TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Верифицирани мандатите на 118 пратеници, Африм Гаши е новиот собраниски претседател

Фактор - 28.05.2024

ГАШИ Е НОВИОТ СОБРАНИСКИ СПИКЕР Африм Гаши од Алтернатива денеска е избран за претседател на Собранието. За гласаа 76 пратеници, против беа 6, а воздржани немаше. Гаши даде и свечена заклетва пред пратениците.

Гаши избран за нов спикер со гласовите на ВМРО, ВРЕДИ и ЗНАМ

Алсат-М

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Сител

Африм Гаши избран за нов спикер – 76 пратеници гласаа „ЗА“, против беа од Левица, СДСМ не гласаше, а од ДУИ беа отсутни

Телма

Зеќирија Ибрахими ја пееше албанската химна во Собрание, а не новиот собраниски спикер Африм Гаши

Мета

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Канал5

Прв собраниски час, Гаши избран за нов спикер

Вечер Прес

24 Вести 360 степени Радио МОФ ТВ21 Фокус +инфо Независен Слободен Печат

По 16 години, Ахмети и ДУИ седнаа на местата резервирани за опозицијата

Алсат-М - 28.05.2024

По потврдувањето на мандатите, пратениците од Европскиот фронт, ја напуштија собраниската сала каде започна расправата по последната точка од дневниот ред, изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието.

Кој е Африм Гаши?! Од „празни џебови“ до претседател на Парламент

ТВ21

Од рапер до претседател на Собрание - Кој е Африм Гаши?

Сител

Изборот на Гаши за претседател на Собранието Топ тема во албанските медиуми

Слободен Печат

🎥 РАПУВАШЕ ВО БЕНДОТ „ПРАЗНИ ЏЕБОВИ“, ОСНОВАЧ Е НА МАГАЗИНОТ „ШЕЊА“ Кој е Африм Гаши, новиот спикер во Собранието?

+инфо

Тачи не одговори дали ќе го поддржи Гаши за претседател на Собранието

Алсат-М

ВИДЕО Азири не открива дали ќе го поддржи Гаши за претседател на Собрание

ТВ21

ТВ21 CivilMedia Во Центар Фактор Сител Zoom Фактор Бриф

ДУИ на иста линија со Левица – за нив не важат интересите на Албанците, обвинува „Вреди“

Слободен Печат - 28.05.2024

Коалицијата „Вреди“ реагира дека ДУИ потврдила оти не важеле интересите на албанскиот народ, односно важеле само додека биле на власт. Според нив, Африм Гаши бил првиот Албанец избран за Претседател на Собранието со 76 пратеници, значително ...

ВРЕДИ: ДУИ на иста линија со ЛЕВИЦА – не го поддржаа изборот на Гаши за претседател на Собранието

Фокус

Вреди: ДУИ на иста линија со антизападната Левица

МКД

„ВРЕДИ“: ДУИ денес потврди дека за нив интересите на албанскиот народ „важат” само кога тие се власт

Денешен

Вреди: Европскиот фронт на ДУИ се разобличи на првиот опозициски тест

PressingTV

„ВРЕДИ“: ДУИ застанува на иста линија со антизападната Левицa

Фактор

Вреди: ДУИ на иста линија со Левица, заедно не го поддржаа изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието

Либертас

Република Курир Во Центар Zoom Нетпрес MakPress

Собранието стокмено, Мицкоски го чека мандатот до 8 јуни

Слободен Печат - 28.05.2024

Африм Гаши како претседател на Собранието ќе ја извести шефицата на државата дека е конституиран парламентот, претседателката меѓу 5 и 8 јуни ќе му го додели мандатот на Мицкоски за формирање влада и се очекува до 20 јуни Македонија да добие нова ...

ЦРНИ ВРЕЌИ СО ПАРИ, ПУРИ, ВИСКИ… Фрчат жестоки обвинувања во расправата за изборот на Гаши

+инфо

ВИДЕО Мицкоски за прв пат седнува на пратеничка фотелја – очекува поддршка од сите потписници за Гаши да биде претседател

ТВ21

Еве од кого Мицкоски очекува поддршка Африм Гаши да стане прв човек на Собранието

Алсат-М

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието тоа да биде во служба на сите граѓани

Нова ТВ

Африм Гаши од „Вреди“ ќе биде претседател на Собранието

Слободен Печат

Африм Гаши дефинитивно предлог за собраниски спикер

24 Вести

Телма Фактор CivilMedia

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

360 степени - 28.05.2024

На новинарско прашање во врска со разговорите за новата влада, Димитриевски вели дека се уште не се договорени никакви кадровски решенија, додавајќи дека за нив во втор план се поделбата на власта и министерските позиции.

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

Фокус

Димитриевски го поддржува Гаши за претседател на Собранието, поделбата на власта и министерските позиции сè уште не ги договорил

Макфакс

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

ТВ21

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Во Центар

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Бизнис Вести

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Сител

Frontline Zoom Канал5 А1 On Курир Нетпрес Опсервер MakPress

Гаши е новиот претседател на Собрание, жестока дебата меѓу Левица и ВМРО-ДПМНЕ за неговиот избор

ТВ21 - 28.05.2024

Африм Гаши и официјално е претседател на Собранието. Неговиот избор се случи попладнево на конститутивната седница на новиот 11-ти по ред парламентарен состав. За него гласаа 76 пратеници онолку колку што доби потписи од новото мнозинство ...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Курир

Верификувани мандатите на пратениците, Африм Гаши нов претседател на Собранието

Мета

Заклетвата прво на албански, па на македонски јазик: Гаши избран за нов претседател на Собранието

Локално

ВМРО-ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН го предложиле Гаши со 75 потписи

Локално

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија – СДСМ не гласаше, а Левица беше против

ТВ21

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Денешен

Република Lider CivilMedia

“Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата“, изјави ...

Скопје инфо - 28.05.2024

Африм Гаши, во своето прво обраќање како претседател на Собранието, им се заблагодари на пратениците за довербата и порача дека ќе го гарантира правото на личен став и говор за сите пратеници, како од власта, така и од опозицијата.

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Алсат-М

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Курир

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Нетпрес

ГАШИ: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Денешен

(ФОТО) Ахмети седна во опозиција по 16 години

Lider - 28.05.2024

За првпат по 16 години Али Ахмети седна на своето столче во Собранието кое се наоѓа во опозиција. Некогаш „семоќниот“ Али Ахмети кој е доскорешен партнер на СДСМ седна во опозицискиот дел во Собранието.

(Фото) Ахмети во опозиција по 16 години

Скопје1

ФОТО: Ахмети во опозиција по 16 години

Press24

По долги години Ахмети седна во опозициските клупи во Собранието

Скопје инфо

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Курир - 28.05.2024

Во Собранието почна конститутивната седница на новиот собраниски состав. Со седницата претседава најстарата пратеничка Мерита Колчи Коџаџику. Пред конститутивната седница на Собранието, Ријад Шаќири од Коалицијата „Вреди“ изјави дека очекуваат ...

Шаќири: Морална обврска за Европскиот фронт е да го поддржи Африм Гаши за претседател на Собранието

Во Центар

Собранието ќе се конституира утре, ДИК одлучува за приговорот на ДУИ за прегласувањето

Канал5

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Либертас

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Frontline

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

MakPress

Шаќири очекува поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Нетпрес

Press24 Денешен Република 24 Вести

Алтернатива: Гаши нов спикер на Собрание, наскоро и нова Влада

24Инфо - 28.05.2024

Интегрален текст од соопштение за јавност на политичката партија Алтернатива: Работните групи на ВЛЕН, како легитимен претставник на албанците и ВМРО ДПМНЕ како победничка партија во рамките на преговорите за формирање на новата влада успешно го ...

ВЛЕН: Ги усогласивме програмите со ВМРО, продолжуваат преговорите за вториот и третиот ешалон

Локално

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Бизнис Вести

Алтернатива потврди: Има договор Гаши да биде претседател на Собранието

Република

Работните групи на Вреди и на ВМРО-ДПМНЕ постигнале договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Н.Македонија

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

24 Вести

Од Алтернатива информираат дека интензивно се работи со ВМРО-ДПМНЕ: Наскоро добиваме европска влада која ќе донесе инвестиции

Lider

Со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ, Африм Гаши е предложен за претседател на Собранието

Скопје инфо - 28.05.2024

Со потписи од 75 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата „Вреди“ и движењето ЗНАМ – За наша Македонија, Африм Гаши, претседателот на Алтернатива, е предложен за претседател на Собранието. Пратениците од „Европски фронт“ ја напуштија салата каде што се ...

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

А1 On

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Алсат-М

Африм Гаши предложен за претседател на Собрание со 75 потписи од ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Нетпрес

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Zoom

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Либертас

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Frontline

MakPress Press24 Бриф Н.Македонија Фокус Вечер Прес

Али Ахмети по 16 години во опозиција

Република - 28.05.2024

Денешната конститутивна седница го означи и официјалното збогување на ДУИ од власта. Партијата на Али Ахмети сега ќе биде опозиција. Ова е прв пат по 16 години лидерот на некогашната ОНА, а сега на ДУИ да не биде во власта.

Поминаа долги 16 години: Али Ахмети конечно во опизиција

PressingTV

ВИДЕО По долги години на власт, ДУИ седна во фотелјите наменети за опозицијата во Собранието

ТВ21 - 28.05.2024

Во Собранието на Македонија започна конститутивната седница и сите пратеници веќе седнаа во своите места. Оваа седница е поразлична од останатите, бидејќи по 16 години на власт, пратениците на ДУИ се сместија во фотелјите наменети за ...

По 16 години на власт, ДУИ се смести во опозициските фотелји

4NEWS

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Zoom - 28.05.2024

Јован Митрески на Африм Гаши поладнево му ја примопредаде функцијата претседател на Собранието и му честита за изборот. – Им благодарам на сите граѓани што гласаа на изборите и на сите пратеници што ме поддржаа.

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

А1 On

Гаши: Собранието ќе биде во служба на граѓаните

МКД

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Либертас

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

365

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието

Press24

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Бриф

Н.Македонија Слободен Печат Рацин ММС Сител Фокус 24Инфо

По 20 години Али Ахмети и ДУИ седнаа во опозициските столчиња, но не им се допадна, па брзо ја напуштија салата (ВИДЕО)

Zoom - 28.05.2024

По дваесетина години на Власт, Али Ахмети и ДУИ за прв пат се опозиција. Како коалиција Европски фронт освоија 18 мандати, но сепак победникот на изборите ВМРО-ДПМНЕ одлучи да формира владина коалиција со ВРЕДИ која има 14 мандати.