TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АА: Со колку сведоци добиле државјанство 214 светски криминалци?

Фокус - 07.04.2021

Дали после скандалот со нелегално издавање на пасоши на 214 светски криминалци ќе го поддржиме нашиот предлог-закон за државјанство на обичните граѓани, прашуваат од албанските опозициски Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Алијанса за албанците и Алтернатива обвинуваат дека и криминалци полесно добивале државјанство од граѓани родени во ...

24 Вести - 07.04.2021

Алијанса за албанците и Алтернатива денеска, во законодавниот дом со нови обвинувања до власта. Прашуваат, дали сега ќе бидат прифатените нивните барања, за измени на закнот за ...

Албанската опозиција не се откажува од Законот за државјанство, средба со Заев следната недела

Алсат-М - 07.04.2021

Албанската опозиција чека премиерот Зоран Заев да го каже последниот збор за тоа дали ќе има компромис за законот за државјанство или не. Алијансата за Албанците и Алтернатива се одлучни, ако нема договор, нема ни деблокирање на Собранието.

АА обвинува дека и криминалци полесно добивале државјанство од граѓани родени во Македонија

Сител - 07.04.2021

Аферата мафија докажа дека криминалци полесно се стекнуваат со македонско државјанство отколку граѓаните родени во Македонија. Ден по акцијата, Алијанса и Алтернатива со низа обвинувања до власта, прашуваат дали сега ќе бидат прифатените нивните ...

Нема средба помеѓу Алијанса/Алтернатива и Заев, средбата се одложува за следната недела поради здравствени причини

ТВ21 - 07.04.2021

Неделава сепак нема да има средба меѓу власта и албанската опозиција околу Законот за државјанство, чие решавање ќе ја деблокира работата на Собранието од илјадниците амандмани што ги поднесе коалицијата Алијанса за Албанците-Алтернатива.

Со колку сведоци добиле државјанство 214 криминалци?, прашува Алијанса за Албанците

Lider - 07.04.2021

Дали после скандалот со нелегално издавање на пасоши на 214 светски криминалци ќе го поддржиме нашиот предлог-закон за државјанство на обичните граѓани, прашуваат од албанските опозициски Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Алијанса/Алтернатива: Со колку сведоци се добива државјанство и пасош?

Expres - 07.04.2021

жОд коалицијата Алијанса на Албанците/Алтернатива реагираат на скандалот со доделување 215 македонски пасоши на нарко-босови и лица со криминално досие и сомнително досие: Ељми Азири од Алијанса на Албанците прашува како тие го добиле државјанството ...

Алијанса за аферата „Мафија“: Во Македонија полесно добива државјанство криминалец отколку лице родено во оваа земја

Република - 07.04.2021

По аферата Мафија, како што ја нарече ВМРО-ДПМНЕ, која прва го обелодени скандалот со издавање македонски пасоши на странски криминалци, реагираа и од коалицијата АА-ААА. Ељми Азири прашува со колку сведоци 214-те наркобосови го добиле ...

„20 илјади евра за македонски пасоши“ – Азири: Со колку сведоци наркобосовите го добиле државјанството

ТВ21 - 07.04.2021

Еден од 9-темина уапсени синоќа за фалсификување пасоши, е близок човек на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, рече министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за Утрински брифинг.

Алијанса за Албанците и Алтернативa: Спасовски и Заев, со колку сведоци добија државјанство овие 214 криминалци?

МКД - 07.04.2021

Сведоци сме на уште еден скандал што се случува во Министерството за внатрешни работи (МВР) предводено од Оливер Спасовски и оваа Влада. Скандалот е поврзан со снабдување на 214 криминалци и странски наркодилери со државјанство и патни исправи.

Средбата на Заев со претставниците на Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе се одржи наредната недела

Слободен Печат - 07.04.2021

Средбата на премиерот Зоран Заев со претставниците на Алијансата за Акбанците и Алтернатива ќе се одржи најверојатно на почетокот на следната недела поради здравствени причини на еден од претставниците на коалицијата.

Азири ги прашува Заев и Спасовски: Кои се поопасни за државата старите лица или наркобосовите!

Слободен Печат - 07.04.2021

По скандалот објавен од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за издавање на државјанство и лични документи од МВР на балкански наркобосови, реагираше и коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Од оваа партија, како предлагачи на законот за државјанство, ...

„Состанокот со Алијанса/Алтернатива за законот за државјанство ќе се одржи следната седмица“, вели Заев за ТВ21

ТВ21 - 07.04.2021

И покрај најавите дека оваа недела премиерот Зоран Заев ќе одржи нов состанок со Алијанса за Албанците/Алтернатива за законот за држвјанство, сепак, тоа нема да се случи од здравствени причини, соопшти премиер Заев за ТВ21.

Заев не ги кани Села и Гаши, Собранието стоо

+инфо - 07.04.2021

Во Македонија полесно може да се добие државјанство како наркодилер отколку како граѓанин кој е роден и живее тука. Заев и Спасовски беа против нашиот предлог закон за државјанство. Затоа јавно прашуваме со колку сведоци добиле државјанство 215 ...

Заев наредна недела на средба со Алијанса на Албанците и Алтернатива

Press24 - 07.04.2021

Средбата на премиерот Зоран Заев со претставниците на Алијансата за Албанците и Алтернатива ќе се одржи најверојатно на почетокот на следната недела поради здравствени причини на еден од претставниците на коалицијата.

АА и Алтернатива: Спасовски и Заев, со колку сведоци добија државјанство овие 214 криминалци?

24Инфо - 07.04.2021

Интегрален текст од прес конференција на Алијанса за Албанците и Алтернатива „Овие денови, сведоци сме на уште еден скандал што се случува во МВР предводено од Оливер Спасовски и оваа Влада.

Заев следната недела ќе се сретне со Алијанса за Албанците и Алтернатива

Lider - 07.04.2021

Средбата на премиерот Зоран Заев со претставниците на Алијансата за Албанците и Алтернатива ќе се одржи најверојатно на почетокот на следната недела. Средбата ќе се одржи недела поради здравствени причини на еден од претставниците на коалицијата.

Сè уште нема конкретно приближување на позициите меѓу коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива и СДСМ, за ...

Алсат-М - 06.04.2021

Сè уште нема конкретно приближување на позициите меѓу коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива и СДСМ, за предлог-законот за државјанство. За денеска беше закажана координативна средба меѓу премиерот Зоран Заев, министерот за внатрешни работи ...

Нека дојдат Законите за економска помош и за државјанства на седница, па ќе видиме кој е за кој е против, вели Мицкоски

MakPress - 06.04.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција која се одржа во централниот штаб, во одговор на новинарско прашање по однос на повлекувањето на амандманите за предлог-законот за државјанство, подготвен од коалицијата ...