзит“ во последен момент

Независен - 18.10.2019

Брисел – Британија во четвртокот во последен момент постигна договор за „Брегзит“ со Европската Унија, но сепак е соочена со предизвикот да го одобри Парламентот. „Онаму каде што има волја, има договор – ние имаме.

Џонсон во трка да добие поддршка за Брегзит – С.Ирска цврста на ставот дека не го прифаќа договорот

Алфа - 18.10.2019

Во Обединетото Кралството возбудата е голема, во Брисел владее чувство на дежа-ви, северноирските унионисти сакаат да го соборат договорот за Брегзит. Северна Ирска , стои цврсто на ставот дека не го прифаќа договорот.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Опсервер - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Британскиот парламент бара анализа на договорот за Брегзит

Алфа - 18.10.2019

Комисијата за финансии при британскиот Парламент побара од Министерството за финансии да состави нова прогноза на трошоците за излез од ЕУ според новиот договор со Брисел. Комисијата смета дека тоа е неопходно пред утрешното гласање за документот во ...

Што соти во договорот за Брегзит

iPortal - 18.10.2019

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит, и ако биде ратификуван, граѓаните и компаниите конечно ќе имаат појасна слика за тоа што ги чека во иднина. Тоа, меѓутоа, е големо „ако“, бидејќи британските пратеници го отфрлија ...

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Независен - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Курир - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

А1 On - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана” доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Република - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Екстремно комплицирана ситуација

МКД - 18.10.2019

Жан-Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ ако британскиот парламент в сабота го отфрли договорот за повлекување од ЕУ. „Ако тоа се случи, ќе се најдеме во екстремно комплицирана ситуација“, рече синоќа Јункер, ...

Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот за „Брегзит“

Нетпрес - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Телма - 18.10.2019

Земјите-членки на ЕУ едногласно го усвоија постигнатиот договор пред самитот, но британскиот премиер Борис Џонсон ќе мора да се бори за негово усвојување во Лондон. Исходот е неизвесен затоа што Демократската унионистичка партија на Северна Ирска ...

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Фокус - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирано ќе биде ако Британците го отфрлат договорот

Денешен - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Сител - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Либертас - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Што е договорено за Брегзит

Локално - 18.10.2019

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит, и ако биде ратификуван, граѓаните и компаниите конечно ќе имаат појасна слика за тоа што ги чека во иднина. Тоа, меѓутоа, е големо „ако“, бидејќи британските пратеници го отфрлија ...

Што е договорено за Брегзит

Нова ТВ - 18.10.2019

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит, и ако биде ратификуван, граѓаните и компаниите конечно ќе имаат појасна слика за тоа што ги чека во иднина. Тоа, меѓутоа, е големо „ако“, бидејќи британските пратеници го отфрлија ...

Што е договорено за Брегзит

24Инфо - 18.10.2019

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит, и ако биде ратификуван, граѓаните и компаниите конечно ќе имаат појасна слика за тоа што ги чека во иднина. Тоа, меѓутоа, е големо „ако”, бидејќи британските пратеници го отфрлија ...

Што содржи договорот за Брегзит?

+инфо - 18.10.2019

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит, и ако биде ратификуван, граѓаните и компаниите конечно ќе имаат појасна слика за тоа што ги чека во иднина. Тоа, меѓутоа, е големо „ако“, бидејќи британските пратеници го отфрлија ...