TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Остри реакции на поранешни високи функционери на СДСМ на изгласаниот Закон за албанскиот јазик

Сител - 13.01.2018

Носењето на законот за јазици кој предизвика бурни реакции во јавноста, мета на критика на поранешни високи функционери на СДСМ. Поранешниот потпретседателот на СДСМ Ана Павловска Данева од претходното раководство на Заев, смета дека таков закон не ...

Николоски: Да не се напушта моделот на преговори со посредство на ООН, Законот за јазици ќе ги продлабочи разликите

Сител - 13.01.2018

Македонија да не го напушта моделот за преговори со посредство на Обединетите нации оти во спротивно таа ќе загуби, смета потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Сител. Александар Николовски смета дека донесувањето на законот за ...

Што бара Шилегов во Загреб? (ФОТО)

Република - 13.01.2018

Македонија денеска ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Македонија, Словенија и Црна Гора имаат и заедничка цел организација на Европското првенство за жени во 2022.

Павловска Данева: Законот за јазици не требаше да се носи без опозиција

Фокус - 13.01.2018

Закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту пак во скратена постапка, вели во изјава за Фактор универзитетската професорка, Ана Павловска Данева, во однос на новиот закон за ...

Професорката Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Локално - 13.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата, вели професорката Ана Павлова Данева, додавјќи дека тој не смее да биде усвоен ниту по скратена постапка.

Што мислат граѓаните за законот за јазици?

Телевизија Нова - 13.01.2018

Тв Нова направи анкета во која ги праша граѓаните што мислат за законот за јазици и дали претседателот Иванов треба да стави потпис.Анкетата ја направи Андријана ...

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Фактор - 13.01.2018

Владата предводена од СДСМ, ДУИ и секако со поддршка на сите останати албански партии без поголеми пречки успеа да го изгласа Законот за употреба на јазиците во кој се вклучени повеќе загрижувачки членови меѓу кои двојазичните униформи и пари и ...

СДСМ: Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

А1 On - 12.01.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа ...

Реакции за Законот за употреба на јазиците

24 Вести - 12.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците предизвика бура од реакции во јавноста. Форумот на слободоумни патриоти, формиран од членови на ВМРО-ДПМНЕ, го повика претседателот Ѓорге Иванов да не го потпишува законот со кој се унапредува ...

ТМРО: Примената на Законот за јазици да се спречи со референдум

МКД - 12.01.2018

Собирањето на 150.000 потписи, за потоа референдумски да се изјаснат државјаните на Македонија е веројатно единственото законско решение за спречувањето на примената на штотуку донесениот закон за јазици, оценува ТМРО.

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

МКД - 12.01.2018

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува 69-те пратеници во Собранието на Република Македонија за усвојувањето на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот јазик како официјален јазик на целата територија на Република ...

ФСП: Иванов да не го потпишува штетниот закон за употреба на јазиците

А1 On - 12.01.2018

„Форумот на слободоумни патриоти најостро реагира на грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на т.н. Закон за употреба на јазиците. Сокривајќи ваков клучен закон под Европското знаменце е класична злоупотребата на ...

ОМД бара САД и ЕУ да го осудат донесувањето на законот за јазиците

Канал5 - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора остро ги осудува пратениците за усвојување на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот како официјален јазик на целата територија на Македонија. ОМД и глобалната македонска заедница надвор од Македонија нема ...

Пратеникот Јовановиќ не гласаше за Законот за јазици

Kumanovo News - 12.01.2018

Со овој закон во државните институции, покрај македонскиот официјален јазик ќе биде и албанскиот. Јовановиќ беше воздржан при гласањето на пратениците од редовите на етничките заедници, иако е дел од вадејачката коалиција на СДСМ.

Павловска Данева: Законот за јазици не требаше да се носи без опозиција

ТВ21 - 13.01.2018

Закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту пак во скратена постапка, вели во изјава за Фактор универзитетската професорка, Ана Павловска Данева, во однос на новиот закон за ...

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, се наведува во рекацијата на СДСМ.

(Видео) И вечерва протести поради Законот за јазиците

Макфакс - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието бидејќи со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави Македонија двојазична.

Група граѓани протестираа пред Собрание поради Законот за јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница. Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците.

Поранешната пратеничка на СДСМ Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Курир - 13.01.2018

Поранешната пратеничка од редовиде на СДСМ и професорка, Ана Павлова Данева смета дека законот за јазиците не треба да се ниси без опозиција и по скратена постапка. Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се ...

Ванковска: Собранието не не’ удостои со јавна расправа за Законот за јазици, сега ќе си играме демократија и јавност

Курир - 11.01.2018

Професорката Билјана Ванковска на социјалните мрежи се огласи го изгласувањето на Законот за јазици во Собранието. -Зборував пред малку со Гордана Силјановска. Ми кажува (исто како и Елка) дека ја барале од неколку телевизии да го коментира ...

Жестоки реакции на твитер по изгласувањето на законот за јазици

Република - 11.01.2018

Собранието денеска го изгласа Законот за јазици, со кој Македонија стана двојазична… Твитер заедницата со жешки критики: Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright).

Мирослав Јовановиќ, од коалицијата на СДСМ, гласаше воздржано за Законот за јазици

Локално - 11.01.2018

Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на денешната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

Како и зошто е донесен Законот за јазиците? Помислете што симболизира бројот 69

Република - 11.01.2018

Професорката Билјана Ванковска со свој коментар за Законот за јазиите. „Ако се прашувате како и зошто е донесен Законот за јазиците, само помислете што симболизира бројот 69!“ Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени ...

Данева: Закон како овој за јазиците не треба да се донесува без опозиција

Таратур - 13.01.2018

Владејачкиот партиски блок во Собранието го изгласа и помина Законот за употреба на јазиците, со што се разбранува целата македонска јавност која е со поделени ставови и мислења во однос на овој законски новитет.

Ана Павловска-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Република - 13.01.2018

Поранешната пратеничка на СДСМ, која беше избрана за член на ГРЕКО – Група на држави против корупција на Совет на Европа, како претставник од Република Македонија, професорката Ана Павловска-Данева од Правниот факултет во Скопје смета дека Законот ...

СДСМ: Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

Либертас - 12.01.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа ...

ОМД ги осудува 69-те пратеници за усвојувањето на законот за јазиците и бараат од Иванов да не го потпише

Фокус - 12.01.2018

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува 69-те пратеници во Собранието на Република Македонија за усвојувањето на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот јазик како официјален јазик на целата територија на Република ...

Форум на слободоумни патриоти: Заев од свој џеб да ги плати трошоците за законот за јазиците

Макфакс - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти денеска преку соопштение најостро реагира на, како што велат, грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

СДСМ: Зошто ВМРО-ДПМНЕ побегна од седница наместо да го „брани“ јазикот

+инфо - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ, реагира СДСМ. Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ, реагираше ...

И вечерва протести поради Законот за јазиците

Вечер - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието, откако со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Вечерва блокирани улици - протест пред Собрание поради Законот за јазиците

Press24 - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Нетпрес - 13.01.2018

Поранешната пратеничка од редовиде на СДСМ и професорка, Ана Павлова Данева смета дека законот за јазиците не треба да се ниси без опозиција и по скратена постапка. Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се ...

Мирослав Јовановиќ е единствениот пратеник на СДСМ кој не глазаше „за“ Законот за јазици

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на вчерашната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ од Куманово, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

СДСМ: Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците е кукавичка

МКД - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, реагира СДСМ на изјавата на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање ...

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

Мета - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора во реакција до јавноста ги осуди пратениците кои вчера гласаа за усвојувањето на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија нема да го толерира редефинирањето на ...

Форум на слободоумни патриоти: Заев од свој џеб да ги плати трошоците за законот за јазиците

Вечер - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти денеска преку соопштение најостро реагира на, како што велат, грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

СДСМ: Законот за јазиците е уставен, реакциите на ВМРО-ДПМНЕ се кукавички и неосновани

Мета - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, велат од СДСМ. Со усвоените измени, додаваат од партијата, не се загрозува ...

ВИДЕО: И вечерва протести поради Законот за јазиците

А1 On - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието, откако со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците

Нова ТВ - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува ...

Канал5 - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа партија во изминатите години, реагираат од СДСМ. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани.

ОМД: Иванов да не го потпишува Законот за јазиците, САД и ЕУ да го осудат овој акт

Стандард - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение го осуди вчерашното усвојување на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија „нема да го толерира редефинирањето на македонскиот национален ...

Форум на слободоумни патриоти: Заев од свој џеб да ги плати трошоците за законот за јазиците

Точка - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти денеска преку соопштение најостро реагира на, како што велат, грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

СДСМ: Со измените на Законот за употреба на јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

А1 On - 11.01.2018

„Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик и ...

(Видео) И вечерва протести поради Законот за јазиците

Точка - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието бидејќи со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави Македонија двојазична.

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците...

Н.Македонија - 11.01.2018

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата ...

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е во согласност со Уставот

Макфакс - 12.01.2018

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, реагира СДСМ по критиките упатени од опозицијата за Законот за јазиците, што вчера беше ...

ФСП: Иванов да не го потпишува штетниот закон за употреба на јазиците

Република - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти најостро реагира на грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на т.н. Закон за употреба на јазиците. Сокривајќи ваков клучен закон под Европското знаменце е класична злоупотребата на ...

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот...

Н.Македонија - 11.01.2018

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои ...

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Алсат-М - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е согласно Уставот

Вечер - 12.01.2018

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот пет, реагира СДСМ по критиките упатени од опозицијата за Законот за јазиците, што вчера ...