TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СОНК не попушта, штрајк ќе има и покрај притисоците!

Фактор - 17.01.2015

Откако голем број директори и градоначалници ширум земјава се сретнаа и се произнесоа со ставот дека не ја прифаќаат одлуката на СОНК за генерален штрајк од СОНК за 24 Вести велат дека нема да отстапат од штрајкот најавен за првиот ден од второто ...

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

24 Вести - 17.01.2015

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков. Вели барањата на синдикатот се основани и нема да отстапат доколку не бидат целосно исполнети, а ...

СОНК не отстапува од штрајкот и покрај притисоците

Радио МОФ - 17.01.2015

СОНК нема да отстапи од најавениот штрајк во вторник (20 јануари). Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков , а пренесува ТВ 24 Вести .

По разговорите со директорите, просветарите нема да излезат на штрајк

Нова ТВ - 17.01.2015

Наставниците од Гостивар, Виница, Кривогаштани, Македонска Каменица, Делчево, Кавадарци, Прилеп, Преспа и Охрид нема да излезат на генерален штрајк кој го организира СОНК на 20 јануари. Директоротите на училиштата од Македонска Каменица информираат ...

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

Локално - 17.01.2015

СОНК станува на ставот штрајк во вторник ќе има. Првиот човек на СОНК, Јајим Неделков за 24 вести вели дека учебната година ќе започне без наставници и ученици. Синдикалниот лидер посочува дека барањата се основани и нема да отстапат доколку не ...

Просветните работници од Дебар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Н.Македонија - 17.01.2015

Во Дебар на 20 јануари професорите и наставниците нема да штрајкуваат. Или Мирзо, шеф на кабинетот на дебарскиот градоначалник, изјави дека ставот на дебарските проветари е дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на СОНК.

Настава наместо штрајк: Членови на СОНК од цела Македонија му откажуваат поддршка на раководството

МРТ - 17.01.2015

На овој начин велат членовите на СОНК, раководството сака да си ги задржи челните позиции. Не успеа досега да ни помогне и затоа ја изгуби нашата доверба велат тие... Штрајкот нема да биде на агендата на наставниците од внатрешноста.

НЕМА ШТРАЈК: Наставата продолжува редовно во повеќе места ширум земјава

Фактор - 17.01.2015

После средбите на градоначалниците ширум земјава кои оствариле средби со локалните представници на СОНК, како и со наставниците и професорите заклучуваме дека одлуката на СОНК за генерален штрајк на 20 јануари нема да се почитува и дека наставата во ...

Членството на СОНК му го сврте грбот на раководството

Сител - 17.01.2015

Раководствот на СОНК ја губи поддршката од членството . Се повеќе наставници од внатрешноста му го вртат грбот на претседателството. Во вторник нема да штрајкуваат. Велат за подобрување на условите за работа може да се зборува откако ќе се избере ...

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Канал5 - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

СОНК Преспа: Нема да исполнуваме тесни интереси на претседателството

Press24 - 17.01.2015

Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на претседателството на СОНК на чело со Јоаким Неделков, рече членот на синдикатот на наставници во Преспа, Владимир Ристески.

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

+инфо - 17.01.2015

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков. Вели барањата на синдикатот се основани и нема да отстапат доколку не бидат целосно исполнети, а ...

По разговорите со директорите, просветарите нема да излезат на штрајк

Локално - 17.01.2015

Наставниците од Гостивар, Виница, Кривогаштани, Македонска Каменица, Делчево, Кавадарци, Прилеп, Преспа и Охрид нема да излезат на генерален штрајк кој го организира СОНК на 20 јануари. Директоротите на училиштата од Македонска Каменица информираат ...

Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

А1 On - 17.01.2015

СОНК станува на ставот штрајк во вторник ќе има. Првиот човек на СОНК, Јајим Неделков за 24 вести вели дека учебната година ќе започне без наставници и ученици. Синдикалниот лидер посочува дека барањата се основани и нема да отстапат доколку не ...

Просветните работници од Дебар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Канал5 - 17.01.2015

Во Дебар на 20 јануари професорите и наставниците нема да штрајкуваат. Или Мирзо, шеф на кабинетот на дебарскиот градоначалник, изјави дека ставот на дебарските проветари е дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на СОНК.

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

СОНК Преспа: Нема да исполнуваме тесни интереси на претседателството

Курир - 17.01.2015

Професорите во Ресен нема да штрајкуваат за исполнување тесни интереси на претседателството на СОНК на чело со Јоаким Неделков, рече членот на синдикатот на наставници во Преспа, Владимир Ристески.

СОНК не се откажува од штрајкот

Алсат-М - 16.01.2015

Никој и ништо не може да нè натера да се откажеме од намерата за штрајк од 20-ти јануари, освен ако нашите барања целосноно не бидат исполнети. Претседателот на СОНК Јаким Неделков, гостувајќи во емисијата „360 степени“ на Алсат, рече дека 87% од ...

Група наставници против штрајкот на СОНК

24 Вести - 15.01.2015

Пет дена пред најавениот штрајк на СОНК, група наставници од неколку основни и средни училишта се огласија дека нема да го поддржат штрајкот во образованието. Велат дека тие се за екстерното тестирање, иако предвидува казни за наставниците, а ги ...

Притисоци или слободна волја пред штрајкот на СОНК

24 Вести - 16.01.2015

Градоначалниците низ цела Македонија се среќаваат со локалните представници на СОНК, како и со наставниците и професорите. Резултат на средбите се соопштенија дека во повеќе градови нема да се почитува одлуката на Синдикатот за образование и наука ...

Дел од СОНК контра одлуката за штрајк

Телма - 15.01.2015

Членови на СОНК бараат штрајкот да се одложи до завршувањето на изборите за ново раководство на синдикатот во октомври. Го обвинуваат претседалот Јаким Неделков дека ги мобилизира наставниците од лични причини, односно во функција на негов реизбор.

Членството на СОНК против штрајк

Алфа - 16.01.2015

Расте незадоволството меѓу членовите на СОНК. Се повеќе наставници и професори, членови на Синдикатот, од повеќе училишта од цела Македонија, застанаа контра најавениот штрајк. Според нив, идејата за бојкот на воспитно образовниот процес на ...

Дел од членството на СОНК нема да штрајкува

Н.Македонија - 16.01.2015

Сѐ уште е нејасно дали родителите треба да ги носат децата во училиште. На прашањето што да прават родителите, од СОНК одговараат само дека за наставата се надлежни директорите. Неодамна усвоените законски измени предвидуваат во вакви случаи да има ...

Дамјановски до просветарите од Куманово: Следете ги инструкциите на СОНК

Кумановски м. - 16.01.2015

По најавата за генерален штрајк на просветните работници закажан за вторник, неколку градоначалници денес излегоа со известување дека во нивните општини нема поддршка за прекин на наставата, додека кумановскиот градоначалник, Зоран Дамјановски, за ...

Раздор во СОНК

Алсат-М - 15.01.2015

Раздор во членството на СОНК во пресрет на најавениот штрајк. Лидија Балџиева и Лидија Дојчиновска, и двете членки на СОНК, се против протестот најавен за 20 јануари. Побараа тој да се одложи до завршување на изборот на новото раководство на ...

Балџиева, член на СОНК ама и симпатизер на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 16.01.2015

Како и за секој протест против Владата, така и за СОНК се појавија “контраши“ кои треба да го амортизираат незадоволството. Овој пат наставничката Лидија Балџиева од основното училиште “Димитар Македонски“ истапи против претседателот на СОНК, Јаким ...

Раздор во СОНК – се намалува поддршката за штрајк

Канал5 - 16.01.2015

Раздорот во Самостојниот Синдикатот за образование, наука и култура се повеќе се продлабочува. Иницијативата која вчера ја објавија скопските наставници – членови на СОНК добива се’ поголема поддршка од останатите членови на Синдикатот од другите ...

СОНК: Се прават секакви обиди за минирање на најавениот штрајк

Фактор - 15.01.2015

Наставници од неколку основни и средни училишта во државава му изразија непослушност на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура и најавија дека нема да го поддржат најавениот штрајк на пет дена пред активирањто на најавената мерка на ...

Професорот Давчевски, главен контрапротестант-член на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 16.01.2015

Наставникот од ОУ „Кочо Рацин“, Ангел Давчевски во Свети Николе е главниот контра протестант за штрајкот на СОНК. Државната новинска агенција МИА , го цитираше токму ставот на Давчевски, кој смета дека актуелното раководство на СОНК одлуката ја ...

Просветните работници обвинуваат: Раководството на СОНК води лични битки

МРТ - 16.01.2015

Уверени се дека штрајкот е лична агенда на нивниот претседател Јаким Неделков, но и на Дојчин Цветановски за да добијат уште еден мандат на изборите во октомври кога ќе се бира новото раководство...

Дел од членовите на СОНК против одлука за штрајк

Алфа - 15.01.2015

Дел од членовите побараа да се откаже најавениот штрајк, затоа што како што велат, доколку се одржи ќе оди само на штета на учениците и образовниот процес. Дел од членовите на СОНК, контра раководството.

Се минира штрајкот на СОНК

+инфо - 15.01.2015

Градоначалниците на Прилеп, Велес, Охрид, Берово, Новаци, Пробиштип и Демир Капија од директорите на основните и средните училишта чуле дека во нив нема да се поддржи штрајкот на СОНК. Ова следува откако вчера членови на СОНК на прес-конференција ...

И Штипските наставници не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Нетпрес - 16.01.2015

Поголема група на професори и наставници од Штип денеска објавија дека нема да штрајкуваат. Тие пред медиумите кажаа дека ги поддржуваат барањата, но дека штрајкот и излегувањето на улица не е опција за решавање на проблеми: - Штипските наставници и ...

Нема одложување на наставата во кваредчките училишта

Press24 - 16.01.2015

Кавадаречките наставници на 20 јануари ќе бидат на своите работни места во училниците каде и што припаѓаат и каде што човечката, моралната и пред се професионалната етика ги обврзува да бидат и да работат единствено во интерес на најмладите.

Членството на СОНК му го врти грбот на двоецот Неделков - Цветановски

Сител - 16.01.2015

Штрајкот на СОНК губи од масовност. Се повеќе членови му го вртат грбот на раководството. Според нив, со штрајкот, врвот на синдикатот сака да си обезбеди подобра иднина само засебе и повторно да бидат реизбрани во октомври.

Членови на СОНК против одлуката на раководството за штрајк во училиштата

Сител - 15.01.2015

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) се против одлуката на нивниот претседател Јаким Неделков за генерален штрајк во училиштата од 20 јануари. Бараат штрајкот да се одложи до завршување на изборите за ново раководство на СОНК ...

Светиниколските наставници порачаа дека 20 јануари ќе биде работен ден

Република - 16.01.2015

Наставници и професори од Свети Николе денеска порачаа дека 20 јануари ќе биде работен ден во сите училишта во нивната општина. Бараат да се повлече одлуката за штрајк бидејќи, како што велат, актуелното раководство ја донело заради лични интереси и ...

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржува најавениот штрајк на СОНК

+инфо - 15.01.2015

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) соопшти дека дава солидарна поддршка на штрајкот кој е најавен за 20 јануари, на првиот ден од второто полугодие на оваа учебна година. Во соопштението од МЕСО се повикуваат сите членови и вработени во ...

Група членови на СОНК нема да штрајкуваат

МРТ - 15.01.2015

Обвинуваат дека зад протестот се кријат лични интереси на првиот синдикалец Јаким Неделков. Алармираат ако се реализира штрајкот ќе биде на штета на учениците и на образовниот процес... Група членови на СОНК нема да штрајкуваат и бараат одложување ...

Јаким Неделков од СОНК ја губи поддршката од базата

Курир - 16.01.2015

Јаким Неделков претседателот на СОНК се повеќе ја губи поддршката од членовите на СОНК, бидејќи вчера членовите на синдикатот ги нарече обични читачи кои ќе одговараат за клевета само затоа што му се спротивставија јавно.

И СОНК доби „контра-СОНК“

А1 On - 15.01.2015

По најавите на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк на просветните работници денеска се појави и „контра-СОНК“, група наставници, членови на синдикатот кои бараат да биде откажан закажаниот штрајк.

Раздвоеност во СОНК, бараат откажување на штрајкот

Нетпрес - 15.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ја губи поддршката од наставниците и организирајќи протести има за цел да си обезбеди уште еден мандат. Вакви обвинувања денес упатија голем дел од членовите на СОНК, наставници од различни училишта.

Синдикалците контра раководството на СОНК – Штрајкот е од лични мотиви на претседателот

Сител - 15.01.2015

Личниот интерес на Јаким Неделков, поважен од учениците и наставниците. Дел од членството на СОНК му го сврте грбот на претседателот, нема да го поддржат штрајкот. Неделков со нереални барања за повисока плата од 25% сака да си обезбеди уштете еден ...

Дел од наставниците против генералниот штрајк на СОНК најавен за вторник

Канал5 - 15.01.2015

Дел од наставниците од средните и основните училишта, членови на СОНК, не го поддржуваат генералниот штрајк најавен за во вторник. Тие сметаат дека претседателот Јаким Неделков штрајкот го организира поради лични интереси во пресрет на изборите во ...

Членовите на СОНК од Радовиш се против личните битки на раководството

Курир - 16.01.2015

Професори и наставници од средното училиште, основите училишта и предучилишните установи во општина Радовиш нема да го поддржат штрајкот на СОНК. -Основците и средношколците и малите дечиња од градинките од Радовиш нема да бидат жртви на политиките ...

(ВИДЕО) Неделков: Штрајк на СОНК ќе има и покрај притисоците

Либертас - 17.01.2015

СОНК не отстапува од најавениот штрајк во вторник. Учебната година ќе започне без наставници и ученици, вели првиот човек на синдикатот Јаким Неделков за 24 Вести . Вели барањата на синдикатот се основани и нема да отстапат доколку не бидат целосно ...

Просветните работници од Дебар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 17.01.2015

Во Дебар на 20 јануари професорите и наставниците нема да штрајкуваат. Или Мирзо, шеф на кабинетот на дебарскиот градоначалник, изјави дека ставот на дебарските проветари е дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на СОНК.