TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постигнат е договор со Беса, власта има двотретинско мнозинство за уставните амандмани

МКД - 11.01.2019

Собранието ќе ја продолжи седницата за уставните амандмани откако претходно беше постигнат договор со Беса на Билал Касами. Договорот го потврди и портапролот и пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов на прес-конференција во Собранието.

Што всушност бара БЕСА на Касами?

Канал5 - 11.01.2019

БЕСА останува на нивните барања во замена на пратеничките гласови за поддршка на уставните измени. Од партијата велат дека дискутабилно за нив е делот на уставниот закон со кој се регулира државјанството од каде велат дека преводот од македонски на ...

Заев се договори со Касами

Макфакс - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Биљаљ Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас

Фокус - 11.01.2019

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на ...

Седницата презакажана за во 15 часот… Зошто е проблематично барањето на БЕСА?

365 - 11.01.2019

Седницата на која треба да се гласа за уставните измени беше закажана за 12 часот, но одложена е за во 15 часот. Причината е средбата на Зоран Заев со лидерот на тетовското крило на БЕСА – Билал Касами, на која ќе продолжат преговорите околу ...

Касами на нова средба со Заев утринава, можно е решение до пладне

Фокус - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Заев се уште во потрага по еден пратеник

А1 On - 11.01.2019

Премиерот се уште е во потрага по уште еден пратеник кој ќе го направи 2/3 мнозинство, неопходно за изгласување на уставните измени. Од Беса на Касами синоќа излегоа со дефинитивен став дека нивните двајца пратеници Теута Биљали и Фадил Зендели нема ...

Амандманите на Беса се вовед во Голема Албанија

Нетпрес - 11.01.2019

„Амандманите на Беса се вовед во Голема Албанија. Честито“. Ова на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ го објави лидерот на „Левица“, професорот Димитар Апасиев. Тој го напиша неговиот коментар во однос на одложувањата на пленарната седница ...

Беса го објави условот без кој нема да гласа за уставните измени

Нетпрес - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница во четвртокот во македонското собрание за уставните промени е поради условите движењето Беса бара да бидат испполнети, објави во четвртокот вечерта телевизијата ТВ21 којашто дознава дека на премиерот Зоран Заев му ...

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

ТВ21 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Еве го условот од Беса, поради кој „запнаа“ преговорите помеѓу Беса и Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Каде запнаа прговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и Беса? Виси двотретинското мнозинство кое треба да ги изгласа уставните измени. За Беса спорен Предлог амандманот кој се однесува на државјанството, а тие се категорични дека доколку не им се ...

ВИДЕО: Заев се договори со Касами

А1 On - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Биљаљ Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас

Либертас - 11.01.2019

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на ...

Касами и Заев на нова средба утринава

Press24 - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која треба да дојдат до решение. Генералниот секретар на БЕСА на Касами, Аријанит Хоџа, изјави вчера за Тв21 дека тоа што е ...

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

4NEWS - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Етничката припадност на граѓаните ќе влезе во личните карти со договорот помеѓу Заев и Беса

Точка - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Билал Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас

iPortal - 11.01.2019

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на ...

На нова средба утринава Касами и Заев ќе бараат крајно решение

Нетпрес - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Ова е условот на БЕСА – ако не се прифати нема да гласаат за уставни измени

Press24 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница за уставните измени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Како што информира ТВ21 на Заев му недостасува уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 објави дека нивниот предлог амандман е „За граѓаните од ...

Заев се договори со Касами

OhridNews - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев постигна договор со Беса на Билал Касами, потврди портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој не откри за што се договориле Заев и Касами и најави дека ќе следува заедничко соопштение.

На нова средба утринава Касами и Заев ќе бараат крајно решение

Република - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Предлог амандман на Беса

Независен - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 дознава, што бараат од движењето Беса.

Ова е конечниот услов на БЕСА

Либертас - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Ова е амандманот кој е клучно барање на БЕСА

Фактор - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети, објави ТВ 21. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса. Нивниот предлог амандман е „За граѓаните од Албанската етничка припадност, во ...

БЕСА го објави условот без кој нема да гласа за уставните промени

Слободен Печат - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 дознава, што бараат од движењето Беса.

Ова е конечниот услов на БЕСА

iPortal - 11.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. В21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.