TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Кој ја навреди Гордана Сиљановска Давкова

еМагазин - 16.04.2024

Професорката , кандидат за претседател на Македонија на ВМРО-ДПМНЕ на митинг на СДСМ во Куманово во недела навечер беше навредена од страна на активист на СДСМ врз основа на пол и возраст, што предизвика лавина од реакции.

ВМРО – ДПМНЕ: Очај и мизерија на митингот на Пендаровски во Куманово – изнесени сексистички навреди за Силјановска Давкова, а Стево на тоа се смее и се заблагодарува

Алфа

Кузеска: Поради масовноста на митингот не успеав да го слушнам коментарот и да го спречам

Република

На Македонија не ѝ требаат луѓе за претседател кои покажуваат сила врз жени, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Локално

Кузеска: Коментарот за Силјановска е навредлив и го осудувам и јас и Пендаровски

Фокус

Митева до Кузеска: Кога ја слушнавте навредата, наместо да осудите вие се насмевнавте, разочарувачки

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Очај и мизерија на митингот на Пендаровски во Куманово

Канал5

Алфа Денешен Фокус А1 On Курир Република Република MakPress

Силјановска Давкова: Нам ни недостасува уставен патриотизам

Слободен Печат - 16.04.2024

Идентитетот не се врзува за историјата или за културата, туку се врзува за принципите и вредностите. Европски е да ги потсетите оние од Европската Унија на темелните вредности и принципи. Ако тие така се однесуваат, тогаш ние ќе веруваме во иднината ...

Силјановска-Давкова: Говорот на омраза не доликува на ниту една сериозна партија, а воопшто не на социјалдемократска

360 степени

Сиљановска Давкова: Ми префрлаат за возраста, но таа значи мудрост и, ќе победам

МКД

Силјановска Давкова од Прилеп: Говорот на омраза најмалку и доликува на СДС

Вечер Прес

Силјановска против избор на претседател на државата во Собранието

Алсат-М

Османи инсистира на дуел со Сиљановска Давкoва, а Ванковска ѝ вели: Кафето не беше наша дебата

МКД

Силјановска – Давкова: Легитимитетот на претседателот треба да извира од граѓаните

А1 On

Lider Курир Lider Алфа +инфо Тера Република Локално

Претседателски избори 2024

Нова ТВ - 17.04.2024

17-ти април Утре почнува кампањата за годинешниве парламентарни избори, за неколку дена, до 22-ри овој месец завршува кампањата на кандидатите за Претседател на Република Северна Макеонија пред првиот изборен круг закажан за среда, 24-ти април.

Денот на гласање се ближи, секој глас се книжи!

Вечер Прес

Дванаесетти ден од изборната кампања за претседателските избори

Бизнис Вести

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА И ДИМИТРИЕВСКИ ВО СКОПЈЕ, ПЕНДАРОВСКИ ВО КРИВА ПАЛАНКА И ВО КУМАНОВО Ванковска ќе се претстави пред кавадарчани

+инфо

Уште една недела изборна кампања за претседател на Македонија

MakPress

Единаесетти ден од изборната кампања за претседателските избори

Либертас

Единаесетти ден од кампањата за претседателските избори

Слободен Печат

Сител Н.Македонија Независен 24Инфо CivilMedia Бриф Рацин 24 Вести

Мицкоски: Говорот на омраза и женомрзието имаат име Стево Пендаровски, тоа е одлика на слаби луѓе

Курир - 15.04.2024

Мицкоски ги повика граѓаните да бидат дел од промените, затоа што е доста од хаос корупција, безредија. Денес гледам загрижени лица, затоа што и времињата се тешки и проблемите многубројни.

(ВИДЕО) Мисајловски: Одвратно е однесување на СДС и Пендаровски кон Силјановска Давкова

А1 On

Силјановска Давкова е најмалку присутна во сопствената кампања

24Инфо

Силјановска Давкова: Повеќе жени да се занимаваат со политика, Македонија не смее да се откаже од 50 проценти ум, знаење, креација, посветеност

Вечер Прес

Мисајловски: Ни треба голема мобилизација на овие избори, ги повикувам сите граѓани да излезат

Канал5

Мисајловски: Ни треба голема мобилизација на овие избори

Press24

Мисајловски: Ни треба голема мобилизација на овие избори, затоа ги повикувам сите граѓани да излезат на 24 април и да го дадат гласот за професорката Силјановска Давкова

Курир

Република Денешен Во Центар MakPress Курир Република Скопје1 Нетпрес

Силјановска Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучува повеќе жени!

Курир - 15.04.2024

Кога има жени во Армијата и на клучни фукции, на клучните позиции во државата, тогаш има поголеми гаранции за мир! Претседателот е врховен командант на вооружените сили. А вооружените сили се бранителот на територијалната независност и интегритет на ...

Силјановска-Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучува повеќе жени

24Инфо

Силјановска -Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучва повеќе жени

Макфакс

Силјановска -Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучва повеќе жени!

Опсервер

Кога има жени на клучни функции во државата, тогаш има поголеми гаранции за мир!

Нетпрес

Силјановска-Давкова порача: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите

Канал5

Силјановска: Во војската мора да има хиерархија, да ги почитуваме стандардите на НАТО

Независен

Република Press24 MakPress

Последна недела од претседателската кампања

24 Вести - 15.04.2024

Кој бега, а кој не од ТВ соочувања. Се заострува политичката реторика но и поканите за дуели . Откако денеска кандидатот на коалицијата предводена од ДУИ Бујар Османи ја покани на дуел кандидатката за претседател на коалицијата предводена од ...

Предизборна реторика, осуди и црна кампања

24 Вести

Османи повторно ја повика Силјановска на дуел – таа му одговори, не дуел туку дебата со сите претседателски кандидати

ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ бара извинување од Пендаровски за навредите од негов симпатизер кон Силјановска

Канал5

Дебатата падна во вода, сега поткастот е во мода

Слободен Печат

Осуди и обвинувања за навреди во претседателската кампања

Deutsche Welle

Нема извини од Пендаровски и СДСМ по ужасните навреди на вчерашниот митинг за Силјановска-Дафкова

Алфа

360 степени 360 степени ТВ21 CivilMedia Република Вечер Прес ТВ21 ТВ21

„Кое дно ќе го допрете до крај на кампања?“ прашува Димитриеска Кочоска по вчерашните навреди кон Силјановска Давкова

Република - 15.04.2024

Исценираните и однапред договорени прашања и одговори од страна на идната опозиција, кои изобилуваат со навреди кон професорката Гордана Силјановска Давкова дефинитивно ја потврдуваат паниката која владее помеѓу нивните редови, реагира Гордана ...

Димитриеска Кочоска: Навредите кон Силјановска Давкова ја потврдија паниката и стравот од пораз кој владее кај Пендаровски и СДС

Курир

Димитриеска Кочоска: Навредите кон Силјановска Давкова ја потврдија паниката и стравот од пораз кој владее кај Пендаровски и СДС

А1 On

Димитриеска Кочоска: Навредите кон Силјановска Давкова ја потврдија паниката и стравот од пораз кој владее кај Пендаровски и СДС

Скопје1

ВИДЕО: Димитриеска Кочоска: Навредите кон Силјановска Давкова ја потврдија паниката и стравот од пораз кој владее кај Пендаровски и СДС

Press24

Димитриеска Кочоска: Навредите кон Силјановска Давкова ја потврдија паниката и стравот од пораз кој владее кај Пендаровски и СДС

Нетпрес

ДИМИТРИЕСКА-КОЧОСКА: Се удираат во гради дека се за ЕУ и прозападни, а со вакви навреди и говор на омраза секое дно го пробија

Денешен

Република Zoom

Стојаноска: Граѓаните на 24 април ќе го заокружат бројот 2 затоа што Силјановска Давкова гордо ќе се исправи против ...

Скопје1 - 15.04.2024

,, Денес сум повторно во Тетово и повторно поставувам прашања до еден претседателски кандидат. Овој пат тоа е кандидатот на ДУИ, Бујар Османи кој пред некој ден себеси се нарече дека бил претседател на половина свет.

(ВИДЕО) Стојаноска: Граѓаните на 24 април ќе го заокружат бројот два затоа што Силјановска Давкова гордо ќе се исправи против криминалот на ДУИ

А1 On

Стојаноска: Граѓаните на 24 април ќе го заокружат бројот 2 затоа што Силјановска Давкова гордо ќе се исправи против криминалот на ДУИ

Курир

(Видео) Стојаноска: Граѓаните на 24 април ќе го заокружат бројот 2 затоа што Силјановска Давкова гордо ќе се исправи против криминалот на ДУИ

Фокус

Стојаноска: Граѓаните на 24 април ќе го заокружат бројот 2 затоа што Силјановска Давкова гордо ќе се исправи против криминалот на ДУИ

Република

(ВИДЕО) Пендаровски: Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ

А1 On - 15.04.2024

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа во Куманово, одговарајќи на прашање од граѓанин за ставовите на Гордана Силјановска-Давкова во врска со францускиот предлог и фактот дека историските прашања не се предуслов за влез во ЕУ, порача ...

Пендаровски: Силјановска-Давкова со изјавата дека историјата не е услов за ЕУ ја сруши целата стратегија на опозицијата

Frontline

Пендаровски: Силјановска-Давкова со изјавата дека историјата не е услов за ЕУ  ја сруши целата стратегија на опозицијата

Бриф

Пендаровски: Силјановска-Давкова со изјавата дека историјата не е услов за ЕУ ја сруши целата стратегија на опозицијата

Рацин

Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ, порача Пендаровски

Локално

Пендаровски: Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ и ја собори двегодишната стратегија на ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

Пендаровски: Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ и ја собори двегодишната стратегија на ВМРО-ДПМНЕ

МКД

Press24 Zoom

Силјановска Давкова до Пендаровски: Лист хартија, бела хартија!

Канал5 - 14.04.2024

Кандидатката за претседателка на Македонија професор д-р Гордана Силјановска-Давкова одговори на прозивките од противкандидатот Стево Пендаровски и лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски. Во својот говор Професорката Силјановска Давкова одговори на ...

Пендаровски не го помнам како студент, а Ковачевски не случајно има прекар во женски род, вели Силјановска

Фокус

Силјановска Давкова: Пендаровски досега ништо не стори, лист бела хартија

Курир

Силјановска Давкова до Пендаровски: Лист хартија, бела хартија

Макфакс

Силјановска Давкова го покани Пендаровски на дебати

PressingTV

Давкова: Пендаровски не го помнам како студент, а Ковачевски не случајно има прекар во женски род

ТВ21

Силјановска Давкова: Пендаровски досега ништо не стори, лист бела хартија

Република

Денешен +инфо Независен MakPress

Пендаровски: Oпозицијата продава народски кажано „мачка во вреќа”, немаат никаква понуда за иднината на Македонија

Курир - 14.04.2024

Пендаровски посочи дека за разлика од времето на режимот кога пристапот до најголемите медиуми беше строго одграничен, денеска има демократски амбинет и тоа го гледа секој поединец во државата.

Пендаровски во Кратово: Oпозицијата продава народски кажано „мачка во вреќа”

Макфакс

Пендаровски: Oпозицијата продава „мачка во вреќа”, немаат никаква понуда за иднината на Македонија

А1 On

„ОПОЗИЦИЈАТА ПРОДАВА МАЧКА ВО ВРЕЌА“ Пендаровски ја обвини Силјановска Давкова дека нема никаква понуда за иднината на Македонија

+инфо

Пендаровски во Кратово: Oпозицијата продава народски кажано „мачка во вреќа” немаат никаква понуда за иднината на Македонија

Zoom

Пендаровски во Кратово: Oпозицијата продава „мачка во вреќа”

Фокус

Пендаровски: Во време на режимот имаше две категории граѓани – членови на ВМРО-ДПМНЕ и сите останати, каде само првите можеа да се вработат и да напредуваат

Локално

Денешен Вечер Прес MTM PressingTV

Сајкоски: Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија, повикувам на големо единство и масовна ...

Курир - 14.04.2024

На единство кое ќе ја зголеми победата, единство кое ќе ја зголеми поддршката и единство кое ќе ни донесе претседател кој што може, знае, кој што сака да направи меѓународна поддршка да добиеме, кое што сака да постигне внатрешно единство и кој што ...

Сајкоски: Повикувам на големо единство и масовна излезеност

Либертас

Сајкоски: Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија

Канал5

Сајкоски: Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија, повикувам на големо единство и масовна излезеност

24Инфо

Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија, повикувам на големо единство и масовна излезеност, вели Сајкоски

Скопје1

„РАСТЕ ПОДДРШКАТА ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА“ Сајковски повика на масовна излезност на 24 април

+инфо

Сајкоски: Расте поддршката за Силјановска Давкова за претседател на Македонија, повикувам на големо единство и масовна излезеност

Lider

Макфакс Press24 Република Точка Денешен MakPress