TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стотици илјади млади протестираа во над 120 земји против климатските промени (ВИДЕО)

Канал5 - 15.03.2019

Стотици илјади млади протестираа денеска во над 120 држави низ светот за заштита на Земјата од климатските промени. Над 300 000 демонстранти протестираа во 230 градови и места само низ Германија.

(Видео) Глобален протест против климатските промени

1tv - 15.03.2019

Илјадници ученици низ целиот свет, а меѓу нив и од нашата земја ги напуштија училишните клупи за да протестираат против климатските промени како дел од глобално движење за заштита на климата.

Ученици од целиот свет протестираат поради климатските промени: „Немаме друга планета“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Учениците низ целиот свет денес протестираат за да предупредат на проблемот со климатските промени. Станува збор за протестот Скул страјк 4 клајмет, кој го почна 16-годишната Швеѓанка Грета Тунберг. Таа сама го почна протестот пред својот парламент.

Петоци за иднината: протести на ученици во речиси 100 земји

Deutsche Welle - 15.03.2019

Младината протестира, светот се чуди. Тоа што почна како акција на ученичка од Шведска, прерасна во глобално движење за заштита на климата. „Fridays for Future", или „Петоци за иднината” веќе зафаќа рекордни размери.

Петоци за иднината: протести на ученици во речиси 100 земји

Либертас - 15.03.2019

Младината протестира, светот се чуди. Тоа што почна како акција на ученичка од Шведска, прерасна во глобално движење за заштита на климата. „Fridays for Future”, или „Петоци за иднината” веќе зафаќа рекордни ...

Утре цела Европа на протести- Не раѓаме деца, додека политичарите не го решат проблемот со климата

Канал5 - 14.03.2019

Британската актерка Блајт Пепино реши на утрешните масовни протести низ цела Европа да упати закана до политичарите. Британската со нејзиното граѓанско здружение реши да протестира утре но и да им постават услов на политичарите дека жените нема да ...

Ученици од повеќе од 1000 градови ќе протестираат против климатските промени

+инфо - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Светски штрајк за иднината: Младите од цел свет в петок ги напуштаат училниците

Таратур - 14.03.2019

Во 2050 година вие ќе бидете мртви, но ние нема – со овој слоган учениците и студентите од цел свет в петок ги напуштаат училниците и ги повикуваат своите врсници на протест на кој од возрасните ќе бараат да преземат решителни и конкретни мерки ...

Скопје се приклучува кон глобалниот климатски протест

MTM - 14.03.2019

Граѓанската организација Fridays for Future Skopje утре ќе се приклучи на глобалното протестно движење за климата предводено од млади луѓе низ целиот свет. Во главниот град на државата ќе се протестира пред владата, со што и Скопје ќе влезе во ...

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

24Инфо - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

1tv - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

Сител - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет во петок ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

Вечер - 14.03.2019

Една четвртина од сите предвремени смртни случаи и болести ширум светот се должат на загадувањето и уништувањето на животната средина, објавија Обединетите нации во најновиот извештај Смртоносните емисии на штетни гасови, хемикалиите кои ја ...

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

А1 On - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет утре ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

Курир - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува утре да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет утре ќе ги напуштат училниците за да протестираат против глобалното затоплување

Бриф - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува утре да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против глобалното затоплување. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

Опсервер - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет утре ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

Либертас - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува утре да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското движење ...

Млади од цел свет утре ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

ММС - 14.03.2019

Ученици од повеќе од 1000 градови во светот утре ќе ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското движење „Петоци за ...

Младите од цел свет утре ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

MTM - 14.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува утре да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

Локално - 15.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Глобален протест против климатските промени

Независен - 15.03.2019

Шведска- Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од ...

Младите од цел свет ќе ги напуштат училниците за да протестираат против климатските промени

24 Вести - 15.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Учениците од цел свет денеска ќе протестираат против климатските промени

Н.Македонија - 15.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Напладне: Скопје дел од глобалниот протест против климатските промени

Нова ТВ - 15.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени . Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...

Скопје дел од глобалниот протест против климатските промени

Скопје инфо - 15.03.2019

Учениците од повеќе од 1000 градови во светот се очекува денеска да ја напуштат наставата како дел од глобалниот протест против климатските промени. Штрајкот на учениците се очекува да биде најголемиот протест организиран досега од студентското ...