TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија и донира 5.000 вакцини против ковид-19 на БиХ

Слободен Печат - 02.03.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Сараево и донира на Босна и Херцеговина 5.000 вакцини против ковид-19 на „АстраЗенека“ . На сараевскиот аеродром Вучиќ беше пречекан од претседавачот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и ...

Вучиќ пристигна во Сараево, контингент од 5.000 вакцини наменет за БиХ

ММС

Претседателот на Србија ги предаде вакцините на БиХ

24Инфо

Србија денеска ќе ѝ даде 10.000 дози вакцина на БиХ

Р.С.Европа

Србија денеска ќе ѝ донира 100.000 дози вакцини на Босна и Херцеговина

24Инфо

Медиумите во БиХ за доаѓањето на првите вакцини: „Благодарност до Вучиќ, нека се засрамат нашите политичари“

Локално

Вучиќ утре во Сараево на БиХ и носи вакцини од производителот „АстраЗенека”

24Инфо

Независен Слободен Печат Опсервер Либертас Вечер Прес MakPress Точка Press24

Светов има договорено 9,6 милијарди вакцини

Оff.net - 02.03.2021

Блумберг регистрира договори меѓу држави и фармацевтски компании за испорака на вакцини за коронавирус. Не само што оние кои досега ги добивме ги собираше во гепек, туку, според нивниот тракер, и оние кои во Македонија треба допрва да дојдат се ...

Ново истражување: Една доза на вакцината против ковид 19 е ефикасна 80 проценти!

Локално

Вакцинирањето во Европа како кечап во шише - прво ништо, па се' наеднаш

Deutsche Welle

Во Украина многу лекари не се појавиле на вакцинација, вакцините морало да се фрлат

МКД

Германија и Франција сега тврдат дека вакцините на АстраЗенека се безбедни и за постарите

Канал5

Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Press24

Во Украина се фрлаат вакцините, зашто докторите не сакаат да се вакцинираат

Канал5

Локално 24Инфо Опсервер Press24 Точка Либертас Либертас MTM

АстраЗенека го продала уделот во Модерна за над милијарда долари

Канал5 - 01.03.2021

АстраЗенека продала 7,7% од акциите на Модерна за повеќе од 1 милијарда долари откако акциите на американската компанија за биотехнологија пораснале благодарение на пробивањето на вакцината на пазарот, објави британски Тајмс.

АстраЗенека го продаде својот удел во Модерна

Пари

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во „Модерна“’ за повеќе од милијарда долари

Независен

„АстраЗенека“ ги продаде своите акции во „Модерна“: Доста им е од ковид-19, ќе произведуваат други лекови

Слободен Печат

АстраЗенека го продаде својот удел во Модерна за над милијарда долари

Акцент

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во „Модерна“’ за повеќе од милијарда долари

Опсервер

„АстраЗенека“ убоде повеќе од милијарда долари со вакцината на „Модерна“’

+инфо

24Инфо Press24 Frontline MakPress 24Инфо Точка Локално

Една доза од вакцината на АстраЗенека или Фајзер го намалува ризикот од хоспитализација

Локално - 01.03.2021

Една единечна доза од вакцината на „АстраЗенека“ или „Фајзер“/„Бионтек“ ги намалува шансите од хоспитализација за повеќе од 80 отсто, се вели во анализата спроведена во Англија. Податоците за јавното здравство во Англија за лица над 80 години се ...

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Опсервер

За 80 отсто се намалуваат хоспитализациите со вакцините на АстраЗенека и Фајзер

+инфо

Една доза од овие вакцини го намалува ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Курир

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Либертас

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

24Инфо

Вакцините на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Независен

Сител Frontline Слободен Печат Press24 Вечер Прес MakPress Република еМагазин